Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
prava oko web stranice

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 11:42    Post subject: prava oko web stranice Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naime...jedan klijent je odlucio prijeci u drugu marketinsku agenciju.
Ja sam i radila web za tog klijenta i sad oni zele da taj web odrzava netko drugi, sto znaci da vise nece izgledati kako izgleda, a osim toga po stranica od tog drugog vidim da se bas ne kuzi.
To znaci da vise ne moze biti ta stranica u nasim referenacama, niti to ne zelimo, a opet ce vecina designa biti nasa.

Sta bi trebao napraviti? Da li je neposteno da trazimo da se onda stranica potpuno ukloni i da im ta nova firma napravi novu stranicu?

To sad cisto mene osobno zanima, sefica ce to valjda rjesit na svoj nacin.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 04.07.2006 11:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imho nije neposteno traziti da se stranica potpuno ukloni. No vjerojatno dosta ovsi o pocetnom dogovoru. A i novci znaju cesto rjesiti sve nesuglasice i tako ce vjerojatno i biti sve dok ne ovisi o tebi samoj. To ti je samo moje misljenje jer ja ti se bas u ovom problematikom ne bavim.

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 04.07.2006 12:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel imate ugovor ?
jedan clanak u ugovoru to rjesava (naucio iz vlastitih pogresaka)
Back to top
View user's profile Send private message
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 12:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

neznam, ali mislim da nije nista slicno navedeno u ugovoru....sto vise nece biti slucaj:)
Ako u ugovoru nema nista definirano za takav slucaj sto bi trebalo napaviti?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 04.07.2006 12:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tesko pitanje, ukoliko se dizajn nece mijenjati vec samo odrzavanje preuzima neko drugi onda moraju zadzati na stranicama "design by..." ili sta vec

ukoliko se ulazi u sam dizajn, layout , onome tko ce dalje raditi stranicu vjerojatno ce trebati i neki otvoreni fajlovi pa im onda to posebno naplatite i bas vas briga, nemate nista vise sa tom stranicom

ne znam, to je moje misljenje i imao sam slicnu situaciju (postupio kao u drugom slucaju)
uglavnom shvatio sam da je to jedna od vrlo bitnih tocki u ugovoru jer poslije ti klijent kaze ja sam stranicu platio i mogu sa njom raditi sta hocu
Back to top
View user's profile Send private message
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 12:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
tesko pitanje, ukoliko se dizajn nece mijenjati vec samo odrzavanje preuzima neko drugi onda moraju zadzati na stranicama "design by..." ili sta vec

ukoliko se ulazi u sam dizajn, layout , onome tko ce dalje raditi stranicu vjerojatno ce trebati i neki otvoreni fajlovi pa im onda to posebno naplatite i bas vas briga, nemate nista vise sa tom stranicom

ne znam, to je moje misljenje i imao sam slicnu situaciju (postupio kao u drugom slucaju)
uglavnom shvatio sam da je to jedna od vrlo bitnih tocki u ugovoru jer poslije ti klijent kaze ja sam stranicu platio i mogu sa njom raditi sta hocu


ma navodno bi trebao mijenjati samo sadrzaj i eventualno naslove, ali i uredjivanje samog sadrzaja moze narusiti dizajn..sto vjerujem da i hoce posto je stranica radjena bez tablica, a koliko vidim ovaj koji bi trebao uredjivati mislim da to nezna.
Sto se tice otvorenih fileova - slazem se iako se vecina moze mijnjati bez toga.
Neznam, jer i ako bude ovaj drugi slucaj opet je design u biti nas samo je modificiran i mozda i sjb...treba to ugovorm..slazem se..ali sad je kasno:)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 04.07.2006 12:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

probajte se pozvati na Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima:
Quote:

Članak 16.

Autor ima pravo usprotiviti se deformiranju, sakaćenju i sličnoj izmjeni svojega autorskog djela, te uništenju kao i svakom korištenju autorskog djela na način koji ugrožava njegovu čast ili ugled.


izvucete im malo iz konteksta takve clanke pa mozda rjesite problem
Back to top
View user's profile Send private message
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 12:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
probajte se pozvati na Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima:
Quote:

Članak 16.

Autor ima pravo usprotiviti se deformiranju, sakaćenju i sličnoj izmjeni svojega autorskog djela, te uništenju kao i svakom korištenju autorskog djela na način koji ugrožava njegovu čast ili ugled.


izvucete im malo iz konteksta takve clanke pa mozda rjesite problem


da..hocemo..tnx:)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 04.07.2006 12:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stvar je sasvim jednostavna

vi stavite stranicu u vase reference i napisete od tada do tada i kaj se napravili
a sto ovi kasnije rade to je njihov problem a za reference napravis par screen shot-ova i kod pregledavanja vasih referenci spojis link na njih
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 12:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
stvar je sasvim jednostavna

vi stavite stranicu u vase reference i napisete od tada do tada i kaj se napravili
a sto ovi kasnije rade to je njihov problem a za reference napravis par screen shot-ova i kod pregledavanja vasih referenci spojis link na njih

Nikako se nebih složio s tobom. Pa to je narušavanje ugleda i reputacije!!! Kako to može problem samo onih koji uređuju starnice? Pa to je najmanje njihov problem jer se ne narušavaju njihova prava,ugled i reputacija!

Ne bubaj gluposti

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 04.07.2006 13:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="feelfree"]
RHnC wrote:


Nikako se nebih složio s tobom. Pa to je narušavanje ugleda i reputacije!!! Kako to može problem samo onih koji uređuju starnice? Pa to je najmanje njihov problem jer se ne narušavaju njihova prava,ugled i reputacija!

Ne bubaj gluposti



dete bozje........po tvome znaci david ogilvy nebi smio staviti u reference da je napravio jedan od kultnih inserata za RR ili Jung von Matt da je radio reklamu za BMW ili Audi samo zato jer su od sada nova agentura za Mercedes........
a svi oni koji su radili poslije njih su njima srusili reputaciju...... odnosno po tvome nitko nebi smio imati reference samo zato jer vise ne radi na istom projektu ....
e da i Joshua Davis bi trebao uzbaciti iz svojih referenci radove za Nokiu i ostatak svojih vrhunskih radova samo zato jer sada ne radi za njih.......... i sad kad bi ti kuzio kaj tu sve pise ugrizo bi bananu i skakao od veselja.......

danas sam radio ja i ako sam bio pametan ili imao iskustva, imao sam dobar ugovor, pa firma moze odkupiti o mene dizajn i nastaviti dalje raditi sa drugima i ako im je volja unakaziti tvoj "vrhunski " rad, a ako ne, onda naucis za drugi puta i budes sretan zato jer imas jednu referencu u tvom portfoliu
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 13:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

rhnc imam ja bananu za tebe..

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 14:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajde nemojte si sad tu djeliti banane...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 04.07.2006 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lol ...... vrhunac intelektualne pragmatizacije uvjetovan ukorjenjenom balkanskom reputacijom
daj jos neku foru
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 04.07.2006 15:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kažeš da ne žalite reference po pitanju tog weba više, onda ih nemojte ni imati.
no to ne priječi da ih ti nemaš osobno kao dizajner.

a što se tiče weba, ukoliko je plaćen, dajte web - siguran sam da ispostavljenom troskovniku je postojala stavka designa tog weba ili ekvivalent u radnim satima.. ukoliko je web plaćen - klijentov je.
nikada nije lako gubiti klijenta, no definitivno si ne stvarate dobru sliku ni radno okružje pozivajući se na članke izvučene van konteksta koji govore o sakaćenju, deformiranju i uništenju.

jedino što sakatite deformirate i uništavate sebe.


ukoliko klijent nije imao otvorene fileove, bilo psd ili fla ili nešto trećem ne mora ih ni sada dobiti, greška je klijenta što misli da ima pravo na njih, no zapravo pravno nema.
oni su samo faza u izradi weba kao krajnjeg produkta, za koji je ugovorena cijena , ne i za sve korake između.
Back to top
View user's profile Send private message
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 15:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
kažeš da ne žalite reference po pitanju tog weba više, onda ih nemojte ni imati.
no to ne priječi da ih ti nemaš osobno kao dizajner.

a što se tiče weba, ukoliko je plaćen, dajte web - siguran sam da ispostavljenom troskovniku je postojala stavka designa tog weba ili ekvivalent u radnim satima.. ukoliko je web plaćen - klijentov je.
nikada nije lako gubiti klijenta, no definitivno si ne stvarate dobru sliku ni radno okružje pozivajući se na članke izvučene van konteksta koji govore o sakaćenju, deformiranju i uništenju.

jedino što sakatite deformirate i uništavate sebe.


ukoliko klijent nije imao otvorene fileove, bilo psd ili fla ili nešto trećem ne mora ih ni sada dobiti, greška je klijenta što misli da ima pravo na njih, no zapravo pravno nema.
oni su samo faza u izradi weba kao krajnjeg produkta, za koji je ugovorena cijena , ne i za sve korake između.


ma da...ne zelim ni ja da se bahatimo i svadjamo...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 04.07.2006 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
ukoliko je web plaćen - klijentov je.


da, ali se zato u ugovoru, koji bi svaka firma trebala imati, odrede uvjeti koristenja, trajanje koristenja, prava prerade itd. kako poslije ne bi dolazilo do neugodnih situacija,
u krajnjem slucaju na temelju toga se formira i cijena

ukoliko to radite za graficki dizajn, znaci odredjujete podrucje koristenja (lokalno, regionalno nacionalno itd.), vrijeme koristenja (jednokratno, trajno itd.), nacin koristenja itd. i na temelju toga odredjujete i cijenu dizajna, onda neki elementi uredjivanja prava koristenja vrijede i za web stranice

ili idete na total buyout i svi sretni i zadovoljni
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 04.07.2006 16:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

boh, zavisi o ugovoru: na nekim sajtovima mi je vazno imat "design by" al ovo drugo je po ugovoru njihovo i nek rade sto hoce s njim.
evo bas cekam 10 mjesec da mi istekne jedan ugovor pa nek trazi ko ce mu ga odrzavat jer se meni ne isplati. normalno sajt je njegov (mi si uvijek zadrzimo pravo na kod a ne na design). bilo bi malo ipak smijesno da covjek mora ponovo radit sajt samo zato jer mu ga ja ne zelim odrzavat Confused

savjet:
skini ga sa reference i napravi par screen-shotova ako ti treba, ko sto je vec netko rekao (a imas sigurno i source pa nije ni bitan taj screenshot).
i reci im da skinu "design by". i nemojte radit kazin jer ces izgubit puno vise na reputaciji ako se budes svadjala oko takvih stvari s klijentom nego da ti rasture design koji si nekad radila za njih.
ionako sve te reference vrijede godinu dana najvise, poslije sve zastari, to je normalno.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinke



Joined: 02 Oct 2005
Posts: 257
Location: Zagreb

PostPosted: 04.07.2006 20:20    Post subject: Re: prava oko web stranice Add user to your forum ignore list Reply with quote

abeja wrote:
Da li je neposteno da trazimo da se onda stranica potpuno ukloni i da im ta nova firma napravi novu stranicu?


Klijent je (smjelo pretpostavljam) uredno platio tu stranicu - njegova je!

Ko da meni levi's uzme traperice jer sam ja odlučio skinuti jedan džep sa njih!
Daj razmisli malo!

_________________
THE SHTANZIG | Web Do's & Don'ts
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 04.07.2006 20:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
boh, zavisi o ugovoru: na nekim sajtovima mi je vazno imat "design by" al ovo drugo je po ugovoru njihovo i nek rade sto hoce s njim.
evo bas cekam 10 mjesec da mi istekne jedan ugovor pa nek trazi ko ce mu ga odrzavat jer se meni ne isplati. normalno sajt je njegov (mi si uvijek zadrzimo pravo na kod a ne na design). bilo bi malo ipak smijesno da covjek mora ponovo radit sajt samo zato jer mu ga ja ne zelim odrzavat Confused

savjet:
skini ga sa reference i napravi par screen-shotova ako ti treba, ko sto je vec netko rekao (a imas sigurno i source pa nije ni bitan taj screenshot).
i reci im da skinu "design by". i nemojte radit kazin jer ces izgubit puno vise na reputaciji ako se budes svadjala oko takvih stvari s klijentom nego da ti rasture design koji si nekad radila za njih.
ionako sve te reference vrijede godinu dana najvise, poslije sve zastari, to je normalno.


Ma ja se sigurno necu svadjati..ja samo sve to pre osobno shvacam jer sve sta smo radili za njih kao firma sam radila ja..logotip, web, oglase, pozivnice...pa mi je sad tesko palo..kao da su moje "dijete" dali nekom drugom:)

Po meni bi mozda bilo najbolje linkat tu stranicu nasu (staru) kao referencu a s ovom online neka rade sto hoce...iako ja ne odlucujem sta ce i kako biti, mene samo zanimalo sto bi bilo posteno, kakva su tudja iskustva..sad mi je sve malo jasnije..i vidim gdje smo pogrijesili.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tomislaw



Joined: 28 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 04.07.2006 22:09    Post subject: Re: prava oko web stranice Add user to your forum ignore list Reply with quote

mastersinke wrote:
abeja wrote:
Da li je neposteno da trazimo da se onda stranica potpuno ukloni i da im ta nova firma napravi novu stranicu?


Klijent je (smjelo pretpostavljam) uredno platio tu stranicu - njegova je!

Ko da meni levi's uzme traperice jer sam ja odlu?io skinuti jedan d?ep sa njih!
Daj razmisli malo!


Paralela ti je potpuno kriva, no da ne ulazim u detalje, samo ?u dati savjet Abeji na osnovu svojih iskustava. Zakon je po pitanju autorskih prava poprili?no izri?it. Makar same web stranice nisu striktno navedene, zakon ?e same stranice ili njihove djelove strpati pod ra?unalne programe ili grafike.

Ako u ugovoru s klijentom nije definirano iskori?tavanje odnosno preno?enje autorskog prava, a pretpostavljam da nije, klijent ga nema pravo prenjeti na drugu osobu (bilo fizi?ku ili pravnu). Ako podnesete prijavu dr?avnom odvjetni?tvu, va? klijent ?e imati nemalih problema. A ako pokrenete gra?ansku parnicu, svaki pravnik, ?ak i pripravnik, ?e biti u stanju iskam?iti poprili?nu cifru od va?eg klijenta. Ono ?to mo?ete napraviti, mo?e se napraviti dodatak postoje?em ugovoru kojim ?ete to?no definirati pravo iskori?tavanja odnosno preno?enja autorskog prava na tre?u osobu. Normalno, unutar tog aneksa se definiraju i stvari s financijske strane.

Ukratko, ako se vi kao tvrtka zainatite, va?eg klijenta ?e puno skuplje iza? preno?enje va?ih autorskih prava no da mu neko drugi sajt ide radit poptuno iznova. No makoliko va? klijent nema puno izbora, toplo preporu?am da to rije?ite na obostrano zadovoljstvo. Poslovni potezi gdje se ide na "no?" su iznimno rijetko dobri. Uglavnom sa sobom donose lo? glas koji se daleko ?uje.

No da, da se jo? malo nadove?em na ne?to ?to sam postao ovdje pred neko vrijeme. Naime, tra?io sam prije par dana nekakav feedback za aplikaciju. Stvari stoje ovako. Od aplikacije za tvrtke trenutno ni?ta. No radim, i nadam se da ?u do jeseni s tim biti gotov, jednu aplikaciju prilago?enu freelancerima. U planu su dvije ina?ice. Jedna koja bi bila besplatna i manjih mogu?nosti, dok bi druga imala ne?to ve?e mogu?nosti. Jedna od predvi?enih stvari je i nekoliko predefiniranih varijanti ugovora kako bi se izbjegle ovakve situacije.
________
grape ape marijuana strain

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:54; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 05.07.2006 08:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislawe ,

a na koju se to crnu treću osobu prenosi web !??!

ako ja odlučim da mi netko (ajmo reći abeja) više ne uređuje web , a detirminirali smo da je web moj , zašto bi ga prenosio ikome ??
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 28 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 05.07.2006 10:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
tomislawe ,

a na koju se to crnu tre?u osobu prenosi web !??!

ako ja odlu?im da mi netko (ajmo re?i abeja) vi?e ne ure?uje web , a detirminirali smo da je web moj , za?to bi ga prenosio ikome ??


Samo odr?avanje weba nije problem, ali mijenjanje dizajna je ve? veliki problem. Doti?ni podlije?e Zakonu o autorskom pravu. Za detalje konzultirati NN.
________
buy easy vape
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group