Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Making of: the strangers

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2007 09:31    Post subject: Making of: the strangers Add user to your forum ignore list Reply with quote

kratka priča o nastanku fotografije "the strangers":


(klik za povećanje slike)

Bili su mi potrebni sljedeći predmeti i "alati":

1. Plastični skalpel


2. Papirnata lampa iz Ikea-e


3.Figura u mjerilu 1:35


4. Kutija za cipele


Izrezao sam polkopac kutije za cipele na dva dijela, zatim sam na svakoj polovici nasumično napravio rupe i naslonio ih na dno kutije. Na cca 1 metar iza postavio sam lampu. Zbog žute svjetlosti koju ta lampa daje WB sam namjestio na nekih 2000 kelvina (btw... to je bio jedini izvor svjetla).

Slikao sam sam 50mm žarišne duljine, blenda je bila 1.8, zatvarač 1/60 ili 1/80, a ISO osjetljivost 100.

Slika namještene scene spremne za snimanje:

(klik za povećanje slike)

Eto, demistificirao sam priču. Ako imate još kakvih pitanja vezano uz temu slobodno pucajte, rado ću odgovoriti.

Spice must flow! Laughing

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
fL/.\Sh



Joined: 09 Mar 2006
Posts: 74
Location: Vž

PostPosted: 28.03.2007 10:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ti si faca, ne zbog ideje ni zbog izvedbe, ni zbog slike, nego zato jer si medju rijedkima koji ljudima "otvaraju oci". To mogu povezati s onom daj ribu covjeku i nahranio si ga za jedan dan, nauci ga pecati i nahranio si ga za cijeli zivot!
Back to top
View user's profile Send private message
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2007 10:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

služimo narodu! Laughing

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 28.03.2007 10:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To cijeloj slici pridodaje jednu sasvim drugu dimenziju, ali naravno i vrijednost!

Evo odo odmah zatefteriti cenera!

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
gianni



Joined: 06 Jun 2006
Posts: 31

PostPosted: 28.03.2007 10:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nebi nikada rekao da je to na taj način nastalo. Za to su mi ove foto introspekcije odlične.
Lp, Krešo!

_________________
- " Naša Vjernost Je Naš Ponos " -
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
~Shadow



Joined: 10 Mar 2007
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2007 11:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fL/.\Sh wrote:
ti si faca, ne zbog ideje ni zbog izvedbe, ni zbog slike, nego zato jer si medju rijedkima koji ljudima "otvaraju oci". To mogu povezati s onom daj ribu covjeku i nahranio si ga za jedan dan, nauci ga pecati i nahranio si ga za cijeli zivot!


ali i zbog ideje i izvedbe Mr. Green

svaka cast Wink
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
teqnik



Joined: 01 Dec 2003
Posts: 22
Location: zagreb, croatia

PostPosted: 28.03.2007 12:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Prvo sam vidio sliku i pomislio: "Slucajni kadar. Ma nema sanse, ili ipak je? Di je uspio uloviti takav profil. Nije valjda da ceka u nekom mracnom kutku u zasjedi po cijeli dan. A ko zna"
Ko zna, zna..
Svaka cast maestro, dolicna fotka i pohvale za tutorial.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2007 12:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala škvadro! veseli me da vam se sviđa i nadam se da će nekome korisiti...

the spice must flow! Very Happy

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 28.03.2007 19:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moj duboki naklon! daj jos :)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2007 20:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4thshadow wrote:
moj duboki naklon! daj jos Smile


Very Happy

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 02.04.2007 07:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote


_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Nave



Joined: 09 Apr 2004
Posts: 257
Location: Osijek

PostPosted: 11.09.2007 15:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pogledala seriju na tvom sajtu.. odlicna! Applause Applause Applause

_________________
stručnjaci za ništa, eksperti za sve
A.Dedić
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group