Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
vlada.hr - pristupačnost
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 28.05.2007 20:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vlada.hr wrote:
Prilagodba za korisnike s posebnim potrebama

Ako osoba bez invaliditeta i osoba u kolicima trebaju doći recimo na prvi kat faxa da slušaju predavanje, oboje imaju istu potrebu - popeti se na prvi kat. Problem je što su stepenice dizajnirane za ljude koji ispunjavaju određen nivo zahtijeva okoline. Oni koji zbog manjka svojih mogućnosti ne mogu uz stepenice ne trebaju se "kriviti" da imaju posebne potrebe. Treba kriviti dizajnera stepenica ili arhitekta koji nije predvidio alternativu.

Rješenje? Jednostavno:
Quote:
Prilagodba za korisnike

Bilo tko može koristiti prilagodbu, zar ne? Zašto unaprijed određivati publiku?

I zašto su to 3 odvojene forme? Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 14.06.2007 09:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:

Interesantno... da li ste imali prilike ispitanika testirati sa istim testom na papiru?


kod nas je opce pravilo da je upravo razlika izmedju papira i ekrana ta koja dijeli preference na papir - serif jer ona "prepoznatljivost" o kojoj 4th govori jesu "kvacice" koje daju smjer liniji citanja (s lijeva u desno). pri tome su saccades (sitni trzaji oka) puno manji nego kos sans-serifa.
no polozaj glave i vidna os (axe visuel) nisu iste kod citanja na papiru i na ekranu.
a fontovi sa serifom su nelagodni prije svega za osobe sa cognitivnim problemima i disleksijama koje povecaju font do te mjere da citaju dio po dio stranice pa serifi poprilicno smetaju a i totalno su nepotrebni (nesto kao kad covjek vidi/propoznaje cep od boce ali ne i cijelu bocu, pa je nepotrebno sad tom cepu dodavati jos neke druge karakteristike).
no i slabovidni ljudi mogu imati problema sa georgiom 18 jer u principu sto mi znamo kako ono vidi? jesu li mu jaci periferni receptori (detalji) a osteceni centralni (boje)?

stvar je kompleksna a "fisiologia non è un'opinione".

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jeezus F Kryst



Joined: 13 May 2007
Posts: 190

PostPosted: 14.06.2007 09:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
stvar je kompleksna a "fisiologia non è un'opinione".



Slazem se.

_________________
F#%&ing is my middle name.
Ljudi koji uživaju mučiti druge, koriste MAC Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 14.06.2007 10:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
maratz wrote:

Interesantno... da li ste imali prilike ispitanika testirati sa istim testom na papiru?


kod nas je opce pravilo da je upravo razlika izmedju papira i ekrana ta koja dijeli preference na papir - serif jer ona "prepoznatljivost" o kojoj 4th govori jesu "kvacice" koje daju smjer liniji citanja (s lijeva u desno). pri tome su saccades (sitni trzaji oka) puno manji nego kos sans-serifa.
no polozaj glave i vidna os (axe visuel) nisu iste kod citanja na papiru i na ekranu.
a fontovi sa serifom su nelagodni prije svega za osobe sa cognitivnim problemima i disleksijama koje povecaju font do te mjere da citaju dio po dio stranice pa serifi poprilicno smetaju a i totalno su nepotrebni (nesto kao kad covjek vidi/propoznaje cep od boce ali ne i cijelu bocu, pa je nepotrebno sad tom cepu dodavati jos neke druge karakteristike).
no i slabovidni ljudi mogu imati problema sa georgiom 18 jer u principu sto mi znamo kako ono vidi? jesu li mu jaci periferni receptori (detalji) a osteceni centralni (boje)?

stvar je kompleksna a "fisiologia non ? un'opinione".


Super post, ali nije na web dizajnerima da se brinu o slabovidnima, nego na developerima helper aplikacija... dizajneri bi se trebali držati best practicea za mainstream populaciju.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 14.06.2007 10:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:

Super post, ali nije na web dizajnerima da se brinu o slabovidnima, nego na developerima helper aplikacija... dizajneri bi se trebali držati best practicea za mainstream populaciju.


kaj se slijepi i slabovidn ne uklapaju u manistream populaciju?? dizajner prilikom postavljanja layout mora imati u vidu sve "strukture" koje ce konzumirati njegov rad.. prema tome mora si u pocetku postaviti okvire, te onda developer razvija prema njegovim okvirima...
to ti je isto ko da meni dizajner slozi osnovni alyout, te onda ja kao fizikalac DTP-as idem prilagodjavati taj layout prema svojim shvacanjima istoga....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 14.06.2007 10:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
nije web dizajnerima da se brinu o slabovidnima


ova fraza je u stvari poprilicno diskutabilna.
webdizajner je jos uvijek jedan profil koji nije nasao svoju definiciju.
ovdje u francuskoj jos uvijek ne postoji, ja npr na ugovoru imam "integrateur HTML" iako se brinem kompletno o client-side-u.
webdizajneri dolaze sa razlicitih podrucja i svaki nosi svoj pogled na web:
ja osobno nisam dizajner/graficar po struci ali sam webdizajner sa znanstvenim backgroundom. nisam umjetnik nego gledam na webdizajn tehnicki i ergonomski. moja domena su pristupacnost i ergonomija (koji su usko povezani).
kako reci da se webdizajner ne brine o slabovidnima kad o meni ovisi kako cu sloziti dizajn ovisno o kontrastu boja?
kako prilagoditi sucelje korisniku ako ne mislim na korisnika??

i sto je po tebi "maistream populacija"? to je jos jedan diskutabilan argument. kao sto ne postoji "homme moyen" ili kao kad odlucis da je e-commerce sa video igrama za mladju populaciju a kad ono, gle, bas ovi over 50 izvlace karticu i idu kupovat igre on line za svoju djecu.
ne zaboravi da je slabovidnost fizioloska pojava nakon 50-te.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 14.06.2007 11:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
lekke wrote:

Super post, ali nije na web dizajnerima da se brinu o slabovidnima, nego na developerima helper aplikacija... dizajneri bi se trebali držati best practicea za mainstream populaciju.


kaj se slijepi i slabovidn ne uklapaju u manistream populaciju?? dizajner prilikom postavljanja layout mora imati u vidu sve "strukture" koje ce konzumirati njegov rad.. prema tome mora si u pocetku postaviti okvire, te onda developer razvija prema njegovim okvirima...
to ti je isto ko da meni dizajner slozi osnovni alyout, te onda ja kao fizikalac DTP-as idem prilagodjavati taj layout prema svojim shvacanjima istoga....


molim te da ipak malo stvari stavljas u kontekst... pa ne pricamo o mainstream populaciji u konzumu nego za računalima
nemam baš vremena za sudjelovat u raspravi ali bih vas volio uputiti na yahoo user interface blog i njihov YUI theatre... dosta su "intervjuirali" ljude kojima su potrebni accessibility featurei i sjedili s njima i surfali - nakon gledanja tih filmića će vam biti puno jasnije da je svejedno je li ta georgia 13 ili 16... takvi useri se gotovo nikad ne oslanjaju samo na odluku dizajnera sitea...

@keye yep imas pravo, mislio sam samo na likovni dizajn i tu sam istog misljenja kao i ti, da web projekte treba gledati prvenstveno ergonomski i sa aspekta krajnjeg usera... kao uostalom i svaki proizvod... mogli bi sad potegnut jednu mac vs pc raspravu Mr. Green

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 14.06.2007 11:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:

molim te da ipak malo stvari stavljas u kontekst... pa ne pricamo o mainstream populaciji u konzumu nego za računalima
nemam baš vremena za sudjelovat u raspravi ali bih vas volio uputiti na yahoo user interface blog i njihov YUI theatre... dosta su "intervjuirali" ljude kojima su potrebni accessibility featurei i sjedili s njima i surfali - nakon gledanja tih filmića će vam biti puno jasnije da je svejedno je li ta georgia 13 ili 16... takvi useri se gotovo nikad ne oslanjaju samo na odluku dizajnera sitea...

@keye yep imas pravo, mislio sam samo na likovni dizajn i tu sam istog misljenja kao i ti, da web projekte treba gledati prvenstveno ergonomski i sa aspekta krajnjeg usera... kao uostalom i svaki proizvod... mogli bi sad potegnut jednu mac vs pc raspravu Mr. Green


nisam ni ja mislio na konzum, vec konzumaciju dizjana... kada pocinjes nesto raditi, opcenito gledajuci, kao dizajner moras predvidjeti koja ce publika """konzumirati" tvoj dizajn, i pripremti ga za taj raspon publike.... to sam htel reci.. nemres to rpepustiti nekom developeru ili nekom fiziklacu koji ne kuzi kaj si ti ko dizajner htio postici i napraviti...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Obelix



Joined: 03 May 2007
Posts: 22

PostPosted: 14.06.2007 11:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Super post, ali nije na web dizajnerima da se brinu o slabovidnima, nego na developerima helper aplikacija... dizajneri bi se trebali držati best practicea za mainstream populaciju.

Nisu svi ljudi jednako slabovidni. Razlicite osobe sa istom razinom disabilitya imaju razlicite adaptivne tehnike i mogucnosti. Ne koriste svi slabovidni AT. Milijuni slabovidnih u pojedinim zemljama se mozda i ne mogu nazvati mainstream populacija ali je njihov broj signifikantan i svako zanemarivanje njihovih potreba od strane dizajnera / developera se naziva, ni manje ni vise, nego diskriminacija.
Back to top
View user's profile Send private message
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 14.06.2007 21:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="Sulien"]
vlada.hr wrote:

I zašto su to 3 odvojene forme? Confused


CMS ograničenje, sorry Smile

Hrvoje

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 14.06.2007 21:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koliko sam ja upućen postavljati veličinu teksta u emovima (ili nekoj drugoj cross-browser resizeable jedinici) je nešto što se radi zbog svih korisnika, a ne samo kao prilagodba za slijepe ili slabovidne...
Jebote, pa i ja stalno povećavam tekst dok surfam iako vidim odlično Laughing

Kao što maratz reče, skip linkovi bi isto trebali bit elementarni... labeli da ne spominjem...

Ok je pričat o pristupačnosti, dapače, samo ove neke stvari čak ni ne spadaju u tu kategoriju nego su čisto osnovne.

Uz to, onaj treći "ekstra" kontrastni color combo, kužim poantu, no čini mi se da je ljudsko oko slabije vidi bijeli tekst na crnoj podlozi nego normalno...

Ništa, peglajte dalje... sretno

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 15.06.2007 02:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Adrian wrote:
Uz to, onaj treći "ekstra" kontrastni color combo, kužim poantu, no čini mi se da je ljudsko oko slabije vidi bijeli tekst na crnoj podlozi nego normalno...

Tu je onda razlika između tebe i slabovidnih Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
EyezOnly



Joined: 16 Jun 2007
Posts: 4

PostPosted: 17.06.2007 13:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Malo se kasno uključujem u diskusiju ali želio bih dodati neke informacije koje sam ja pokupio usput ...

1. serifni fontovi VS. sans serifnih - serifni fontovi se oslanjaju na detalje poput "kvačica" i bolji su za visoko kvalitetni ispis poput knjiga i časopisa, a čak su i istraživanja potvrdila da ljudi na papiru čitaju serifne fontove brže od sans serifnih. Za razliku od papira, istraživanja su opet pokazala da monitori nemaju mogućnost prikaza tih finih detalja te da se na monitorima brže čitaju sans serifni fontovi. (usporedbe radi, standardni monitori imaju prikaz od 80 do 100 dpi a papir može prikazati od 600 dpi za laserski ispis do čak 3000 dpi za ispis kvalitetnih magazina)

2. Verdana je najbolji sans serifni font za čitanje online čak i pri malim veličinama dok je Georgia najbolji serifni

3. bijeli tekst na crnoj podlozi ima isti kontrast kao i crni na bijeloj ali je zato čitljivost, zbog mutnoće rubova teksta smanjena, pogotovo pri manjim veličinama fontova. Kako bi se savladao ovaj nedostatak dobro je koristiti font iznad 12 pt.

4. Mainstream populacija - ovo mi je bilo zanimljivo za pročitati. Budući da se ovom specifičnom primjeru ne radi o npr. sky diving klubu ili online auto shopu, već o portalu Vlade kao državnog tijela nisu li onda mainstream populacija svi građani te države - bez obzira jesu li slijepi, slabovidni ili bez oštećenja vida???

_________________
EyezOnly - objektivni okobac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 17.06.2007 17:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

EyezOnly wrote:
4. Mainstream populacija - ovo mi je bilo zanimljivo za pročitati. Budući da se ovom specifičnom primjeru ne radi o npr. sky diving klubu ili online auto shopu, već o portalu Vlade kao državnog tijela nisu li onda mainstream populacija svi građani te države - bez obzira jesu li slijepi, slabovidni ili bez oštećenja vida???

Amen!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 17.06.2007 19:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
EyezOnly wrote:
4. Mainstream populacija - ovo mi je bilo zanimljivo za pročitati. Budući da se ovom specifičnom primjeru ne radi o npr. sky diving klubu ili online auto shopu, već o portalu Vlade kao državnog tijela nisu li onda mainstream populacija svi građani te države - bez obzira jesu li slijepi, slabovidni ili bez oštećenja vida???

Amen!!


Šta amen? Pa mainstream populacija ne mogu bit svi građani države nego samo oni koji koriste računala i Internet. A s obzirom da je mala vjerojatnost da je slabovidna ili slijepa osoba namjenski išla kupiti računalo i Internet priključak samo da bi pristupala stranicama Vlade, vjerojatno je svoju slabovidnost i slične probleme već nadišla odabirom/korištenjem pomoćnog softvera. To je point svega, ljudi kojima treba accesibility ne oslanjaju se samo na dobru procjenu dizajnera vizualnog rješenja.

To da siteove treba radit da su upotrebljivi, logični, sematnički ispravni i da te ne tjeraju da pola minute razmišljaš što bi sa stranicom koja ti se upravo otvorila, to je potpuno neupitno.

U krajnjoj liniji, u ovom threadu svi zastupamo iste stavove, samo smo se sporječkali o tome tko je tu target audience. Stvarni, ne teoretski.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
EyezOnly



Joined: 16 Jun 2007
Posts: 4

PostPosted: 17.06.2007 23:31    Post subject: vlada.hr - pristupačnost Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Šta amen? Pa mainstream populacija ne mogu bit svi građani države nego samo oni koji koriste računala i Internet. A s obzirom da je mala vjerojatnost da je slabovidna ili slijepa osoba namjenski išla kupiti računalo i Internet priključak samo da bi pristupala stranicama Vlade, vjerojatno je svoju slabovidnost i slične probleme već nadišla odabirom/korištenjem pomoćnog softvera. To je point svega, ljudi kojima treba accesibility ne oslanjaju se samo na dobru procjenu dizajnera vizualnog rješenja.


To ziher stoji - ali u tehnološki naprednijim zemljama. Kako je u Hrvatskoj nisam siguran. Čak bi, ako bih morao nagađati, pretpostavio da kod nas tipičan slabovidni korisnik nema mogućnosti izdvojiti par k kuna da bi si osigurao lakše pregledavanje weba. Naravno, sve to je pure guessing sa moje strane kad govorim o većini korisnika odnosno tipičnim primjerima.

Quote:
U krajnjoj liniji, u ovom threadu svi zastupamo iste stavove...


E tu se bar potpuno slažem. Smile

_________________
EyezOnly - objektivni okobac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 17.08.2007 13:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kvalitetno odrađena stranica Smile i mislim da je dovoljno pristupačna svima trenutno

Imali neomedia još neke reference za pokazati ? Smile

Poz svima

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 18.08.2007 22:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam ja jednu zamjerku...

na nekoliko formi sam primjetio da su gumbi "odustani" i npr "registriraj se" jednako stajlani, i nalaze se jedan pored drugoga... cak se odustani nalazi ispred pa mi sugerira da kliknem na njega a ako sam vec ispunio formu onda to nije dobro :)

primjer - http://www.lukew.com/resources/articles/img/forms_actions.gif

clanak - http://www.lukew.com/resources/articles/web_forms.html

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 19.08.2007 17:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
ljudi kojima treba accesibility ne oslanjaju se samo na dobru procjenu dizajnera vizualnog rješenja.
.


ljudi kojima treba accessibility??? Confused
imam osjecaj da je pojam pristupacnosti za tebe vezan sam uz invalidnost. sto je potpuno pogresno.


ps. chevap je ovo sa butonima dobro primjetio Wink

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 22.08.2007 21:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fun.ky wrote:
Kvalitetno odrađena stranica Smile i mislim da je dovoljno pristupačna svima trenutno

Imali neomedia još neke reference za pokazati ? Smile

Poz svima


ekiosk.tisak.hr
www.adris.hr
www.hitrorez.hr (+ interna app za regulatornu reformu)
www.abilia.hgr
www.tisak.hr (ali ovo je na iSite, radimo novo)
http://www.t.ht.hr/netuskoli/

nekoliko intraneta....

i nekoliko cool stvari u radu...

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 23.08.2007 05:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

netko je napisao da je serif lakse citati nego sans ... sto je apsolutno tocno osim u slucaju kad imas serif na ekranu i kad su slova bez antialiasa.
dakle... nemojte brkat ekran i papir (oni koji brkaju Smile
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa



Joined: 05 Dec 2006
Posts: 134

PostPosted: 23.08.2007 05:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e sinisa.. a zasto je lakse citat serif?

e, zato sto serif ima one male ne bi vjerovao serife na krajevima pa u stvari ti pokazuje mozgu kud da ti oko bjezi pa ti je mozgu lakse.

e sinisa.. jel to sala.

ne nije Smile
Back to top
View user's profile Send private message
9r9a



Joined: 23 Aug 2007
Posts: 43

PostPosted: 23.08.2007 22:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a koliko kosta taj web?
Back to top
View user's profile Send private message
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 23.08.2007 23:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

9r9a wrote:
a koliko kosta taj web?


Misliš Vlada.RH?
Pisalo je u novinama....

Usporedi to sa SABOR.HR koji je košta isti iznos pa zaključio tko je dobio više za iste novce...

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
9r9a



Joined: 23 Aug 2007
Posts: 43

PostPosted: 23.08.2007 23:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne pise nigdje.....koliko? 200.000?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group