Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Besplatno

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hyperactive_anki



Joined: 29 Dec 2006
Posts: 371
Location: okružena morem

PostPosted: 21.08.2007 18:25    Post subject: Besplatno Add user to your forum ignore list Reply with quote

Baš mi je neki dan prijatelj napravio prekrasan plakat za jednu manifestaciju. Učinio je to besplatno.
Zanima me koliko su dizajneri raspoloženi besplatno pomoći u kreiranju plakata, brošurica ili možda čak neke animacije i sl.?
I ako nisu raspoloženi - zašto nisu? Smile je li stvar vremena? vredovanja vlastitog rada koje ne ide u dobrotvorne svrhe...

to sve skupa pitam jer svakim danom sve više vidin i u svom radu kako zbog lošeg marketinga i vizualnih nedostataka mnogo vrijednih stvari propadne.

Ja sam skoro desetljeće volonter. na mnoborojnim pozicijama i projektima. i da je bilo naplatiti sve te usluge (moje i tudje) vjerojatno do nekih, za društvo pozitivnih, stvari ne bi došlo...

_________________
"Ja mrzim privilegije i monopole. Sve ono što se ne može podijeliti sa narodnim masama ja kategorički odbijam." Gandhi
http://krijanca.hr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 21.08.2007 19:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa realno je to stvar principa i varira od osobe do osobe.

"Ja sam skoro desetljeće volonter. na mnoborojnim pozicijama i projektima. i da je bilo naplatiti sve te usluge (moje i tudje) vjerojatno do nekih, za društvo pozitivnih, stvari ne bi došlo..."
Tako i dođe Smile

Generalno mislim da neki čim osjete nešto love od nekog rada/projekta već postave neke svoje limite, kriterije itd.
Sve prije toga tiče se dokazivanja .. predstavljanja široj masi itd.
Najveća šteta je kad dobar rad propadne iz razloga jer autor ima svoje hirove, odnosno neće da ide preko "onog svog", a opet stvarno je ružno kada se taj rad zapravo ne zna vrijednovati od strane klijenta ... neugodno u svakom slučaju.
U BiH recimo situacija je katastrofalna po tom pitanju i već svi znaju da se sve vrti oko onog .. "imam ja malog od buraza, zna on nešto oko tih računara pa će nam uraditi web site ... plakat (nije bitno)".
Pored toga ljudi nemaju predstave o dizajnerskoj kulturi itd.
Tako da se vjerovatno svi iscrpe od tih silnih dokazivanja i plementih činova, jednostavno treba i živjeti od nečeg.

Na kraju mislim da se stalno stvori neko ko će pomoći i pozitivno reagirati na tvoju ili nečiju
molbu.
Odgovor se kao i u početku krije u tome da smo različiti i svi ćemo tako i reagirati )kao i u svemu).
Ne smije se jedino zaboraviti zašto se radi sve to, ako je samo radi love onda je to striktno posao, a ona druga strana priče je puno bolja ... to je zadovoljstvo (mislim da smo puno zadovoljniji kad uradimo nešto u dobrotvorne svrhe i sl.).
U biti - ravnoteža u svemu je jako bitna Smile

Bzzc
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 21.08.2007 20:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gle, kad bi mene neki frend ili dio rodbine pitao, napravio bi mu uslugu. Ali samo zbog uvjerenja da novac kvari prijateljstva. Naravno, uvijek postoji granica.

A to je i u RH bilo nakon rata. Mali zna na komp, napravit će on to. Danas se situacija mjenja. Bila je jedna emisija Nedjeljom u 2 gdje su bila ona dva dizajnera (Bruketa i Žinić) i o tome su baš pričali...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 21.08.2007 21:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Drage volje radim nešto besplatno ako mogu to iskoristit kao referencu kasnije. Ne živim od toga inače, ali dobra volja i rad se prepoznaju pa me netko preporuči nekome, taj netko nekom drugome itd. I dosta često se događa da pristanem raditi nešto bez naknade pa me na kraju ipak isplate jer su zadovoljni. Da se prehranjujem od toga vjerojatno bi drugačije razmišljao i postupao. Uglavnom, uživam u tome što radim, dođe mi kao hobi, mislim da ne kradem kruha nikome jer živim u relativno maloj sredini gdje je teško naći posao kroz cijelu godinu.

Evo ako treba šta kome pomoć nek se javi.

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
hyperactive_anki



Joined: 29 Dec 2006
Posts: 371
Location: okružena morem

PostPosted: 21.08.2007 22:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sad ću vas svih iskoristiti Very Happy Very Happy

ma fora je u tome što ja zaista virujen da upravo volonterski rad, rad od srca čini ovaj svit boljim... jer ako ja zakucam na 100 vrata i nitko ne otvori - koja je šansa da se i sama neću pretvoriti u nekog ko ruku neće dati?

baš sam u jednom komentaru napisala kako ćemo raditi sljedeće lito susret mladih pjesnika.. tu će zasigurno trebati pomoć oko promidžbe.. plakati, brošure, flajeri... i znan da ne mogu nekog opteretiti da radi na tome misec dana bez love, ali ono - ako nitko neće ispod neke "svoje cijene" - onda svi oni ljjudi koji se daju za opće dobro su piz..

Uostalom, virujen da se dobro dobrim vraća...
možda se neko od vas ovog trena rastavlja pa mu treba podrška od socijalne radnice... Very Happy
tu sam
hahahahha

a možda neko volontira previše pa mu treba socijalna pomoć Very Happy Very Happy

_________________
"Ja mrzim privilegije i monopole. Sve ono što se ne može podijeliti sa narodnim masama ja kategorički odbijam." Gandhi
http://krijanca.hr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.08.2007 05:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da svatko tko ima dobar posao, gdje je zadovoljan, moze odvojiti nesto vremena i za dobrovoljan posao. sto je dobro, i za zajednicu, i za profesionalnu poziciju u drustvu.

ALI, ljudi kakvi bili da bili, kod ponudjenog prsta, uzimaju i noge i ruke. stoga treba biti oprezan kod ponude usluga, jer kako ti kazes, postatet ces 'vjecni' volonter, jer ako od toga zivis, gledas malo drugacije na to. pogotovo freelanceri.

slazem se sa Shubinim pristupom.

Quote:
i znan da ne mogu nekog opteretiti da radi na tome misec dana bez love, ali ono - ako nitko neće ispod neke "svoje cijene" - onda svi oni ljjudi koji se daju za opće dobro su piz..


ako pristanes na volonterski rad uz neku minimalnu naknadu, mislim da nema smisla vadit svoj cjenik, onaj tko to radi, onda bolje da se mani toga i odmah kaze da nije zainteresiran!

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
hyperactive_anki



Joined: 29 Dec 2006
Posts: 371
Location: okružena morem

PostPosted: 22.08.2007 10:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i što ovako mislite - koji postotak dizajnera (svake vrste) bi pristao pomoći?
je li 50%

_________________
"Ja mrzim privilegije i monopole. Sve ono što se ne može podijeliti sa narodnim masama ja kategorički odbijam." Gandhi
http://krijanca.hr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 22.08.2007 10:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hyperactive_anki wrote:
i što ovako mislite - koji postotak dizajnera (svake vrste) bi pristao pomoći?
je li 50%


ovisi i te kako o vrsti posla i skolosti dizajnera tim aktivnostima (životnim uvjerenjima, stilu života...) - za jednu određenu stvar jako bi teško našao 50% volontera - možda samo da se radi o nekom vrlo emotivnom i osjetljivom pitanju (akcije vezane uz bolesnu djecu i sl.)
imho za neku kulturnu stvar - plakat za izložbu i sl našlo bi se uvrh glave 10-30% volontera među pravim dizajnerima - sa ponešto para udio bi rastao

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
niksy



Joined: 29 Sep 2003
Posts: 727

PostPosted: 22.08.2007 12:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Shuba wrote:
Drage volje radim nešto besplatno ako mogu to iskoristit kao referencu kasnije. Ne živim od toga inače, ali dobra volja i rad se prepoznaju pa me netko preporuči nekome, taj netko nekom drugome itd. I dosta često se događa da pristanem raditi nešto bez naknade pa me na kraju ipak isplate jer su zadovoljni. Da se prehranjujem od toga vjerojatno bi drugačije razmišljao i postupao. Uglavnom, uživam u tome što radim, dođe mi kao hobi, mislim da ne kradem kruha nikome jer živim u relativno maloj sredini gdje je teško naći posao kroz cijelu godinu.

Evo ako treba šta kome pomoć nek se javi.

Potpisujem u potpunosti.
Ako nesto ide u dobre svrhe, novac mi nije bitan, jednom ce se i dobra volja isplatit.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 22.08.2007 13:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dobra volja neće prehranit moje dvoje klinaca koji jesti moraju danas.
kak bi reko jedan moj prijatelj "hvala nejde ni u džep ni u želudac!"
Very Happy

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.08.2007 15:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hyperactive_anki wrote:
i što ovako mislite - koji postotak dizajnera (svake vrste) bi pristao pomoći?
je li 50%


jesi procitala moj post?
ne mozes tako gledati,, kako kaze jojo i otpadnik, posto svi zivimo od toga, postoje odredjene stvari koje jednostavno neces dopustiti, kako ti kazes, rad mjesec dana za nista,, svi smo mi otvorenog srca,, ali to nazalost nece platiti rentu stana/officea ili sto god..

ali pomoc rijetko tko nece,, ali naravno, uzimajuci u obziz sve okolnosti,, tu se zato 'moli' ljude koje traze volontere da se ne dure ili slicno jer ne razumiju to ili neznam
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
hyperactive_anki



Joined: 29 Dec 2006
Posts: 371
Location: okružena morem

PostPosted: 24.08.2007 23:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, shvaćam koncept.
možda je to meni malo apstraktnije jer ne znam cijenu pa vjerojatno ni vrijeme koje se treba uložiti u pojedinu stvar.
tu vjerojatno nastaju nerazumijevanja.

_________________
"Ja mrzim privilegije i monopole. Sve ono što se ne može podijeliti sa narodnim masama ja kategorički odbijam." Gandhi
http://krijanca.hr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 25.08.2007 02:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hyperactive_anki wrote:
ok, shvaćam koncept.
možda je to meni malo apstraktnije jer ne znam cijenu pa vjerojatno ni vrijeme koje se treba uložiti u pojedinu stvar.
tu vjerojatno nastaju nerazumijevanja.


da, o tome se radi. jer za slicne stvari krivimo i ne informirane klijente koji zele platiti posao, no reagiraju "zar to tolko kosta?"

zato bi bilo dobro da se informiras, jer ako ocekujes da netko "pokloni" svoj trdu koji bi inace naplatio recimo 10 soma kuna, mislim da je u redu od tebe ocekivati bar 5-10%, naravno ovisi o kojem se poslovima radi.

zato je bitno da si i ti, upoznata sa vise manje cjenikom usluga.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
hyperactive_anki



Joined: 29 Dec 2006
Posts: 371
Location: okružena morem

PostPosted: 25.08.2007 17:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad bi ja vas pitala koliko biste naplatili za plakat - vi biste mi samo rekli: "OVISI."

ali kako da netko, ko se ne razumi u dizajn i težinu izrade može dati specifikacije.. osim onog: "Ja bi lipi plakat."

Very Happy

ili je cijena univerzalna? Embarassed

_________________
"Ja mrzim privilegije i monopole. Sve ono što se ne može podijeliti sa narodnim masama ja kategorički odbijam." Gandhi
http://krijanca.hr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 25.08.2007 17:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hyperactive_anki wrote:
Kad bi ja vas pitala koliko biste naplatili za plakat - vi biste mi samo rekli: "OVISI."

ali kako da netko, ko se ne razumi u dizajn i težinu izrade može dati specifikacije.. osim onog: "Ja bi lipi plakat."

Very Happy

ili je cijena univerzalna? Embarassed


pa ovisi, i glupo je malo da se cudis.. isto tako,, udjes u trgovinu Opela i pitaj kolko dodje auto? sta ce ti prodavac odgovoriti? koji tip boje, kolko vrata, klima etc.. ista stvar je sa plakatom.

zato je na tebi da kazes, treba mi to to to i to, kolko kosta, ili kao dobrovoljni rad kolko bi mi minimalno naplatio, ako dizajner procjeni da se ne isplati brukat za 50kn, dobit ces djabe itd.

u principu mislim da nije problem u dizajnerima ili ljudima koji ce obaviti posao, vec o naruciocu, koji ne kuzi proces.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
hyperactive_anki



Joined: 29 Dec 2006
Posts: 371
Location: okružena morem

PostPosted: 25.08.2007 21:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bolje mi je da naučim više o tome, nego da se pravim da znam...
kako da se uopće konkretizira nešto što ne znaš?
lakše bi kod opela prošla Smile
bar bih znala boju Very Happy

_________________
"Ja mrzim privilegije i monopole. Sve ono što se ne može podijeliti sa narodnim masama ja kategorički odbijam." Gandhi
http://krijanca.hr
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group