Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
kako dizajnirati bocu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
probni



Joined: 03 Feb 2007
Posts: 4

PostPosted: 04.02.2007 11:32    Post subject: kako dizajnirati bocu Add user to your forum ignore list Reply with quote

trebam izraditi dizajn boce. Ok, ideju imam i uradio sam izgled u 3ds maxu, ali postoji problem.
Naime, neznam kako izracunati zapreminu te boce. Da li postoji opcija u maxu za izracun zapremine nekog objekta ili u kom drugom programu je lako raditi ovaj posao. Volio bih detaljnije objasnjenje od dizajnera sa iskustvom na ovim poslovima. Pretrazio sam internet cak i na engleskom nisam nasao odgovor. Toliko se boca dizajnira a da nema ni rijeci o postupku. Mislim razmisljao sam da uzmem kolicinu plastelina koja odgovara npr. 0,5l tecnosti te da od toga izmodeliram bocu po svom dizajnu i onda model izmjerim i uradim u 3ds maxu, ali mi je to glupo, mora postojati softversko rjesenje.
Hvala
Back to top
View user's profile Send private message
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 04.02.2007 14:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sad kužim zakaj je na policama dućana sve više pakiranja od 56 dl, 780 g, 1,14 l... Very Happy sorry na ot, ne mogoh si pomoć, (a ni tebi s problemom...)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 05.02.2007 00:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kak izračunat? Matematički.... Very Happy

Papir i olovka u ruke i deri... Very Happy

hint. funkcije--->integrali
Back to top
View user's profile Send private message
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 05.02.2007 01:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.avlandesign.com/calc.htm
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
probni



Joined: 03 Feb 2007
Posts: 4

PostPosted: 05.02.2007 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

daex hvala na korisnoj aplikaciji, ali ni to ne rjesava problem. Ovdje se izracunavaju manje-vise pravilni oblici i veoma je korisna za izracunavanje zapremine boca za mineralnu vodu, dok kod boca za deterdzente i nece biti od pomoci. A sto se tice matematickog izracuna koji predlaze kres, pa mislim da bi i ajnstajn radije postavio pitanje na forum nego izracunao zapreminu boce jako nepravilnog oblika, jos ako ima urezan kukohvat. ma daj.
Back to top
View user's profile Send private message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 05.02.2007 18:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

postoji softversko rjesenje za racunanje integrala http://www.wolfram.com/products/mathematica/
ali za to trebas imati sve krivulje izrazene kao funkcije i naravno moci ih jasno odvojiti na slici. kad to znas lako je onda i "na ruke", samo treba dosta vremena. uvali nekom frendu inzenjeru Wink

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 05.02.2007 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
postoji softversko rjesenje za racunanje integrala http://www.wolfram.com/products/mathematica/

mozes probati i maximu, mislim da je nesto manja za skinut, mathematica je mastodont od softvera ako se dobro sjecam...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 05.02.2007 22:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

wtf
odes u ducan i pogledas: na 6 istih flasa je 6 razlicitih levela kokakole
ja bih izracunao zapreminu otprilike (pjesice ili pomocu onog prvog jednostavnog programcica) i okbo
mililitar sim/tam
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 05.02.2007 22:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

probni> uglavnom, ja sam se šalio Very Happy No nije tolko komplicirano kolko se čini...

Ako ti je boca simetrična (točnije, ako na bilokojem dijelu imaginarno presječeš bocu okomito na os trebao bi dobit krug nebitno kojeg radiusa) duž cijele osi, i ako ti je poznata funkcija krivulje (ajmo reć "profil boce") nije problem... Postoji formula u koju uvrstiš određeni(e) integral(e) i rezultat ti je volumen (princip je jako jednostavan a on se svodi na rotaciju krivulje oko osi) ... Pomogo bi ti, ali se tog jaaaaako slabo sjećam, polagao sam to prije 3-4 godine a skripte ni nemam više Smile No ako imaš nekog na tehničkom fakultetu (npr. fer, građevina) i sjeća se matematike 1 ili 2 ovo će mu bit "pis of kejk" za izračunat... zbilja nije teško...

Ako te zanima kak funkcionira, evo ti pdf, našo na guglu... bez brige ima samo par strana Very Happy

http://tesla.vtszg.hr/~infomath/zbirke/Integrals-primjena.pdf

carr> mathematica nije baš user frendly kolko se sjećam... Sad
Back to top
View user's profile Send private message
probni



Joined: 03 Feb 2007
Posts: 4

PostPosted: 06.02.2007 10:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nasao sam rjesenje. RHINO!. Radim u maxu godinama i nikada nisam volio alternativu maxovom modelingu, ali ovo. RHINO sve radi sam, sada neznam kako sam uopce radio do sada bez rinocerosa.
Evo ako ikada dobijete ponudu za izradu dizajna boce, cijelo rjesenje cete veoma lako napraviti u RHINU.
Covjece, mjeri zapreminu objekta i automatski je preracunava kod svake promjene koju vrsim na objektu, WOW. Rhino 4 Beta.
Back to top
View user's profile Send private message
Isair



Joined: 11 Aug 2006
Posts: 20
Location: Donja Stubica

PostPosted: 31.07.2007 09:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Inace nadodao bi na ovo svoj komentar.

Pro/Engineer je strojarski software, s kojim izmedju ostalog mozes raditi dizajn, a za ovakve stvari je perfektan.
Taj nacin modeliranja, kad imas odredjenu vrijednost koju moras zadovoljit, kao u ovom primjeru bocu, a njezin volumen mora biti odredjen, takvo modeliranje se zove behavior modeling.
Naime u ProEu se vrlo lako moze odrediti parametar, u ovom primjeru volumen, a ti lako mozes mijenjati dizajn predmeta, dok on pazi da se parametar uvijek nalazi u zadanoj vrijednosti...

_________________
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster...
when you gaze long into abyss the abyss gazes into you...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group