Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
% trailer

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
getoutski



Joined: 19 Jan 2005
Posts: 77

PostPosted: 21.11.2006 09:20    Post subject: % trailer Add user to your forum ignore list Reply with quote

naime, dva frenda mi rade trailer za popularni show u nas, znaci oni sve rade od ideje, planiranja, snimanja, montaze, post produkcije... (nekih 2-3min)

...i sada ce taj cijeli posao naplatiti preko npr. mojeg obrta pa mene zanima koliko, po nekim standardima ide u moj djep? (neki %)

hvala, budite realni (ipak su prike) Wink

_________________
_eager to repeat logically advanced
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
b.stena



Joined: 09 Aug 2006
Posts: 84

PostPosted: 21.11.2006 10:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Trebao si napisati koliko taj trailer vrijedi, koliko njih to radi i koliko su ti dobre prike. Ako je posao vrijedan oko 20 000 kn onda im uzmeš 10%. Ili čekaj da ti oni ponude određeni dio iznosa pa onda vidi koliko su ti stvarno dobre "prike".

I zapamti jednu stvar: "posao je posao, a hip hop je okupacija... (Tram 11) Twisted Evil ", ili drugim rječima, u poslu prijateljstvo treba staviti na stranu ako želiš nešto raditi profesionalno, a i znaš kako kažu: čist račun, duga ljubav Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.11.2006 11:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Budući da prike nemaju obrt legalnim bi načinom (ugovorom o djelu) ugovaratelj platio više od 35% poreza tako da bi i oni dobili dosta manju cifru nego ovako. Po tome mi se čini da bi bilo u redu uzeti proviziju od 10-ak posto.

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Codemaster



Joined: 10 Jul 2006
Posts: 189
Location: Metkovic

PostPosted: 21.11.2006 13:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

10-15%

moja neka samostalna procjena

_________________
Let's play!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
getoutski



Joined: 19 Jan 2005
Posts: 77

PostPosted: 21.11.2006 16:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fala Wink

_________________
_eager to repeat logically advanced
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group