Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
MBpro ekran: glossy ili matte?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware
View previous topic :: View next topic  
Author Message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 19.01.2007 16:41    Post subject: MBpro ekran: glossy ili matte? Add user to your forum ignore list Reply with quote

citam nekoliko reviewa i tucnjava tipa
http://www.photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=00JSon
http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=00IkpN
http://forums.macrumors.com/archive/index.php/t-202306.html

jedean kaze da nikada ne bi uzeo to, pa se javi profesionalac kaze da nikako glossy za posao, dvdv i ostalo da. onda se javi jos profesionalniji retuser i kaze da ne bi mogao zamisliti zivot bez glossya

ps mtr! jel netko vidio oba? jel netko radio na oba? koji uzet? dijeli me par tjedana od dolaska u ruke.

fala

ps. volio bi neke konretne razloge, osim tipa,, moj je veci Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 19.01.2007 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sa macbookom sa glossy screenom sam radio, isto i sa macbookom pro sa matte screenom.

najveći nedostatak glossy screena je lošiji kut i prezasićene (nerealne) boje. Ako radiš na njemu dizajn neki ja bi uzeo matte. Ekran je ionako na laptopu malen, pa kad ti još smanji kut gledanja onda je to meni iritantno.

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 19.01.2007 16:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala, procitao sam dosta toga, a i od prije imam vise afiniteta prema matte objektima, od papira pa do ekrana, ponajprije radi refleksije, necu uvijek moci prilagoditi rasvjetu radnoj okolini pa se toga bojim.

a opet hvale taj glossy, i boli, i to sto kazes, htio bi vidjet kolko tolko boje i sve sto radim realno, ne zelim nabrijavati.

ajd mozda se jave jos neki sa svojim argumentima

thanx
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 21.01.2007 00:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

iz prve ruke: imam macbooka, boje izgledaju super (subjektivan dojam). i onda sam ga spojio na cinemu. i reko - jebote, tek sad vidim boje. prave. pa si ti misli Smile

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 21.01.2007 01:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
iz prve ruke: imam macbooka, boje izgledaju super (subjektivan dojam). i onda sam ga spojio na cinemu. i reko - jebote, tek sad vidim boje. prave. pa si ti misli Smile


nisi rekao vazan detalj Smile gdje je bolje, neznam o kojem pricas? pretpostavljam da o glossyu jer cinema kolko znam ima mat ekran,,

¿¿??
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 23.01.2007 12:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

paaa - super je na macbooku dok ga ne uspoređujem sa cinemom. i mislim si da su boje prejebene. i onda kad spojim sa cinemom i bacim oko na macbook cinema prikazuje barem 3 puta bolje boje. subjektivno fkors

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 23.01.2007 14:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.apple.com/displays/technology.html (Swop certified. )

Cinema jest predviđena za color kritične aplikacije tako da to nije subjektivno.

Kut gledanja na svim laptopovima koje sam vidio (uključujuči macbook) i na lošijim (jeftinijim) monitorima je loš, i dovoljno je malo se pomaknuti da se dojam boje ili gradienta bitno/totalno promjeni. To je dodatno pojačano zbog malih dimenzija ekrana kod laptopa tako da sam odavno odustao od bilo kakvog ozbiljnijeg rada na laptopu.

Ekran na macbooku u usporedbi sa drugim laptopima u klasi je dobar, al pati od iste boljke. Kod glossy verzije je to još pojačano, a i refleksija može nervirati... U idealnim uvjetima rasvjete i pod idealnim kutom gledanja boje su subjektivno ugodnije (zasićenije) al i nerealnije ...

inače bolje izgleda glossy kad je ugašen (ful je crn) neko matte Smile jedino se otisci prstiju više vide ... Laughing

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 23.01.2007 16:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znaci vodi mat za bilo kakav posao u struci. a glossy je ok kada ga imam ugasenog Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 23.01.2007 19:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
znaci vodi mat za bilo kakav posao u struci. a glossy je ok kada ga imam ugasenog Very Happy


al kontam da imaš neki vanjski ili planiraš za raditi ... rad na macbooku tj. lapu (osim možda kodiranje Smile ) je bolan...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 23.01.2007 19:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
:cosmos: wrote:
znaci vodi mat za bilo kakav posao u struci. a glossy je ok kada ga imam ugasenog Very Happy


al kontam da imaš neki vanjski ili planiraš za raditi ... rad na macbooku tj. lapu (osim možda kodiranje Smile ) je bolan...

G.


prvo, i ono najbitnije mi je to sto sam se napokon odlucio za switch. druga solucija je mobilnost, cesto sam mobilan i ne mogu stalno seliti desktop.

tako da je to prvi razlog odluke za MBpro, za prvo vrijeme morat ce biti dovoljno nakon toga, planiram uzet cinemu koja ce biti na radnom mjestu. to je ovako grubi master plan Smile

ali to tada, ce biti lap
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 23.01.2007 20:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
grzzi wrote:
:cosmos: wrote:
znaci vodi mat za bilo kakav posao u struci. a glossy je ok kada ga imam ugasenog Very Happy


al kontam da imaš neki vanjski ili planiraš za raditi ... rad na macbooku tj. lapu (osim možda kodiranje Smile ) je bolan...

G.


prvo, i ono najbitnije mi je to sto sam se napokon odlucio za switch. druga solucija je mobilnost, cesto sam mobilan i ne mogu stalno seliti desktop.

tako da je to prvi razlog odluke za MBpro, za prvo vrijeme morat ce biti dovoljno nakon toga, planiram uzet cinemu koja ce biti na radnom mjestu. to je ovako grubi master plan Smile

ali to tada, ce biti lap


plan je ok Wink

za neki offset i to ne bih se usudio 100% radit na macbookovom (ili bilo kojem drugom nekvalitetnim lcd-u ili crt-u) za web bi trebalo bit ok. Na kraju krajeva, koliko ljudi ima kalibrirane monitore za surfanje Smile

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 23.01.2007 20:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hoces reci da je ekran bacbook proa los? hmmm mislim da si previse zblizen sa cinemom Smile
ja niti web ne bi radio na nekom lcdu, no mislim da se kvaliteta ekrana na macbooku ne moze usporedjivati sa obicnim lcdom i lcdom na drugim laptopima.

al svejedno,, cilj je cinema jer sam sada navucen na 19'' pa mi tesko prijeci na mnje. al jebga.

inace mislio sam uzeti mali macbook, no zbog performansi i karakteristika cu uzet malo jaceg mbpro-a
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 23.01.2007 22:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
hoces reci da je ekran bacbook proa los? hmmm mislim da si previse zblizen sa cinemom Smile
ja niti web ne bi radio na nekom lcdu, no mislim da se kvaliteta ekrana na macbooku ne moze usporedjivati sa obicnim lcdom i lcdom na drugim laptopima.

al svejedno,, cilj je cinema jer sam sada navucen na 19'' pa mi tesko prijeci na mnje. al jebga.

inace mislio sam uzeti mali macbook, no zbog performansi i karakteristika cu uzet malo jaceg mbpro-a


o no no, i ja sam tako mislio, sad mi je cinema ko bog za bilo kakve kolore raditi ... mislim da bi se i neku ljutu monografiju usudio raditi na njoj ...

da, na pro booku je bolji ekran, brijem da si rekao da uzimaš macbook 13" ....

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 24.01.2007 05:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni je isto taj display sekundarna stvar, al prvo moram imati stroj Smile da bi ga mogao spojiti Smile

dok to ne kupim,, tjesim se da ce zadovoljiti potrebe Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 04.03.2007 11:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

glossy je okej. da, ima refleksiju kao recimo display novog mobitela... s druge strane boje su jake i pod stišanim svjetlom se fino radi. kod mattea mi sa smjanjenim brightnessom ekran izleda prašnjavo. nemojmo se zavaravati i matte reflektira, samo rasprši svjetlost.

opet, sve je mislim stvar ukusa i preferenci -- najbolje da vidiš oba jednog pored drugog i odlučiš.

* sad tek vidim da je malo stariji topic, ali nema veze Smile

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 04.03.2007 11:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
glossy je okej. da, ima refleksiju kao recimo display novog mobitela... s druge strane boje su jake i pod stišanim svjetlom se fino radi. kod mattea mi sa smjanjenim brightnessom ekran izleda prašnjavo. nemojmo se zavaravati i matte reflektira, samo rasprši svjetlost.

opet, sve je mislim stvar ukusa i preferenci -- najbolje da vidiš oba jednog pored drugog i odlučiš.

* sad tek vidim da je malo stariji topic, ali nema veze Smile


da hehe,, nema frke,, kupio sam matt i zadovoljan sam jer nisam gledao pro, ali macbookovi dolaze sa glossyem i ne bi mogao raditi tako. ovaj istina, reflektira malo, mora, ali ne tolko kolko glossy, i tamo stu boje jako zasicenije sto mi ne koristi bas.

no naisao sam na par linkova gdje se natezu oko toga, i profi fotografi su podijeljeni, neznam, i tako uzimam brzo cinemu pa me ovaj display nece previse zamarati iako sam prezadovoljan
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group