Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
topic anywhere & login on index

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bacic



Joined: 14 Apr 2005
Posts: 56

PostPosted: 17.02.2006 12:06    Post subject: topic anywhere & login on index Add user to your forum ignore list Reply with quote

za one koje znaju sta je to ..ide jedno pitanje ...kako namistit da topyc anywhere radi na nakon instalacije hrvatskoj jezika na PHPBB ..

I drugo pitanje koje mi stvarno stvara problem .
naprimjer na index sam izvuka formu za login ....ali ona redirecta nakon logina na forum .... zanim me kako mogu napravit da nedirecta i da na indexu nakon logina prikaze ko je online i imam li private poruka na forumu i da onda tek ima link za krenit na forum ....

Ja sam razmislja da dupliciram login.php i da na jednom fajlu maknem redirect ali nisan siguran ocu li ista sjebat tako ...i da neznan kako onda izvuc privatne na index i ko je online ....

aj ljudi pomoc ,molim vas

primjer toga sta radim mozete naci na www.thecentrifuga.com
Back to top
View user's profile Send private message
vjekoslav



Joined: 29 Jan 2006
Posts: 3

PostPosted: 26.02.2006 18:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I mene je mučilo to pitanje, a odgovor sam slučajno našao, tražeći nešto sasvim deseto...
Odgovor je extenzija za phpBB koja izvlači hrpu stvari iz foruma na koje god hoces stranice.
Zove se phpBB Fetch All a mozes ju naci na www.phpbbfetchall.com

pozdrav

Very Happy

_________________
:::just a rookie browsing:::
Back to top
View user's profile Send private message
unLog!c



Joined: 27 May 2004
Posts: 185
Location: Osijek

PostPosted: 27.02.2006 13:28    Post subject: Re: topic anywhere & login on index Add user to your forum ignore list Reply with quote

bacic wrote:

naprimjer na index sam izvuka formu za login ....ali ona redirecta nakon logina na forum .... zanim me kako mogu napravit da nedirecta i da na indexu nakon logina prikaze ko je online i imam li private poruka na forumu i da onda tek ima link za krenit na forum ....

Ja sam razmislja da dupliciram login.php i da na jednom fajlu maknem redirect ali nisan siguran ocu li ista sjebat tako ...i da neznan kako onda izvuc privatne na index i ko je online


Da bi redirectao nazad na index moraš mu to zadati...
dodaj si u formu za login ovo:
<input name="redirect" value="UPIŠI URL DI ĆE TE REDIREKTATI" type="hidden" />

A za ono da ti pokaže podatke na indexu je već bilo tema, malo potraži starije teme 100% ćeš naći...

_________________
Why dont you go out and play hide and go fuck your self like all other NORMAL kids?
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group