Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Posao, student-servis i godišnji limit?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2007 13:01    Post subject: Posao, student-servis i godišnji limit? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Recimo da student radi u nekoj firmi bez student-servisa (potpisan ugovor, radna knjižica i sve to), ali da u fušu dobija lovu i preko student servisa. Jedno dolazi na račun u jednoj banci, drugo na račun u posve drugoj.

E sad, postoji ovo:
Quote:
Nema ograničenja što se tiče iznosa zarada studenata. Ali, ukoliko primitak studenta ( primitak je neto zarada studenta uvećan za doprinos za MIO i zdravstveno osiguranje ), iznosi više od 50.000,00 kn bruto godišnje, primitak se oporezuje kao drugi dohodak. Da član servisa ne bi bio obveznik plaćanja poreza i prireza na dohodak njegova neto zarada ( isplata u kalendarskoj godini – iznos koji dobije na račun u banci ) ne smije biti veća od 47.250,00 kn ( bez obzira kad je rad obavljen ).

Ukoliko član servisa ostvari primitak iznad 50.000,00 kn obvezni na razliku iznad tog iznosa obračunati porez i prirez.

Iznos primitka od 50.000,00 kn se odnosi na područje cijele Republike Hrvatske.

Ukoliko je član Studentskog servisa Osijek ostvario primitke preko nekih drugih studentskih servisa ili učeničkih udruga u RH dužan je pisano obavijestiti Studentski servis Osijek o visini isplaćenog primitka ( NN 01/05, čl. 6. toč. 6. Pravilnika o porezu na dohodak ) do trenutka isplate primitka u našem Studentskom servisu.


Uplatitelj već plaća porez za studenta (17%), kakav će se to porez obračunati ako student pređe 50 tisuća? Spomenut je "račun u banci", a što ako su dva računa u dvije banke, a samo se jedan koristi za student-servis?

Ako bi netko mogao ovo gore dešifrirati, bilo bi kul Smile
Raspravljamo o tome već danima
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 24.01.2007 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne brini porezna prati sve tvoje racune. To znaci ako primis vise od 47.250 kn u jednoj godini preko SS postajes obveznik poreza i prireza na dohodak. Uplatitelj nece platiti nista extra nego ti. Kako vec primas ostala primanja preko ugovora, onda ionako moras podnositi poreznu prijavu pa lako moguce da ces upasti u kategoriju od 25% poreza.

Isto tako ako primis vise od 9000 na SS onda te roditelji vise ne mogu koristiti kao porezni odbitak.

_________________
www.printshop.hr - besplatne posjetnice
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2007 15:18    Post subject: Re: Posao, student-servis i godišnji limit? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Da član servisa ne bi bio obveznik plaćanja poreza i prireza na dohodak njegova neto zarada ( isplata u kalendarskoj godini – iznos koji dobije na račun u banci ) ne smije biti veća od 47.250,00 kn ( bez obzira kad je rad obavljen ).


Znači isto je ako dobiješ recimo 55 tisuća preko SS, ili 40 u firmi + 15 preko SS ... u oba slučaja postaješ obveznik plaćanja poreza?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
horny_but_sensitive



Joined: 12 Jan 2007
Posts: 65

PostPosted: 24.01.2007 15:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jedno stavi da ti plaćaju na žiro (SC), fuševe stavi da ti plaćaju na tekući i to je to...
paziš da ne pređeš godišnje 50 soma na žiro-u...

_________________
jebeno dobar
Back to top
View user's profile Send private message
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 24.01.2007 15:41    Post subject: Re: Posao, student-servis i godišnji limit? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Znači isto je ako dobiješ recimo 55 tisuća preko SS, ili 40 u firmi + 15 preko SS ... u oba slučaja postaješ obveznik plaćanja poreza?


Da, u oba slucaja samo razlika je u tome da ti je na ovome iznosu preko firme vec placen porez i prirez a na ovome preko SS ako probijes limit placas ga sam...

_________________
www.printshop.hr - besplatne posjetnice
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 24.01.2007 19:03    Post subject: Re: Posao, student-servis i godišnji limit? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Znači isto je ako dobiješ recimo 55 tisuća preko SS, ili 40 u firmi + 15 preko SS ... u oba slučaja postaješ obveznik plaćanja poreza?

smatram da nije isto.
jer ugovorom si ti obveznik poreza na dohodak, ako se ne varam.
student servisom nisi obveznik poreza na dohodak OSIM ako probijes 50.000,00kn.

s tim da mislim da je tvoje pitanje bilo - da li su ti iznosi povezani, i mislim da nisu.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2007 19:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U principu vas trojica ste rekli isto, samo na različit način. Mislim da je Car zapravo najbolje shvatio moje pitanje.

Mene ne brine da će SS račun probit 50 tisuća... mene je brinulo gleda li se za to samo prihod preko SS ili ukupan prihod

Zapravo mene to ne brine budući da se ne radi o meni, nego kolegici... Ali htjeli smo znati ziher
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 24.01.2007 20:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Zapravo mene to ne brine budući da se ne radi o meni, nego kolegici... Ali htjeli smo znati ziher

a mislim, nek pita u SCu da bude najsigurnija.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 24.01.2007 20:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa ako radis u firmi, radna knjizica i sve to, onda kao prvo ne mozes biti redovni student i primati primanja preko SS... a ako i nekim cudom tako radis tvoj poslodavac na placu vec placa poreze, prireze i doprinose, dakle taj dio te ne treba brinuti, vec ovaj dio oko SS

_________________
www.printshop.hr - besplatne posjetnice
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2007 20:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A šta misliš da nije pitala? U SC-u su bili toliko helpful da su je otpilili brzo, uvalivši nekakav isprint koji je sadržavao ovo gore (što sam c/p sa Osiječkog SS)

Redovni je student i radi u firmi (velikoj), radna knjižica i sve to. Zašto ne bi smio imati primanja preko SS ako radiš u firmi?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 24.01.2007 21:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Redovni je student i radi u firmi (velikoj), radna knjižica i sve to. Zašto ne bi smio imati primanja preko SS ako radiš u firmi?

zato jer mislim da nemozes biti stalno zaposlen i redovni student.

a SS spada u studentska prava (kao iksica, ili mjesto u domu), pa neznam da li vanredni studenti imaju pravo SS-a?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 24.01.2007 22:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nemaju... ali sto je to cudno kad su kod nas sve naopaki satovi Very Happy

_________________
www.printshop.hr - besplatne posjetnice
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.01.2007 23:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
zato jer mislim da nemozes biti stalno zaposlen i redovni student.

a zašto onda postoji ono polje na formularu za upis godine koje te pita imaš li stalni posao, da te mogu izbaciti sa faxa kad ga zacheckiraš?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 24.01.2007 23:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
zato jer mislim da nemozes biti stalno zaposlen i redovni student.

krivo misliš.
sa mnom su na godini 3 čovjeka koja već godinama rade, jer su se odlučili da žele biti dipl. ing., a ne samo ing. i znam da ima takvih slučajeva i po drugim faksevima.
ne znam imaju li pravo korištenja iksica i student-servisa, ali su redovni studenti.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 25.01.2007 03:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:

krivo misliš.
sa mnom su na godini 3 čovjeka koja već godinama rade, jer su se odlučili da žele biti dipl. ing., a ne samo ing. i znam da ima takvih slučajeva i po drugim faksevima.
ne znam imaju li pravo korištenja iksica i student-servisa, ali su redovni studenti.


naravno da postoje, zato i postoje smjerovi 'studij uz rad'
to sto oni rade i prtijavljeni su na sve zivo, i redovni su studenti, ne znaci da je legalno.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 25.01.2007 04:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zakon kaze ovako
http://www.unizg.hr/38.0.html - clanak 54.
Quote:
Pravo na zdravstveno osiguranje, subvencioniranu prehranu, smještaj u studentskom domu te
druga prava redoviti student stječe u skladu s posebnim propisima.

a redovni student je:
Quote:
Redoviti su oni studenti koji studiraju prema programu koji se temelji na studiranju u punom
radnom vremenu. Trošak redovitog studija, dijelom ili u cijelosti, subvencionira se ovisno o uspjehu na
razredbenom postupku ili u studiju te raspoloživim sredstvima iz državnog proračuna sukladno općem
aktu Sveučilišta.

e sad jedino pitanje sto su "posebni propisi" i ko zapravo tebi brani da budes zaposlen 8-16 i studiras pravo sastrane (sto realno mozes jer nemoras dolaziti na nista).

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 25.01.2007 17:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ali ja ne pričam o takvom studiranju (ne znam je li to više igdje moguće, no na našem faksu nikad nije ni bilo), ovi tipovi dolaze na skoro sva predavanja i vježbe koja su uglavnom ujutro, ne znam kako im to poslodavci toleriraju, ali očito se može...

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group