Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
hitno potrebna pomoc mac vs pc

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kvaki



Joined: 22 Oct 2006
Posts: 27

PostPosted: 17.07.2007 17:20    Post subject: hitno potrebna pomoc mac vs pc Add user to your forum ignore list Reply with quote

jos uvijek radim na pc-u mada cu sada preci na mac...da li mi moze neko samo objasniti samo razliku komandi na tastaturi...opcenito razlika...molim vas ako vam nije tesko samo u par rijeci , hvala
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 17.07.2007 19:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jabooka umjesto ctrl Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
kvaki



Joined: 22 Oct 2006
Posts: 27

PostPosted: 18.07.2007 09:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim ljudi samo me interesuje par stvari kako da spasim u mecu a da kasnije recimo to vidim na pc-u? da li postoji neki fazon za to? ili tome slicne stvari...cisto par osnova na koje trebam obratiti paznju
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 18.07.2007 10:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

brzinski:

- razmjena fajlova win/osx šljaka bez problema (office, svi mogući formati slika, glazba, video, mailboxovi, bookmarks, open type fontovi...)

- ako si pod windozima imao običaj koristiti shortcutove - voljet ćeš osx.
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=75459

- postoje neke konceptualne razlike između windoza i osx-a za koje će ti trebat nešto vremena za privikavanje (recimo, pod osx-om aplikacije se ne otvaraju u prozorima, pa možeš imat otvorenu aplikaciju bez ijednog otvorenog prozora)

- ako radiš sa gomilom otvorenih dokumenata / aplikacija, nakon tjedan dana sa osx-om poslat ćeš u apple pismo zahvale za expose. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
kvaki



Joined: 22 Oct 2006
Posts: 27

PostPosted: 18.07.2007 11:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala puno
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 18.07.2007 11:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

molim.

btw, @ se dobije tako da pritisneš alt+shift+2
Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Nave



Joined: 09 Apr 2004
Posts: 257
Location: Osijek

PostPosted: 18.07.2007 12:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

- drag and drop instalacija programa Wink)))
- soft se ne kreka (uglavnom)
- Type1 fontovi s windoza ne sljakaju na maku
- pazi da ti modem ADLS nije kopre USB-a (bar su prije ljudi imali problema
s tim, sad nemam pojma kak je...) jer ne sljaka..
ekipa s www.jabucnjak.hr pomaze u gotovo svakoj nevolji !

ak se sjetim jos nesto, napisem Wink

_________________
stručnjaci za ništa, eksperti za sve
A.Dedić
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 18.07.2007 14:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

desktop je "pravi", tj. svi drajvovi se mount-uju na desktopu.

programi se zovu aplikacije. (aplikacije su ustvari folderi koji su maskirani da lice na single executable file)

OSX (a i svi mac os-i predhodno) ne "zna" za C drive ili bilo koje slovo for that matter. vidi ih "po imenu". recimo startup hd se defaultno zove Macintosh HD i prikazan je pri vrhu desno

about finder daje minimalisticki prozor u kome pored verzije findera, ponosno pise:
"The Macintosh Desktop Experience" Smile

uglavnom ne trazi drajvere. samo plug.... and play Cool

mac ne dozvoljava "cupanje" medija iz drajvova ili iskopcavanja externih hardova i usb stickova. za potonje se masina buni, a interni cd nema eject (ima eject taster na tastaturi ili se disk baci u "smece"). na externim CD drajvovima OSX ignorira pritisak na eject od drive-a. uglavnom, svaki se mountirani medij vadi idi unmountira bacanjem istog u smece.

osx intenzivno koristi image fileove, koji se nakon dvoklika mountuju kao drajvovi sa kojih se kopira aplikacija ili startuje installer.

Norton Antuvirus je NAJVECI neprijatelj OSX-a!

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 01:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zanima je ako ima jedan shortcut feature na koji sam naviko na pcu a neznam na macu.
znaci ctrl lijevo desno za micat se kada pises tekst, i shift ctrl lijevo desno za micat se i selektirat rijec po rijec odmah.

meni to fali na macu, ima toga?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 19.07.2007 02:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Command L i D su početak i kraj reda
CTRL je za preskakanje riječi
obje kombinacije sa shiftom selektiraju tekst.
barem u TekstMati...

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 19.07.2007 02:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Command L i D su početak i kraj reda
CTRL je za preskakanje riječi
obje kombinacije sa shiftom selektiraju tekst.
barem u TekstMati...

hm, moguce je da sam ja to probavao sa jabucicom. bum probal, tenks :)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 19.07.2007 09:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

elem, to kretanje kroz txt nije baš unificirano. razlikuje se od aplikacije do aplikacije:

word (& ostatak officea):
alt + lijevo / desno - preskakanje riječi
ctrl + gore / dolje - početak / kraj reda
cmd + lijevo / desno - početak / kraj reda
cmd + gore / dolje - početak / kraj paragrafa

textedit (sistemski tekst editor), safari, mail, pages, keynote (apple software):
alt + lijevo / desno - preskakanje riječi
alt + gore / dolje - početak / kraj paragrafa
ctrl + lijevo / desno - početak / kraj reda
ctrl + gore / dolje - skrolanje dokumenta
cmd + gore / dolje - home / end
cmd + lijevo / desno - početak / kraj reda

indesign:
cmd + lijevo / desno - preskakanje riječi
cmd + gore / dolje - početak / kraj paragrafa

xpress:
ctrl + lijevo / desno - preskakanje riječi
ctrl + gore / dolje - početak / kraj paragrafa


btw, ovo je zgodno softverče, za modificiranje shortcuta (i košta samo 10 dolara, ne budite cicije!):
http://unsanity.com/haxies/menumaster

kako radi:
http://unsanity.com/haxies/menumaster/images/previews/menumaster/menumaster.mp4
Back to top
View user's profile Send private message
kvaki



Joined: 22 Oct 2006
Posts: 27

PostPosted: 29.07.2007 10:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a kako recimo da prebacim u photoshopu na meku mi je nastimano da mi tipo se pojavljuje u mm, a kako da je prebacim u pt? inace da li mi neko moze objasniti kako ide ta skala sa mm i pt? npr...3 mm je otprilike oko 8 i pol pt ili tak nesto?
Back to top
View user's profile Send private message
_FLYER_



Joined: 29 Jan 2006
Posts: 72
Location: sarajevo / zagreb

PostPosted: 29.07.2007 16:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kak je sa programima za mac? jel se da "snači" ili se mac hrani samo orginalima? koliko lako su nabavljivi programi? neko je napisao da se programi nedaju krekirat pa me zanima..
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 30.07.2007 20:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kvaki wrote:
a kako recimo da prebacim u photoshopu na meku mi je nastimano da mi tipo se pojavljuje u mm, a kako da je prebacim u pt? inace da li mi neko moze objasniti kako ide ta skala sa mm i pt? npr...3 mm je otprilike oko 8 i pol pt ili tak nesto?


PS>preferences

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group