Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Ajmo poznavatelji piva, help

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sime
Guest





PostPosted: 24.03.2006 14:09    Post subject: Ajmo poznavatelji piva, help Reply with quote

Sređujem desktop pa stavljam neke ikone :) E sad, imam ikone neke u obliku pivskih čepova, al nisam čua za više od pola onih pivi, pa mi treba neko da mi kaže koje je od onih pivi zakon pa da stavim tu ikonu za ikonu diska "media" (makes sense, media, zika, filmovi i pivo) :) Ja sam stavia carlsberg jer samo njega i guinnessa znam a guinness nije jebački :)

Evo par slikica:

Back to top
Stone111



Joined: 24 Mar 2006
Posts: 2
Location: VG

PostPosted: 24.03.2006 14:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hoe ili ti hugos, prejaka piva Cool
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 24.03.2006 14:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hoegaarden je very very nice ... oe druge osim guinessa i carlsberga nisam pio ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 24.03.2006 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kaj nema President's Choice?

Laughing

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 24.03.2006 14:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemoj tako o guiness-u....

Došli pivari na godišnji sajam, i poslije sastanaka i predavanja, našli se u birtiji preko puta.
Dođe konobar, pita šta će ljudi pit. Šef carslberga će carlsberg, šef bavarie bavariu, šef "stele" ( Very Happy ) će stelu, i tako dalje, i pita čovjeka šta je predstavnik Guiness-a što će on pit, kaže čovjek, kolu. Svi stali začuđeni, pa pitaju, kao, kako ti to kolu piješ, vamo tamo. A on će smireno, a dečki, kad nećete vi pit pivo, neću ni ja! Laughing Laughing Laughing Laughing


Eto ti odgovor.
Wink

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 24.03.2006 14:41    Post subject: Reply with quote

@phil: LOL
@Adrian: LOL. Al nisam mislia u tom smislu, guinness je super pivo, nema što, ali nije ono nabrijana piva, to je drugi đir, ne znam kako bi reka :)

Šteta što ovako malo ikonica ima :)
Back to top
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 24.03.2006 14:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe, meni sam fali erdinger champ - super pivo. makar i ovi ostali prijedlozi nisu za odbaciti Razz

_________________
Dont tell my mother I work in an advertising agency; she thinks I play the piano in a whorehouse.
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 24.03.2006 14:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja cuclam mahom pšenična piva, pa moj glas ide za hoegarden i weihenstephan.
newcastel brown ale mi je ostalo u ružnoj uspomeni (ustvari, samog se piva baš i ne sjećam, ali sutradan je bilo zajebano...)
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 24.03.2006 16:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

probaj s ovim 'read me', to ti je super pivo..

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 24.03.2006 18:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hoegaarden. definitivno!

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 24.03.2006 19:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

budha wrote:
hoegaarden. definitivno!

genijalno pivo ....

a nema Leffe? Sad

lolčina na kvadrat za President's Choice

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
sime
Guest





PostPosted: 24.03.2006 21:15    Post subject: Reply with quote

Hoe je evo stavljen :)
@kaks: nema Leffe :( Men isto dobro pivo...

E, a kako se čita? Hoegarden, hogarden, hegarden...? :) Da ne ispadnem seljak ako budem naručiva, nisam ga još proba a i ne znam dal ima u zd negdi :) Možda u nekom diskontu...
Back to top
Pekx



Joined: 09 Sep 2004
Posts: 559

PostPosted: 25.03.2006 00:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

di je žuja? Very Happy

_________________
mp3hr.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 25.03.2006 10:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
Hoe je evo stavljen Smile
@kaks: nema Leffe Sad Men isto dobro pivo...

E, a kako se čita? Hoegarden, hogarden, hegarden...? Smile Da ne ispadnem seljak ako budem naručiva, nisam ga još proba a i ne znam dal ima u zd negdi Smile Možda u nekom diskontu...


nisam sigur za izgovor, hogarden valjda, al imaš je i u maye i u arkade i još na dosta mista mislim ... ; )


btw baci link da skinem ove ikone od minija ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 25.03.2006 11:21    Post subject: Reply with quote

grzzi wrote:
nisam sigur za izgovor, hogarden valjda, al imaš je i u maye i u arkade i još na dosta mista mislim ... ; )


OK :) Nisam ni gleda ima li :)

grzzi wrote:
btw baci link da skinem ove ikone od minija ...


http://distype.com/weblog/permalink/march-2006-desk/ :)

A imaš i ode jednu ikonu minija al ova prva navedena je malo bolja ja mislim: http://www.bartelme.at/showroom/42/
Back to top
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 25.03.2006 11:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
btw baci link da skinem ove ikone od minija ...

hrpetine ikona, ima ih i za windoze:
http://interfacelift.com/
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 25.03.2006 11:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cool Smile)

G.
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 25.03.2006 12:02    Post subject: Reply with quote

BTW, ovu prvu ikonu nemoš prominit sa get info šemom pa copy/paste, nego baš moraš iz terminala kopirat ikonu u root diska na kojem želiš novu ikonu i imenovat je ".VolumeIcon.icns".
Back to top
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 25.03.2006 12:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, upravo gledam da je ima u par dimmenzija i da je nema u preview ... Evil or Very Mad

thanks...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group