Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Savjet: Kupnja iMac-a?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 10:28    Post subject: Savjet: Kupnja iMac-a? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle...

Situacija je sljedeća:

Odlazim na "terenski" rad, tj. izbivat ću nekih 3-4 mjeseca iz kuće zbog nekih privatnih obaveza, no uredno ću morati raditi kao što radim i svaki drugi dan... a što je najgore, i tih 3-4 mjeseca ću se seljakati svako malo između raznih lokacija...

E sad, razmišljam o najboljoj opciji koja će mi nadomjestiti moja dva desktop računala, a da je praktično za brzo seljakanje... Prioritet poslova je print design...

Opet, ne bi htio platiti basnoslovne pare za neko čudo od kompa koje će mi nakon povratka s terena poslje stajati zabačeno u nekom nevidljivom uglu stana... dakle, htio bi da je praktično i u budućnosti iskoristivo računalo koje u krajnjoj liniji mogu utopit za neke pristojne novce i povratiti bar dio investicije...

Laptop ne dolazi u obzir jer već imam jednog koji je izvrstan, no nikako se ne mogu naviknut radit na njemu stvari za tisak... obično ga koristim za web...a laptopi su i skupa investicija koju nikada nisam uspio iskoristiti do kraja...

Kao najbolja opcija mi se čini iMac 20'' (onaj od 13000 kn sa pdv-om)... kompaktno, poznato sučelje, ima neku vrijednost, financijski u rangu s onim što mislim potrošit... no nikada nisam radio na njemu... imam veliko iskustvo s radom na Macovima, no niti u jednom slučaju nisam koristio iMac za nešto više od surfanja internetom...

Dakle, molio bih iskusne ljude, pogotovo ponosne vlasnike iMacova koji ih koriste svakodnevno, da mi pomognu savjetima... od aplikacija su mi prioriteti InDesign, Illustrator, Freehand i Photoshop...
Kako je raditi print dizajn na njemu... šteka li u radu s velikim fileovima, tj. koliko je brz... ima li kakvih problema rad gore navedenih aplikacija na iMacu... koliko je dobar ekran za retuširanje fotografija...
Ma sve što vam padne na pamet iz vlastitih iskustava...

Zahvaljujem vam svima unaprijed!

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 25.05.2007 12:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

iMac je super za to sto trebas, bas sam ga nabavio za buraza i medjuvremenu dok je bio kod mene sam radio na njemu radje nego na mom poweru sa 2x2GB.

radio sam na PS fajlu velicine 1GB za mega plakat i CS2 je radio bez problema
samo trebas minimum 2GB radne memorije
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 25.05.2007 12:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e da i monitori su napokon vrhunski
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 25.05.2007 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imac ti je i više nego dovoljan za navedeno...
cs3 je optimiziran za intel procesore, radi odlično, koliko je meni poznato - bez ikakvih ozbiljnih bugova...

freehand je problematičan - obzirom da je adobe kupio macromediu, i zaustavio razvoj freehanda, ne postoji verzija optimizirana za intele. što će reči - freehand se na intel strojevima vrti pod rossetom (dio sistema koji emulira powerpc procesore).
nisam ga isprobao, pa ne mogu govoriti iz vlastitog iskustva, ali ljudi nisu najsretniji... navodno se sve vuče ko saborske procedure, a zna se i zarušit.
moj je savijet - zaboravi freehand.

u imacu je brzi 7200rpm 250 giga sata hard, pa nemaš nikakvih problema s velikim swapovima (u photoshopu, recimo).

softwarea za organizaciju i aktivaciju fontova imaš cijelo čudo, kao i mali milijun prepress utilityja.

no, moža ne bi bilo zgoreg ubaciti još malo rama... imac dolazi sa gigom (2*512), giga i pol je puno bolje, a sa dva giga rama stroj počne disat punim plućima. ubrzanje je više nego primjetno.
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 25.05.2007 12:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eto, dok ja nakucam sve ovo RHcP pošalje dva posta...
Smile
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 25.05.2007 12:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I za seliti je komp super. Kad mi treba mira za raditi pokraj zene i djeteta jednostavno ga odnesem u drugu sobu Smile Jedan kabel za napajanje, wifi mreza, bezicna tipkovnica i mis, nema bolje Smile
2GB RAM-a bi stavio obavezno za rad sa navedenim softwareom.

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 12:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala na vašim konkretnim odgovorima!

Neće biti ništa od gige velikoga na ekranu pa se nadam da mi više ram-a neće niti trebati za prvu ruku... no, navikao sam na dva pa mi nebi bilo z gorega ugraditi odmah malo više...
Jel zna netko koliko košta dogradnja ram-a u iMac? Tj. kolko ram, a kolko ruke?

Šteta za Freehand... no, i Illustrator će poslužiti... Smile

TTF fontovi predpostavljam rade bez problema na novom OS-u?

Gdje je bolje kupiti iMac i kolko ga se čeka po novome? Prije ga se čekalo dugo, a sada vidim da ga ima pregršt drugih dućana...

Ima li neka caka s obzirom na to kod koga ga kupujem? Mislim, da ne bi bilo da je npr. u Vemilu napravljen u Azerbejđanu... neka se Azerbejđani ne uvrijede...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 12:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E, i interesira me koliko je težak ova od 20" i kolika je veličin kutije u kojoj je zapakiran...

Jednostavno ne pronalazim taj podatak nigdje...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 25.05.2007 13:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:
E, i interesira me koliko je težak ova od 20" i kolika je veličin kutije u kojoj je zapakiran...

Jednostavno ne pronalazim taj podatak nigdje...


Sve preporuke za iMaca. Radim na njemu vec godinu i pol i najbolji je komp na kojem sam radio. Radim grafiku u redakciji i sve radi savrvseno. ekran je mrak, ne rusi se, sve leti. Imam 1.5 gb rama i komotno mogu upaliti sve aplikacije iz Adobe paketa (in design, ps, ill) i sve radi bez greske. Prelom i obrad afotki i sve kaj ti treba. Fakat se preporucuje. Kutija je puno veca od samog kompa ali to je zato jer je komp iznutra oblozen stiroporom da se ne tumba kad ga furas okolo. Velicina kutije nije prevelika, mislim da je oko 70ak cm u sirinu i 40ak u visinu. A komp ima 10kg najvise, al s kutijom ga nije frka furati.
Toplo preporucujem.

PS evo bas sam izmjerio 20incni iMac i sirok je 50cm, znaci jos 10ak cm u sirinu a visok je 40cm znaci jos 10 cm je sirta kutija...
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 13:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bond wrote:

PS evo bas sam izmjerio 20incni iMac i sirok je 50cm, znaci jos 10ak cm u sirinu a visok je 40cm znaci jos 10 cm je sirta kutija...


Skoro pa prođe pod laptop... Smile

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 25.05.2007 13:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

S obzirom da ćeš se seljakati, možda bi ti koristio Timbag!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 14:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fortius wrote:
S obzirom da ćeš se seljakati, možda bi ti koristio Timbag!


AAAAAAAAAA! Zakon!!!!!!!!!!! To te ja pitam!!!!!!!!

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 25.05.2007 14:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kutija je 60x58x25 cm ali ako mislis iMaca-a svaki put stavljati u kutiju mislim da ces brzo izgubiti zivce
kad ga jednom izvadis tesko ces ga ponovo ugurati u stiropor
zato kao sto fortius kaze, Timbag !
makar bi bio veci frajer da ga nosis u kutiji, da svi vide kaj nosis Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 25.05.2007 14:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Loša šala:

Možemo si svi skupno istetovirat "Za Leopard Beta spremni"... Smile) Crne majice obvezne, dakako... Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 25.05.2007 15:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
freehand je problematičan - obzirom da je adobe kupio macromediu, i zaustavio razvoj freehanda, ne postoji verzija optimizirana za intele. što će reči - freehand se na intel strojevima vrti pod rossetom (dio sistema koji emulira powerpc procesore).
nisam ga isprobao, pa ne mogu govoriti iz vlastitog iskustva, ali ljudi nisu najsretniji... navodno se sve vuče ko saborske procedure, a zna se i zarušit.
moj je savijet - zaboravi freehand.


ne znam, sa ovim se bas i ne bih slozio, konstantno radimo u freehandu na iMac-u i do sada nije bilo nikakvih problema
Back to top
View user's profile Send private message
Dead Man



Joined: 18 Jan 2006
Posts: 668
Location: Split

PostPosted: 25.05.2007 18:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja ga koristim.. mrzim ga

_________________
www.myspace.com/kadet
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 18:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobro je...

Nemojte se sad još samo svađat... Smile

Puno ste mi pomogli! Najviše Fortius... zna čovjek zapakirat problem u lijepu torbu... Smile

Hvala vam svima!

...ali slobodno nastavite sa savjetima... uvijek je dobro znati i više...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 18:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dead Man wrote:
ja ga koristim.. mrzim ga


Zašto? Reci mi, reci mi... Shocked

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 25.05.2007 18:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:
Najviše Fortius... zna čovjek zapakirat problem u lijepu torbu... Smile


No problemo. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Dead Man



Joined: 18 Jan 2006
Posts: 668
Location: Split

PostPosted: 25.05.2007 19:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zato šta je skup i spor

_________________
www.myspace.com/kadet
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 25.05.2007 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dead Man wrote:
zato šta je skup i spor

al ga ipak koristis Very Happy
sto se tice cijene, mac nije skup
kad bi isao racunati koliko kosta sav predinstalirani software kojeg dobijes s njim i operativni sustav koji se ne moze ni usporediti sa windowsima nije skup
kad bi pc dolazio sa svim time kostao bi daleko vise od maca

i ne, nisam neki okorjeli macoljubac, svakodnevno radim ravnopravno na pc-u i na macu ali cinjenica je da je mac bolji kao i to da ne mogu bez pc-a za neke stvari
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 25.05.2007 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dead Man wrote:
zato šta je skup i spor


Nisam ni mislio da je DeepBlue i da će mi ga netko poklonit... Wink
Postoji li po tebi nešto kompaktno, brže, sa kvalitetnim ekranom i jeftinije, a da odgovara mome gore opisanom problemu?

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Dead Man



Joined: 18 Jan 2006
Posts: 668
Location: Split

PostPosted: 26.05.2007 14:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:
Dead Man wrote:
zato šta je skup i spor


Nisam ni mislio da je DeepBlue i da će mi ga netko poklonit... Wink
Postoji li po tebi nešto kompaktno, brže, sa kvalitetnim ekranom i jeftinije, a da odgovara mome gore opisanom problemu?


ne da mi se objašnjavat opet ću bit kriv za flejmanje

_________________
www.myspace.com/kadet
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.05.2007 14:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dead Man wrote:
zato šta je skup i spor

jap.
užasno je skup.
recimo, meni se čini da je ovo puno bolja opcija:

hg-spot delanec, c2d 1.86 ghz, giga rama, 200 giga hard, nvidia grafulja AKCIJA!!
http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=26685
4700 kn

bežična kartica buffalo wli-pci-g300n-3, 802.11n standard:
http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=23124
750 kn

bluetooth connex 2.0 edr
http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=9419
170 kn

webcam terratec terracam pro, 640*480
http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=24944
185 kn

firewire 400 kontroler connex
http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=2449
100 kn

daljinski upravljač ruwido
http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=17626
40 kn

monitor dell 2007 WFP 20"
http://www.kodeks.hr/dell/monitor.html
3400 kn

ukupno - 9345 kuna.



imac 20", c2d 2.16 ghz, 250 giga hard, ati x1600 128 mb
http://www.filex.hr/cjenici.html
12676 kn

dakle, imac je 35% skuplji.

istina, delanec ima sporiji proc i manji hard, no zato ima ludilo video karticu.
a o usporedbi brandova kao što su hg-spot i apple nema smilsla trošiti riječi... zna se da je apple skup i loš, i da prodaju samo pakiranje. s druge strane, hg-spot je provjerena i kvalitetna firma.

dizajn i kompaktnost uređaja nemaju veze... ionako će se i jedan i drugi prevoziti u gepeku, pa zašto bi onda imac imao prednost?
na kraju krajeva - tko je vidio plaćat dizajn i razvoj?

btw, pored što je skup - imac je i spor. siguran sam da je sporiji i od ovog hg-spot delanca (koji je nazivno sporiji, ali nema apple logo na kućištu, pa procesor radi neopterećeno...)

megabelj
Back to top
View user's profile Send private message
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 27.05.2007 16:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle, kombiniram...

dunga wrote:
...s druge strane, hg-spot je provjerena i kvalitetna firma...


Rolling Eyes Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group