Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
upgrade kućnog ljubimca

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 10.02.2006 11:57    Post subject: upgrade kućnog ljubimca Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo razmišljam o laganom upgradeu svog stroja kod kuće. Radim, što se grafike tiče, uglavnom s alatima tipa PS, InDesign plus neki GIS i CAD alati (npr. ACAD). Što se igranja tiče voljela bih da još neko vrijeme mogu vrtiti sve igrice koje nove izađu vani. Nije važno ako malo i uspore tu i tamo. Da stroj bude tih je poželjno al mi to dosad nije uspijevalo.
Evo nešto što sam na brzinu složila - onako okvirno. Na čemu bi se dalo uštedjeti a što bi trebalo poopraviti?

MBO DFI, s. 939, Infinity NF4 Ultra, nForce 4 Ultra, BUS 2000 MHz, serial ATA, RAID, 7.1 zvuk, DDR 400, 1Gbps, Firewire, ATX 2 - 689,34 kn
AMD Athlon 64 3200+, 2000 MHz, 512 kb c., socket 939, BUS 2000 MHz, BOX (Venice core) - 1.142,62 kn
RAM, 1 GB, DDR, PC-3200, 400 MHz, KINGMAX - 614,75 kn
VGA PCI-E GAINWARD, Ultra/1980 PCX TV/DVI, GeForce 6600 GT , 256 MB, tv-out, DVI - 1.136,07 kn
Napajanje 480 W ATX 2, THERMALTAKE W0011, Silent PurePower, PFC - 548,36 kn


oko 5000 kn dođe ovo u HGSpotu

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 10.02.2006 12:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imaš matičnih za taj proc sa pasivnim hladnjakom. Možeš kupiti i zalmaba za grafičku, pogledaj, vjerojatno ima već nekih modanih verzija. Napajanje je valjda tiho, ali kada tošiš već toliko na napajanje pogledaj Taganovu easycon seriju na kojoj uštekavaš samo potrebne kablove.

Ukoliko uzmeš još i neko prostrano kušište sa ulaznim i izlaznim ventilatorima (ovo je BTW po ATX standardu!!) i smanjiš ih na 7V umjesto na 12V. Imat ćeš izuzetno tiho računalo. Ostaje ti još samo zamijeniti box cooler na procu za recimo Freezer-a ili Sonic Towera sa nekim tihim ventom.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 10.02.2006 13:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

što se tiče napajanja a i drugoga ne želim da bude skupo nego da bude dovoljno uz ostatak konfiguracije - prošlo bi ovdje i napajanje na 400W pretpostavljam? Stavila sam taj thermallake jer mi je nekako zvučno i po imenu zaključujem da je i tiho
Inače to sam mislila uvaliti kod kuće u staro obično kućište, trebalo bi ipak uzeti neko novo?
I taj cooler za procesor mora biti neke određene vrste i jeli nužan?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 10.02.2006 14:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Cooler za procesor nije nužan. Nije nužno sve ovo što sam ti ja napisao, ali će ti računalo biti sigurno puno tiše. Kućište isto nije neophodno mijenjati, no ja kada sam novi stroj složio u staro kućište kone nije imalo ventilatore na sebi, vent od procesora je podivljao i vrtio se na 5-6k okretaja, što se čuje ko mlazni avion Smile Onda sam neko vrijeme imao otvorenu boćnu stranicu dok nisam nabavio novo, ventilirano kućište koje uz sve to i puno bolje izgleda.

Ja sam recimo uzeo ovo jer je bilo na nekoj akciji manje od 400kn, http://www.links.hr/photo/big/052.607.016.jpg ima 12cm vent iza i 8cm vent napirjed, kad ih se smanji na 7v parktički se ne čuju. Kućište je inače Tool-free što olakšava instalaciju, cd-ove i hardove nije potrebno šerafiti. Ima inače i plava verzija. http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_artikl=052.607.021

Zove se COOLERMASTER Centurion 5 i ja sam poprilično zadovoljan, no naravno to nije jedina opcija.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 10.02.2006 14:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

shvatila sam to je recimo isplativa investicija Smile a ako stavim to kućište nadam se da će procesoru biti lakše bez coolera
a imaš pametnijih prijedloga za matičnu i napajanje? mogu li napajanje smanjiti i na manje W?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 10.02.2006 15:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da možeš, ja sam sa 330W dugo vrtio 3 harda, 3000+, 2 venta od kućišta, Zalman vent na grafičkoj, DVD i ATI 9600xt 128MB, Komp mi rade 24/7 i sve štima. Tako da bi tebi i 380-400W bilo sasvim dovoljno (tvoja grafička troši malo više od moje).

Cooler koji dobiš sa procesorom će ti sigurno biti dovoljan u novom kućištu. Druge varijante koje sam ti spominjao su ako stvarno želiš stišati računalo.

Kaj se matične tiče, nemam iskustva iz prve ruke, jer ja imam nforce matičnu koja podržava samo AGP grafičke kartice. Ali načuh nešto da je Gigabyte GA-K8N-SLI Socket 939 NVIDIA nForce4 SLI ATX AMD Motherboard sasvim solidan izbor. Milsim da košta nešto manje od 900kn. Baci oko na www.nabava.net . Jedino kaj je SLI ploča (možeš staviti 2 grafičke i povezati ih), pa ima samo 2 PCI utora.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Da Fu



Joined: 08 Apr 2005
Posts: 17
Location: Karlovac

PostPosted: 20.02.2006 23:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da ne otvaram novi thread, ovdje cu postat.
kupujem novu kantu i volio bih slozit nesto na cemu ce se ugodno radit s videom, audiom i grafikom. svuda citam da je intel jaci stroj za video ali nikako mi nije po volji. sam sam slozio ovu konf. i volio bih cuti komentare i savjete iskusnijih. sto bi vi mjenjali?zasto?ukratko odgovorite.ako netko radi video obradu na athlonu 64 nek malo napise jel to mukotrpan posao ili se moze komotno radit.ubacio bi 2gb radne i malo jacu grafiku.jel bi to djelomicno kompenziralo sporiji rad amd-a u odnosu na intel?svaki komentar je stvarno dobro dosao.Mislim dat 10k za kantu (+ mis i tipk.) i htio bih to posteno slozit.

CPU AMD Athlon64 BOX 3000+, Sck939 -1.233,95
Zalman 7700-AlCu Cooler - 279,76
MBO DFI LAN PARTY UT nF4 Ultra-D, s. 939 -1.145,25
DDR 1GB PC3200 (400MHz), Samsung, ST - 710,80
DDR 1GB PC3200 (400MHz), Samsung, ST - 710,80
HDD Seagate 250 GB 8MB, S-ATA150, 7200 - 866,20
DVD+RW/-RW/RAM LG GSA-4166B - 388,27
Gigabyte GF 6800GS, 256MB DDR3, 256 bit -1.570,68
TerraTec SoundSystem Aureon 7.1 Universe -1.249,42
Chieftec medium LCX-01B-B-SL, bez PS, crno - 506,00
PS FORTRON BlueStorm 500W, HQ, PFC - 621,70
Logitech Media Keyboard Elite - 193,98
Logitech MX610 Cordless Laser Mouse - 376,98 kn
_______________
cca. 10k

unaprijed hvala na pomoci.

Smile
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 21.02.2006 01:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Razliku u brzini slobodno zanemari. Razmisli možda o 2 diska pa o nekakvom raidu...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bili



Joined: 07 Mar 2006
Posts: 1

PostPosted: 08.03.2006 01:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako zelite brzinu, jedino WInchester procesor na nf4 ploci (i dva diska u raidu), naravno i vise RAMa. Ali tu razliku u brzini, koja je inace velika, tesko cete primetiti na ofisu ili relativno starim igrama - primeticete samo na novim, na pakovanju i raspakivanju (rar, zip...) ili recimo na renderovanju filmova ili izradi zahtevnih efekata u Photoshopu na slikama preko 100MB.
Back to top
View user's profile Send private message
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 11.03.2006 12:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jebes raid, moja preporuka ti je ak uzimas dva diska, uzmes jednog raptora od wd-a na 10000o. i jednog obicnog wd-a 7800o.
raptor za sistemski disk, programi i tak, a obican kao neki storage.

peace

_________________
Dont tell my mother I work in an advertising agency; she thinks I play the piano in a whorehouse.
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 11.03.2006 13:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

raid is shit, nedavno sam pobjegao od nejga glavom bez obzira. Naime imao sam 2x300GB raid0 ( 600GB) seagate čita 10000rpm 8mb cacha i preformanse su bile katastrofa na odnsu na zasebne hardove, nonraid.

just that Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group