Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Kompresija .ai dokumenta u ill?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 15.05.2007 20:40    Post subject: Kompresija .ai dokumenta u ill? Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle kako kompresirati motiv pri save-anju u illustratoru cs2,u .ai format,naime jedan crtež mi iznosi 300kb,a drugi vrlo sličan čak i manji(H i W) iznosi 650kb?trebam slati dokument prek maila pa ne kužim zašto mi je ovaj drugi duplo veći?i hoće li se razdrmat boje ako su u cmyk-u a šaljem preko neta?
unaprijed hvala!
Back to top
View user's profile Send private message
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 29.05.2007 10:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Boje se ne mogu nikako razmrdati ako šalješ preko neta, te dvije stvari nemaju ama baš nikakve veze. Tko zna zašto je taj drugi veći? Imaš sigurno više detalja, a vektori spremaju broj detalja, neovisno o rezoluciji, dakle h i w kako si ti napisao nije komponenta, već broj pathova, anchora, layera, itd.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 29.05.2007 15:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

prvo, zasto saljes .ai? salji .pdf, tamo imas kontrolu kompresije imagea. ako su cisti vektori onda ti je manje vise svejedno. velicina dokumenta (u kb) nema veze sa dimenzijama, jer se ne radi o pixel-imageu gdje on kreira sve pixele unutar formata vec cisto matematicki proracuni krivulja, koji ako su na 1x ili na 10x velicina zauzimaju istu velicinu u kb.

suma sumarum, salji pdf, kod exporta kompresiraj ako trebas (imas smallest file size, high quality i slicne presete) i to je to.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 29.05.2007 15:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

šaljem u .ai formatu u slučaju da treba još nešto korigirati i sl. a što se tiće veličine dokumenta,istina ovaj veći ima više pathova i layera..
da ne otvaram novu temu imam jedno pitanje vezano za boju elemenata,naime nakon što sam reinstalirao win,instalirao illustrator cs3 i otvorio radove rađene u cs2 boje su mi bile nekako blijede,uglavnom nisu bile iste kao prije,kako to spriječiti?
Back to top
View user's profile Send private message
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 29.05.2007 17:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

colour setings imas na forumu potrazi

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 29.05.2007 18:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nomes wrote:
colour setings imas na forumu potrazi


nažalost nisam našao ništa konkretno vezano o postavkama colour setings-a,recimo u illustratoru..moram priznat kad otvorim taj prozor ima dosta standarada,a ne znam koji bi trebali bit postavljeni..ako mi netko može print screen opalit od svojih postavki!?a čudi me da nemam u control panelu adobe gammu za naštelat..
Back to top
View user's profile Send private message
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 30.05.2007 23:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za color settingse mozes slobodno stavit Europe General Purpose (srgb i iso coated fogra27), a sto se tice file sizea, mozda ti je jedan AI file bio sejvan sa checkiranim "Create PDF compatible file" ili "Use compression", a drugi nije... obe stvari utjecu na velicinu fajla.
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 30.05.2007 23:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

corea wrote:
...(srgb ...


Možda, bolje adobe rgb
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 31.05.2007 00:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala!a jel potrebno imat "Create PDF compatible file" čekirano?za što to služi?
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 31.05.2007 00:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To znači da .ai fajl sa sobom snimi i pdf varijantu. Ustvari dva fajla u jednom. Ako fajl sa uključenom tom opcijom snimiš, moći ćeš da ga otvoriš i u acrobatu. Slobodno možeš da isključiš, ako želiš da uštediš prostor, ali tako snimljen .ai fajl nemožeš da place-uješ u npr indesign ili drugi neki program. Isto tako kada u illustratoru snimaš pdf, možeš da izabereš, a po defaultu je uključena opcija "preserve illustrator editing capabilities". To znači da ću u tom pdf-u biti sačuvana i .ai verzija fajla, dakle opet dva fajla odjednom, samo u obrnutoj varijanti. Tako snimljen pdf neće imati problema sa otvarnjem u illustratoru, ali ako treba da ide u štampu, može se isključiti radi smanjenja veličine fajla.
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 31.05.2007 01:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala stari,stvarno korisna stvar za znat! Dancing
Back to top
View user's profile Send private message
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 31.05.2007 12:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gervasius wrote:
corea wrote:
...(srgb ...


Možda, bolje adobe rgb


Pa ono, ovisi sto covjeku treba, a ovo je neki prljavi default... to mu je ok za web, a ako je u nekom printu, tu je ionako cmyk jedina opcija...

I ja vise volim adobeRGB, ali nisam htio previse komplicirati u odgovoru...
Back to top
View user's profile Send private message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 31.05.2007 12:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa u principu mi treba i za web i za print...
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 31.05.2007 17:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Valja da workspace bude adobeRGB zbog dosta većeg gamuta koji taj profil ima, tj možeš da radiš sa življim bojama nego sa sRGB-om, koji je kako je to već neko rekao na ovom forumu, prosečni profil za prosečni monitor. Namenjen za web. U ponekim delovima vidljivog spektra je lošij i od CMYK-a, a i većina ink jet štampča ima veći gamut. Preporuka: Idi na proof setup i tamo odaberi željeni profil. Mislim, ako želiš da sliku šalješ na web uključi sRGB, ako želiš da je štampaš (ofset) onda euroscale fogra27 cmyk, ili ako želiš da je štampaš na inkjetu onda profil štampača. Na ovaj način ćeš simulirati izgled slike u odabranom profilu, a da ne menjaš izvorni profil slike. Sa ovakvim prikazom uključenim možeš i da obrađuješ sliku. Tek na kraju rada, kopiju fajla u zavisnosti od namene (web ili štampa) prebaci u željni profil.
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 24.08.2007 21:13    Post subject: Re: Kompresija .ai dokumenta u ill? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Boom22 wrote:
dakle kako kompresirati motiv pri save-anju u illustratoru cs2,u .ai format,naime jedan crte? mi iznosi 300kb,a drugi vrlo sli?an ?ak i manji(H i W) iznosi 650kb?trebam slati dokument prek maila pa ne ku?im za?to mi je ovaj drugi duplo ve?i?i ho?e li se razdrmat boje ako su u cmyk-u a ?aljem preko neta?
unaprijed hvala!


Ponovo kasnim, no nema veze.

Nekoliko savjeta za sejvanje radova u AI. Najjbolja opcija, sejvati kao AI fajl koji embeda PDF. Kada je u pitnju usteda prostora, radi slanja netom, postoji nekoliko opcija oko toga kakav fajl snimiti.

1) Sejvati kao AI bez embedanog PDF-a. Prednosti, fajl ja manji, no poprilicno neupotrebljiv u bilo cemu izuzev AI-a. Nemogu;nost importa u programe za prijelom stranice.

2) Sejvati kao AI verzije 9 ili 8 Izbjegavati verziju 3 zbog mogu?ih problema i ogromnih fajlova. Nema PDF komponente jer je to u bit eps fajl. Ako ?emo cjepidla?iti, Razlikovbanje EPS i AI formata je po?elo nakon vezije 6, no do verzije 9 su bili poprili?no kompatibilni. Fajl je upotrebljiv u ve?ini aplikacija i lako se da editirati. Mogu'e ga je importat u programe za prijelom stranice.

Takovi fajlovi su neznatno manji od AI fajla (verzija CS2) bez embedanog PDF-a.

3) Sejvati fajl kao EPS (novije generacije, 8 ili vi?e) koji uop?e ne podr?ava embedanje PDF-a. Veli?ine su poprili?no sli?ne kao i kod AI fajlova bez embedanog PDF-a i da se direktno uvest u aplikacije za prijelom i dalje dora?ivati u AI-u ili kojem drugom vektorskom programu. Mala digresija, iz ne znam kojih razloga, makar naslu?ujem al mi je bolje da ?utim) Corel taj EPS nije u stanju otvoriti, dok je otvaranje epsova nastalih u starijim verizjama AI-a (CS1 ili ni?e) uredno radi.

4) Sejvati kao PDF bez AI komponente. Mo?e se dirtektno stavljati u aplikacije za prijelom, i da se editirati u Illustratoru (neko je rekao da se ne mo?e, ?to je neto?no). No postoje odre?ena ograni?enja kod editiranja. Naime, kada se sejva kao ?isti PDF, fajl se ras?lani na osnovne PDF komande koje ?iji temelji le?e na PostScriptu (ai/eps fajlovi do verzije AI 6.) ?to zna?ida se gube svi artibuti Apereancea. Ukoliko ima kakvih brusheva/simbola/efekata itd., oni su svi ekspandirani i zna biti poprili?na tlaka to editrat. Fajlovi su kudlikamo manji od svih prije navedenih.


Ako nije predvi?eno neko zna?ajnije editiranje, najbo?lje snimiti kao PDF. Sitnije prepravke se bez problerma naprave u Illustratoru (il u ?em ve? ko radi).

Jo? nekoliko savjeta za smanjenje fajlova. Ukoliko se snima AI odnosno eps, koristiti kompresiju u dijalogu sa sejvanje, te maknuti sve nepotrebne stilove/brusheve/swatchewe i simbole, ?to ?e u?parati ne?to manj eod 200 k ukoliko koristite standardni AI startup fajl. No ako imate svoj customizirani startup fajl, onda to ovisi o samom fajlu. Kod mene je u?teda oko 3 megabajta. Kod sejvanja PDF-a (bez podr?ke za AI) brushewi i ostali stuff se automatski mi?e iz fajla.
________
silversurfer vaporizer
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group