Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
bar kod dimenzije pitanjce

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.03.2008 09:43    Post subject: bar kod dimenzije pitanjce Add user to your forum ignore list Reply with quote

koja je najmanja moguca dimenzija bar koda na tiskovini???

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 28.03.2008 10:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ona kod koje se crte još ne dotiču?
vidio sam ih i koristio užasno malih, još se nitko nije tužio. na kraju krajeva, ako ga kasa ne čita, prodavač(ica) to ručno otipka.
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 28.03.2008 11:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kristl Karington wrote:
na kraju krajeva, ako ga kasa ne čita, prodavač(ica) to ručno otipka.


sto bi u prijevodu znacilo da neko drugi ispasta za tvoj los posao...
Back to top
View user's profile Send private message
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 28.03.2008 12:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to ti je moj bonde uzročno-posljedična veza. svi u ovoj državi svima predaju loše obavljen posao. ako za bar kod, karikirat ću, naručtelj daje 2x2 mm prostora, što dizajner može učiniti? nadati se da 'tiskovina' neće biti baš prodavana, ili da će se prodavati na kioscima bez čitača bar kodova. Very Happy

uostalom, ako netko zna točne minimalne dimenzije, nek ih napiše. ovo moje je , kao i uvijek, bila metoda pokušaja i pogrešaka.
Back to top
View user's profile Send private message
Tristan



Joined: 01 Aug 2006
Posts: 614
Location: Under the sky

PostPosted: 28.03.2008 12:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jel ne ovisi i o citacu?

_________________
Carpe diem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 28.03.2008 14:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

postoje na netu standardi, Googlaj malo, ali se ne nadaj lakom uspjehu. Varijanta je da koristiš specijalizirani program koji u sebi vec ima postavke za standarde ili proucis hrpu dokumentacije koja nije bas jasna, ali probaj.
Ono što šljaka je uzmi neki ean kod od postojećeg proizvoda, stavi ga u svoj dizajn, isprintaj 1:1, odnesi u trgovinu i vidi da li čita na blagajni.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tompa



Joined: 14 Oct 2004
Posts: 64
Location: Prudnice

PostPosted: 28.03.2008 15:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm, onako, pomalo napamet (sto se dimenzija tice...):

postoje standardne, propisane, velicine. osnovna bi bila oko ~ 35x26mm
najmanja moguca, po standardu jest oko ~ 31x21mm.
po visini se mogu izrezati (gotovo proizvoljno, glavno da ostane - barcode Very Happy).

e sad. kako sto je spomenuto, moze se napraviti i manji koji ce raditi - glavno da ga citac moze procitati... :]



edit: tipfeleri...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.03.2008 16:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fala svima...

naime narucitelj je dobio od tiska obavijest da bar kod mora ici u donji lijevi cosak tiskovine.. i naravno treba to preseliti s gornjeg desnog coska, ali bez da se dira koncept naslovnice koja se "prodaje"

i onda naravno treba bar kod smanjiti na najmanju mogucu mjeru, a da opet zadovoljava neke standarde...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2008 16:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tisak uvodi kase na kioske. Njima bi bilo lakse da prodavaci ne moraju traziti bar code.
Koliko ja znam vecina tiskovina vecih izdavaca ostaviti ce bar cide gdje je i bio.

A sto se smanjivanja tice, volio bih i ja odgovor ali me zanima uistinu strucan odgovor.
Moze li se bar code proporcionalno smanjivati ili samo po visini i do koje granice?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.03.2008 16:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Tisak uvodi kase na kioske. Njima bi bilo lakse da prodavaci ne moraju traziti bar code.
Koliko ja znam vecina tiskovina vecih izdavaca ostaviti ce bar cide gdje je i bio.

A sto se smanjivanja tice, volio bih i ja odgovor ali me zanima uistinu strucan odgovor.
Moze li se bar code proporcionalno smanjivati ili samo po visini i do koje granice?


po visini se moze rezati jer skeneru treba cca par milimetara visine za ocitavanje, sada samo ostaje pitanje na koju visinu ga srezati, a da opet prodavacica ne treba istoga ciljati pol dana da ga ocita

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2008 16:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tako sam si i mislio...
Hvala suncek.

A kako stojimo s proporcionalnim smanjivanjem?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.03.2008 17:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Tako sam si i mislio...
Hvala suncek.

A kako stojimo s proporcionalnim smanjivanjem?


e sada Shocked

proporcionalno valjda ovisi o "rezoluciji" skenera... ali opet, to je ono kaj mene izmedju ostaloga muci, kad ti proporcionalno smanjis bar kod kao nuspojavu dobijes "tanju liniju" barkoda i manji razmak izmedju istih.. e dokle se to sada moze smanjivati, a da skener kuzi linije i da ih moze onda ispravno ocitavati?

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 28.03.2008 17:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kod mene cita dimenzije su 15,62 mm x 26,31 mm
http://asp.ideaisall.com/013.asp?id=143

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 28.03.2008 18:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Tisak uvodi kase na kioske. Njima bi bilo lakse da prodavaci ne moraju traziti bar code.
Koliko ja znam vecina tiskovina vecih izdavaca ostaviti ce bar cide gdje je i bio.

A sto se smanjivanja tice, volio bih i ja odgovor ali me zanima uistinu strucan odgovor.
Moze li se bar code proporcionalno smanjivati ili samo po visini i do koje granice?


EU ima poprili?no jasno definirane norme za bar kodove. Kod linearnih bar kodova (zna?i oni s crticama, postoje i druk?iji) osnovna mjera je "gusto?a koda". Gusto?u predstavlja minimalni razmak izme?u dvije crte (zna?i, minimalna ?irina bjeline izme?u dvije okomite crte). U nastavku su kodovi i pripadaju?i razmaci:

vrlo visoke gusto?e: 0,15 -0,19 mm
visoke gusto?e: 0,19 - 0,24 mm
srednje gusto?e: 0,24 - 0,30 mm
male gusto?e: 0,30 - 0,50 mm
i vrlo male gusto?e: < 0,50 mm

kategorizacija ide ovisno o prozivodu, odnosno uvjetima u kojima se neki proizvod prodaje. Uz gusto?u propisane su i bijele zone (prostor ljevo i desno fo samog bar koda) i visina koda. Ne znam to napamet, trebao bi negdi na? papire koje sam dobio za nekakvu ambala?u koju sam radio. No ovo potonje mo?e pro?i ako nema nekih bitnijih odstupanja.

Kaj se ti?e komentara, "nek prodava?ica ru?no utipkava", u EU ambala?ea sigurno ne?e dobiti dozvolu da u?e u promet ako se ne pridr?ava normi gusto?e kodova.
________
Yamaha MU-series

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:05; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 28.03.2008 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nisam napisao 'nek utipkava ručno', nego sam svjedočio tipkanju prodavačica u slučaju da čitač ne očitava bar kod. pravite filozofiju oko pizdarije. sve što treba napraviti je provjeriti slične proizvode, tj. bar kodove na njima i vidjeti jesu li uniformirani (a nisu) i povesti se za najmanjim. bitno je da je otisnuto toliko čisto da se linije ne dotiču ili raspadaju. čitači su napravljeni na način da mogu čitati raznorazne bar kodove.
picajzliranje i pravljenje mene negativcem jer prodavačica mora otipkati par brojki na tastaturi u slučaju da nešto pođe krivo s bar kodom je potpuno preseravanje, pardon maj frenč. a savršena eu u kojoj ništa ne prolazi ako nije po iso 9 milijardi je je za... di vam je smajli koji povraća.

ps. koliko li sam mogao otkucati bar kodova umjesto ovog posta, a još nisam mao brojke za pročitati prije unošenja. ah, jadan ja. toliko truda...
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 29.03.2008 00:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kristl Karington wrote:
nisam napisao 'nek utipkava ru?no', nego sam svjedo?io tipkanju prodava?ica u slu?aju da ?ita? ne o?itava bar kod. pravite filozofiju oko pizdarije. sve ?to treba napraviti je provjeriti sli?ne proizvode, tj. bar kodove na njima i vidjeti jesu li uniformirani (a nisu) i povesti se za najmanjim. bitno je da je otisnuto toliko ?isto da se linije ne doti?u ili raspadaju. ?ita?i su napravljeni na na?in da mogu ?itati raznorazne bar kodove.
picajzliranje i pravljenje mene negativcem jer prodava?ica mora otipkati par brojki na tastaturi u slu?aju da ne?to po?e krivo s bar kodom je potpuno preseravanje, pardon maj fren?. a savr?ena eu u kojoj ni?ta ne prolazi ako nije po iso 9 milijardi je je za... di vam je smajli koji povra?a.


Iako nisi napisao "neka trgovac utipkava", odaje? dojam "?ivo mi se jebe ak utipkava". Na to ti dam vrlo konkretan odgovor, iako inicijalno pitanje nisi ti postavio.Makar odgovor nije kompletan, barem je hint u kojem smjeru tra?iti.

Na kraju krajeva, dao sam odgovr koji nekog ko radi s firmama koje posluju u EU eventualno mo?e spasiti od bakrota. U mom slu?aju se radilo o ambala?i za nekakve ?okoladice, tiskano unaprijed u ogromnoj nakladij. Usprkos tome, da pokucam u drvo, kaj mi firma solidno posluje, sumnjam da bi se samo tako oporavio od gotovo sigurne tu?be i nadoknade ?tete zbog povla?enja proizvoda s polica trgovina.

Nisam o?ekivao da mi iko pjeva hvalospjeve zbog te informacije, no jo? manje sam o?ekivao ovakav odgovor. Dobro ka?e stara poslovica, ne bacaj biserje pred svinje.
________
Hamann Motorsport

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:06; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 29.03.2008 00:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nitko ovdje nije spominjao eu osim tebe. i mene kad sam se sprdao s time.čak ni ambalaža nije u pitanju. bankroti, tužbe, wtf? malo pretjeruješ. puno u biti. biserje? svinje? umišljeni seronja.
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 29.03.2008 05:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kristl Karington wrote:
nitko ovdje nije spominjao eu osim tebe. i mene kad sam se sprdao s time.čak ni ambalaža nije u pitanju. bankroti, tužbe, wtf? malo pretjeruješ. puno u biti. biserje? svinje? umišljeni seronja.


Nikako se ne mogu složiti s tobom.
Vrlo je vazno drzati se standarda.

Ja bih osobno volio imati kod koji je što manji, samo nisam znao do koje ga granice smanjivati i na koji nacin.
A sto se tice izvoza u EU i izvan RH i to je bitna stvar...

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 29.03.2008 08:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mozda i ovo malo pomogne: http://www.poslovniforum.hr/tp/barcode.asp

EAN hrvatska bi mozda moga izbacit i koji info tel. broj.

---
da se ne tlacite: http://www.gs1hr.org/ean.pl
(EAN CROATIA)
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 29.03.2008 13:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sto se tice toga da narucitelj da 2x2 mm prostora za bar code, to su gluposti... Fino se klijentu objasni da je to nemoguce i lose za njihov proizvod.

Tisak uskoro uvodi na sve svoje kioske kase i bar code citace... Prije 2 tjedna su bili kod nas iz te neke agencije koja se bavi barcodovima i objasnili nam sve fino.. Kak ide, koje velicine, koje boje i tak... Imao sam taj mejl negdje al ak nadjem ubacim u post...
Uglavnom sve se to da fino napravit, samo kad se hoce
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 23.07.2008 22:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zanimljiva barcode rješenja Smile

http://www.barcoderevolution.com/gallery/index.php?c=all
http://www.barcoderevolution.com/gallery/index.php?c=16

Inace po ovome što vidim iznad čini mi se da je barcode moguće smanjivati po visini, ali nisam siguran smije li se smanjivati proporcionalno ili po širini, znade li tko?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 24.07.2008 08:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

smije se smanjivati i po sirini ali samo ako je proporcionalno smanjenje.

naravno, za sve postoje granice pa tako i za to.
treba imati u vidu da bar code citac radi po sistemu prepoznavanja razlike crne i bijele boje (pri cemu trazi crne linije), zbog cega se najcesce drzi da je najidealniji kontrast crno-bijelo...

jednako tako, posto tehnika ide naprijed i sve su kvalitetniji bar code citaci, vrlo se cesto (u posljednje vrijeme) koriste i druge boje (plava, zelena...)

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 24.07.2008 08:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koje su granice proporcionalnog smanjivanja, tj do koje se mjere to moze?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group