Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
sIFR horizontalna navigacija - help!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sIFR



Joined: 17 Aug 2007
Posts: 19

PostPosted: 17.08.2007 10:38    Post subject: sIFR horizontalna navigacija - help! Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav,

jel neko radio horizontalnu navigaciju sa sIFR-om ... ?

<ul>
<li><a href="#">menu 01</a></li>
<li><a href="#">menu 02</a></li>
<li><a href="#">menu 03</a></li>
</ul>

ul { list-style-typle: none; margin:0; padding: 0; }
li { float: left; margin: 0; padding: 0;}
itd ... ali sifr ima neki default razmak izmedju elemenata koji ne mogu maknuti ...

znaci navigacija bi trebala izgledati ovako

menu 01 menu 02 menu 03 itd ....

sad problem je sto na nekoj stranici razmak izmedju menija mora biti npr. 20px, na drugoj stranici 30px itd...

sifr ima neki defaultni razmak koji je npr. izmedju prvog i drugog menija 18px drugog i treceg samo 7px itd ... nikako nemogu srediti CSS da razmaci izmedju menija budu po dizajnu recimo 20px ...

ako je neko radio please help ...
Back to top
View user's profile Send private message
icon_e



Joined: 24 Dec 2006
Posts: 13
Location: Sisak

PostPosted: 17.08.2007 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam probao, ali nisam uspio. Stvar je u tome što taj razmak, tj. prostor ne zauzima sifr (flash) već tekst, tj. font kojeg si zamjenio sifr-om. Jako je teško naštelat da se originalni font i sifr u pixel poklapaju. Probaj možda sa letter-spacingom nešto napravit, ali kao što kažem namučit ćeš se.

Moja preporuka ja da napraviš obični image replacement s css-om.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 21.08.2007 10:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zašto glavnu navigaciju ne riješiš sa server-side generiranim slikicama?

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group