Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
CSS image hover, ali malo drugaciji

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
icon_e



Joined: 24 Dec 2006
Posts: 13
Location: Sisak

PostPosted: 03.01.2007 17:01    Post subject: CSS image hover, ali malo drugaciji Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da li se moze pomocu image hover efekta (kada se background pomice) napraviti da se to desava kada se pređe mišem preko samo jednog dijela slike?
Nadam se da ste me razumjeli. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 03.01.2007 17:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nisam siguran da si ti sam sebe razumio Very Happy

Ako pitaš da li se može pomoću css napraviti image map... da može, background image, lista i apsolutno pozicioniranje.
Ako nije to, možda misliš na ovo?

u suprotnom, izjasni se malo bolje.

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
icon_e



Joined: 24 Dec 2006
Posts: 13
Location: Sisak

PostPosted: 03.01.2007 17:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Primjer je ovdje, samo što to nije napravljeno pomoću CSS-a.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 03.01.2007 17:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

icon_e wrote:
Primjer je ovdje, samo što to nije napravljeno pomoću CSS-a.

da može se.
ovako napamet, kako bi ja napravio, s obzirom da nema linikova na mapi...
...imao bi jedan container div i unutar njega apsolutno pozicioniran image, u odnosu na container div, kojem bi mijenjao coordinate s pomoću ona dva gumbića. eto ovako teoretski. da nemam gripu još bi ti i napisao primjer =). ali ako si se ranije susreo sa css-om i apsolutnim pozicioniranjem, nebi trebao imati problema pri izvedbi.

edit:
zaboravio sam napomenuti da bi container div morao imati overflow svojstvo postavljeno na hidden i zadanu fiksnu visinu i širinu tako da image nebi izlazio izvan okvira container diva Wink

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 03.01.2007 21:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo, pročitaj ovo:

http://www.alistapart.com/articles/imagemap/ (primjer)
http://www.alistapart.com/articles/sprites/ (primjer 1, primjer 2)

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
icon_e



Joined: 24 Dec 2006
Posts: 13
Location: Sisak

PostPosted: 04.01.2007 00:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Puno hvala na pomoci. Sad se idem malo igrat s tim.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sonam



Joined: 06 Dec 2006
Posts: 92
Location: <?php between ?>

PostPosted: 04.01.2007 01:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam siguran da li sam dobro razumio tvoje pitanje, ali mozda ti ovo moze pomoci.

CSS code:
Code:
.divOff
{
   background-image: url(../images/croatia1.jpg)}
}
.divOn
{
    background-image: url(../images/croatia2.jpg)}
}


HTML code:
Code:
class="divOff"  onmouseout="this.className='divOff';" onmouseover="this.className='divOn';"


A ovo je primjer koji ja koristim na svojoj stranici:
Code:
<table width="630" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"  class="tablicaOff"  onmouseout="this.className='tablicaOff';" onmouseover="this.className='tablicaOn';">


Sonam

_________________
Q: Should I stay, should I go?
A: Yes!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group