Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Profesionalna fotografija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
yelena



Joined: 31 May 2005
Posts: 73
Location: Zagreb/NY

PostPosted: 11.06.2006 18:52    Post subject: Profesionalna fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Posto su me neki komentari izivcirali od ljudi koji misle da znaju profesionalnu fotografiju, odlucila sam napisati mali summary o tome kako se stvara profesionalna fotografija i produkcija od ideje do printa. Ovo ce sve biti u kontekstu komercijalne fotografije za casopise i za advertising. Nadam se da ce vam pomoci i da cete naci neke informacije korisnima

Prvenstveno sve pocne od dobivenog posla. Npr. Casopis Entertainmant Weekley od vas je zatrazio da uslikate naslovnicu sa poznatom glumicom Jessicom Albom, i trebate im predati 5 fotografija, jedna za naslovnicu, jedna za stranicu sa sadrzajem i tri za editorijal pricu. Naravno to neznaci da cete uslikati 5 fotki i to predat. Ni blizu Smile

Kad saznate o cemu je rijec, kakav je posao - naravno oni ce vam dati jos specifikacija, od look-a do potrebnih velicina, a na vama je da to ispunite.

U slucaju da je studijska fotka. Prvo cete angazirati studijo (npr. Splashlight u NYC-u ili gdje vec, zavisi gdje se glumica nalazi u kojem gradu), taj ce trosak obicno pokriti casopis. A ova studija su ogromna, tako www.splashlightstudios.com , tipa velikih skladista. Inace budget za fotografiju sto casopis odobri je izmedu 700 dolara do 1500 dolara. ovisi o publikaciji. Kad se to angazira, morate angazirati opremu : Sav americki tisak koristi fotografiju SREDNJEG FORMATA, znaci, ako je obicni fotic 35mm, srednji format je 6x6 (za hassleblad) 6x7 (za mamiyu i ostale) to znaci da je film 2 do tri puta veci od obicnog 35mm filma. Tj. vise detalja ce imati. Nekad cete morati za advertising snimati u large formatu (jer ce ici na velike bilboarde, a to je 4x5).
Inace, mozete fotografirati i digitalno, ali samo ako imate digitalnu pozadinu. Sto je digitalni dodatak regularnoj kameri srednjeg formata tipa Mamiya Rz67. I umjesto da snimate na filmu, to dodate i snimate digitalno - a fajlovi su velicine 30Mpx i vise. Sama pozadina kosta oko 20.000 dolara, fotografi ih vecinom iznajmljuju. I u zadnje vrijeme su vise koristene radi manjih troskova (netreba se razvijati) i odmah se vidi zeljena slika. Neki poznatiji digitalni backovi su Phase one i leaf.

Sljedeca potrebna stvar jest osvjetljenje. Obicno mozete to dobiti u sklopu studija, uz dodatno placanje. Vecina fotografa to cini. Obicno fotografi samo posjeduju osnovnu kameru tipa mamija, i onda ostalo iznajmljuju.

Kad se namjesti osvjetljenje i sve, dovede se talent, ugovori se stilista, ugovori se dizajner scene, angazirate asistente, kupi se film i polaroid za testiranje osvjetljenja ( postoji cijeli ritam rada) ili se prikljuci kamera na komp ako imate digitalni back.Dovede se makeup osoba, i naruci se catering za sve.

Na sam dan snimanja, uz nekoliko promjena odjece, snimanje moze trajati po 10-15 sati. Obicno ce biti manje ako snimate slavnu osobu jer njihov schedule zahtjeva to, a ako se snima naslovnica, onda ce tu biti prisutan i foto urednik casopisa koji ce "make sure" da sve ide po planu i po budgetu.

Nakon sto se sve uslika, i imate oko preko 100 framova...

Onda ide edit dan poslje. Mora se contact sheet (svi framovi u thubnail velicini) predati urednicima i oni izaberu koje slike idu u casopis. Onda vas obavijeste, i vi posaljete to u print i na retouch, ako sami to ne cinite u svojoj tvrtci kao fotograf...

Naravno tu nije sad kraj.

Sve slike se moraju oznaciti i spremiti, svi legalni aspekti posloziti, i svi racuni se platiti. Asistentima dati novce, i svima osigurati da ce se imena naci u novinama...


Ovo je samo brzinski mali pregled kako casopisi to rade.

Naravno kad fotka bude izdana, casopisi vam posalju nekoliko kopija preko vaseg agenta - da narode, svi profesionalni fotografi imaju agenta!! Tako dobivaju poslove.


jer da bi dobio posao, moras slati svoj portfolio okolo, a to je totalno novi post. Sam portfolio je posao ipo! Smile

Nadam se da vam je ovo malo pokazalo kako to ide.

Puno je kompliciranije nego sto se cini, ovisi koliko je lud foto urednik i sama zvijezda jer svatko ima 101 zelju is vima trebas udovoljiti a to je heb...

Ako imate kakvih pitanja svakako pitajte.

_________________
Jelena Vukosav
Love Studio
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 11.06.2006 19:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

super!! bas me zanimalo kako ide taj dio procesa,, ovako u grubo.
hvala na posvecemo vremenu za opis
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 12.06.2006 16:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mene je također uvijek ovo zanimalo! Hvala Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 12.06.2006 16:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Kad se namjesti osvjetljenje i sve, dovede se talent

LOL Smile Smile

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 12.06.2006 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Još, još, hoćemo još!!1 Very Happy
Ja sam tu da 'make sure' da će biti još.

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
iris



Joined: 11 Apr 2006
Posts: 64

PostPosted: 12.06.2006 19:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uf! lijepo si to ispričala..
mislim da sam zadovoljna svojim poslom Smile
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 12.06.2006 21:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma ko te ljuti Wink

Hvala za opširan i koristan tekst ... jako lijepo od tebe Smile

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group