Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
CD kao DVD

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
diablo



Joined: 05 May 2007
Posts: 6

PostPosted: 12.05.2007 11:56    Post subject: CD kao DVD Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav,

ovako zanima me da li je moguce napraviti na CDu recimo menu pa da se iz tog menija biraju npr. neki video clipovi, a da se sve moze vrtiti na DVD playeru kao da se radi o DVD mediju u smislu da ovaj meni i video clipovi budu kako kad je rijec o filmovima gdje npr. postoji pregledavanje scena, izbacenih dijelova iz filma i sl. ?

Drugim rjecima, da li je moguce da se CD predstavi kao DVD kada se ubaci u DVD player?

I s kojim programom se rade takve "prezentacije" ?

hvala.
Back to top
View user's profile Send private message
b.stena



Joined: 09 Aug 2006
Posts: 84

PostPosted: 17.05.2007 14:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A zašto na CD-u? Nemaš love za DVD pržilicu ili...?
Meni to zvuči bezveze jer na DVD stane više podataka i kompatibilnije je sa DVD playerom na kojem ionako misliš puštati tu prezentaciju. Ako se odlučiš ipak za DVD onda to radiš kao interaktivni DVD - program Adobe Encore, DVD Lab pro....

Inače, to je moguće napraviti na CDu ali ne za DVD player (barem koliko ja znam) nego kao interaktivni cd a njega puštaš sa labtopa. Programi za to su bezbrojni, ovisi u kojem formatu to želiš napraviti.
Back to top
View user's profile Send private message
diablo



Joined: 05 May 2007
Posts: 6

PostPosted: 18.05.2007 20:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ipak ce se ici na DVD.

Nije do mene bilo na koji medij ce ici, tako da tu nisam mogao birati.
(malo sam gledao, da se islo na CD, vjerovatno bi se radio SVCD format)

Hvala na preporuci programa.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group