Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Problem formati:AI CS3 u CDR 9?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kath



Joined: 12 Apr 2008
Posts: 11
Location: čakovec

PostPosted: 14.04.2008 18:08    Post subject: Problem formati:AI CS3 u CDR 9? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hello, people!
kao prvo lijep pozdrav svima!
Nova sam ovdje,vama već s poznatim problemima,pa se nadam da će mi netko pomoći..
Kad nešt napravim u AI CS3,recimo neki letak koji ima transparenciju ili gradient,pa kad to fino sejvam u PDF ili EPS format,te otvorim u Corelu 9,onda se tako i fino izgubi transparancija ili gradient..Relativno sam nova u svemu tome,pa neznam kako treba podesit postavke kod sejvanja. Nadam se da me kužite što me muči..unaprijed svima thanx na pomoći...
Back to top
View user's profile Send private message
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 14.04.2008 19:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako ikako mozes napusti Corel 9! Corel radi uredno i pristojno sa vecinom hardwarea, ali ga je definitivno pregazilo vrijeme!

Corel 9 je izasao 2000. godine i ima pluginove stare 8 godina, a CS3 je izasao 2007. Pa niti ne mozes ocekivati da ce Corel 9 moci importirati takav fajl i jos ga prikazat identicno. Nadalje Corel 9 je poprilicno poznat po tome sto mu prilikom izrade filmova zna "pucati" ripanje bas na transparencijama, ili se na filmu pojave nepostojeci outlinei.

Najvazniji razlog zasto treba napustiti Corel 9 (posebno ako se radi offset tisak) je taj sto Corel 9 ne podrzava ICC profile nego samo printer profile, Corel je ICC profile uveo tek sa verzijom 10. Tako da u Corelu 9 nema sanse da kalibriras boje da ih pokazuje identicno kao i u npr. Photoshopu.
Ako zelis biti 100% sigurna da ces u tisku dobiti ono sto si zamislila, najidealnije je svu pozadinu, i ostale bitmape sa prozirnošću (PDF, EPS, TIFF) eksportirati u Photoshop i napraviti jednu sliku pozadine, a vektorske elemente (tekst, dijagrame, "krugove i kocke") napraviti u Corelu. AKo nema prozirnosti u Corel fajlu on se ponasa super, ako ih ima, nitko ne moze garantirati kakav ce na kraju biti rezultat. Nekad bude sve OK, a nekad bude sve K.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kath



Joined: 12 Apr 2008
Posts: 11
Location: čakovec

PostPosted: 14.04.2008 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sve je to ok i imaš pravo..ali situacija je ova.ja radim u AI, a moj chef na poslu u corelu9 i 11.e,sad on nema pojma o AI a ja malo znam corel.dosta površno..sad bi ja trebala njemu moj rad iz AI prebacit u corel da on eventualno, ispravi ono što se njemu ne sviđa i tu nastaje moj problem.a ako ga on otvori u corelu13 znači veće su šanse da to uspije ili?
Back to top
View user's profile Send private message
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 14.04.2008 20:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Corel 13 možda, ali u načeli ni tu ne biš mogla baš polagati puno šanse. Corel i Illustrator (dakle .CDR i .AI) se nikada nisu jako voljeli, ti programi imaju iste mogućnosti, ali to su ipak skroz različiti programi i logike promisljanja o vektorima! Stvar je poprilično jednostavna, ali budući da je šef u pitanju sigurno će se zakomplicirat Smile Ili ti moraš prijeći u Corel, ili moraš upotrijebiti moć uvjeravanja i objasniti šefu da je Illustrator waaaay kvalitetniji program i nagovoriti ga neka on prijeđe na Illustrator.

Kako sada stvari stoje vidim dvije opcije, lakšu i težu.
Teža: da sve transparencije i gradient fillove što ti treba nakon illustratora i otvaranja fajla u Corelu ponovno napraviš u Corelu i to šalješ šefu.

Lakša: Šefu pošalji Preview PDF iz Illustratora i neka napravi "lekturu i korekcije", pa neka ti pošalje izmjene putem maila koje ćeš ti lijepo napraviti finalizirati i poslati kvalitetan PDF u tisak. (ili mu isprintaj papire pa neka šara izmjene)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kath



Joined: 12 Apr 2008
Posts: 11
Location: čakovec

PostPosted: 14.04.2008 20:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Very Happy thanx na pomoći,pokušat ću s prvom varijantom,a ako ne uspije onda će olovkom šarat..hehe... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
kath



Joined: 12 Apr 2008
Posts: 11
Location: čakovec

PostPosted: 14.04.2008 21:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam još nekoliko pitanja Laughing ako mi netko može pomoć..ja napravim u AI-u npr.letak i to ide u tisak,najbolje je sejvat iz AI-a, za tisak u PDF? ili? a kako da napravim filmove za tisak? to se dade napravit iz PDF-a? kako? velim, relativno sam nova u tome pa dosta toga još ne kužim i neznam Sad ...
Back to top
View user's profile Send private message
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 14.04.2008 23:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

serčaj forum, naći ćeš hrpu članaka o tome.

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 15.04.2008 01:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to sam ti i ja htio napisat, ubaci "priprema za tisak" u search i naci ces masu toga Smile

ukratko: sve slike moraju biti CMYK ili Grayscale (ako su neke crno bijele)
NIKAKO RGB slike koristiti (jer rezultat moze biti zapanjujuc, negativno)

U illustratoru postavis dimenziju stranice = dimenzije konacnog letka (obrezanog)
Bleed stavis na 3 mm sto znaci da ce ti cijeli tvoj rad biti 6mm visi i 6mm siri - i ti dizajniras u tom sirokom prostoru (znaci pozadina mora biti sira i visa od konacne dimenzije letka)

Kada kreiras finalni PDF ukljucis taj bleed i onda PDF pamti dimenziju stranice ali ukljuci i prosirenja pa konacno PDF bude 6mm siri i 6mm visi.
Taj se dio nakon tiska obrezuje, i ostaje ti tvoja dimenzija letka!

Imas prilikom exportiranja u PDF jos dosta opcija, pa prouci malo (ima na netu sve).
Najčešće kada šalješ u tiskaru ne moraš stavljati rezne linije oko letka jer si oni u tiskari montažu vole sami napraviti da im paše na stroj. Tako da se informiraj šta točno tiskara traži, a ako ne znaš tko će tiskati, stavi na CD obadvije verzije i riješen problem.

Nadam se da sam pomogao, malo je kompleksno za objasnit tako jednostavne 3 riječi PRIPREMA ZA TISAK.

P.S.
Preduvjet za dobar otisak je kvalitetno kalibriran monitor, i vrlo kvalitetno obrađene slike!
Dalje je sve u rukama strojovođe Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
DiGiTaL



Joined: 13 Jul 2004
Posts: 196
Location: Županja

PostPosted: 15.04.2008 02:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tubak wrote:
Preduvjet za dobar otisak je kvalitetno kalibriran monitor, i vrlo kvalitetno obrađene slike!


Muka svih muka Smile

_________________
live long and prosper
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
gandolfini



Joined: 05 Aug 2007
Posts: 4
Location: Split

PostPosted: 15.04.2008 17:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Najbolje ti je kontaktirat tiskaru i pitat koji format prefereiraju te da li ti mogu dati svoj profil da ga instaliraš kod sebe. Ja sam nedavno dao plakat u offset tisak. Slao sam .AI fajl, .EPS te PDF separacije (CMYK), a tiskara je ploče razvila iz PDF-a što mi je bilo malo čudno. Na kraju je ispalo kako sam htio...

_________________
www.chao.com.hr - dajte koji bod mojoj majici Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 15.04.2008 17:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gandolfini wrote:
Najbolje ti je kontaktirat tiskaru i pitat koji format prefereiraju te da li ti mogu dati svoj profil da ga instaliraš kod sebe. Ja sam nedavno dao plakat u offset tisak. Slao sam .AI fajl, .EPS te PDF separacije (CMYK), a tiskara je ploče razvila iz PDF-a što mi je bilo malo čudno. Na kraju je ispalo kako sam htio...


zasto ti je cudno? zadnjih 4 godine rijetko kada slao eps, a kamoli otvorene fajlove. dobro spremljen pdf uglavnom svi traze, od gluposti do magazina.
ali definitivno je potrebno kontaktirati osobu tamo i neka kazu sto im pase najbolje, par koraka manje u startu.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
kath



Joined: 12 Apr 2008
Posts: 11
Location: čakovec

PostPosted: 15.04.2008 22:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thanxs,people! Laughing na pomoći..
...ali još me nešt interesira..ako,maybe,netko zna:dali se mogu filmovi za tisak snimat i iz corela, ili u obzir dolazi PDF?
znači ja mogu (dok to naučim Smile ) iz AI formata sejvat u PDF i iz PDF-a se mogu napravit filmovi? ili? ...
sorry,people,možda malo gnjavim sa početničkim forama, ali ..ebi ga..
Back to top
View user's profile Send private message
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 15.04.2008 23:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Filmovi se izraduju na stroju za kojeg možemo reći da je malo sofisticiraniji printer (ovo je objašnjenje na razini 1. osnovne - umjesto papira ima foliju, ali je sam proces daleko slozeniji od ovog objasnjenja).

Point je da iz bilo kojeg programa koji ima print opciju, teoretski, mozes napraviti filmove. Drugim rijecima i direktno Corel .CDR fajl i Illustrator .AI fajl mozes poslati u tiskaru i oni ce napraviti filmove. Samo moras sav tekst pretvoriti u krivulje (paths) i priloziti sve slike (ako su linkane u illusratoru) i ne bi skodilo da na CD stavis i sve fontove koristene u fajlu.

Najcesce se desi da se zaboravi pretvoriti tekst u krivulje, i onda ekipa u tiskari nema sve fontove koji su koristeni u dokumentu pa na kraju ispada svasta, a to se primjeti tek kada se sve odstampa (osim ako nemaš sreću da te iz tiskare nazovu).
I tu je onda uletio .PDF kao tip dokumenta koji u sebe uredno upakira slike, ICC profile, tekst, graficke elemente u krivuljama, i potrebne informacije o fontovima koji se koriste u dokumentu. Zbog toga ti je dovoljno poslati samo PDF fajl kao pripremu, naravno sa pravilno unesenim dimenzijama, bleedovima, i bojama i onda si izbjegla mogućnost da ti se tekst pisan u fontu Electric Toaster u letku pojavi kao Courier Smile

U slucaju da ti sa nekim tvojim fontom nesto nije u redu, prilikom kreiranja PDF datoteke sistem ce te upozoriti da "taj i taj" font ima bug (najčešće neko naše slovo đšžćč, koje Illustrator ili InDesign prepoznaju, ali nije kompatibilno sa verzijom PDF-a koju koristiš), i onda samo taj tekst prebaciš u krivulje, ako ti se ne pojavi nikakva greska prilikom kreiranja PDF datoteke, mozes biti poprilično sigurna da će tekst na filmovima biti onaj koji si stavila u Illustratoru.
Kada kreiraš PDF najbolje ti je koristiti verziju Acrobat 5, jer je najkompatibilnija i sa starijim uređajima koji rade filmove, a od svih verzija (1-7) najkvalitetnije prepoznaje prozirnosti, Gradiente i sjene. 8 je isto OK, ali mi se desilo da je software RIP uređaja, koji osvjetljava filmove, bio malo stariji i nije kvalitetno prepoznao PDF Acrobat 8.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 15.04.2008 23:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tubak wrote:
..... ako ti se ne pojavi nikakva greska prilikom kreiranja PDF datoteke, mozes biti poprilično sigurna da će tekst na filmovima biti onaj koji si stavila u Illustratoru.....


u ovom poslu teba bit 100% sigurna, pogotovo ako je velika naklada.
btw. kako si objasnio, možemo reći da je to 100% sigurno to Smile

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
kath



Joined: 12 Apr 2008
Posts: 11
Location: čakovec

PostPosted: 16.04.2008 20:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Thanxs, a lot people! Laughing
puno ste mi pomogli...da, nova sam u svemu tome i ima još ima tu puuuuno nepoznanica 4me.. Smile
...javit ću se ja opet,to sigurno,s nekim novim problemima... Very Happy
...za sad thanxs...
Back to top
View user's profile Send private message
kath



Joined: 12 Apr 2008
Posts: 11
Location: čakovec

PostPosted: 24.04.2008 17:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hello,people!
kao što rekoh,vratit ću se s novim problemima i evo me.. Very Happy
e, sad me zanima što je to postscriptum kod AI-a?
to je vezano nešto uz print? ili?...kako se to složi kod AI-a?...znam,za neke je to banalno i glupo pitanje, ali ja vas molim da mi pomognete,ako imate volje... Laughing
thanxs, svima!... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group