Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Cropiranje sa zadanim dimenzijama u photoshopu?'

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 28.02.2008 09:06    Post subject: Cropiranje sa zadanim dimenzijama u photoshopu?' Add user to your forum ignore list Reply with quote

Npr. imam sliku 12,2x10,2 cm i želim kopiju sa dimenzijama 10x8 cm ali tako da kropira sa sve četiri strane točno po 2,2 cm, jer ako idem ručno to raditi nije mi precizno
Back to top
View user's profile Send private message
kres0000



Joined: 26 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: 28.02.2008 09:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

matematika...

napravi guidelinese (znači, nemoj ih odvuć sa rulera nego idi na "new guide"), pozicioniraj ih točno po mjeri i onda odi na mask. Maske imaju po defoltu "snap to guides" pa će ti odma primit sjecišta guidlinesa kad im se približiš... i onda samo na crop...
Back to top
View user's profile Send private message
nemogirl



Joined: 27 Oct 2004
Posts: 386
Location: istra

PostPosted: 28.02.2008 10:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ides na save as kopija.jpg i na tom fajlu napravis canvas size te druge dimenzije i to je to.
Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 28.02.2008 11:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ok uradit ču tako, nego ja sam mislio da postoji neka automatika da zadam dimenzije cropa i da se kropira od centra slike.
Ili ustvari da li ja mogu da napravim da mi snimi tih nekoliko radnji (nešto slično kao macros u Wordu) i onda da samo upišem veličinu cropa.
Back to top
View user's profile Send private message
Jabba



Joined: 10 Dec 2007
Posts: 326
Location: Rijeka

PostPosted: 28.02.2008 15:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mydante wrote:
Ok uradit ču tako, nego ja sam mislio da postoji neka automatika da zadam dimenzije cropa i da se kropira od centra slike.
Ili ustvari da li ja mogu da napravim da mi snimi tih nekoliko radnji (nešto slično kao macros u Wordu) i onda da samo upišem veličinu cropa.


postoje neki actionsi, al ja nisam radio nikad s njima pa ti nemogu nis reci....
probaj guglat "photoshop actions"

_________________
{COMING SOON!} BenPixel | deviantART | behanceNET
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 28.02.2008 16:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Problem je šta Imam dosta slika koje bih trebao kropirati na razne dimenzije i to bi trajalo čitavu vječnost kada bi to radio ručno, za svaku, pomoću rulera itd.
Ne mogu vjerovat da ne postoji program kojemu možeš da zadaš koliko sa svake strane slike da otkine.
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 29.02.2008 00:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

naravno da ima u ps-u. odaberi jedan od gore ponudjenih nacina, nadji paletu actions, pritisni record (kao na kasetofonu) uradi npr canvas na zeljenu dimenziju, pritisni na paleti akcija stop i dobio si akciju. potom idi u file>batch.. odaberi folder na koji zelis da primenis tu akciju i ps ce uraditi ostalo...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group