Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Sitotisak pitanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 21.11.2006 22:01    Post subject: Sitotisak pitanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle,

za sve znalce i one koji dugo rade sa sitotiskom imam sljedece pitanjce:
dali se klasicnom tehnikom sitotiska (svileno sito) moze raditi otisak na majice u boji (crvene, zelene, crne i sl.) u vise od jedne boje?

znam da na bijele majice ide ali na majice u boji kolko sam se raspitival niko ne zeli raditi otisak ako ukljucuje vise od jedne boje (ili jednog prijelaza). imam spor oko jednog posla di su narucene majice odradene putem svilenog sita na crvene majice (u 3 boje) i otisak se jednostavno "raspao", tj. boje su se "prolijale". naravno firma koja je to radila se ograduje od te greske, dok mi je par drugih firmi koje se bave tim poslom reklo da nikad nebi preuzelo takav posao jer ga je nemoguce kvalitetno odraditi na taj nacin.

uglavnom, svi vele da nikad nebi uzeli tisak na kolor majice u vise od jedne boje - ako se radi o klasicnom svilenom situ, rucnom nanosenju i namjestanju matrica i rucnom nanosenju slojeva boje (old school nacin).

mene interesira kakva su vasa iskustva u tom pogledu tak da pucajte Very Happy

hvala

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 22.11.2006 19:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

naravno da nece nitko uzeti takav posao. neka te to ne cudi.

1. zasto nece na majice u boji? jednostavno zato jer, da bi boja uopce prosla kroz sito, mora biti razrijedjena sto kao finalni rezultat daje neku sasvim drugu boju (kada se otisne). boja bude djelomicno providna i u kombinaciji s bojom majice, tesko je znati kakva ce tocno boja na kraju ispasti.

2. zasto nece vise od jedne boje? rucno je skoro nemoguce pogoditi novim otiskom na vec postojeci (uklapanje boja), sto zbog rastezanja sita, sto zbog rastezanja majice (tkanine). cak i kada se radi otisak na tvrdom predmetu (jos uvijek govorimo o rucnom sitotisku) tesko je pogoditi isti otisak jer se sito rasteze (svila nikada nije savrseno zategnuta niti to smije biti. dok se rakla kojom se nanosi boja povlaci preko sita, sito se nateze do otiska i, kako rakla prolazi, tako se sito vraca natrag cime se izbjegava mrljanje boje na materijalu na koji se otiskuje. iz istog je razloga skoro nemoguce nanijeti novi sloj boje na tkaninu jer se tkanina vise nece rastezati na isti nacin tj. u istom smjeru).

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 22.11.2006 21:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dirt.. ko prvo se malo pojasni:)

dali je to bio tisak kolora na na majce (CMYK) ili se tiskalo spot boje (npr. Pantone)
i dali si to tiskao u profesionalnoj sitotiskari ili kod nekoga u podrumu

ko drugo zasto nisi bio na probnom otisku? ..... i ima li ta "tiskara" iskustva sa tiskom na takve crvene majce.

ako je problematicno sto se boja tice, zaso se nisu tiskali preslikaci sa dodatnom bijelom (pokrivnom) bojim kao zadnjom, koja ti osigurava da su tvoje boje 100% kakve trebas .

ja sam nedavno za svog klijenta dao tiskati 500 majci sa tri boje na crnu majcu tehnikom preslikaca a kasnije 2.000 komada direktno s tim da je bijela bila podloga i nije bilo problema.

i upravo iz tog razloga mi nisu jasni tvoji profesionalci.

ali.. prije nekoliko godina je u jedno sitotiskari doslo do zamjene boja u situ i plakati su bili totalno u banani..... noooooo taj isti plakat je na znacajnom natjecaju osvojio prvo mjesto kao inovacija:)) pa sad saljite te majce na natjecaje:))))) ko zna dali ces postat slavan.
Back to top
View user's profile Send private message
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 22.11.2006 22:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo prvo da jos malo objasnim situaciju:
radilo se o seriji od 300 t-shirt majica na koje je trebao ic logo od 2 boje naprijed i ilustracija od 3 boje na leda - cisti (jednostavni) CMYK (bijela, crna i siva boja). tisak je iso na crvene majice, firma sam nasao preko preporuke i vlasnik je bio prilicno uvjerljiiv kad je govorio o svojim referencama, kvaliteti otiska i sl. ja sam bio na probnom otisku i to je izgledalo donekle dobro, napravili su odrene izmjene na filmovima i krenuli u finalizaciju nakon sto sam im dao odobrenje. napominjem da su radili klasicnom (rucnom tehnikom) i na kraju odradaili katastrofalan posao - tisak se je doslovce raspao, svaka majica je bila drugacija i sami filmovi su bili krivo napravljeni.

klijent naravno nije bio zadovoljan i ulozio reklamaciju pa sam morao cijeli posao ponoviti isponova. drugu seriju je radena u drugoj firmi na automatskom stroju i majice su ispale savrseno. no u toku trazenja novog izvodaca (tiskara) dosta firmi me je odbilo jer se radilo o visebojnom otisku na tamnu majicu. uglavnom sve firme koje tiskaju rucno nisu zeljele preuzeti posao.

@ wache: hvala na odgovoru, bit ce od velike pomoci
@ RHnC: stvar je u tome da se majice nisu tiskale automatikom, vec su radne rucno na situ kako je napisano i kao sto je wache poblize opisao. druga serija je tiskana na automatskom stroju za sito i te su majice ispale savrseno. stvar je tome da "profesionalci" koji su radili prvu seriju nisu znali kaj rade i zajebali stvar ...

uglavnom hvala na odgovorima.
ako ima jos netko sto za dodat - nek puca Laughing

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
Nave



Joined: 09 Apr 2004
Posts: 257
Location: Osijek

PostPosted: 23.11.2006 12:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ajd pliz reci koja je to firma (ona dobra naravno), tako da znamo i mi kome se obratiti
kada nam zatreba dobar otisak na majice !

Wink

_________________
stručnjaci za ništa, eksperti za sve
A.Dedić
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 23.11.2006 13:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imas:

SItotisak i dizajn Cvirn u
Maksimirskoj

Vrhunska kvaliteta
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 23.11.2006 18:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nema na cemu...

btw, nisi prvi koji je naletio na takve. pogotovo sto sad dolazi vrijeme blagdana kada te "prirucne" sitotiskare rade prekovremeno (upaljaci i ostala sranja).
njima je bilo u interesu uhvatiti posao po bilo koju cijenu jer se ne mogu mjeriti sa velikim firmama koje to rade pa onda obecavaju sve i svasta. jednu majicu je lako napraviti ali 300 komada - nema sansi.
sad bar znas za drugi puta - bez obzira sto su mozda jeftiniji, ipak se bolje obratiti tiskarama koje imaju strojni sitotisak i tampon...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 23.11.2006 18:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako si i Zagrebu idi u Vektro design , fakat nema stvari koje one ne mogu da otiskaju

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 23.11.2006 19:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

rekli bi nasi stari - na greskama se uci Laughing
nadam se samo da cu uspjet izvuci lovu putem ovrhe.

ajd nisam bas za ovakav oblik reklame ali drugu seriju sam radiui u Ringeisu i majice su ispale fantasticno.

hvala svima jos jednom

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group