Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
U cemu poceti???

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
S1111



Joined: 19 Jan 2004
Posts: 8
Location: Balkan City - Zagreb City

PostPosted: 28.01.2004 00:33    Post subject: U cemu poceti??? Add user to your forum ignore list Reply with quote

U cemu je najbolje poceti raditi ako je cilj napraviti casopis...
i dal se sve radi samo u tom programu?

_________________
I dont think like usual people,
who think like usual people,
who dont think right...
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 28.01.2004 02:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zdravo sainte Very Happy mislim da je za pocetak najbolje poceti u nekom vektorskom programu(sto se mene tice, za casopis mi se Corel pokazao izvrsnim), a onda kad uhvatis princip po potrebi preci na nesto specijaliziranije(Adobe InDesign ili QuarkXpress)

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 28.01.2004 08:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam isto počeo sa corelom... pa se uhvatio freehanda zbog poboljsanih sitnica, sada Smile) sve to radim u indesignu, probaj s njim..

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 28.01.2004 08:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam recimo imao svoj Kick-Start sa Photoshopom, onda sam skuzio da mi to nije ok.. Smile
Poceo sam sa isprobavanjem sa Corelom, Freehandom i zavrsio na InDesignu..
Sve ovisi o osobnom navikavanju...

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
SINteX



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 475
Location: Zagreb

PostPosted: 28.01.2004 08:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

indesign svakako ako znas photoshop

SINteX

_________________
You can't, You won't and you don't stop!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
valdo



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 28.01.2004 09:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sve ovisi o tome koliki je opseg toga sto ces prelamati - ukoliko je nesto manje (lom do dva) uzmi freehand a ako je nesto vece onda obavezno quark ili adobe-indesign.
ja sam krenuo s quarkom i quark odlicno radi, pogotovo na macovima gdje nemas problema s postscriptanjem (na pc-u se malo namucis s slovom Ž!!!), ali zato ovaj in-design3 je mrak program i nema frke s fontovima + imas layere i shadove i transparencije i sve. bolje ti je kreniti s necim sto ces nastaviti koristiti nego malo u jedno m programu pa malo u drugom, pa na kraju ne naucis niti jedan program.
corel nekako ne preferiram jer ga u tiskarama i studijima rjetko imaju iako se i u njemu moze stosta napraviti:)
+ photoshop pod obavezno
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sasac



Joined: 23 Jan 2004
Posts: 248
Location: Zagreb

PostPosted: 28.01.2004 17:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

probaj quarkXPress. brz je, jednostavan i guta gotovo sve fontove. koriste ga Jutarnji list, Gloria, Sanoma (Story, Klik, National Geografic...) i mnogo drugih.
Photoshop pod O B A V E Z N O ! ! !
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 28.01.2004 19:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da si to pitao prije godinu dana rekao bih ti PageMaker (koliko sam shvatio misliš na DTP). On je idealan za DTP početnike. Nažalost Adobe više neće izdavati nove release dotične aplikacije. Sada ti bez razmišljanja mogu reći InDesign CS (Quark killer:)
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 28.01.2004 19:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

valdo wrote:
ali zato ovaj in-design3 je mrak program i nema frke s fontovima + imas layere i shadove i transparencije i sve.


misliš na CS verziju? jer 2.0 testirano nema prevelike probleme sa fontovima, bar do sada, layeri su tu kao i transparency i shadow....

meni treba CS,, hoće tko zdilat za koji novi film? na PM..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
valdo



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 28.01.2004 19:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

u dvojci sam radio samo na mac-u tako da nisam znao da nema frke s fontovima na widovzima - nedavno sam probao cs tj. 3 na win. i radi ko lud - malo je sporiji od quarka al ima paltale. jos da ima intepolaciju bolda i italika na fontovima i mrak:)
javi se za cs pa ti ga dam na testiranje:-)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 29.01.2004 12:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Freehand do 12 str, sve preko InDesign (ne isplati se vise uciti Quark kad ce uskoro krepat...)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
S1111



Joined: 19 Jan 2004
Posts: 8
Location: Balkan City - Zagreb City

PostPosted: 29.01.2004 19:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

adobe indesign znaci... hvala svima koliko vas ima Very Happy
P.S. kolko vam je trebalo da savladate indesign i dal ima neke slicnosti sa nekim drugim programima??

_________________
I dont think like usual people,
who think like usual people,
who dont think right...
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 29.01.2004 21:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe.. možda pozitivno - možda negativno.. u 2 dana sam obuhvatio većinu mogućnosti,, i to ispribao na digiću.. ako radiš u PSu, onda ćeš vidjeti sličnost.. uostalom, svi su ti programi na sličnu fintu, uzmi si tjedan dana uz help i bit ćeš fine,, ako imaš interesa Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 30.01.2004 15:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
...ne isplati se vise uciti Quark kad ce uskoro krepat...

cak i da nije QPS-a (Quark Publishing System - redakcijski sustav koji omogucava osobama razlicitih profila /dizajneri, graficari, urednici, lektori, korektori.../ da obavljaju svoj dio posla na jednom layoutu) ne bih se slozio sa tobom. jedna licenca Xpressa (btw, Quark je ime firme) kosta desetak tisuca kuna - i svejedno se prodaje... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 30.01.2004 15:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

btw, mislim da bi valjalo malo pojasnit terminologiju, cini mi se da postoji problem nerazlikovanja PRELOMA i DIZAJNA (posredno - grafickog urednika i dizajnera).

dizajn neke tiskane publikacije jest kreiranje njenih osnovnih elemenata i gabarita. dakle, izbor i definicija tipografije; izbor i definicija formata i margina; izbor vrste papira; odredjivanje standardnih boja, debljina linija, tekstura; odredjivanje standardnih formata slika/ilustracija/grafika; medjuodnosi svih navedenih elemenata...

prelom je slaganje predefiniranih elemenata u ovisnosti o sadrzaju.

dizajnom se bave (logicno) dizajneri, prelomom graficki urednici (ili, ukoliko se radi o postojecim sprancama/templateima tehnicki urednici /layouteri/). dizajner ne mora znati nista o novinama, dok je graficki urednik na prvom mjestu UREDNIK, koji mora razumjeti svrhu i smisao svakog elementa u publikaciji (npr, naslov ne moze sadrzavati isti tip informacije kao podnaslov; lead i potpis ne mogu biti formulirani na isti nacin; pravilan odabir i upotreba fotografije...). takodjer, nuzno je da graficki poznaje osnove dizajna.

za kvalitetnu publikaciju potrebna je bliska suradnja izmedju dizajnera i grafickog urednika. idealna je solucija jedna osoba koja posjeduje sve vjestine, no to je (makar u HR) cisti SF.

iz ovog sto sam dosad namljeo lako je izvuci zakljucak da alati za dizajn i prelom mogu biti potpuno razliciti - dizajn moze biti postavljen u Illustratoru/Freehandu/Corelu (pa cak i Photoshopu), dok se prelom obavlja uz pomoc Xpressa (koji je jos uvijek standard), InDesigna ili Pagemakera (koji je zakon za knjige, no za magazine/novine je besmislen).

e, sad... obzirom da zivimo na brdovitom balkanu - u stvarnosti je sve naopako - dizajnere se u novinama ne zaposljava (a ako ih vec zaposle, onda se bave prelomom - sto daje katastrofalne rezultate); graficki urednici /aka art direktori/ su priuceni colorblind graficari koji nisu u stanju napisati dvije smislene recenice, a kamoli shvatiti koncepte pojedinih elemenata opreme...

i za kraj - poznavanje alata od nikoga nije stvorilo dizajnera/art direktora. koliko god bilo potrebno, ostaje na drugom mjestu...
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 30.01.2004 15:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jos samo ovo, i, majke mi, budem prestao:
:cosmos: wrote:
...uostalom, svi su ti programi na slicˇnu fintu...

paaaa, bas i nije tako. osnovna razlika izmedju Xpressa i InDesigna (ili Illustratora/Freehanda/Corela) nije u alatima/mogucnostima, vec u filozofiji/nacinu rada. zato je dobro probat radit iste stvari u vise razlicitih programa - tako ces shvatit koja ti logika vise lezi...
Back to top
View user's profile Send private message
Chombila



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 248

PostPosted: 30.01.2004 16:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...ja sam za Corel... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
S1111



Joined: 19 Jan 2004
Posts: 8
Location: Balkan City - Zagreb City

PostPosted: 30.01.2004 19:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok...hvala svima na pomoci.... Very Happy
dunga je ziher graficar Very Happy Laughing

_________________
I dont think like usual people,
who think like usual people,
who dont think right...
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2004 16:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
za kvalitetnu publikaciju potrebna je bliska suradnja izmedju dizajnera i grafickog urednika. idealna je solucija jedna osoba koja posjeduje sve vjestine, no to je (makar u HR) cisti SF.


pa i nije svugdje, ja sam radila u novinama kao glavni graf. urednik (a dizajner sam)... btw, quark nije jedino sto mozes koristiti u te svrhe, npr. mi smo koristili "Good News" paket (redakcijski sys.)....

to sto se quark jos uvijek prodaje... ok, ali mislim da ce uskoro krepat... nije na odmet nekome da ga nauci, ali preferiram InDesign koji se, usput, i brzo siri...

but, stvar osobnog izbora (zasad)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 03.02.2004 14:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
pa i nije svugdje, ja sam radila u novinama kao glavni graf. urednik (a dizajner sam)...

ja govorim kako stvari izgledaju iz moje perspektive - jednostavno, jos nisam (u hrvata) upoznao/vidio/cuo za osobu koja je dobar dizajner i, istovremeno, dobar graficki urednik. najcesce je ravnoteza (previse) pomaknuta na jednu stranu. btw, obzirom da ne znam koje si novine ti radila, pa ih mozda i nisam vidio, nemoj ovo shvacat osobno. Smile

4tHshadOw wrote:
btw, quark nije jedino sto mozes koristiti u te svrhe, npr. mi smo koristili "Good News" paket (redakcijski sys.)....

nikad cuo... imas kakav link, ime proizvodjaca ili kakvu informaciju koja bi me dovela do nekog previewa? zivo me interesira kak izgleda neka (pretpostavljam, jeftinija) alternativa QPS-u...
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 03.02.2004 16:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.teradp.com/crossmedia.asp

nije osobno, samo ti kazem da postoje i druge dobre stvari osim Quarka (ako se potrudis i znas sto zelis od programa, GN mozes isprogramirati do boli, sto je meni jako pasalo)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 03.02.2004 20:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
jos samo ovo, i, majke mi, budem prestao:
:cosmos: wrote:
...uostalom, svi su ti programi na slicˇnu fintu...

paaaa, bas i nije tako. ...


nisi me kužio, to je bilo tipa, osnova.. ubacivanje texta i okretanje slike je u skoro svim navedenim softovima gotovo isto,,pa što god ti rekao Twisted Evil ,,, a ovo.. slažem se s tobom : Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group