Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
portreti u polumraku

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 02.03.2006 09:14    Post subject: portreti u polumraku Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajmo ljudi dajte koji dobar savjet ili link na neki tutorial, nikako mi te fotografije ne uspijevaju kako treba

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 02.03.2006 10:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako sam te dobro razumio,mislim da ti treba ovako nešto
http://www.dennisonbertram.com/hackmaster/2005/02/build-your-own-ring-flash.htm
ako nisam pojasni malo šta te tačno intresuje,ako budem mogao i znao da pomognem
uglavnom priča oko portretisanja se svodi na svjetlo,jače ili slabije,ulaziš lagano u priču o svjetlu,ima tu puno nauke,znanja,a bogami i ulaganja.Jako puno se u poljednje vrijeme interesujem za to,većinu stvari pravim sam,tako još i nekako možeš nešto uraditi,ali rasvjeta,prava,profi košta brdo novaca,ako nečeš zarađivati na njoj i ne pomišljaj na ulaganja.Možeš probati sa kućnom izrada stalaka,kupovinom nekih jeftinijih lampa i reflektora.Bez dobrog svjetla nema dobre slike,
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.03.2006 10:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fotografija je zapis svjetla - ako nema svjetla, nema ni dobre fotografije. Naravno, možeš povećati ISO do kraja, ali to opet vodi do slika sumnjive oštrine ali i sa prevelikom zrnatosti.

Treba imati dovoljno svijetla, ali podeksponirati da se dobije mračniji efekt. I svakako ne slikati iz ruke ako je ekspozicija manja od fokalne duljine (to ionako uvijek vrijedi). Dobro je imati tamno okruženje jer se svjetlost ne odbija naokolo i previše ne osvjetljava subjekt - lakše je kontrolirati
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 02.03.2006 11:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa i sumnjala sam da za tako nešto treba neki malo drugačiji izvor svjetla, mislila sam na fotografije tipa autoportreti muljatorice i monkeya... mislim da počinjem shvaćati

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
djipster
Guest





PostPosted: 02.03.2006 15:50    Post subject: Reply with quote

evo ja sam bas nekidan malo eksperimentirao s tim...
i u kucnoij radinosti sam postigo ono kaj sam htio...
ovak je iso trik...

ugasi sva svjetla u sobi i spusti rolete...upali komp i otvori my computer (radi bijele pozadinetj jaceg osvjetljenja iz monitora) posjedni nekog ispred monitora(nekih pol metra - 1m), ali ne da gleda u monitor vec za 90stupnjeva od monitora i dobit ces guba iosvjetljenje (direktno, ustvari blago rasprseno).

meni su za guba fotke bile ovakve postavke
ISO1600
blenda 5.6
exp 1/20 , 1/15...zavisi o udaljenosti...
rezultat cu stavit na mi3 a ako oces mogu ti mejlat kak to zgleda
Back to top
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.03.2006 19:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Knock: ma neee ring flash, jojo hoće skroz drugi ugođaj

djipster: monitor? nije li malo slab? Confused nisam nikad probao
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
djipster
Guest





PostPosted: 02.03.2006 19:23    Post subject: Reply with quote

neznam...meni nije bilo premalo svjetla...dapace..taman je bilo...jedino kaj je problem kaj ja imam LCD-...pa mozda zbog tog...al mislim da to nema veze...jedino je vazno da background bude bijeli...mislim na screenu!
fotku cu stavit kroz koji dan....
Back to top
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 02.03.2006 19:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to s monitorom sam nekidan isprobavala Smile ali nije baš uspjelo pretpostavljam jer sam bila predaleko od njega. iso nisam mjenjala jer nisam znala daa to ima neke veze sa osvjetljenjem. inače moj fuji s5500 može do iso 400. budem isprobala danas - sutra ponovo

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 02.03.2006 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
evo ja sam bas nekidan malo eksperimentirao s tim...
i u kucnoij radinosti sam postigo ono kaj sam htio...
ovak je iso trik...

ugasi sva svjetla u sobi i spusti rolete...upali komp i otvori my computer (radi bijele pozadinetj jaceg osvjetljenja iz monitora) posjedni nekog ispred monitora(nekih pol metra - 1m), ali ne da gleda u monitor vec za 90stupnjeva od monitora i dobit ces guba iosvjetljenje (direktno, ustvari blago rasprseno).

meni su za guba fotke bile ovakve postavke
ISO1600
blenda 5.6
exp 1/20 , 1/15...zavisi o udaljenosti...
rezultat cu stavit na mi3 a ako oces mogu ti mejlat kak to zgleda


Prespor ti je ovo shutter speed (osim ak na 350D nisi imao 10mm objektiv, al to je već druga vrsta greške, korištenje širokokutnog za portrete Smile), i ukoliko ti objektiv dozvoljava slobodno moš otvorit blendu, do 2 čak, ovisi koliko si udaljen od subjekta i što želiš imat u DoFu. Zapamti da držiš shutter barem 1/(fokalna x 1.6) na svom aparatu (dakle minimum 1/160 sec za 100mm itd) da ne bi imao mutnu sliku. Koliko se sjećam, taj senzor u 350D baš i ne voli ISO 1600... vidi možeš li dodati kakvu svijeću ili lava lampu u kadar, i makar od nekih novina na kartonu reflektirat udaljeni izvor svjetla pa da si malo spustiš ISO. Ako ne možeš, fotkaj RAW (ma šta, fotkaj RAW _UVIJEK_) pa konvertiraj sa C1 pro, on doslovno uništava noise Smile

E da. I puno čitaj o svemu što te zanima, brže ćeš naučiti nego da se učiš na svojim greškama. A savjete dijeli kad savladaš materiju Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
djipster
Guest





PostPosted: 02.03.2006 22:08    Post subject: Reply with quote

hm...ne znam ali ja nemam nikakvih zamjerki a mislim da sam materiju savladao jer sam postigao tocno ono kaj sam htio...
takodjer mislim da slika nije mutna...uostalom pogledaj sam...

iso1600
f5.6
1/15sec


e da...objektiv je onaj koji dolazi u KIT-u...18-55; 3.5 - 5.6

Back to top
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 02.03.2006 22:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
o s monitorom sam nekidan isprobavala Smile ali nije baš uspjelo pretpostavljam jer sam bila predaleko od njega. iso nisam mjenjala jer nisam znala daa to ima neke veze sa osvjetljenjem. inače moj fuji s5500 može do iso 400. budem isprobala danas - sutra ponovo


imao sam ja taj fuji, i uglavnom ga mozes baciti ako oces slikati na iso 400 jer ima suma da je..... Twisted Evil

Quote:
takodjer mislim da slika nije mutna


nije ali ima dosta shuma......i ne znam koliko si svladao materiju kad se i tu nema sto svladati kod ovog primjera...

_________________
-----------------
www.simeb.net
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 02.03.2006 22:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:

e da...objektiv je onaj koji dolazi u KIT-u...18-55; 3.5 - 5.6



a velis kit.. bas sam te htio pitat kaj si to mozda casu stavio Smile
gdje su ti detalji na slici?

no dobro, ako si sve svladao onda nemoj vise ucit nista o fotografiji Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
djipster
Guest





PostPosted: 02.03.2006 22:24    Post subject: Reply with quote

Quote:
i ne znam koliko si svladao materiju kad se i tu nema sto svladati kod ovog primjera...


hm...radi se o konkretno ovom slucaju kad, kao sto i topic veli, portreti u polumraku...a i pretpostavljam da jojo nema studijsku rasvjetu, direktna svjetla i slicno...

@lekke: ja sam rekao da sam postigao tocno ono kaj mi je bio cilj...nisam htio detalje...nego samo igru svjetlo - sjena

a ako procitas moje odgovore vidices da i dalje se trudim nekaj ucit (hobist) jer mi je ovo prvi put da sam postigao ovako nesto...
ne kuzim zakaj ste me napali...pa samo sam htio pomoc joji ukoliko je to ono na sto je ona ciljala...naravno u kucnoj radinosti jer STUDIO NI RASVJETU NEMAM!

sry...necu vise!
Back to top
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 02.03.2006 22:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:


e da...objektiv je onaj koji dolazi u KIT-u...18-55; 3.5 - 5.6



Momak ima naušnicu na istom mjestu ko ja Smile

da si uspio izvuć kompletno tamnu pozadinu, eeeee to bi bio još veći uspjeh ...

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
djipster
Guest





PostPosted: 02.03.2006 22:55    Post subject: Reply with quote

@kakarinac: point taken!

nisam imo platno niakvo iza a svjetlo je dopiclio do zida...a kad bi skratio exp onda bi mi i ovi srednji tonovi pobjegli u tamne pa bi sve skupa dost lose ispalo...to je mana kucne radinosti s monitorom Smile
Back to top
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 13.03.2006 18:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

knock wrote:
Ako sam te dobro razumio,mislim da ti treba ovako nešto
http://www.dennisonbertram.com/hackmaster/2005/02/build-your-own-ring-flash.htm


jel ima reputacija na ovom forumu Question (nov sam) Smile jer ovo definitivno zasluzuje rep+

nego jel ima koji thread koji prati ovakve " Uradi sam" igracke?
ako ne ja bi otvorio i stavio za pocetak taj link unutra, i vidio sam negdje na forumu (ne mogu se sjetiti gdje) bilo je i kak napraviti kutiju za macro studijske snimke.
Back to top
View user's profile Send private message
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 13.03.2006 18:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pitanje je bilo kako u polumraku...

ti imaš s5500 fuji i nije ti lako...lijepi tonovi, nabrijan kontrast, ali svjetlosno jako loše. na iso 400 taj fotić radi kao mobitel sa 1.3 pixela. pišem empirijski, moj prvi digitalni aparat. Laughing

obično su jednostavna rješenja najbolja.

http://www.mi3dot.org/gallery/work/10962/

pokušaj raditi po danu sa bočnim izvorom svjetla...za početak stavi na shutter prioritet i postavi model kraj prozora. igraj se, povečavaj brzinu zatvarača i variraj sa udaljenošću od izvora svjetla. netko je napisao super bitnu stvar - taman ambijent i tamna odjeća rade čuda.

i lekke je napisao još jednu dobru stvar...čitaj i vježbaj naučenim, više pokušaja je formula...više pokušaja....pokušaja.... Laughing

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 13.03.2006 18:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://shutterbug.com/columns/master_class/0904sb_master/

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group