Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Photoshop crop help

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
djuki



Joined: 01 Oct 2004
Posts: 22

PostPosted: 01.11.2007 15:22    Post subject: Photoshop crop help Add user to your forum ignore list Reply with quote

..pozdrav..

..dakle zanima me sljedece..
..imam skeniranu knjigu..nekih 200tinjak stranica..htio bi to sloziti u neki pdf ili nesta a da to nekako i izgleda..
..u photoshopu sam sve stranice izrotirao da budu horizontalne..
..posto je kod skeniranja skenirana veća površina od same stranice sad bi htio cropati višak ali tako da sve stranice budu istih dimenzija..

..znači zanima me da li se može predodrediti veličina područja koje se cropa i neki savjet kako da uvijek pogodim isti dio stranice (npr da se orijetiram prema položaju rednog broja stranice - znaci na crop staviti kao neki mark koji poklopim sa rednim brojem)

..nadam se da ste skuzili....hvala unaprijed..
(i vjerovatno ste skuzili da nisam neki expert pa ono....rječnikom za malu djecu pls Smile )
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 02.11.2007 00:09    Post subject: Re: Photoshop crop help Add user to your forum ignore list Reply with quote

djuki wrote:
..pozdrav..
..zna?i zanima me da li se mo?e predodrediti veli?ina podru?ja koje se cropa i neki savjet kako da uvijek pogodim isti dio stranice (npr da se orijetiram prema polo?aju rednog broja stranice - znaci na crop staviti kao neki mark koji poklopim sa rednim brojem)


U PS-u ?e to malo te?e i?, makar nije nemogu?e. No ako ima? Acrobat (ne Acrobat Reader), napravi od tih skenova PDF. File -> Create PDF from multiple files. I onda u njemu mo?e? cropati sve stranice i otprlilike odredi? s koje strane (gornja, donja lijeva i desna) kolko da ti makne.
________
los angeles dispensaries

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:04; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
djuki



Joined: 01 Oct 2004
Posts: 22

PostPosted: 02.11.2007 01:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

..thx na odgovoru..

..nije mi to bas najsretnije rjesenje..problem je u tome sta su stranice skenirane rucno sto znaci da na svakoj treba cropati drugi dio (znaci nije uvijek 3 cm gore, 2 desno itd.)..

..ako nemoze PS mozda moze neki drugi program...neki gdje ja mogu odrediti velicinu okvira za cropanje (tipa 20cm x 40cm) i onda ga muvam gdje mi pase..
Back to top
View user's profile Send private message
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 02.11.2007 02:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

naravno da PS to može, ali ne automatski, možeš postaviti fixed size marque, ali moraš klikati na svakoj stranici ishodišnu točku za crop, recimo postaviš 3200x2000 i za svaku stranicu klikneš pod brojem stranice... ako toga ima puno isplati se snimiti akciju s shortcutom tako da te samo za selekciju pita input a onda sam copy/pastea i sprema svaku stranicu, pa otvori sljedeći file...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
djuki



Joined: 01 Oct 2004
Posts: 22

PostPosted: 02.11.2007 19:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

..eee to bi bilo nesta sta meni treba..

..ok skuzio sam kako se radi fixed size marquee..ali kao sto rekoh nisam neki expert pa me zanima sta dalje..
..kako sad od toga skombinirati cropanje i kako napraviti neku "metu" da pogodim uvijek na isto mjesto a ne muvati svaki put?..
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 03.11.2007 11:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo malo detaljniji opis operacije. Imao sam slucaj da radim reprodukciju neke stare knjige i morao sam da dobijem prilicno tacan rezultat.
Prvo, neznam da li je kod tebe isti slucaj, ali kod mene strane nisu bile postavljene bas pod pravim uglom, tj bile su zarotirane za neki mali ugao pa ih je trebalo ispraviti. To se najlakse radi sa alatkom lenjir. Dakle povuces lenjirom liniju uz npr ivicu bloka teksta ili duz redova teksta i na info paleti ces videti pored izmerenog rastojanja i izmeren ugao. Zatim idi na image>rotate canvas>arbitrary... U tom dijalogu ce ps sam vec upisati izmereni ugao lenjirom, klikni ok i slika ce biti ispravljena.
Dalje, prilikom rada odlucio sam da margine oko teksta odbacim, da mi na fotografiji ostane samo tekst bez belina, a njih sam naknadno lako dodao. Da bi to uradio prvo sam otisao na levels i iskontrastirao sliku sa ciljem da boja papira bude sto cistija/belja. Zatim sam iskropovao tekst blok sa po svega par milimetara beline okolio i to odokativno, cisto da bi se otarasio najveceg dela belina (koje mogu sadrzati razne tackice i mrlje koje ce smetati sledecem koraku). Zatim sam magic wand toolom kliknuo bilo gde na belinu, sa ctrl+shift+I obrnuo selekciju i na taj nacin dobio samo tekst selektovan. Zatim sam malo prosirio selekciju (za svaki slucaj) na select>modify>expand i ukucao 2 px. Onda sam kropovao sliku po selekciji na image>crop. Na taj nacin sam potpuno tacno i na svim slikama dobio tekst blok bez belina. Da bi ovo relativno brzo uradio najbolje je da snimis akciju, stim sto ces za lenjir i onaj prvi crop da zadas zastajanje akcije (klikom u prazno polje pored stavke u acton paleti) da bi za svaku sliku primenio razlicit ugao i polje sa tekst boksom.
Posle zavrsenog uklanjanja belina dolazi dodavanje istih belina na svim stranama da bi tekst boks uvek bio na istom mestu na strani. To se moze uraditi na vise nacina. Obajsnicu ti kako je u ps-u najlakse, mada sam ja radio u indesignu zato sto je brze. Opet za ovo treba da snimis akciju, tj dve za parne i neparne strane. Recimo da je najreferentnija tacka na slici mesto na kome se nalazi paginacija. Npr, da se nalazi dole levo na strani. U tom slucaju odes na image>canvas size... i tamo gde se nalaze one strelice kliknes na onu suprotnu od strane na kojoj ti se nalazi paginacija, u ovom primeru strelica na koju bi trebalo kliknuti bila bi gore desno. To znaci da ce ta strana fotografije ostati nepromenjena u sledecem prosirenju fotografije. U polja za visinu i sirinu slike unesi cifre koje ce biti uvecane za zeljenu levu i donju marginu. Ove vrednosti ce akcija zapamtiti, pa ce se ponavljati isto na svakoj slici, dakle svugde ista leva i donja belina. Zatim ponovo idi na canvas size, sada klikni na strelicu u suprotnom uglu da bi dodao i gornju i desnu belinu, tj za sirinu i visinu fotke ukucaj konacnu velicinu strane. Razlika izmadju akcije za parne i neparne strae je samo u odabiru uglova u kojima se nalaze one strelice u canvas size.
Drugi nacin za dodavanje belina, sa indesignom mi je laksi i brzi pa ako si vican radu u ovom programu mozes i ovako da uradis dodavanje belina. Prvo u acrobatu od ovih fotki bez belina napravis jedan pdf, na file>create pdf>from multiple files i onda odaberes sve ove fotke i dobijes pdf sa svim stranama bez belina. U indesignu otvoris novi fajl zadas mu velicinu i broj strana i obavezno polozaj margina. U indesignu CS3 na paleti koja se nalazi u window>automation>scripts.. otvaras paletu na kojoj ces nacis skriptu placemultipagePDF (kod CS i CS2 mora se naci na netu verzija za datu verziju programa). Pokretanjem ove skripte odaberes ovaj PDF koji si malocas napravio, skripta pita zelis li u novom ili ovom dokumentu, klik OK i inesign ce svaku stranu pdf-a staviti na po jednu stranu u fajlu. Posle ovoga samo pomeris te strane pdf-a, tj fotke tekst boksa dobijene iz ps-a, prema napravljenim marginama, i lako i brzo ces sve zavrsiti. Naravno snimi fajl i eksportuj u pdf, i to je to.
Jeste da ovaj nacin ima dosta koraka, ali u sustini nije puno komplikovano. Meni je za knjigu od 350 strana trebalo 2-3 sata da sve zavrsim.

PS moguce je dodati korak za ispravljanje iskrivljenog dela teksta, ali nisam hteo da dodatno komplikujem vec komplikovano objasnjenje.

Pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
djuki



Joined: 01 Oct 2004
Posts: 22

PostPosted: 04.11.2007 22:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

..idesss....puno hvala na detaljnom odgovoru..
..ovako na prvi pogled mi se cini da cu uspijeti sve skuziti..u guzvi sam ovih dana pa kad ulovim vremena isporbam pa javim (ili dolazim sa jos pitanja Smile )
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group