Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Opcenito fontovi...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zizimars14



Joined: 21 Jan 2007
Posts: 30
Location: New Zagreb

PostPosted: 26.01.2007 17:49    Post subject: Opcenito fontovi... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako, imam pitanje.....
Da li netko zna kako idu legalne stvari u vezi fontova?

Recimo na kompu sam nasla (tocnije, na jednom prastarom cd-u) jedan font, koji sam sad iskoristila....
Posto je vrlo velika vjerojatnost da ce font biti za komercijalne svrhe, kako da se ja sad ogradim od mogucih tuzbi i sl?

Ustvari me najvise interesira, kako kod nas stoje zakoni za to? Iskreno, sumnjam da se provjeravaju fontovi raznih firmi, manjih ducana, gift shopova i sl? Sumnjam da svi oni kupuju fontove i sl?

Da li itko ima iskustva u tome? Hvala Smile

_________________
'There are no victories in all our histories, without love!'
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 04.02.2007 05:16    Post subject: Re: Opcenito fontovi... Add user to your forum ignore list Reply with quote

zizimars14 wrote:
Ovako, imam pitanje.....
Da li netko zna kako idu legalne stvari u vezi fontova?

Recimo na kompu sam nasla (tocnije, na jednom prastarom cd-u) jedan font, koji sam sad iskoristila....
Posto je vrlo velika vjerojatnost da ce font biti za komercijalne svrhe, kako da se ja sad ogradim od mogucih tuzbi i sl?

Ustvari me najvise interesira, kako kod nas stoje zakoni za to? Iskreno, sumnjam da se provjeravaju fontovi raznih firmi, manjih ducana, gift shopova i sl? Sumnjam da svi oni kupuju fontove i sl?

Da li itko ima iskustva u tome? Hvala Smile


Znam ja. U pravilu se fontovi licenciraju per seat sto znaci da koliko radnih mjesta koristi neki font toliko licenci moras kupiti.

Teoretski morala bi imati sve legalno. U praksi, sanse da ce te netko goniti su jako male.
Naime, veci izdavaci koji izdaju visokotirazne publikacije velikih dosega i redovne frekvencije izlazenja (dnevne novine, jaki casopisi i sl..) znaju biti na udaru prisutnijih font fountrya (Adobe, Linotype/Monotype, itd..) dok neki manji fountryi (a opet jaki) niti ne gledaju tko i sto njihovo koristi.

Fontovi majih ducana, gift shopova se ne provjeravaju i mislim da isti u 99% slucajeva ne kupuju fontove.

Sto se zakona tice, zakon je na strani proizvodjaca fonta, tj ako te isti prijavi vjerojatno ce i dobiti sud. No kao sto sam rekao, proizvodjaci fontova se ganjaju s velikima i to kod nas vrlo rijetko s time da se ne ganjaju po sudu nego se na kraju dogovore koliko licenci treba (nado)kupiti.

doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
zizimars14



Joined: 21 Jan 2007
Posts: 30
Location: New Zagreb

PostPosted: 02.04.2007 08:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm super je ovo, puno hvala..

Uglavnom, ja bih spadala u one manje firmice koje si zele napraviti neku vizualu, puknut neki plakat, reklamicu i sl.. Nista ogromno...

No eto, zadatak mi je recimo napraviti aposlutno sve, od naziva firme, loga, vizualnog identiteta opcenito... S time da bi se probalo napraviti bas prepoznatljivu vecu fimu...

E sad, da li je moguce da se uzme neki font, s weba ili sto god vec, pa ako firma ajmo rec uspije i dostigne neki veci uspjeh, recimo kao... Hm..... A ne znam neki primjer...
Da se naknadno kupi font?

Doduse, vise me cak zanima, da li bi bilo u redu, da nadjem neki font, sama ga doradim, promijenim sitnice, i da to bude onda MOJ font?
Posto znam radit u programima za fontove, da li bi onda mogla izbjeci sudove i sl stvari?

LOL, valjda sam barem do nekle bila jasna... Iako je post prije stvarno dao dobre odgovore na pitanja,pa puno hvala Smile

_________________
'There are no victories in all our histories, without love!'
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 02.04.2007 10:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Doduse, vise me cak zanima, da li bi bilo u redu, da nadjem neki font, sama ga doradim, promijenim sitnice, i da to bude onda MOJ font?


ovo se zove ripping, i forgerie. isplativije ti je kupit typeface od 20 dolara.
U svakoj EULA-i ti piše da je zabranjeno radit ikakve promjene. Pročitaj malo.


Ovdje proispitaj, al opet englesko govorno područje ( kod njih je situacija sigurno malo drugačija)
http://www.typophile.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 02.04.2007 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zizimars14 wrote:
Hm super je ovo, puno hvala..

Uglavnom, ja bih spadala u one manje firmice koje si zele napraviti neku vizualu, puknut neki plakat, reklamicu i sl.. Nista ogromno...
No eto, zadatak mi je recimo napraviti aposlutno sve, od naziva firme, loga, vizualnog identiteta opcenito... S time da bi se probalo napraviti bas prepoznatljivu vecu fimu...
E sad, da li je moguce da se uzme neki font, s weba ili sto god vec, pa ako firma ajmo rec uspije i dostigne neki veci uspjeh, recimo kao... Hm..... A ne znam neki primjer...
Da se naknadno kupi font?

Doduse, vise me cak zanima, da li bi bilo u redu, da nadjem neki font, sama ga doradim, promijenim sitnice, i da to bude onda MOJ font?
Posto znam radit u programima za fontove, da li bi onda mogla izbjeci sudove i sl stvari?

LOL, valjda sam barem do nekle bila jasna... Iako je post prije stvarno dao dobre odgovore na pitanja,pa puno hvala Smile


1 Po pravilima kupovina fonta naknadno bi bila ilegalna, no u stvarnosti te nitko nece "loviti" za to.

2 Sto se tice samog modificiranja fonta, bas kako i garden kaze, treba vidjeti sto pise u ugovoru (EULA), no vecina fontova i proizvodjaca ne dozvoljava modifikacije.
Ono sto uglavnom mozes je fontom napraviti znak firme i onda modificirati slova i tekst u samoj ilustraciji. Razlika je jer nisi dobila novi font vec si samo krivulje modificirala za potrebe logotipa.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 02.04.2007 14:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zizimars14 wrote:
Doduse, vise me cak zanima, da li bi bilo u redu, da nadjem neki font, sama ga doradim, promijenim sitnice, i da to bude onda MOJ font?
Posto znam radit u programima za fontove, da li bi onda mogla izbjeci sudove i sl stvari?


Ima samo jedan sitni detalj... ako zapravo ne znaš crtati fontove, onda ti je modifikacija u svrhu neprepoznatljivosti, pucanj u vlastitu nogu. Suprotno uvriježenom mišljenju, "novi" typeface nije lako složiti, pa ne znam koliko ćeš profitirati, ako "unakaziš" detaljno osmišljeni font -- nitko neće znati koji je to font, ali neće biti niti baš upotrebljiv, zar ne? Wink

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
zizimars14



Joined: 21 Jan 2007
Posts: 30
Location: New Zagreb

PostPosted: 03.04.2007 08:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma, ja ne zelim prepoznatljivi font... U tome je stvar....
Bas zelim da firma ima 'svoj' font i ne mora se znat koji je....

Ono sta si ja motam po glavi je da mi se nedaju radit pojedinacno fontovi, pa radije uzmem nesto slicno onome sto zelim dobiti, doradim dijelove koje zelim promijeniti i to je to...

Ali da, ne zelim nikoga krasti pa cu laganini zaboravit na to....
@Dr01 - za broj 2, da, to kuzim...
Ali recimo, uzmem ja sad taj font, i napravim recimo u ilustraciji neko cudno slovo A, dal sad spada u to da ja bas ni to slovo ne smijem modificirat......?

Evo, konkretan slucaj... Napisala sam recimo ANA...
Onda sam slovo A dodizajnirala (ne znam kak da drugacije to nazovem..) ... Recimo, stavila, kaj ja znam, pticu na slovo A.. I sad zelim da kad ljudi koriste taj font da je uvijek to slovo A s pticom na vrhu.... To smijem ili ne?

Zakljucit cu da ne, ali cisto pitam da budem sigurna...

Puno hvala na odgovorima, od velike pomoci je bilo Smile

_________________
'There are no victories in all our histories, without love!'
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 10.04.2007 09:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Ali recimo, uzmem ja sad taj font, i napravim recimo u ilustraciji neko cudno slovo A, dal sad spada u to da ja bas ni to slovo ne smijem modificirat......?


Mislim da ovo mozes, ali ako ti je bas toliko do legalnosti, provjeri.
Moze se cak razlikovati od fonta do fonta.

Ali da proizvedes sam font koji se instalira na racunalo, to uglavnom ne smijes.

No ja mislim da te nitko nece ganjati jer ne ganjaju niti neke velike koji zaradjuju ozbiljne novce na tome.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 23.04.2007 23:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav!evo da ne otvaram novu temu mislim da će se moje pitanje ukolopit u ovu već postojeću temu...naime zanima me ovaj Army Wide font: http://img396.imageshack.us/my.php?image=untitled2qq1.gif
koliko vidim nigdje ne piše da je zaštićen,jel to znaći da se može koristit u komercijalne svrhe??
http://www.dafont.com/search.php?psize=m&q=army
i još jedno pitanje jel se može koristit neka fraza ako nije u potpunosti ista kao zaštičena?konkretno me zanima jel mogu upotrijebit frazu"united colors of x",dakle x je neka nova rijeć..aludiram na united colors of benetton.. Rolling Eyes
unaprijed hvala
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.04.2007 03:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Boom22 wrote:
pozdrav!evo da ne otvaram novu temu mislim da će se moje pitanje ukolopit u ovu već postojeću temu...naime zanima me ovaj Army Wide font: http://img396.imageshack.us/my.php?image=untitled2qq1.gif
koliko vidim nigdje ne piše da je zaštićen,jel to znaći da se može koristit u komercijalne svrhe??
http://www.dafont.com/search.php?psize=m&q=army
i još jedno pitanje jel se može koristit neka fraza ako nije u potpunosti ista kao zaštičena?konkretno me zanima jel mogu upotrijebit frazu"united colors of x",dakle x je neka nova rijeć..aludiram na united colors of benetton.. Rolling Eyes
unaprijed hvala


Prakticki se svi fontovi mogu koristiti u komercijalne svrhe. Stvar je u tome da se oni zasticeni, u pravilu, ne smiju modificirati.
Ovaj o kojem ti pricas je neki remake stencila, i koliko ja vidim mozes s njim sto god zelis.

Sto se fraze tice to ce ti netko drugi...

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group