Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Adobe acrobat č,ć,đ problemčić...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 15.11.2006 20:32    Post subject: Adobe acrobat č,ć,đ problemčić... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nikako ne mogu natjerati da mi adobe acrobat ispiše č,ć i đ... ž i š uredno ispisuje...

Jel ima kakav način? Sad

s ovim acrobatom sami problemi... Confused
Back to top
View user's profile Send private message
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 15.11.2006 20:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad pravis pdf onda moras da ukljucis opciju da ti i fontove importuje. a mozes i dodjeliti listu fontova koji ce se importovati

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 15.11.2006 21:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam se dobro izjasnio... Nije stvar u spravljanju pdf-a...

Problem je u tome kada želiš napisat tekst u pdfu koji je već gotov... Znači, napravi se pdf, otvori u acrobatu i sada bi se trebalo nešto napisat naknadno (pomoću onih tekst boxova)... No nikako neće čć i đ ispisat...
Back to top
View user's profile Send private message
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 15.11.2006 21:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmm neznam sta da ti kazem jedino ako font sa kojim je pisano ne podrzava nase karaktere mada to nema veze. ja kad ispunjavam neke formulare vezano za festivale normalno mi kuca. na mac-u me ponekad zeza ali uglavnom radi.

sorry da ne pomogoh

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 15.11.2006 21:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma bilo koji font - neće.... Sad

Ne kužim foru...

tnx anyway....
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 16.11.2006 01:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam ti vec rekao na drugom topicu, jos cu samo jednom.

pdf je format koji se radi exportiranjem iz illustratora, indesigna i freehanda.
(moze se recimo exportirati iz worda, ili u acrobatu napraviti iz x slika i pdf drugih fileova)
tamo se slaze cijelu, u acrobatu (jer reader samo cita) se eventualno moze
1. cropati, 2. dodavati stranice, 3. mergati, 4. printatit, itd.

ovo sta ti radis, kao radis pdf tako da zakeljis sliku ili text kroz dodavanje komentara, to je totalno kriva stvar. to je cisto za ljude koji gledaju taj pdf ako zele vidjeti, ili je vise ljudi u timu pa onda ti, kao sto radis komentiranje off fileova, prekrizis nesto, predlozis novi text, novu fotku i tako.

ali pdf ako ti je potrebna struktura tog, otvori ga u illustratoru, editiraj i sejvaj natrag ko pdf.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
co-fee



Joined: 14 Jan 2006
Posts: 6
Location: doma

PostPosted: 16.11.2006 10:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hola... ja sam imala isto takav problem ali sam si onda intalirala adobe destiller i ne ides ono export pdf. nego file print pa umjesto printera izaberes pdf. i meni je onda sve č,ć i ostale nase znakove exportiralo. eto nadam se da je pomoglo Smile
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 16.11.2006 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

co-fee wrote:
hola... ja sam imala isto takav problem ali sam si onda intalirala adobe destiller i ne ides ono export pdf. nego file print pa umjesto printera izaberes pdf. i meni je onda sve č,ć i ostale nase znakove exportiralo. eto nadam se da je pomoglo :)


kres0000 wrote:
Problem je u tome kada želiš napisat tekst u pdfu koji je već gotov... Znači, napravi se pdf, otvori u acrobatu i sada bi se trebalo nešto napisat naknadno (pomoću onih tekst boxova)... No nikako neće čć i đ ispisat...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
co-fee



Joined: 14 Jan 2006
Posts: 6
Location: doma

PostPosted: 16.11.2006 11:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ah to citanje do kraja mi je uvijek stvaralo probleme Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 16.11.2006 12:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@blackduke:

Čovjeka si potpuno krivo shvatio i dao mu pogrešno i zbunjujuće objašnjenje:

@kres0000:

Prvo nekoliko pitanja:

- U kojem Acrobatu želiš EDITIRATI tekst?
- Jes li ti kreirao taj PDF ili si ga dobio?
- Koriste li se u PDF-u neki standardni sistemski fontovi ili neki, nazovimo ih, "egzotični"?

Ukratko: ako želiš EDITIRATI tekst u već postojećem PDF dokumentu za to postoji opcija/alat TouchUp text tool. Njime jednostavno selektiraš tekst i mijenjaš ga (uz pretpostavku da je PDF korektno pripremljen i da tekstovi nisu pretvoreni u krivulje).

Uzroka problema sa našim dijakriticima može biti nekoliko. Starije verzije Acrobata imale su CE (Central European) verziju. Njima si mogao kreirati i manipulirati PDF dokumentima koji su sadržavali naše dijakritike. Ako pak imaš Acrobat 7 ili 8 i instalirane odgovarajuće fontove na svom računalu (čitaj: fontove koji imaju naše dijakritičke znakove....na pravom mjestu Smile ) ne bi trebalo biti nikakvih problema. Eto...
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 16.11.2006 12:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
ja sam ti vec rekao na drugom topicu, jos cu samo jednom.

pdf je format koji se radi exportiranjem iz illustratora, indesigna i freehanda.
(moze se recimo exportirati iz worda, ili u acrobatu napraviti iz x slika i pdf drugih fileova)
tamo se slaze cijelu, u acrobatu (jer reader samo cita) se eventualno moze
1. cropati, 2. dodavati stranice, 3. mergati, 4. printatit, itd.

ovo sta ti radis, kao radis pdf tako da zakeljis sliku ili text kroz dodavanje komentara, to je totalno kriva stvar. to je cisto za ljude koji gledaju taj pdf ako zele vidjeti, ili je vise ljudi u timu pa onda ti, kao sto radis komentiranje off fileova, prekrizis nesto, predlozis novi text, novu fotku i tako.

ali pdf ako ti je potrebna struktura tog, otvori ga u illustratoru, editiraj i sejvaj natrag ko pdf.


gle, sve je to divno i krasno, ALI nemam JA problema s izradom pdf-ova i sa editiranjem istih. ne shvaćaš me.... Mogu ja sam napravit sve što treba u illustratoru i exportirat ko pdf ali nije u tome stvar...shvati, ne radi se ovdje o meni.

Poanta je: Kako složiti nekakve ajmoreć akreditacije na A4 dokumentu a da si ih NETKO (ne ja) ko na svome kompu ima instaliran SAMO office i accrobat professional (a ne zna se ni služit ničime osim toga) može SAM isprintat na svom printeru i plastificirat! Znači, bez upotrebe ilustratora, indesigna,frehanda itd...

I znam da commenting nije neko bajno riješenje ali - it get's the job done. Postaviš sve te komentare i slike, označiš da se printaju te jednostavno - isprintaš... mission accomplished... ne misliš?

Imaš neko pametnije riješenje kako izradit template za akreditacije koji bi krajnji korisnik mogao sam upotrebljavat bez ičije asistenije i bez upotrebe "grafičkih" programa? Meni se ko jedini logični izbor nametnuo pdf format... Ili da mu jednostavno kažem "kupi si i instaliraji ilustrator te nauči radit s njim!" Confused
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 16.11.2006 12:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
- U kojem Acrobatu želiš EDITIRATI tekst?


Acrobat proffesional... Neznam koju verziju kolega ima al mkoja je 6.0

Quote:
- Jes li ti kreirao taj PDF ili si ga dobio?


napravio sam ga iz ilustratora...

Quote:
Koriste li se u PDF-u neki standardni sistemski fontovi ili neki, nazovimo ih, "egzotični"?


sistemski, al opet kažem - niti jedan font neće prikazat čćđ...

Quote:
Ukratko: ako želiš EDITIRATI tekst u već postojećem PDF dokumentu za to postoji opcija/alat TouchUp text tool. Njime jednostavno selektiraš tekst i mijenjaš ga (uz pretpostavku da je PDF korektno pripremljen i da tekstovi nisu pretvoreni u krivulje).


Probao sam i tu varijantu i opet neće pisat čćđ... Sad

Quote:
Uzroka problema sa našim dijakriticima može biti nekoliko. Starije verzije Acrobata imale su CE (Central European) verziju. Njima si mogao kreirati i manipulirati PDF dokumentima koji su sadržavali naše dijakritike. Ako pak imaš Acrobat 7 ili 8 i instalirane odgovarajuće fontove na svom računalu (čitaj: fontove koji imaju naše dijakritičke znakove....na pravom mjestu Smile ) ne bi trebalo biti nikakvih problema. Eto...


Mislio sam si da bi mogo problem bit u verzijama... Sad kvragu...

No hvala na odgovoru, ovo mi je za sad prva potvrda mogućeg uzročnika problema Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
~Shadow



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 14.03.2007 10:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a cuj, uvijek postoji opcija da su ti se sprckale postavke u language & regional settings. znam da zvuci ko najbanalnije rjesenje, ali dosta puta se znalo dogodit da je bas u tom bio problem..
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 15.03.2007 19:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a da mu taj PDF napraviš u Adobe Designeru? Mislim da je program napravljen upravo za takve stvari (client side forms i sl.)
Ako ga središ kakao triba, može importirat i XML i generirat nove stranice po potrebi ili ispunjavat već predefinirane.

Nisan probava naša slova; meni je treba samo radi barcodeova. Formulari su mu kul za PDF.
Back to top
View user's profile Send private message
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 15.03.2007 20:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

možda bedast savjet, al ono... meni Acrobat 6 pro stalno prebacuje language settings (tipkovnicu, jelte...) na engleski, tako da svaki put kad ubacujem taj njegov "post it" u pdf moram opalit Ctrl+shift da vratim na Croatian... i onda uredno šljaka.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group