Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
wip 3d model - glava

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mogibo



Joined: 26 Mar 2005
Posts: 174
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 30.11.2006 20:23    Post subject: wip 3d model - glava Add user to your forum ignore list Reply with quote

ej ekipo,

model je jos u izradi. Program je 3ds max 7
Bilo bi mi drago cuti vase misljenje
Fala!



Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vjeran



Joined: 01 Dec 2006
Posts: 10

PostPosted: 01.12.2006 23:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

svaka cast..
Back to top
View user's profile Send private message
blaster



Joined: 03 Oct 2006
Posts: 30
Location: Hrvatska

PostPosted: 02.12.2006 00:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

svaka čast. sve je na mjestu
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address
Zheki



Joined: 27 Feb 2005
Posts: 15

PostPosted: 05.12.2006 12:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i liiike! cekam nastavak.

_________________
"PARANOIA is when you have all the facts"
William Burroughs
Back to top
View user's profile Send private message
VerbNero



Joined: 05 Feb 2005
Posts: 64
Location: varazdin, lipovnik

PostPosted: 05.12.2006 12:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moj skroman savjet ti je da u samo paziš na "tokove linija" tj. da ti linije što prirodnije padaju niz lice. Tako dobiješ prirodniji model. I naravno... puno sreće i strpljenja s UV mappingom Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 05.12.2006 13:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

export u ZBrush? Smile
Back to top
View user's profile Send private message
mogibo



Joined: 26 Mar 2005
Posts: 174
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 05.12.2006 17:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vjeran - stari hvala ti

blaster - vec sam promijenio puno toga i sa jos puno stvari nisam zadovoljan

Zheki - thx buraz. nastavljam dalje sa cijelim tijelom

VerbNero - hvala ti na savjetu. vodim racuna da ga ne zakompliciram previse a i interesantno je kako se cijela figura mijenja pomaknes li mu par vertexa - odmah dobiva vise na masivnosti, puno ugodniji dizajn itd... priznajem da jedva cekam da ga pocnem mapirati Smile

sinisa - nisam do sada jos radio u ZBrush-u. radove koje sam vidio na netu su fantasticni i ne sumnjam u njegove mogucnosti. za sada cu se drzati maxa dok ga ne savladam a onda u zbrush vode
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 05.12.2006 18:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

drugaciji ti je princip rada u ZBrushu..
Ako radis bilo sto sto ima ruke i noge i hoda Smile .. probaj ZBrush... u njemu napravis svoje "hodalo" u koliko hoces miliona polygona (koliko ti komp moze izdrzat). i exportiras razne verzije sa raznim brojem polygona.
napravis low mesh, stavis normal bump i brzo je i dobro je Smile
Back to top
View user's profile Send private message
mogibo



Joined: 26 Mar 2005
Posts: 174
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 09.12.2006 05:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo nastavak modela, jos ta forma nije finalna

kako cu ici sve detaljnije tako cu mijenjati stvari s kojima nisam zadovoljan

http://img81.imageshack.us/img81/4821/04ts7.jpg

http://img184.imageshack.us/img184/70/05gg3.jpg

cheers!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
VerbNero



Joined: 05 Feb 2005
Posts: 64
Location: varazdin, lipovnik

PostPosted: 09.12.2006 13:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sad si me podsjetio na jedan model koji sam napravio za animaciju (texture, cloth...), animirao, i......
jedne večeri oko 23:00h sam zabunom sve to formatirao Brick wall

šmrc Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group