Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Color separation

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
skam



Joined: 20 Jan 2004
Posts: 246
Location: Dubrava

PostPosted: 08.04.2008 19:56    Post subject: Color separation Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav!
Imam pitanje vezano uz separaciju boja u PS-u..
Radi se o plakatu, koji bi bio tiskan u 3 boje, M, Y I K
i iz tiskare kazu da im se napravi separacija tih boja u pdfu, svaka posebno i to posalje..
I sad, koja je tu procedura Smile..?

Dosad sam uvijek slao tiffove, pdfove itd pa bi oni u tiskarama sve slozili, al ovaj put je krajnje vrijeme da to savladam rrrrrrrah
I taj destyler, driveri strojeva i ovo i ono..

Pa eto, hvala unaprijed Smile

Poz!

_________________
..so many raps about rims, surprise n****z aint became tires..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zlo



Joined: 09 Apr 2008
Posts: 6
Location: Zagreb

PostPosted: 09.04.2008 13:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hej...

nisam nikad to radio za tiskaru, tako da ti ne mogu garantirati da je to to... no procedura bi bila ovakva:

Dakle, fajl ti prvo treba biti u CMYKu, što pretpostavljam da je...

Otvoriš paletu Channels.... u gornjem desnom kutu imaš crnu strelicu za dodatne opcije (CS3, koliko znam i niže verzije)....

Odabereš Split Channels i PS ti napravi otvori nove prozore za svaku boju. Sad svaku od njih exportiraš u PDF.

Mislim da bi to trebalo biti to...

Poz!
Back to top
View user's profile Send private message
skam



Joined: 20 Jan 2004
Posts: 246
Location: Dubrava

PostPosted: 09.04.2008 14:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je, to je to Smile..thnx!
iako znam da bi se trebalo to jos kroz postscript pa destylerom u pdf, tako nesto, al i ovo je pomoglo Smile

Poz!

_________________
..so many raps about rims, surprise n****z aint became tires..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zox



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 9

PostPosted: 09.04.2008 16:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

rjesenje je totalno ajme... ali ako te to zadovoljava, onda ti i netreba bolje ..., svakako, prvo print separacija na neki od drivera za osvjeljivače, onda distiler, i to je pravi put, tu si bio u pravu
Back to top
View user's profile Send private message
zlo



Joined: 09 Apr 2008
Posts: 6
Location: Zagreb

PostPosted: 09.04.2008 19:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

no, jel bi moglo to malo detaljnije?

"print separacija na neki od drivera za osvjetljivače"... kako se to izvodi preko PSa?

mislim... print dialog u PSu je drugačiji od onog u illustratoru i indesignu... i nisam nigdje vidio opcije za printanje separacija, niti da se može pozvati PPD fajl...

ono, imaš očigledno i godina i iskustva... pa ne kontam baš ovakav post Smile
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 09.04.2008 20:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao prvo, diskutabilno je na sta je skam mislio kada je rekao PS. Mozda je mislio na PhotoShop, ali logicnije je PostScript.
PostScript je fajl koji osvetljivaci filma i ploca trebaju da bi osvetlili film ili plocu. Poslednjih godina se za ovu namenu sve vise koristi pdf koji je u svojoj osnovi nadogradjen postscript ali je laksi za upotrebu i lakse se dobija. Stariji ripovi ne podrzavaju pdf.
Sa adobeovog sajta skini postscript driver i od stamparije trazi PPD fajl od osvetljivacal. Tokom instalacije drivera bice ti trazen taj PPD. Nakon instalacije dobices novi printer sa imenom tog osvetljivaca. Postscript fajl dobijas tako sto posle zavresenog posla odes na print, izaberse osvetljivac i stikliras opciju "print to file". Naravno tu treba ukljuciti separacije, eventualno okrenuti shihtu, zadati linijaturu itd. Posle printanja dobijas fajl sa *.ps ekstenzijom koji je namenjen za slanje na rip i filmovanje ili pravljenje ploca. Medjutim taj fajl nije namenjin da se otvara u nekom od programa, pa se radi provere sadrzaja uz pomoc destillera od ps-a pravi pdf. Taj pdf ne sluzi za slanje na osvetljavanje (izuzev ako rip podrzava pdf, ali onda mi je drazi eksport u pdf iz progama u kome se radi priprema) vec za vizuelnu kontrolu sadrzaja ps-a. Znacenje PPD-a: u prevodu Postscript Page Description, u osnovi je tekstualni fajl u kome se nalaze podaci o datom osvetljivacu u kontekstu njegovih ogranicenja, tj moguce rezolucije, linijature, najveci i najmanji format osvetljavanja, itd. Mozes i bez njega, ali kada ga koristis bices siguran da ce taj postscript moci da se osvetli na uredjaju kome pripada.
Iz photoshopa nikad nisam pravio postscript. Uvek fotku ubacim u neki drugi program za pripremu pa odatle pravim postscript, a i inace fotka nikad u stampu neide sama, treba tu cajtni, pasera, klinova itd
Back to top
View user's profile Send private message
skam



Joined: 20 Jan 2004
Posts: 246
Location: Dubrava

PostPosted: 09.04.2008 22:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@gervasius:
hvala na detaljnom odgovoru, to je to sto sam trebao..

a volio bih znat u kakvim situacijama se moze provodit i prvi odgovor, posto su
za ovaj poseban slucaj iz tiskare trazili svaku boju u posebnom pdfu (nisu spominjali PPD, niti ga slali) pa da li bi za takav slucaj i prvi odg bio rjesenje?

_________________
..so many raps about rims, surprise n****z aint became tires..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 10.04.2008 16:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa, prvom odgovoru nedostaju cajtne i paseri koji se ne rade u photoshopu a neophodni su za stampu, posto dobijene separacije predstavljaju ono finalno sto ide u stampu, koja je gotovo nemoguca bez pasera.
Ako ti vec zahtevaju separacije u posebnim fajlovima, a u stvari dovoljan im je jedan pdf sa 4 strane separacija, ti napravi pdf od postscripta sa destilerom koristeci opciju high quality print. Dobices jedan fajl sa 4 crnobele strane koje predstavljaju separacije. Ako bas insistiraju na posebnim fajlovima, onda u acrobatu idi na extract pages i razdvoj ih.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group