Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Formatiranje diska

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware
View previous topic :: View next topic  
Author Message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 16.04.2007 16:02    Post subject: Formatiranje diska Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo, ubrzo mi stize ext disk pa bi volio par tipova (tips Razz) oko formatiranja diska tako da bez problema radi i pod osx-om sto je primarno, i kao sec pod win.

hvala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 16.04.2007 16:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thanx to wizzy I know about this
http://www.softpedia.com/get/File-managers/MacDrive.shtml
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 16.04.2007 16:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jesi brz...

hmm,, znaci ne postoji bezbolnija metoda da arhivu slika vidim pod obje platforme?
ovo znaci instaliram samo pod win, da bi lakse kuzio file format i sve ili?

jel ima jos koja alternativa?

thanx
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 16.04.2007 16:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sa instaliranim macdriveom pod windozima čitaš i pišeš po mac formatiranim diskovima (bez problema - kao da koristiš ntfs diskove);
osx može čitati ntfs formatirane diskove (no, ne može po njima pisati);
osx može čitati i pisat na ms-dos (fat32) formatirane diskove (no, tu postoje neka ograničenja u imenima fajlova, veličini i broju fajlova...)

plus, postoji hack koji omogućuje osx-u da piše po ntf diskovima:
http://www.lifehack.org/articles/lifehack/how-to-read-and-write-ntfs-windows-partition-on-mac-os-x.html

pa ti vidi...

btw, @trc - zadnja verzija je 7.kusur... mogao bi promijeniti sliku. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 16.04.2007 17:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, ja bi htio samo jos odg na moje pitanje, o formatiranju diska.
znaci disk je novi, pa bi ga volio formatirati, pa posto to nikad nisam radio sa disk utilityem, ako moze samo kratko na sto paziti i kako da to radi normalno pod osx, jebe mi se sada za win Razz

samo sam htio napomenuti da bi volio vidjet fajlove ako taj disk spojim na pc-a, tu cu iskoristit macDrive, no volio bi sredit da disk sljaka savrseno pod osx-om sto je i cilj.

moze i neki link ako ima puno toga

hvala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 17.04.2007 09:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
ok, ja bi htio samo jos odg na moje pitanje, o formatiranju diska.
znaci disk je novi, pa bi ga volio formatirati, pa posto to nikad nisam radio sa disk utilityem, ako moze samo kratko na sto paziti i kako da to radi normalno pod osx, jebe mi se sada za win Razz

ma, nema šanse da nešto napraviš krivo.
u disk utilityju selektiraš disk, odeš na erase tab, već ti je odabran "Mac OSX Extended (Journaled)" format, i klikneš na erase.
i to je to.

eventualno - pod partition biraš broj i veličine particija (btw, osx kao pošteni unixoid, preferira jednu particiju, pa ako nije nužno - ne usitnjavaj).

kad isformatiraš disk daš mu ime koje želiš, i staviš neku od simpatičnih ikona sa http://interfacelift.com/
Smile
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 17.04.2007 09:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
btw, osx kao pošteni unixoid, preferira jednu particiju, pa ako nije nužno - ne usitnjavaj).


how come?

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 17.04.2007 10:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

super hvala. inace sam na cu radio particije radi formatiranja, no kako je ovdje to ext disk, mislim da ce biti samo folderi!

hvala.
ikonice mmm,, another fetish...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 18.04.2007 10:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
how come?

G.

kad malo izađem iz gužve pronađem link, pa pošaljem. naime, svojevremeno se na nekom (macosxhints?) forumu povela žestoka rasprava oko particioniranja.
da se zblamiram prepričavajući - ima veze s tim kako hfs+ (osx) sprema allocation, catalog i overflow fajlove...
nažalost, ništa konkretnije nije ostalo u mom pamćenju.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 23.04.2007 18:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovako, nisam dirao nista na disku kako je dosao, pisalo je da je vec formatiran kao fat32. spojio sam ga, radi uredno.

problem mi je sada sto sam backupirao neke fotke sa win pca, i sada npr ako krenem kopirat folder slika sa tog diska na desktop, ne dopusta mi, narano file system je ms-dos.

moze par savjeta sto da uradim dok nisam napunio disk, dal da ga idem sa "erase" pa gore na ono sto je dunga rekao, hocu li disk kao takav moc onda vidjeti pod win? tj dosta mi je da film mogu prebaciti ili sliku. bez da instaliram macdrive?

eto..
nadam se da sam bio jasan
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 25.04.2007 09:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
problem mi je sada sto sam backupirao neke fotke sa win pca, i sada npr ako krenem kopirat folder slika sa tog diska na desktop, ne dopusta mi, narano file system je ms-dos.

uf?
dakle, kopiraš s fat32 formatiranog externog diska na macov desktop?
hm. tu nebi smjelo biti nikakvih problema. činjenica da na externom hardu uopće vidiš fajlove govori da možeš čitati s tog harda.
hm.

repair permissions?
probaj se logirati kao root user, pa onda dregni sve na desktop - možda je do nekog 3rd party sw-a...
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 25.04.2007 09:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, radi uredno, preko noci sam premjestao disk, te ponovo ga spojio, i vidio da radi, ali nisam htio brisati post.

radi uredno, ja sam mislio da ga zeza taj file system, pa bolje to u korijenu sprijeciti dok se ne napuni, ali radi, tako da ono,, ne diram nista Razz


hvala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 25.04.2007 09:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
hvala

molim
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group