Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
osiguranja

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.12.2006 15:22    Post subject: osiguranja Add user to your forum ignore list Reply with quote

Budući da nekako imam tendenciju potrošiti gotovo sve što zaradim počela sam razmišljati da uplaćujem nekakvo osiguranje - nešto za svaki slučaj...
Pa vidim da postoje dobrovoljni mirovinski fondovi na koje se dobiva dosta poticaja od države ali nema para do minimalno 50-e godine. Onda postoje životna osiguranja koja su malo manje sigurna i vjerojatno daju malo manje para ali mogu biti osigurana na kraće vrijeme. Tako sam nekako to shvatila...

Pa da vidim malo dal ovdje ima netko tko štedi. Kamo i kako?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 21.12.2006 15:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Trenutno su izgleda najisplativija opcija investicijski fondovi (naspram klasičnih oblika štednje)...
Na kavi neki dan dobih informaciju da su prinosi godišnje čak i do 30% u pojedinim fondovima, što je wooohooo! To, kažu upućeniji od mene, neće uvijek biti tako, ali za sada jest.

Ne znam jedino da li se mora odjednom dati određena količina, i to je onda fiksirano, ili se može na mjesečnoj bazi uplaćivati koliko se ima "viška"...

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 21.12.2006 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.hrportfolio.com/

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 21.12.2006 16:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zytzagoo wrote:
Ne znam jedino da li se mora odjednom dati određena količina, i to je onda fiksirano, ili se može na mjesečnoj bazi uplaćivati koliko se ima "viška"...

na veću količinu para ne plaćaš ulaznu naknadu (koja je od 0,5 - 1,5%, ovisi o fondu).

dobra je stvar što neke banke omogućuju kupnju udjela u fondovima putem internet bankarstva (rba, recimo), pa je cijela operacija poprilično jednostavna...

http://www.rbainvest.hr
http://www.pbzinvest.hr
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.12.2006 16:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moram to malo proučiti ali majka mi je lani uložila u investicijski font (mislim zaba) jer su u prospektima spominjali te cifre od 20%-30% ali na kraju je dobila jedva nekih 1% tako da je zaključila da je najbolja i najsigurnija stvar za kratke staze rba stambena štednja - imam dojam da su ovi 10+ postoci bili marketinški trik prvih par godina koji im još uvijek dovodi klijente... možda su i oni u to malo ulažili jer su znali da će im se vratiti višestruko. kako bi ono rojs rekao: tko je jamio jamio
idem čitat dalje...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 21.12.2006 16:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
na veću količinu para ne plaćaš ulaznu naknadu (koja je od 0,5 - 1,5%, ovisi o fondu).

ty.

Quote:
dobra je stvar što neke banke omogućuju kupnju udjela u fondovima putem internet bankarstva (rba, recimo), pa je cijela operacija poprilično jednostavna...

http://www.rbainvest.hr
http://www.pbzinvest.hr

pbzinvest.hr trenutno:
Code:
janDiagrams.Diagram error '8000ffff'

Out of system resources

/generate_graph_gif.asp, line 188

A imam pbz internet bankarstvo i taman rekoh idem prošnjofat šta se nudi, kako uopće funkcionira, pa možda i probno uplatit neku lovu, kad ono...

jojo, sorry što kradem thread, al moram pitati, a vjerujem da zanima i druge:

Udjeli se kupuju po kojem principu? Ili to uopće nije bitno, nego samo radiš uplate određenih svota novaca, koje oni ovisno o raznim parametrima, povećaju ili smanje, a ti samo pratiš neki svoj balance? I možeš li svoju lovu koju si uplatio dignut kad god hoćeš ili i za to postoje silne varijante?

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.12.2006 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

neka neka kad se već kupamo u cashu red je da i o ovome popričamo Laughing

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 21.12.2006 18:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zytzagoo wrote:
Udjeli se kupuju po kojem principu?

predaš zahtjev za kupnju udjela. fondu treba dan-dva da obrade zahtjev, i onda ti prodaju udio po cijeni izračunatoj za dan kupnje (ne za dan predaje zahtjeva). to u praksi znači da nikad ne znaš po kojoj cijeni kupuješ (ili prodaješ) udjele. btw, cijena udjela se izračunava svaka 2-3 dana (ovisno o fondu).

zytzagoo wrote:
Ili to uopće nije bitno, nego samo radiš uplate određenih svota novaca, koje oni ovisno o raznim parametrima, povećaju ili smanje, a ti samo pratiš neki svoj balance?

bazično - promjena cijene udjela u fondu ovisi o puno (meni nepoznatih) faktora i o tome u što taj fond ulaže. kratkotrajni fondovi ulažu u, npr, dionice i njima se cijena mijenja u ovisnosti o cijeni nafte, prometu na domaćim burzama, etc.. recimo da je prodaja plive imala (pozitivan) odjek na cijene dioničkih fondova.

na webu pratiš promjenu cijene udjela, i kad zaključiš da je pravo vrijeme za kupovinu ili prodaju - predaš zahtjev.
btw, pričao sam s dosta ljudi koji se bave financijama - svi su mi rekli da je trenutno, za kratkoročnu štednju (do cca 5 godina), najisplativije kupiti udjele u fondovima. izbor fonda (rizičan - mogući visoki prinosi, manje rizičan - gotovo sigurni niži prinosi) ovisi o tebi... Smile

zytzagoo wrote:
I možeš li svoju lovu koju si uplatio dignut kad god hoćeš ili i za to postoje silne varijante?

čisto terminologije radi - ti ne uplaćuješ pare, već kupuješ udio u fondu. dakle, ne možeš ni podići pare, već možeš prodati svoj udio u fondu.
udio se prodaje tako da predaš zahtjev, isplata slijedi za dan-dva-tri (ovisi o fondu), po cijeni koja bude formirana za dan isplate.

btw, ja ulažem u rba fondove (pošto sam klijent rba), i sve obavljam internetom. moja djevojka je u zabi, i zahtjeve treba predati osobno, kod osobnog bankara (barem je tako bilo prije cca godinu dana... možda se nešto u međuvremenu izmjenilo).
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 22.12.2006 04:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cisto da se nadovezem na dungu
- PBZ isto ima preko interneta mogucu kupovinu u fondovima, cak postoji i varijanta PBZ bankarstva bez tokena, samo login sa pinom, limit do 1000kn dnevno.
i s tim mozes normalno kupovati (odi lijevo na investicijski proizvodi).
jer kupovina se zapravo svodi na uplatu na neki ziro racun.
- uglavnom postoje 2 rase fondova: novcarski i dionicki. novcarski imaju obicno manje prihode ali su turbo sigurni (dakle slicno kao klasicna stednja), dok dionicki imaju vece prihode ali su kao rizicniji.
- postoji i treca rasa, mjesoviti, koji kombiniraju gornja 2, kod pbza mislim da se zove pbz "global", kod rba je "balanced"
- pbz ima generalno vece prihode od rba, barem u prosloj godini
- pbz nema ulazne naknade, rba ima

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group