Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
[ PROSTITUIRANJE UMJETNOSTI ]
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 15.03.2004 14:37    Post subject: [ PROSTITUIRANJE UMJETNOSTI ] Add user to your forum ignore list Reply with quote

Trenutno vrlo aktualna tema "kupi novine, dobiješ knjigu za male novce" nije jedini takav biser što se umjetnosti tiče. Da se razumijemo, nije loše približiti knjigu masama, ali trivijalizirati je na ovakav otužan način...sve u službi promocije dnevnih novina koje sebe smatraju "ozbiljnima". Ako je to novi trend (a sudeći po sličnim akcijama u susjednim nam državama trulog zapada jest) pitanje je gdje je granica ? Nemam ništa protiv da uz nekakav ženski tjednik dobiješ i paperback ljubić, no to definitivno nije isto kao kada ti netko uz novine za malo novaca da, recimo Tolstoja. Gledano iz naše perspektive to i nije toliko loše jer napokon možeš kupiti knjigu za simboličnu svotu, ali pretpostavljam da poanta nije u tome već u enormnoj nakladi koja u biti i omogućuje da cijena iste padne na 30-ak kuna. Pa kad ti već računica omogući da naštancaš 200 000 primjeraka što sve skupa ne upakirati u "svojevrsni projekt opismenjavanja i kulturnog uzdizanja nacije" i pritome, razumije se, DOBRO ZARADITI. Jer u tome i jest poanta. Kao i uvijek do sada vrijedi ona stara "Novac pokreće svijet".

A gdje bi to moglo završiti !? Hm.....pa recimo primjer: spuštanje umjetnosti (bilo kojeg njenog vida) na tu razinu da je možete kupiti u lokalnom supermarketu....nažalost to već jest sušta realnost (Prošećite recimo Getro-om. Naletit ćete i na ulja na platnu!.)

Pitanje jest: Gdje je granica digniteta umjetnosti kao takve i trebamo li je braniti ?

Last edited by TYPE01 on 15.03.2004 14:42; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 15.03.2004 14:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe...sto se tice tih ulja na platnu...i inih slika to ti se sve proizvodi u kini na traci...i svaki radnik ima svoj potez kistom...pa si ti misli Smile

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 15.03.2004 14:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
hehe...sto se tice tih ulja na platnu...i inih slika to ti se sve proizvodi u kini na traci...i svaki radnik ima svoj potez kistom...pa si ti misli Smile


...To stoji i uopće je upitno nazvati li to umjetnošću...no gledajmo na to isključivo iz perspektive "Umjetnost u supermarketu" (nazovimo to tako) Smile i zanemarimo na trenutak kvalitetu "ponude" Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 15.03.2004 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@retro: svaki robot prdne baloncic boje, neki drugi robot to razmaze, neki treci posauga, cetvrti doradi itd.. Smile
--
To ce sve postati kao i TV dinner, samo stavis u Mikrovalku i imas full size veceru - premda to nije to ali ipak sluzi svrsi.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sad bas citam bulgakova od 2 eura na francuskom Razz
a taman sam zavrsila "supid white man" na engleskom za 7 sterlina Laughing

da sam ostala u "hrvatskom elitnom trendu" bijedna bi mi danas kultura bila.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 15.03.2004 16:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:

a taman sam zavrsila "supid white man" na engleskom za 7 sterlina Laughing

da sam ostala u "hrvatskom elitnom trendu" bijedna bi mi danas kultura bila.


-ja sam ostao u bijedi hrvatske i procitao sam stupid white man za cca 100 kuna
nesmatram da sam previse platio za knjigu jer procitao ju je i moj brat a i mama se grebe..

-naime poznajem jednu djevojku koja tjedno guta po par knjiga i sve sto joj savjetujem ona procita, ja nestignem procitat sve sto ona meni natukne da je dobro jer eto nemam toliko vremena .. . znate li koja je razlika nje i vas ? ona nema kompleks vlasnistva - ja mislim da je vrijednije ono sto knjiga ostavi na tebi , nekakav trag a ne cinjenica da ti stoji na polici

-hoces citat ili punit policu sa knjigama ? za ove prve postoji KNJIŽNICA !!!!11 HELLO MR. SCIENTIST!!!111
za ove druge, vi ste target reklame jutarnjeg.. "oslobodite policu..."

idiotproof: da ponekad nema svega u knjiznici pa se proseces do drugog kvarta.
i da poneku koju zelis procitati i par puta kupis i da za nju onda ako ti vrijedi das 100 kuna
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 15.03.2004 16:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
Trenutno vrlo aktualna tema "kupi novine, dobijesˇ knjigu za male novce" nije jedini takav biser sˇto se umjetnosti ticˇe. Da se razumijemo, nije losˇe priblizˇiti knjigu masama, ali trivijalizirati je na ovakav otuzˇan nacˇin...sve u sluzˇbi promocije dnevnih novina koje sebe smatraju "ozbiljnima".

ne shvacam. sto je, tocno, tu trivijalno? sikstinska je kapela oslikana zbog promocije crkve. umanjuje li to njenu vrijednost? btw., crkva sebe smatra "ozbiljnom" institucijom. lautrec je radio plakate za promociju moulin rougea. i?
TYPE01 wrote:
Ako je to novi trend (a sudec´i po slicˇnim akcijama u susjednim nam drzˇavama trulog zapada jest) pitanje je gdje je granica ? Nemam nisˇta protiv da uz nekakav zˇenski tjednik dobijesˇ i paperback ljubic´, no to definitivno nije isto kao kada ti netko uz novine za malo novaca da, recimo Tolstoja.

sori, ali ako cemo zanrovski "ana karenjina" je upravo - ljubic. i to kostimirani. btw., hrpa (sada) poznatih knjizevnika pocela je tako sto su svoje pripovjetke objavljivali u novinama ili kao prilog novinama
TYPE01 wrote:
Gledano iz nasˇe perspektive to i nije toliko losˇe jer napokon mozˇesˇ kupiti knjigu za simbolicˇnu svotu, ali pretpostavljam da poanta nije u tome vec´ u enormnoj nakladi koja u biti i omoguc´uje da cijena iste padne na 30-ak kuna.

u zemlji od 4 milijuna stanovnika ne postoje "enormne naklade"
TYPE01 wrote:
Pa kad ti vec´ racˇunica omoguc´i da nasˇtancasˇ 200 000 primjeraka sˇto sve skupa ne upakirati u "svojevrsni projekt opismenjavanja i kulturnog uzdizanja nacije" i pritome, razumije se, DOBRO ZARADITI.

aha. prvo ulozis par milijuna kuna u kampanju, pa otisnes 200.000 knjiga (opet iz svog dzepa), od profita platis distribuciju i DOBRO ZARADIS. mos si mislit.
TYPE01 wrote:
Jer u tome i jest poanta. Kao i uvijek do sada vrijedi ona stara "Novac pokrec´e svijet".
A gdje bi to moglo zavrsˇiti !? Hm.....pa recimo primjer: spusˇtanje umjetnosti (bilo kojeg njenog vida) na tu razinu da je mozˇete kupiti u lokalnom supermarketu....nazˇalost to vec´ jest susˇta realnost (Prosˇec´ite recimo Getro-om. Naletit c´ete i na ulja na platnu!.)

gle... reprodukcije postoje jos od antickog doba (vjerojatno postoje koliko i umjetnost sama). ne shvacam imas li ti nesto protiv reprodukcije, protiv tehnike izrade reprodukcije ili protiv prodaje reprodukcije? ili te, pak, mozda zdere cinjenice da se jeftine reprodukcije prodaju u supermarketima? ja cu si na izlozbi kandinskog sa zadovoljstvom piknut neki fine-print poster. kamo srece da ga mogu kupit u getrou.
s druge strane, mozda sam zabrijao, mozda ti smatras da su ulja koja se prodaju u getrou originalna umjetnicka djela, pa cendras zbog njihove niske kvalitete... pojma...
u svakom slucaju, mozda bi bilo ok da procitas koji warholeov tekst o pop-artu
TYPE01 wrote:
Pitanje jest: Gdje je granica digniteta umjetnosti kao takve i trebamo li je braniti ?

najtoplije ti predlazem da osnujes "stozer za obranu digniteta umjetnosti" pa pozoves svekoliko pucanstvo na demonstracije. ja sam protiv svakog pokusaja ogranicavanja bilo kojeg aspekta umjetnosti
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 16:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
znate li koja je razlika nje i vas ? ona nema kompleks vlasnistva - ja mislim da je vrijednije ono sto knjiga ostavi na tebi , nekakav trag a ne cinjenica da ti stoji na polici


ti nemas pojma sta ja radim sa mojim knjigama i sta one ostavljaju u meni. zato ne baljezgaj bezveze.
zar se knjiga po tebi ne moze procitati i staviti na policu?
da, ja volim ponovo uzeti knjigu koju sam procitala i vratit se na ono sto sam podvukla olovkom, razmisliti o tome kad god mi se hoce.
i ljubomorna sam k'o pas na moje knjige i nikome ih ne posudjujem.

ti poslusas cd pa ga vratis ili ga kupis pa ti stoji na polici?
eto meni je knjiga isto.

Quote:
-ja sam ostao u bijedi hrvatske i procitao sam stupid white man za cca 100 kuna
nesmatram da sam previse platio za knjigu jer procitao ju je i moj brat a i mama se grebe..

eto, ti u bijedi hrvatske ipak nasao knjigu za sto kuna znaci da se moze, a i ja sam moju dala muzu da je procita pa smo vec dvoje Laughing
a ne kuzim sta si ti isao kupovati supid white man kad si to mogao i u knjiznici.


Quote:

-hoces citat ili punit policu sa knjigama ? za ove prve postoji KNJIŽNICA !!!!11
za ove druge, vi ste target reklame jutarnjeg.. "oslobodite policu..."

ah jesi li ikad bio u knjiznici gdje se moras tri puta vracati da bi nasao knjigu jer imaju sam jedan primjerak?
takva ti je bijedna pulska knjiznica. a tek naucna da ne pricamo, nadam se da onaj hitler sa brkovima koji te skoro istuce prije nego ti da knjigu u ruke, vise ne radi tamo.
za procitati huxleya i foucaulta npr. morala sam nauciti prvo drugi jezik da bi dosla do knjige. jer ju je u puli prije deset godina bilo nemoguce naci.
eto pljujem ti ja na te tvoje jadne knjiznice.

btw. iz knjiznice trenutno imam 4 knjige o dizajnu koje mi se ne isplati kupiti jer su preskupe i prevelike su za drzati u kuci. eto za takve stvari meni sluzi knjiznica.

Last edited by keye on 15.03.2004 16:37; edited 1 time in total

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 16:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:


idiotproof: da ponekad nema svega u knjiznici pa se proseces do drugog kvarta.
i da poneku koju zelis procitati i par puta kupis i da za nju onda ako ti vrijedi das 100 kuna


eto idiotproof nam govori da je njemu zagreb = hrvatska.
ako kod tebe u zg u svakom kvartu postoji knjiznica ne vjerujem da je tako u ostalim dijelovima hrvatske.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 15.03.2004 17:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
sad bas citam bulgakova od 2 eura na francuskom Razz
a taman sam zavrsila "supid white man" na engleskom za 7 sterlina Laughing

da sam ostala u "hrvatskom elitnom trendu" bijedna bi mi danas kultura bila.

pardon me french, ali wtf je sterlin?
btw, bulgakovljev roman majstor i margarita bio je lektira u hrvatskim srednjim skolama, i mogao se nac u skolskim knjiznicama, u dovoljnom broju primjeraka.
keye wrote:
eto pljujem ti ja na te tvoje jadne knjiznice.

jadno...
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 17:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
keye wrote:
sad bas citam bulgakova od 2 eura na francuskom Razz
a taman sam zavrsila "supid white man" na engleskom za 7 sterlina Laughing

da sam ostala u "hrvatskom elitnom trendu" bijedna bi mi danas kultura bila.

pardon me french, ali wtf je sterlin?

to nema veze, kupila sam je u londonu, poanta je druga.


Quote:
btw, bulgakovljev roman majstor i margarita bio je lektira u hrvatskim srednjim skolama, i mogao se nac u skolskim knjiznicama, u dovoljnom broju primjeraka.

vidis kako trcis.. tko prica o toj knjizi?
nije valjda da jedina asocijacija koju imas na bolgakova jest "majsotr i margarita"?
"appunti di un giovane medico", "uova fatali", "cuore di cane".... ????

Quote:
keye wrote:
eto pljujem ti ja na te tvoje jadne knjiznice.

jadno...
[/quote]
nemamo svi stila kao ti.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 15.03.2004 17:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Huh.......ljudi....sad je sve ovo otišlo malo offtopic Smile.......idem...... LeaveMeBe
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 17:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
Huh.......ljudi....sad je sve ovo otišlo malo offtopic Smile.......idem...... LeaveMeBe


sorry sorry sorry, mea culpa Embarassed

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 15.03.2004 17:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma neću, ne trebam i ne želim podizati nikakvu revoluciju "za obranu digniteta umjetnosti" samo mislim da je blesavo umjetnost koristiti kao sredstvo ovakve specifične promocije. Da se razumijemo, jer ako ne spomenem već će se netko osjetiti povučenim za jezik Smile Umjetnost jest to što jest, sredstvo izražavanja, komuniciranja...(da sad ne teoretiziram)...no mislim da ovakva interpretacija "marketinga" koja se trenutno manifestira u većini naših tiskanih medija degradira čitavu stvar na razinu famoznih strugalica i raznoraznih kupončića koji su nam iz novima ispadali prije nekoliko godina. I da, riječ je o prodaji novina, a ne knjiga (to sam i htio naglasiti) Pustimo sad i advertising ,ovakve i onakve kampanje...ovo je, mora se priznati, vrlo sofisticiran način kako prodati proizvod, konkretno novine. Isto tako žalosno je što iste više truda, vremena i novaca ulažu u ovakve "promotivne akcije" i tračerske "rekla-kazala" napise nego u kvalitetnije i objektivnije novinarstvo i promociju koja bi ih okarakterizirala kao ozbiljne dnevne listove koji su kadriji pružiti nešto više od pukog marketinškog prepucavanja i lošeg sadržaja...
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 15.03.2004 17:55    Post subject: Re: [ PROSTITUIRANJE UMJETNOSTI ] Add user to your forum ignore list Reply with quote

zeleni_spijun wrote:
nije potrebno braniti ono sˇto se kvalitetom isticˇe iznad prosjeka, nije potrebno moralizirati na temu prodaje knjiga..jer ako mene pitate ja bih ih dijelio besplatno..svima..


doslo mi da svasta napisem, ali da ne ispadne esej, ali totalno se slazem s ovim.
prije same umjetnosti, molim da primijetite kako nam je nacija prilicno nepismena (jel netko primijetio kako se MINISTRI izrazavaju....jad...), a najbolji nacin da se makar malo opismeni je da - CITA!

btw...sve knjige koje zelim procitati nisu prevedene i ne nalaze se u lokalnim i inim knjiznicama + kao i Keye, volim drage knjige imati na policama da ih, ako mi dodje, usred noci otvorim, i potrazim nesto sto mi zatreba/zanima/bilosto....
Knjiznice su ful korisne, ali nedovoljno opremljene i nisu nikakav razlog da se knjige ne kupuju i da knjige ne budu jeftine.

+ isquotala bih dungin 1. post.

dunga: sterlin je eng. funta

dodatno pitanje: je li normalno da posljednja knjiga Miljenka Jergovica (ma koliko dobra bila) kosta 250 kn u PAPERBACKU???????? molim vas.....
nista protiv samog Jergovica, ali sve protiv izdavaca koji koristi trenutnu jergovicevu popularnost da bi se obogatio. BLJU! Kako da onda podrzim Jergovicev rad ako ne mogu kupiti knjigu jer je preskupa? On nema kruha od toga da je posudim u knjiznici, a bas bih voljela da dobije neke pare za to sto pise... (ali izdavacu toliko necu dati jer je nerealno ne samo ya nase prilike, vec i za cijelu Evropu, gdje najnovije knjige trenutno najisfuranijih autora u prvom izdanju tvrdih korica kostaju oko 20 eura, a da ne spomenem kako cijena pada kada se nakon kratkog vremena izda paperback izdanje)

rasprava o prostituiranju umjetnosti u ovom slucaju mi je smiijesna: zar zato sto to dilaju novine umanjuje vrijednost djela? zar zato sto su novine zasigurno na tome zaradile? zar izdavaci ne zaradjuju na istome visestruko?

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 17:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da se vratim na temu (u stvari uopce ne kuzim sta sam se isla prije petljat u nekakve sterilne diskusije Rolling Eyes )

Quote:
Pitanje jest: Gdje je granica digniteta umjetnosti kao takve i trebamo li je braniti

protupitanje:
da li takva "masovna umjetnost" (nazovimo je tako) moze nekome skoditi? od koga i zasto je trebamo braniti? Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 15.03.2004 17:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
znate li koja je razlika nje i vas ? ona nema kompleks vlasnistva - ja mislim da je vrijednije ono sto knjiga ostavi na tebi , nekakav trag a ne cinjenica da ti stoji na polici

keye wrote:

ti nemas pojma sta ja radim sa mojim knjigama i sta one ostavljaju u meni. zato ne baljezgaj bezveze.
zar se knjiga po tebi ne moze procitati i staviti na policu?
da, ja volim ponovo uzeti knjigu koju sam procitala i vratit se na ono sto sam podvukla olovkom, razmisliti o tome kad god mi se hoce.
i ljubomorna sam k'o pas na moje knjige i nikome ih ne posudjujem.

ti poslusas cd pa ga vratis ili ga kupis pa ti stoji na polici?
eto meni je knjiga isto.


ti nikada nisi procitala losu knjigu ? sve sto si procitala ti stoji na polici ?
ti ne ides u videoteku ? ti samo kupujes filmove ? - ista usporedba kao i cd
meni je normalno da cu dobre knjige imati doma ali naravno da necu imati SVE !!!

Quote:
-ja sam ostao u bijedi hrvatske i procitao sam stupid white man za cca 100 kuna
nesmatram da sam previse platio za knjigu jer procitao ju je i moj brat a i mama se grebe..

keye wrote:

eto, ti u bijedi hrvatske ipak nasao knjigu za sto kuna znaci da se moze, a i ja sam moju dala muzu da je procita pa smo vec dvoje Laughing
a ne kuzim sta si ti isao kupovati supid white man kad si to mogao i u knjiznici.

jer sam ju htio imati , da sam htio paperback dobio bi ju za 70 kuna ,

Quote:

-hoces citat ili punit policu sa knjigama ? za ove prve postoji KNJIŽNICA !!!!11
za ove druge, vi ste target reklame jutarnjeg.. "oslobodite policu..."

Quote:
ah jesi li ikad bio u knjiznici gdje se moras tri puta vracati da bi nasao knjigu jer imaju sam jedan primjerak?
takva ti je bijedna pulska knjiznica. a tek naucna da ne pricamo, nadam se da onaj hitler sa brkovima koji te skoro istuce prije nego ti da knjigu u ruke, vise ne radi tamo.
za procitati huxleya i foucaulta npr. morala sam nauciti prvo drugi jezik da bi dosla do knjige. jer ju je u puli prije deset godina bilo nemoguce naci.
eto pljujem ti ja na te tvoje jadne knjiznice.

-too bad Smile ja imam Knjiznice grada Zagreba, uclanjen sam u jednu , iskaznica mi vrijedi u svima Smile
i da ponekada moras rezervirati knjigu al hebiga, nema ni filma uvijek kojeg hocu Wink

ja sam protiv toga da typo01 pricao o umanjivanju umjetnicke vrijednosti cinjenicom da ce knjiga doci u 200.000 ruku vise jer mi je to elitisticka ideja koja mi saksa, po tome i web design-koji smatram umjetnošću- dolazi do milijuna korisnika diljem svijeta i trebali bi ga počet braniti , jer što ako netko za kunu dvije bandwitha vidi mi3 ?

mislim da je sasvim ok cinjenica da ce knjiga kostati sve manje i manje , a ako nekoga smeta sto ce netko i tada zaradit nesto na njoj - skru ju hipi , ljudi rade za novac
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 15.03.2004 18:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:

to nema veze, kupila sam je u londonu, poanta je druga.

poanta je da si je platila 7 funti sterlinga, sto je cca 80 kuna. moore je prosle godine preveden i objavljen u HR (pod naslovom "bijeli glupani...") i kosta oko 90 kuna.

keye wrote:

nije valjda da jedina asocijacija koju imas na bolgakova jest "majsotr i margarita"?
"appunti di un giovane medico", "uova fatali", "cuore di cane".... ????

nije. ali je prva - isto kao i "gradjanin kane" kad neko spomene wellesa ili "tako je govorio zaratustra" kad se prica o nietzscheu. i sto je tu cudno?
ono sto sam zelio reci jest da te je taj prezreni hrvatski skolski sistem u srednjoj skoli ponukao da pocnes citati bulgakova (pa da, preko njega, dodjes do nesto zanimljivijih likova, poput danila harmsa). pitaj svoje francuske kolege koliko su knjiga procitali tijekom skolovanja u javnim skolama...
btw, "uova fatali" bi trebala bit "kobna jaja", "cuore di cane" je "psece srce" i radi se o pripovjetkama/novelama. sori, ali bulgakova sam citao tijekom srednje skole - sto je vise od deset godina unatrag, pa mi bas i nije najsvjezije... ali, ako ja mogu pretpostaviti da ti posjedujes odredjen nivo kulture/obrazovanja, ne vidim razloga zasto i ti ne mozes uciniti isto? trebam li ja tebe pitati nesto o sadrzaju "canadian bacon-a" prije rasprave o mooreu?

keye wrote:

nemamo svi stila kao ti.

ne radi se tu o stilu...
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 15.03.2004 18:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:

ja sam protiv toga da typo01 pricao o umanjivanju umjetnicke vrijednosti cinjenicom da ce knjiga doci u 200.000 ruku vise jer mi je to elitisticka ideja koja mi saksa, po tome i web design-koji smatram umjetnošću- dolazi do milijuna korisnika diljem svijeta i trebali bi ga počet braniti , jer što ako netko za kunu dvije bandwitha vidi mi3 ?



..nije riječ o knjigama i njihovoj umjetničkoj vrijednosti, niti je ona sporna, niti je loše što će knjigu pročitati 200 000 ljudi više (nadam se da će ih i zato kupovati, a ne iz razloga što su jeftine.)....itd...itd..........ukratko: UMJETNOST PA TAKO I KNJIGE MORALA BI BITI DOSTUPNA SVIMA....ZA NULA KUNA ! ..nemam vremena za lamentiranje...krenuli ste u krivom smjeru..kaj drugo da vam velim....... Smile....ovo sa web designom neću komentirat jer ćemo završit na krastavcima, molekularnoj biologiji ili trećoj uzbekistanskoj nogometnoj ligi.....
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 15.03.2004 18:13    Post subject: Re: [ PROSTITUIRANJE UMJETNOSTI ] Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:

dodatno pitanje: je li normalno da posljednja knjiga Miljenka Jergovica (ma koliko dobra bila) kosta 250 kn u PAPERBACKU???????? molim vas.....

ako su "dvori od oraha" zadnja, onda nemaj brige. roman je toliko los da je bolje da toliko kosta - manje ce ga ljudi procitat Twisted Evil

najbolje od jergovica, "sarajevski marlboro", ionako izlazi u kompletu sa jutarnjim... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 18:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
[
meni je normalno da cu dobre knjige imati doma ali naravno da necu imati SVE !!!

pa covjece oko cega se onda koljemo?
princip mi je isti kao i tvoj!
nisam procitala sve moje knjige, sigurno ih je nekih tridesetak koje ce dugo jos stajati tamo, , to se odnosi na one koje su mi poklonili, a kad si kupim knjigu, onda to i procitam, jer je to ritual, udjes u knjizaru, vec prepoznajes tvoju izdavacku kucu jer imate isti ukus i onda trazis.... citas prve redove, prvu stranicu i trazis knjigu koja ce te pogoditi.. i kad je nadjes... onda je ludilo, vratis se doma, iskljucis telefon, i citas. pa kad procitas, ponovo se vracas na neke dijelove.
moj je problem sto ja podcrtavam knjige. zato ih "moram" kupiti Razz

Quote:
jer sam ju htio imati , da sam htio paperback dobio bi ju za 70 kuna ,

i gdje je onda problem? Smile

Quote:

-too bad Smile ja imam Knjiznice grada Zagreba, uclanjen sam u jednu , iskaznica mi vrijedi u svima Smile
i da ponekada moras rezervirati knjigu al hebiga, nema ni filma uvijek kojeg hocu Wink

pa tako je i meni u parizu! what is different!?

Quote:
ja sam protiv toga da typo01 pricao o umanjivanju umjetnicke vrijednosti cinjenicom da ce knjiga doci u 200.000 ruku vise jer mi je to elitisticka ideja koja mi saksa,

Shocked
oibo'!
ma jesi li ti onaj isti s kojim sam se prije pokacila bas oko ovoga?


Quote:

btw, "uova fatali" bi trebala bit "kobna jaja", "cuore di cane" je "psece srce" i radi se o pripovjetkama/novelama. sori, ali bulgakova sam citao tijekom srednje skole - sto je vise od deset godina unatrag, pa mi bas i nije najsvjezije... ali, ako ja mogu pretpostaviti da ti posjedujes odredjen nivo kulture/obrazovanja, ne vidim razloga zasto i ti ne mozes uciniti isto? trebam li ja tebe pitati nesto o sadrzaju "canadian bacon-a" prije rasprave o mooreu?


dunga ja sam te knjige procitala prije deset godina, knjiga koju citam sada se zove "endiablade" i uzela sam ju bas zato sto volim taj stil, nisam dugo citala nesto takvo a knjigu ne poznam.
moj prvi post gore je bio brzinski i nisam sve objasnila ali zadnje mi je bilo misliti da su drugi neobrazovani.
ono sto tvrdim cijelo vrijeme jest da knjiga ne smije biti elitarna stvar (i zato sam bubnula cijene) a u srednjoj skoli mi je bila patnja doci do nekih stvari koje su mi u italiji bile nadohvat ruke! i kladim se da jos uvijek stvari puno bolje ne stoje u hr jer se izdavaci inace ne bi tako bunili!
eto cijela je stvar u tome!

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 15.03.2004 18:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:

dunga ja sam te knjige procitala prije deset godina, knjiga koju citam sada se zove "endiablade" i uzela sam ju bas zato sto volim taj stil, nisam dugo citala nesto takvo a knjigu ne poznam.
moj prvi post gore je bio brzinski i nisam sve objasnila ali zadnje mi je bilo misliti da su drugi neobrazovani.
ono sto tvrdim cijelo vrijeme jest da knjiga ne smije biti elitarna stvar (i zato sam bubnula cijene) a u srednjoj skoli mi je bila patnja doci do nekih stvari koje su mi u italiji bile nadohvat ruke! i kladim se da jos uvijek stvari puno bolje ne stoje u hr jer se izdavaci inace ne bi tako bunili!
eto cijela je stvar u tome!

stvar je u tome sto ja imam ozbiljan sa diskreditiranjem hrvatskog obrazovnog sustava. kolikogod los on bio, ostaje cinjenica da je besplatan, i da ga, ako zelis, mozes iskoristiti do kraja.
dodatni je problem u cinjenici da i italija, i francuska, i velika britanija imaju nesto vise stanovnika od hrvatske, pa su im, logicno, i naklade/zarade nesto vise. tesko je u zemlji od 4 milijuna stanovnika zivjeti od izdavastva - i zato su cijene takve kakve jesu... premda se stvari popravljaju - za nekih pet godina, eto nama normalnih cijena knjiga...
btw, jeftina paperback izdanja na engleskom mogu se vec dugi niz godina kupiti u zagrebu, bez prevelikog kasnjenja u odnosu na, recimo, US.
eto.
now we're gonna be like two fonzies. and what's fonzie
like?
he's cool... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 15.03.2004 19:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

stvar je u tome sto ja imam ozbiljan sa diskreditiranjem hrvatskog obrazovnog sustava. kolikogod los on bio, ostaje cinjenica da je besplatan, i da ga, ako zelis, mozes iskoristiti do kraja.
:

aa stani malo, ja uopce ne pricam o obrazovnom sustavu (prva sam koja ga uvijek brani pred strancima).
ono na sta se zalim je da knjige nisu dostupne kako bi trebale biti!
a da ne pricamo o srednjoj skoli gdje na prste jedne ruke mogu nabrojati SKOLSKE knjige koje smo imali! pa nije postojala knjiga ni iz povijesti! 4 godine povijesti bez knjige!
ali pustimo sad to. Rolling Eyes

Quote:
btw, jeftina paperback izdanja na engleskom mogu se vec dugi niz godina kupiti u zagrebu, bez prevelikog kasnjenja u odnosu na, recimo, US.

ponavljam, zagreb nije hrvatska, vec samo jedan grad Smile ali ponekad kad vas citam izgelda mi da je sve tamo kod vas u zg. i da vam osali dio hr sluzi samo kad idete na more Razz (joke)
a ako je tako ne kuzim zasto su svi navalili na te knjige s novinama. Confused

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 15.03.2004 19:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
dodatni je problem u cinjenici da i italija, i francuska, i velika britanija imaju nesto vise stanovnika od hrvatske, pa su im, logicno, i naklade/zarade nesto vise. tesko je u zemlji od 4 milijuna stanovnika zivjeti od izdavastva - i zato su cijene takve kakve jesu... premda se stvari popravljaju - za nekih pet godina, eto nama normalnih cijena knjiga...


na ovo imam samo reci: spomenula sam vec u raspravi "Imre ruze" da Danska ima cca isti broj stanovnika i jebeno nekomercijalan jezik kao i Hrvatska, ali bas zbog toga da bi se danski jezik i dalje njegovao i da bi se tiskalo i citalo na danskom barem u Danskoj, dansk drzava pruza enormnu financijsku potporu izdavacima kada tiskaju knjige danskih autora - na danskom, fkorz.... Problem malih zemalja sa "neobicnim" i nekomercijalnim jezicima nije nerijesiv...samo ga vlada doticne zemlje treba htjeti rijesiti. Postavlja mi se mozda glupo pitanje: da li bi trebalo zakljuciti da hrvatska vlada zeli da gradjani hrvatske ostanu sto nepismeniji i namjerno ne daje potporu izdavacima u onoj mjeri u kojoj bi to bilo potrebno da jezik i dalje opstane i razvija se i da se ljudi sto vise opismene?


Quote:
btw, jeftina paperback izdanja na engleskom mogu se vec dugi niz godina kupiti u zagrebu,

naravno, ali primarno bi bilo da ljudi prije svega citaju na vlastitom jeziku i da poznaju vlastiti jezik, dakle da postoje jeftina paperback izdanja hrvatskih i stranih autora na hrvatskom. sva druga jeftina paperback izdanja na drugim jezicima dobro su dosla (osim sadrzaja, pruzaju mogucnost upoznavanja drugih jezika i kultura), ali osnovni je problem sto malo ljudi u hrv. zna ispravno pricati i pisati na hrv. (znam mnogo osoba koje bolje poznaju i pisu eng., a to je malo tuzno... mislim, svaki jezik je bogatstvo, i bez ocuvanja i razvijanja jezika propada kulturno bogatstvo odredjene zemlje, jednako kao i njen identitet...) zar nije tuzno da cak i u dnevnim novinama koje citamo ima hrpetinu pravopisnih i gramatickih gresaka (tipfelere nema smisla brojati, to se svima desava)? a upravo su one jedan od kljucnih nacina popularizacije pismenosti.
meni je tragedija slusati visokoobrazovane ljude na telki koji ne znaju sloziti suvislu i jezicno ispravnu recenicu.

trc wrote:
-ja sam ostao u bijedi hrvatske i procitao sam stupid white man za cca 100 kuna


trc wrote:
-jer sam ju htio imati , da sam htio paperback dobio bi ju za 70 kuna ,


s obzirom na tvoje izrecene stavove, ovdje tebi treba predbaciti elitizam (inace to smatram osobnim izborom, ali ti si prvi poceo o elitizmu, pa....)

prica o knjiznicama: istina, u Zg se mnogo knjiga moze naci u knjiznicama. Ali sto je s ostalim gradovima koji nemaju jednako bogate knjiznice jer ih min. kulture nedovoljno financira? Da svi presele u Zg?
Zar nije malo jadno da pulska gradska knjiznica, koja ima hrv i tal knjige, tal knjiga ima mnogo vise jer iz donacije dolaze sva nova tal izdanja (i svi klasici) i to u vise primjeraka? Isto se ne desava sa knjigama na hrv....
Nemojte me krivo shvatiti, moj materinji jezik je talijanski, ali ova je cinjenica porazna za hrv kulturu.... (a jednako mi je stalo da se oba jezika i kulture propagiraju i upoznaju)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 15.03.2004 20:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
stvar je u tome sto ja imam ozbiljan sa diskreditiranjem hrvatskog obrazovnog sustava. kolikogod los on bio, ostaje cinjenica da je besplatan, i da ga, ako zelis, mozes iskoristiti do kraja.


pa osnovno i srednjoskolsko obrazovanje je mnogo bolje nego u vecini zemalja (osim mozda privatnih elitistickih skola, ali to samo nagadjam, nisam se skolovala van Hrvatske). Visokosolsko obrazovanje je drugi par rukava.
Ali stvarno, obrazovanje u skolama nitko nije tu doveo u pitanje (a da moze biti bolje, sigurno moze, ali skolsko obrazovanje nije dovoljno za podizanje razine kulture i znanja populacije - inace bi svi samo citali lektiru i nikad vise nista)...(.btw, drago mi je da sam osnovnu i sred. skolu odradila do '91., izgleda da su nakon toga slozili lagani kaos u obrazovanju)

Last edited by 4thshadow on 15.03.2004 21:29; edited 2 times in total

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group