Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
InDesign - RGB u CMYK
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 21.09.2007 16:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala svima još jednom na informacijama.

stvar je u tome da dobivam hrpu obrađenih fotki (jpeg, 300 dpi) u visokoj rezoluciji, neke od njih novinari sami odabiru i postavljaju, a tek rijetke je potrebno dodatno obrađivati i pripremati za tisak. jedini problem kod tih slika je što su sve u RGB-u. i u JPEG-u.
pitanje sam postavio jer mi se čini brže da indesign prema profilu sam konvertira sve slike u cmyk nego da svaku otvorim u PS-u, konvertiram u cmyk pa sejvam u tiff. nema ni koristi od sejvanja u tiff kad su izvori ionako lossy jpeg, tak da time ne bih ništa dobio, samo mogu izgubit vrijeme.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2007 16:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uzmes lossy pa ga snimis kao lossy i opet malo degradiras.
Kaj ne?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 21.09.2007 16:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Uzmes lossy pa ga snimis kao lossy i opet malo degradiras.
Kaj ne?


istina. Smile
al je opet svejedno jel u međukoraku pretvaram u tiff kad bude u pdf-u u konačnici opet jpeg (istina, s max kvalitetom, al opet lossy).

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Josephe



Joined: 19 Sep 2007
Posts: 31
Location: Over the rainbow!

PostPosted: 21.09.2007 18:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dada_ch wrote:
Zakonom treba zabraniti dotepence u graficku struku ako se nisu prekvalificirali, i to ne zato jel se bojimo da cemo ostati bez posla, vec zato da se ne rusi cijena, da se uvede standard i sl.

Usporedba je vise nego razumljiva.

I da moji su uradci prekrasni, plati pa ces vidjet...


LOOOOOL

Very Happy Very Happy Very Happy


al gle ljudi kaj napadate čovjeka s CMYK-om kad je šef cijele priče monitor i rezolucija! kaj mu tu pomaže CMYK ili RGB, niš

CMYK je lako riješit; ak nešto zezneš nazove te (svaka ozbiljnija) tiskara pa kaže da im nešt ne štima.

Kladim se u 100 kuna da će taj časopis bit precrven osobito ako ga vrte na jednobojci ili dvobojci.

Sumnjam da takva "elitna" izdanja idu u 4-obojku ili roto haha!

Al dobro čovjek treba pomoć pa dosta sprdanja, evo par pravila za indesign...

1. dok radimo dizajn časopisa u indizajnu najbolji orjentir je RGB i CMYK filter. Ako stavljaš CMYK u mapu znači da si tu fotku obradio, rezulirao na barem 220dpi i konvertirao u CMYK. Omjer size-resolution naravno mora biti 100% ili manji

Tako, filter kad izbaci RGB-ove znači ujedino da te fotke, osim što nisu u CMYK-u nisu ni obrađene, niti su tiskovne rezolucije!

Taj filter je odlična stvar baš da djelimo slike spremne za tisak, i na slike spremne za obradu prije puštanja ps-ova.

2. Slike koje spremaš u mapu, provjereno je, mogu osim TIFF formata biti i jpeg

3. Moraš kalibrirati monitor! Za kalibraciju indizajn displaya treba ti atlas boja, a kad se napravi kalibracija indizajna, odaberi fotošop po volji i uz pomoć internog alata. Naravno sve mora bit u CMYK-u.

itd.

Ak se netko u ovome zgubio a bavi se pripremom za tisak.. "save the lord of your works..." lol

Last edited by Josephe on 21.09.2007 18:40; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 21.09.2007 18:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

.... a zakaj se mucis onda, kad dobis fotke onda u PS pa automatiziras i spreims ko tif jpg varijantu. a dok to komp radi odes na wc
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2007 21:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Josephe wrote:


3. Moraš kalibrirati monitor! Za kalibraciju indizajn displaya treba ti atlas boja, a kad se napravi kalibracija indizajna, odaberi fotošop po volji i uz pomoć internog alata. Naravno sve mora bit u CMYK-u.




Ovo me bas zanima kako se radi. Molim pojasnjenje. Twisted Evil

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 21.09.2007 22:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Josephe wrote:


3. Moraš kalibrirati monitor! Za kalibraciju indizajn displaya treba ti atlas boja, a kad se napravi kalibracija indizajna, odaberi fotošop po volji i uz pomoć internog alata. Naravno sve mora bit u CMYK-u.




Ovo me bas zanima kako se radi. Molim pojasnjenje. Twisted Evil


fakat sa i ja procitao 5 puta i nije da bas kuzim,, za ovaj indesign jel mogu imati indezajn cinema display ili moze biti obican indezajn display? Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 21.09.2007 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:


3. Moraš kalibrirati monitor! Za kalibraciju indizajn displaya treba ti atlas boja, a kad se napravi kalibracija indizajna, odaberi fotošop po volji i uz pomoć internog alata. Naravno sve mora bit u CMYK-u.
l


meni ovaj dio nije jasan koji se odnosi na photoshop.... koja je to verzija "po volji"???

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2007 22:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

može biti obiĆan inzajn displej.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 21.09.2007 22:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
može biti obiĆan inzajn displej.


super, jer sam se vec uplasio da ga necu moc kalibrirat
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Josephe



Joined: 19 Sep 2007
Posts: 31
Location: Over the rainbow!

PostPosted: 21.09.2007 23:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Josephe wrote:


3. Moraš kalibrirati monitor! Za kalibraciju indizajn displaya treba ti atlas boja, a kad se napravi kalibracija indizajna, odaberi fotošop po volji i uz pomoć internog alata. Naravno sve mora bit u CMYK-u.




Ovo me bas zanima kako se radi. Molim pojasnjenje. Twisted Evil


STEP 1: nabavi ATLAS BOJA (knjiga je glupa u njoj su samo boje lol, ali je pametna zato što u atlasu boja postoje SVE boje s CMYK definicijom.
Dakle CRVENA primjerice == :: C=0, M=100, Y=100, B=0).

ATLAS BOJA je knjiga od papira, to se ne traži na internetu. Imate jeftino atlas boja kupiti u STUDIO ŽILJAK d.o.o., Zagreb, kod palače pravde recimo, mislim da je oko 300 kuna

STEP 2: Kad nabaviš ATLAS boja, popij kavu negdje, odi doma, stani pred komp i otvori IN DESIGN

STEP 3: pritisni F5 (color manager), opcija> NEW SWATCH

STEP 4: Izaberi 5 različitih boja iz ATLASA BOJA i ukucaj CMYK definicije, jedan po jedan swatch /dakle, crvenu, žutu, zelenu, plavu...gold recimo

STEP 5: napravi 5 kvadrata u indizajnu i oboji ih u novo dodane boje (svaki u svoju boju jel, kao semafor recimo)

STEP 6: ČITAJ PAŽLJIVO
sad štelaj NA MONITORU po gumbima R-G-B odnos, brightness i kontrast. SVE BOJE NA MONITORU moraju izgledati IDENTIČNO ONIMA U ATLASU BOJA!!!
(atlas boja je ustvari match print (identično tisku) definicija boja koje si unio).

Dakle ako je CMYK definicija crvene u indizajnu: C=0; M=100, Y=100 i B=0
-pronađi tu definiciju u atlasu boja...
- kad je nađeš štelaj RGB odnos NA GUMBIMA OD MONITORA tako dok crvena na monitoru ne bude ista kao i ona u atlasu boja.

Svih 5 boja se moraju štelat istovremeno!!! (dakle ne jedna po jedna)

Kad to obaviš znači da boje koje vidiš U INDESIGNU će biti iste i u tisku!

FOTOŠOP
Jeb.. ovo je malo komplicirano. Za to se morate obratiti u grafički studio.
Treba vam:
- cd sa colorful slikom
- match print te colorful slike (otiskano u višebojnom offset stroju - ne onaj iz kemikalija!)
- netko tko znade kalibrirat fotošop.

ta cijela priča košta u studiju mislim 50-100 eura ali poslije ste mirni.. dok vam ne krepa monitor barem lol. Znači ako mjenjaš monitor moraš ponovit cijeli proces.

Ak se nemrete snać za match printeve a važno vam je možda helpam, ali za atlas boja se morate snaći sami to vam nemrem dat Razz

VAŽNO: Kad jednom skalibrirate monitor, nemojte više dirat te tipke na monitoru! Ako ih trebate dirat zbog igrica, zapišite definicije kontrasta i brightnesa!

Nadam se da je netko neš skonto Wink
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 21.09.2007 23:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:



ATLAS BOJA je knjiga od papira, to se ne traži na internetu. Imate jeftino atlas boja kupiti u STUDIO ŽILJAK d.o.o., Zagreb, kod palače pravde recimo, mislim da je oko 300 kuna


nadam se da si svjestan cinjenice da je atlas boja jako delikatna stvar. da su boje razlicite ovisno o papiru na kojem je stampan (gloss, mat, premazni, celuloza).. da se boje razlikuju po masini na kojoj je isti stampan? kad skuzis te neke sitne cake onda se odvazi prodavat kvazi fore....

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Josephe



Joined: 19 Sep 2007
Posts: 31
Location: Over the rainbow!

PostPosted: 22.09.2007 00:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
Quote:



ATLAS BOJA je knjiga od papira, to se ne traži na internetu. Imate jeftino atlas boja kupiti u STUDIO ŽILJAK d.o.o., Zagreb, kod palače pravde recimo, mislim da je oko 300 kuna


nadam se da si svjestan cinjenice da je atlas boja jako delikatna stvar. da su boje razlicite ovisno o papiru na kojem je stampan (gloss, mat, premazni, celuloza).. da se boje razlikuju po masini na kojoj je isti stampan? kad skuzis te neke sitne cake onda se odvazi prodavat kvazi fore....


pa dobro onda si premaži monitor s celulozom pa će tvoj pravda bit zadovoljena LOL

dobro da još nisi bubnuo nešto i o rasteru na novinskom papiru pa da si pošpricam monitor s novogodišnjim sprejom i spržim ga s brenerom da dobijem atmosferu jutarnjeg haha Very Happy

ps: oscilacije su cca 5% čovječe to se ne vidi okom kaj bubaš.. ak ti smeta odsjaj kundstruck glanz papira pošpricaj si ga s mat sprejem kaj da ti velim Very Happy

Žiljkov Atlas boja je sasvim solidan i tiskan je na kundstruck mattu. Kaj mi sad oćeš uvalit onaj švapski za 3 soma eura ha? Smile

svašta lol


//ajd kad si tak pametan onda ti lijepo sad društvu objasni kako da si skalibriraju monitor za nowinski i lakegloss papir istovremeno. ajde! žemo? 99,99% čitatelja neće skužit razliku u boji, ali u rasteru bome hoće! raspitaj se malo ti frende!.

Istina je da što je papir tamniji da je i boja tamnija, logično, ali sumnjam da društvo koje je ovdje potražilo savjet tiska na Compacti i na novinskom papiru. A razlike između perforiranog papira, kundstrucka, lakseglossa, LWC-a nije u BOJI papira već u prirodnom (ne)sjaju i tonu tih papira. Sorry ali MATT monitora nema na tržištu lol.

Ta tvoja kritika s kalibracijom nema veze sunny, moraš se žalit industriji papira Very Happy Navy Blue je na mattu i glanzu ista, samo što na glanzu ima odsjaj, a na matu nema.
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 22.09.2007 01:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
//ajd kad si tak pametan onda ti lijepo sad društvu objasni kako da si skalibriraju monitor za nowinski i lakegloss papir istovremeno. ajde! žemo? 99,99% čitatelja neće skužit razliku u boji, ali u rasteru bome hoće! raspitaj se malo ti frende...

Evo ja se raspitao!
Prijatelju, monitor se ne kalibrise ni za kakav papir. Monitor se kalibrise da bi zadata vrednost boje od strane graficke karte bila sto tacnije prikazana na monitoru. Daklem, odokativna metoda u kalibisanju je zaista smesna i neozbiljna za pravi rad. Postojie kolorimetri koji uz odgovarajuci softver mere RGB vrednosti boje na monitoru, i na osnovu toga softver proracunava korekciju. Time dobijas da ti je na ekranu fotka onakva kako racunar treba da je prikaze. A to da bi video kako ce da ti izgleda otisak na novinskom papiru, odes u ps na proof setup i odaberes zeljeni profil za prikaz simulacije, u ovom slucaju npr neki euroscale uncoated.
Quote:
ps: oscilacije su cca 5% čovječe to se ne vidi okom kaj bubaš.. ak ti smeta odsjaj kundstruck glanz papira pošpricaj si ga s mat sprejem kaj da ti velim Very Happy

odstupanje u boji se nemeri u procentima vec sa vrednoscu zvanom delta E. Ona predstavlja kvadratni koren zbira kvadrata odstupanja boje u tri smera, i to pomeraj u osvetljenju (delta L), pomeraj u zeleno-crvenom smeru (delta a) i pomeraj u zuto-plavom smeru (delta b).
U stampi ovo odstupanje ne bi trebalo da bude vece od delta E = 4
Sto se tice kundstrduka mat i sjaj, oni po najnovijem standardu nemaju razliku u vrednostima boja.
Problem kalibrisanja, i uopste kolor menadzmenta uopste nije mali, jer ako jedna karika zakaze, sve propada i nista se nevazi. Problem je sto materija uopste nije jednostavna, a mora biti potpuna za ozbiljan rad, i po obimu se moze smatrati posebnom strukom, tj posebnim usko specijalizovanim radnim mestom. U stampariji u kojoj radim smo skoro nabavili svu potrebu opremu i nadam se da cemo uskoro to sve povezati i provaliti. Za godinu-dve samo time i nameravam da se bavim.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.09.2007 01:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
Quote:



ATLAS BOJA je knjiga od papira, to se ne traži na internetu. Imate jeftino atlas boja kupiti u STUDIO ŽILJAK d.o.o., Zagreb, kod palače pravde recimo, mislim da je oko 300 kuna


nadam se da si svjestan cinjenice da je atlas boja jako delikatna stvar. da su boje razlicite ovisno o papiru na kojem je stampan (gloss, mat, premazni, celuloza).. da se boje razlikuju po masini na kojoj je isti stampan? kad skuzis te neke sitne cake onda se odvazi prodavat kvazi fore....


suncek bolje se povuci,, ovaj barata sa svim pojmovima,, svima ce nam pokazat kako to majstor radi. mi nismo nikad to radili i neznamo kako izgleda atlas i razne palete boja Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2007 05:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sjajan je tip...

more!! more!!!111 Wink

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2007 05:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I gervasius, sta ti trabunjas Razz

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.09.2007 05:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
sjajan je tip...

more!! more!!!111 Wink



kaj radis budan u ovo doba dana?!!?!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2007 06:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pazi tko pita Smile

uboo sam dosta solidnu knjigu pa je citam... i vise nego topla preporuka.

http://www.amazon.com/Newspaper-Designers-Handbook-CD-ROM-Harrower/dp/0072492910/ref=pd_bbs_sr_2/105-4096729-5645237?ie=UTF8&s=books&qid=1190433698&sr=8-2


a kaj ti radis? Smile

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.09.2007 06:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
pazi tko pita Smile

uboo sam dosta solidnu knjigu pa je citam... i vise nego topla preporuka.

http://www.amazon.com/Newspaper-Designers-Handbook-CD-ROM-Harrower/dp/0072492910/ref=pd_bbs_sr_2/105-4096729-5645237?ie=UTF8&s=books&qid=1190433698&sr=8-2


a kaj ti radis? Smile



uuuu hot chat Very Happy
spremam se pogledat jericho epizodu-dvije, tu su tek 23h navecer i petak je.. kokice se peku mmmm Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2007 06:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Boze cuvaj hrvaCku, odo ja u Mehiko - tek sam sad skuzio.

Stranica iz knjige... vecina ih je takvih:



a sta imas na sebi?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.09.2007 06:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo bas neki dan cura mi poklonila plavu pidjamu na zute zvjezdice,, izgleda ko pidjama 2.0.. i eto,, fina mekana,, kokice gotove,, koka-kola ladna,, Smile a ti....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2007 06:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Wifebeater
Also known as A-shirts, they are usually worn by men, although sometimes worn by women (in which case they may be known as boy beaters). They are generally made for use as underwear, and generally have large sleeve holes and a large neck, down to near the chest. The term originates from frequent depictions in popular culture of aggressive American men, usually living in poor conditions (such as living in a trailer) and having low income, beating their wives and/or children while clad in this shirt.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 22.09.2007 06:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Wifebeater
Also known as A-shirts, they are usually worn by men, although sometimes worn by women (in which case they may be known as boy beaters). They are generally made for use as underwear, and generally have large sleeve holes and a large neck, down to near the chest. The term originates from frequent depictions in popular culture of aggressive American men, usually living in poor conditions (such as living in a trailer) and having low income, beating their wives and/or children while clad in this shirt.



aaaa pa sta ne kazes odmah Very Happy


jao al ce nas kada se probude sutra,, debelo smo OT Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 22.09.2007 08:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
I gervasius, sta ti trabunjas Razz

Ne znam sta mi bi sinoc. Valjda ona rakija. Sta mi je to rebalo! Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 2 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group