Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
PHP on Trax?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sinke



Joined: 02 Oct 2005
Posts: 257
Location: Zagreb

PostPosted: 17.04.2006 11:17    Post subject: PHP on Trax? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jel netko imao iskustva sa ovim?
Navodno nekakav RoR klon....

_________________
THE SHTANZIG | Web Do's & Don'ts
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 17.04.2006 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemam iskustva, samo sam čitao tuđa i mogu ti reći: run away.

Čovjekova motivacija da ide napraviti klon je bila "da ljudi ne moraju učiti drugi jezik da bi koristili framework". Ja sam čitao Rails source uzduž i poprijeko i mogu ti reći da to nije moguće klonirati bez velikih kompromisa i gubitka featuresa zbog golemih razlika dvaju jezika - cijeli Rails se oslanja na iteratore, simbole, dinamične klase i module - sve to PHP nema.

MVC u PHP-u će biti dobar u Zend Frameworku. Zend Framework je za sada funkcionalan do te mjere da ima dobar Controller i View, ali ORM za model (jedna od najjačih stvari u Railsu) nije spreman. Trax ima ActiveRecord implementation, ne znam kakav je. Doduše, retro_one je nedavno napisao ActiveRecord u PHP-u na ADOdb-u, pa je i to moguće.

Hoćeš nešto Rails-like? Nauči Ruby. Trebat će ti par dana za njega, par dana za Rails i nakon toga neograničeno dana progresivnog razvoja radeći projekte. Nećeš zažaliti.

Ako si čvrsto uz PHP, koristi i budi u toku sa ZF, ili koristi Symfony, CodeIgniter ili tako nešto
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sinke



Joined: 02 Oct 2005
Posts: 257
Location: Zagreb

PostPosted: 17.04.2006 21:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Nemam iskustva, samo sam čitao tuđa i mogu ti reći: run away.

Pobjego Smile

Malo sam pogledao CodeIgniter. Sviđa mi se.

_________________
THE SHTANZIG | Web Do's & Don'ts
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 17.04.2006 22:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To je uobičajena reakcija nakon CI :=
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 18.04.2006 11:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zaboravi codeigniter. Majku mu, tjedan dana smo izgubili s njim. Sve izgleda super, video tutorijal je predobar, i sve je to fino i krasno, ali s tim sranjem od frameworka nije moguće napraviti ništa više od bloga. Barem je takvo moje mišljenje. Niti je završen, niti mu je takva kvazi implementacija modela puno dobroga donijela.

Preporučio bih koristiti symphony, ili pričekati stabilnu, finalnu verziju cake-a. Ne bi trebalo biti dugo. Symphony je moćan i dobro rađen, samo sam ga ja osobno izbjegao zbog veće kompliciranosti, meni osobno malo zbunjujuće dokumentacije, i zbog toga što zahtjeva command line.

Zend bi trebao biti dobar za jedno godinu dana (ovim tempom), pošto implementiraju u praksi potvrđene, gotove stvari, i slažu framework. Ali je još daaaleko od finalne verzije, ili neke stvarno korisne bete. Uglavnom, od svega što sam vidio i probao, izbor se svede na 2 frameworka. Cake i symphony. Symphony je trenutno najozbljniji, no cake se opasno približava nekim moćnim stvarima koje se razvijaju brzo i kvalitetno. Npr. Access Control List....
(zadnja verzija je puna bugova, ne radi na svim verzijama php-a, minimalno 4.4.1, pa se bolje strpit još neko vrijeme)

Možda je na kraju ipak najpametnije učit R i R, kao što Suljo kaže.

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 18.04.2006 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kvalitetan mvc framework u php-u je tesko napraviti zbog samih bugova u objektnom modelu php-a..ja sam odusto od borbe s vjetrenjacama i prebacio se na railse....

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 18.04.2006 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Ja sam čitao Rails source uzduž i poprijeko i mogu ti reći da to nije moguće klonirati bez velikih kompromisa i gubitka featuresa zbog golemih razlika dvaju jezika - cijeli Rails se oslanja na iteratore, simbole, dinamične klase i module - sve to PHP nema.


Ne bih se baš složio s tvojim mišljenjem. PHP ima 95% svega što ti je potrebno, samo što se stvari možda zovu drugim imenom (mislim na PHP5). Mit o tome kako je Rails moguće napraviti samo u Ruby-u su stvorili Ruby zaljubljenici. Smile

Sulien wrote:

MVC u PHP-u će biti dobar u Zend Frameworku. Zend Framework je za sada funkcionalan do te mjere da ima dobar Controller i View, ali ORM za model (jedna od najjačih stvari u Railsu) nije spreman. Trax ima ActiveRecord implementation, ne znam kakav je. Doduše, retro_one je nedavno napisao ActiveRecord u PHP-u na ADOdb-u, pa je i to moguće.


Svoju inačicu ActiveRecord-a će svaki napredniji developer napisati bez problema. Ja sam napravio nešto slično za MySQL/PHP i vrti se u divljini, na preko nekoliko servera, već 4+ godina.

Sulien wrote:

Hoćeš nešto Rails-like? Nauči Ruby. Trebat će ti par dana za njega, par dana za Rails i nakon toga neograničeno dana progresivnog razvoja radeći projekte.


Ako utroši par dana samo će naučiti slovkati na Ruby-u (kao i na svakom drugom jeziku). Mene zanima da li je netko od RoR fanova radio neke ozbiljne stvari s njim? Što je s enterprise-scale aplikacijama?

Ljudi koji su napravili RoR i stvari koje ROR fanovi obično navode kao primjer su rezultat rada nadprosječnih developera koji bi i u nekom drugom jeziku postigli sličan rezultat. Prosječan .hr web developer samo će se zakopati u svijetu kojeg ne razumije dovoljno.

RoR nije srebrni metak koji će riješiti sve probleme.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 18.04.2006 13:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobrom programeru nije problem nauciti principe novog jezika u kratkom vremenu. Naravno da neces znati sve sitnice i neces ocekivati sranja koja ce se sigurno desavati, ali zato postoji internet.

Što se tiče RoR-a već dugo nisam programirao s takvom lakoćom i toliko brzo...a naprogramirao sam se velikih siteova i aplikacija u php-u...a što se tiče RoR klonova...to je nejveca glupost koja postoji...ako vec odlucujes koristiti framework...onda se bolje odluciti za original nego za kopiju...osobito zato sto dok kopije stignu do funkcionalnosti koju RoR ima danas...RoR ce imati tonu novih stvari.

Zend Framework mozda uspije nesto takvog napraviti na php sceni...ali s onim sto sam vidio i nisam bas impresioniran.

I naravno ne podrzavam nikaka zealotizam...to me dosad i odbijalo od RoR-a...ali isto tako spreman sam prihvatiti da mozda postoji nesto sto je bolje od onoga sto trenutno koristim.

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 18.04.2006 13:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ylodi wrote:
Ako utroši par dana samo će naučiti slovkati na Ruby-u (kao i na svakom drugom jeziku). Mene zanima da li je netko od RoR fanova radio neke ozbiljne stvari s njim? Što je s enterprise-scale aplikacijama?


jel sto pedeset tisuca usera dovoljno enterprise?

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 18.04.2006 13:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Super, a sad navedi neki projekt koji nije radila RoR specijalizirana ekipa. Smile

Koliko od tih 150k korisnika zbilja koristi tu aplikaciju?

A ako ćemo to tako gledati onda je i blog.hr enterprise klasa, a svi znamo to on to nije. To je samo malo masovniji web projekt.

Ne, 150k korisnika nije dovoljno enterprise.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 18.04.2006 15:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ylodi - define enterprise

Last time I've checked ljudi su raspravljali o tome može li uopće i PHP biti enterprise. Raspravljaju i o tome može li MySQL ili PostgreSQL biti enterprise. Na kraju sve završi na "postoji samo .NET, J2EE i DB2 i ništa drugo".

Nakon cijele te diskusije shvatiš da je 'enterprise' kao pojam nešto iluzivno (kao "Web 2.0") čije je jedino mjerilo količina para koje se u to ulože, a ne kvaliteta rezultata ili broj korisnika.

Uloži toliko isto para u tim (ili više njih) ljudi da obave posao na ovakvim, opensource tehnologijama, pa vidi.

Tako i tako scale-anje uvijek počinje i završava samo sa hardwerom (aplikacija na njemu tako i tako mora biti dobra).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group