Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Koja rezolucija za tisak fotografija?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bivi



Joined: 11 Dec 2004
Posts: 45
Location: Rijeka

PostPosted: 17.07.2007 03:03    Post subject: Koja rezolucija za tisak fotografija? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zna li netko kako se ovisno o veličini formata rezolucija smanjuje? Mislim - dali za tisak na npr. A3 format moram u ps-u podesiti rezoluciju fotke na 300 dpi, kao kod tiska na A4 formatu, ili se može smanjiti i na koliko se može smanjiti, a da to još bude ok.
Postoje li neki standardi max. i min. rezolucije za određene formate?
Thanks na odgovorima.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 17.07.2007 05:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

potraži malo po forumu, bilo je prekonekoliko puta - 300 dpi je 300 dpi na bilo kojem formatu, eventualno se kod izrazito velikih formata može smanjivati razlučivost s obzirom da se povećava udaljenost s koje se normalno gleda, ali ne bih rekao da je to previše značajno za A4/A3

konkretno za ovo što pitaš radiš resampling slike ako imaš A4 format na 300 dpi, a želiš printati A3 na 300 dpi, dakle kvaliteta se svakako smanjuje, samo je pitanje hoćeš li protjerati fotku kroz PS i od A4 300dpi dobiti A3 300 dpi (dakle poduplati broj piksela u PS-u) ili ćeš mijenjati samo dimenzije fotografije bez resampleanja, čime će ti dpi opadati proporcionalno postotku povećanja dimenzija

fotoaparati često imaju default dpi na 180 dpi zato što su pri ispisu rezultati, ovisno o namjeni, zadovoljavajući, pisači većinom ionako ne mogu "iskoristiti" prednost 300dpi-ja, a i mišljenja o tome koliko je razlika u konačnom rezultatu zamjetna pri korištenju opreme koja može realizirati tu prednost su dosta podijeljena.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 17.07.2007 08:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

preporucio bih ti da se drzis provjerenih 300 dpi-a na A4 i A3 jer daju dobru kvalitetu u tisku. kod vecih formata mozes samnjivati ali gledaj da to ne bude predrasticno.
uostalom, nemas razloga ici na manje (osim ako ti je slika losa, ali u tom slucaju ti nista nece pomoci) jer 300 i nije neko opterecenje za komp...

vrlo vjerojatno da ce ti sam format odrediti i rezoluciju jer ti nece dozvoliti ispucavanje velikih formata u velikoj rezoluciji (nekidan sam radio 2x1,5m plakat - borio sam se s kompom dok mi nije dao 100 dpi-a...)

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group