Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Molim pomoć: TIFF, PDF, i PSD formati

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fly::nan



Joined: 15 Mar 2006
Posts: 31

PostPosted: 08.05.2008 22:12    Post subject: Molim pomoć: TIFF, PDF, i PSD formati Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam problem. u tiskaru sam nedavno poslala file koji je trebalo otisnuti. tiskara je napravila svoj posao ali katastrofalno loše. otisak je ispao loše kvalitete i boje su otišle k vragu Sad

a što se dogodilo.... originalnu pripremu dobila sam u pdf-u, dvije strane. otvorila sam pdf u photoshopu, prvo jednu pa drugu stranu, sejvala ih odvojeno kao psd. korigirala sam dizajn, radila sam u psd formatu. psd sam zatim spremila kao pdf i poslala u tiskaru. i sad me u tiskari j* da je otisak ispao loše jer je priprema napravljena u tiffu?!?!? kakvom vražjem tiffu???

što se dogodilo? da li je moguće da su prvobitnu pripremu napravili u tiffu, pa su ga spremili kao pdf, pa kad sam ja otvorila taj pdf i spremila u psd da su ostali tragovi tog tiffa. da li je uopće moguće vidjeti u kojem je formatu prvobitna priprema?!?! uostalom zar je otisak iz tiffa tako loš?!?!

btw kada sam radila probni otisak iz pdf-a, otisak je ispao ok.

i sad se natežem s tiskarom. oni tvrde da je kvaliteta otiska loša zato jer je priprema iz tiffa (čitaj: krivnju naravno prebacuju na mene). a ja želim biti 100% sigurna prije nego ih napadnem i rasporim im utrobu Twisted Evil zato sam tu i trebam vaš savjet.

_________________
:::::::Protected by the naked eye:::::::
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 08.05.2008 23:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Odmah da ti kazem, ti si kriva. pdf koji si dobila je verovatno imao vektorske elemente koje si ti prilikom otvaranja u photoshopu odmah rasterizovala. Jos ako nisi obratila paznju na kolorni mod (rgb ili cmyk) i na rezoluciju koja je verovatno manja od potrebne, onda je to katastrofa. To sto su oni rekli da je priprema iz tifa je samo zato sto im je to prvo palo na pamet za rasterizovnih fajl. Uglavnom ljudi koji nesto rade u photoshopu to snime kao tif, mada uopste nije bitno da li je iz photosopa snimljeno kao tif, eps, psd ili pdf. Rezultat je isti. Sad
Razliku ces najbolje uociti ako uzmes taj pdf koji si dobila za rad i taj koji si poslala u stampariju i kod oba zumiras do maksimuma u acrobatu neki sitan detalj, npr tekst.
Najbolje je bilo da si taj pdf otvorila u ilustratoru ili corelu, ovako...
Back to top
View user's profile Send private message
ITS



Joined: 06 Feb 2008
Posts: 377

PostPosted: 08.05.2008 23:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne kontam šta si radila , ali inače radi u indesign-u i sve što importiraš neka bude CMYK,300dpi. Exportiraj PDF , ali prije toga namjesti rubove na par milimetara tako da ti nož ne odreže nešto. I to je to... čemu fantaziranje . Niko ti ne kaže da ne radiš u photoshopu,ali sve što radiš u PS-u stavi CMYK-300dpi i onda u indesign...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
fly::nan



Joined: 15 Mar 2006
Posts: 31

PostPosted: 09.05.2008 08:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gervasius wrote:
Razliku ces najbolje uociti ako uzmes taj pdf koji si dobila za rad i taj koji si poslala u stampariju i kod oba zumiras do maksimuma u acrobatu neki sitan detalj, npr tekst.


da, u pravu si. razlika je očita... sj* sam Sad
niš idem se probiti šakom.... :givap


ps: dakle u indesignu ili ilustratoru, import 300dpi, cmyk... i got it Wink tnx Cool

_________________
:::::::Protected by the naked eye:::::::
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 09.05.2008 08:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako ti tiskara tako govori ... neka ti pokazu te TIFF fileove. Moze se vidit kada su kreirani, modificirani itd. Mozda cak i tko je autor.
Iz iskustva znam ... u slucaju greske dosta tiskara ce pokusat krivnju prebacit na neiskusnog dizajnera.

ninja: imat PSD pa ga stavit u Id samo da izbacis PDF je overkill ako ne trebas stavljat linije reza i markere. Anyways, navedeno se moze napravit i u PS i/ili u Illustratoru.

Slika moze bit poslana i kao CMYK JPG sa napustom ako se u mailu navede da se treba konvertirati u TIFF (sta dosta njih radi) i koliki je napust.
Glavno da ti imas potvrdu sta si i kako poslala.

TIP: kada saljes stvari u tisak ili sl. dobro je ULat dokument na neki FTP odakle se moze preuzet a narucitelja navesti kao CC kada se tiskari salje zahtjev za preuzimanjem i specifikacija. Na taj nacin se mogu izbjeci dosta problematicne situacije.

TIP2: nisu uvijek tiskare u krivu. Ako neznas sta radis, potrudi se saznat i iskorigirat prije nego dodje do problema. Dosta dizajnera smatra da znaju puno vishe nego sto je to stvarno slucaj.
Back to top
View user's profile Send private message
fly::nan



Joined: 15 Mar 2006
Posts: 31

PostPosted: 09.05.2008 08:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma mene samo kopka kako to da je probni otisak ispao super... iz tog isptog pdf-a kojeg sam njima slala. Think

_________________
:::::::Protected by the naked eye:::::::
Back to top
View user's profile Send private message
ITS



Joined: 06 Feb 2008
Posts: 377

PostPosted: 09.05.2008 08:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako je htjela samo korigirati taj pdf onda ga je trebala otvoriti u ilustratoru i tamo to odraditi
(to je moje mišljenje)
Za ID sam joj samo dao savjet za ubuduće -ako smijem...

Tako mi radimo sa našim u firmi ( nebi htio raći kojoj ) . Odradimo u photoshopu sve elemente
koje puknemo u CMYK - 300dpi . Importiraš u indesign,poslažeš sve elemente(textove,boxove itd...) stavimo napust od 3milimetara do 5milimetara .
U biti moraš kontaktirati tiskaru i onda ti oni kažu koliki napust itd..
Exportiraš PDF , prebaciš preko FTP-a i pići milojko!!! Laughing
nikad nismo imal nikakvihi problema!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 09.05.2008 08:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ninja wrote:
Odradimo u photoshopu sve elemente
koje puknemo u CMYK - 300dpi . Importiraš u indesign,poslažeš sve elemente(textove,boxove itd...) stavimo napust ...


normalno da možeš - štaviše čak dapače Smile

Ja sam samo napomenioja ako se radi SAMO i JEDINO o slici da je nepotrebno ulazit u Id.
Nekome tko nije vičan, podesit ID da radi kvalitetan posscript samo zato da bi u njemu nadoda linije reza mi je malo overkill ... ako smijem primjetit Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 09.05.2008 09:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fly::nan wrote:
ma mene samo kopka kako to da je probni otisak ispao super... iz tog isptog pdf-a kojeg sam njima slala. Think


E sad... ako je proof (probni otisak ispao super) onda ti sad fino prevaci loptu na njihovu polovicu... Probni otisak je jedino mjerilo... Ak je on ok, a tisak koma, onda nekaj ne stima kod njih. Naravno ak su oni radili proof na svojim masinama... ak ti je to proof od nekog drugog onda zaboravi...
Znaci, ak je proof radjen iz tvog PDFa i na njihovoj masini, njihova je greska i ne daj se zezat. Proof je dokaz kak ti sve trebalo izgledat. Ne daj se zezat s njihove strane, oni uvijek vole krivnju prebacit na pripremu.
Back to top
View user's profile Send private message
fly::nan



Joined: 15 Mar 2006
Posts: 31

PostPosted: 09.05.2008 09:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bond wrote:
Naravno ak su oni radili proof na svojim masinama... ak ti je to proof od nekog drugog onda zaboravi....


ma poop.... proof nije kod njih rađen. mogu se lijepo slikat!!!!

ali SUPER! zapravo sam sad naučila tolikoo toga... hvala vam svima. genijalni ste Wink

_________________
:::::::Protected by the naked eye:::::::
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 09.05.2008 09:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fly::nan wrote:
Bond wrote:
Naravno ak su oni radili proof na svojim masinama... ak ti je to proof od nekog drugog onda zaboravi....


ma poop.... proof nije kod njih rađen. mogu se lijepo slikat!!!!


Uvijek proof radi u tiskari... jer nema smisla raditi ga negdje drugdje gdje su drugaciji uvjeti tiska i sveg ostalog... tako ak imas proof iz tiskare gdje tiskas sebe osiguras s tim proofom...
Back to top
View user's profile Send private message
ITS



Joined: 06 Feb 2008
Posts: 377

PostPosted: 09.05.2008 09:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bond wrote:
fly::nan wrote:
Bond wrote:
Naravno ak su oni radili proof na svojim masinama... ak ti je to proof od nekog drugog onda zaboravi....


ma poop.... proof nije kod njih rađen. mogu se lijepo slikat!!!!


Uvijek proof radi u tiskari... jer nema smisla raditi ga negdje drugdje gdje su drugaciji uvjeti tiska i sveg ostalog... tako ak imas proof iz tiskare gdje tiskas sebe osiguras s tim proofom...


Istina!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
fly::nan



Joined: 15 Mar 2006
Posts: 31

PostPosted: 09.05.2008 10:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sve je to super, znam da je se to inaće tako radi, ali tiskara me čarđa 75 eura za proof + trošak dostave Sad

u uredu imam mašinu na kojoj napravim proof, vrlo vjeran samom otisku. ne znam što s dogodilo ovaj put.

_________________
:::::::Protected by the naked eye:::::::
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 09.05.2008 10:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fly::nan wrote:
sve je to super, znam da je se to inaće tako radi, ali tiskara me čarđa 75 eura za proof + trošak dostave Sad

u uredu imam mašinu na kojoj napravim proof, vrlo vjeran samom otisku. ne znam što s dogodilo ovaj put.


gle... kolko kosta da kosta... bolje i to nego da imas neugodnosti sa tiskarom i klijentom...
osim toga cijenu proofa naplati od kliljenta... to je za njegovu sigurnost... U njegovom je interesu da sve ispadne kak treba. Sve je to stvar imagea...
Jer kad sve ispadne lose nije dobro ni tebi ni njima...
I pusti ti to imam ja doma masinu za proof i te spike.... To ti ne pali. Radi proof uvijek u tiskari i ekstra ga naplati klijentu...
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 09.05.2008 10:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fly::nan wrote:
sve je to super, znam da je se to inaće tako radi, ali tiskara me čarđa 75 eura za proof + trošak dostave Sad

u uredu imam mašinu na kojoj napravim proof, vrlo vjeran samom otisku. ne znam što s dogodilo ovaj put.


ak u uredu imas "proof" koji je koliko toliko vjeran tisku, onda im to dostavis [za ubuduce] zajedno s prirpemom.

nadalje, ak u itskari rade sami filmove - ploce onda su mogli skuziti da nesto nije ured, jer se pri samom procesu izrade [bilo filma bilo ploce] moze kontrolirati i vidjeti sto ce izaci razvijeno.. tako da mozes malo skvicati i drecati, da si samnjis stetu, ali veci dio krivice je na tvojim malim nejakim plecima... no svaka greska ima neku korist jer tak najbrze [istina i najbolnije] naucis sto i kako Very Happy

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
iffka



Joined: 05 Jul 2007
Posts: 26
Location: bijeli Zabreg grad

PostPosted: 11.06.2008 11:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ljudi, jedno pitanjce...
vidim da je ovo iznad vrlo slično pa sam odlučila postaviti ga ovdje!
ako radim prijelom časopisa u InDesignu, u kojem formatu mi moraju biti slike na strani dok slažem? znači prije nego napravim pdf.
tiff ili jpg? Embarassed Embarassed

_________________
i tak...
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2008 12:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Trebalo bi biti svejedno.

Imaj na umu da je:
TIFF format sa ili bez kompresije, u pravilu, lossless format sto znaci da nema gubitaka u kvaliteti (premda je i kod TIFFa moguce izabrati JPEG kompresiju, malo tko to radi).
PSD format je takodjer lossless.
JPEG format je lossy sto znaci da je kompresija postignuta naustrb kvalitete.

E sad imas dvije tocke koje su ti vazne u postupku pripreme.
Ulaz slika, kada ih importiras (linkas), jesu li TIFF ili JPEG ili PSD je jedna stvar.
Izlaz tj proizvodnja PS/PDFa je druga stvar jer tamo opet mozes reci da se slike snime kao TIFF ili JPEG.

U praksi visok stupanj kvalitete kod JPEG je dovoljno dobar, tj JPEG artefakti se ne vide.

Kuis?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
iffka



Joined: 05 Jul 2007
Posts: 26
Location: bijeli Zabreg grad

PostPosted: 11.06.2008 12:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa well...recimo. znači nije krivo ak sam fotke u photoshopu obradila i prebacila ih iz jpg u tiff na 300dpi i cmik, nego samo nepotrebno? ili? Rolling Eyes

_________________
i tak...
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2008 13:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne bi trebalo nista tehnoloski biti upitno.
Rezolucija i color space su vjerojatno ok, no pitanje je koji si Quality level podesila kod snimanja. Pitanje je vide li se artefakti vec od prije, itd...

Ja preferiram da se koristi JPEG.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
iffka



Joined: 05 Jul 2007
Posts: 26
Location: bijeli Zabreg grad

PostPosted: 11.06.2008 13:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fala doktore! Smile

_________________
i tak...
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 11.06.2008 15:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

u principu bolje TIF nego JPG. Iskreno, neznam nikoga tko u indesign puca JPG pa to pušta u tisak.

Osobno preferiram PSD. I to iz puno razloga.
Id kuži Ps layere, efekte, update linkove bez problema, kuži clipping path i sl.

kod Tiffe mi je super (ako je greyscale) šta se da kolorizirat u Id.
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2008 15:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tako sam i ja nekoc iskljucivo vjerovao u TIFFove no sumnjicav kakav jesam poceo sam raditi eksperimente i skuzio da kvalitetno komprimiran JPEGa ispada izvrsno u tisku. Dodatno RIPovi tiskara s kojima radimo potpuno normalno procesiraju JPEG.
Takodjer sve agencije (bilo domace ili inozemne) nam salju ili PDF ili JPEG oglasa.
Danas stock CD-i 99% dolaze sa snimljenim JPEG slikama.

Ne vidim razloga zasto produkcijske i arhivske servere dodatno zatrpavati megabajtima kad s JPEGom sve ispada dobro.
(izuzev PSDa kod kojeg se sacuvaju i layeri i efekti, ali to se koristi izuzetno rijetko kod nas)

E da, JPEG takodjer snima i pathove bez ikakvih problema.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 11.06.2008 15:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tnx Dr1. Ali priznajem da ću se isto teško odlučit puknit neku nakladu od par 100K komada sa jpezima. Vjerujem ti ali mi je isto frka. PSD je PSD. Tif je meni opcija 2. Ja sve JPGove koji dolaze i tifove ... sve u PSD.

A za arhivu ... to je druga stvar. Kad je gotovo može i flat u jpg.

Last edited by Ivan Podrug - e1 on 12.06.2008 11:45; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
renren



Joined: 24 May 2007
Posts: 9
Location: Zagreb

PostPosted: 12.06.2008 11:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fly::nan wrote:
sve je to super, znam da je se to inaće tako radi, ali tiskara me čarđa 75 eura za proof + trošak dostave Sad

u uredu imam mašinu na kojoj napravim proof, vrlo vjeran samom otisku. ne znam što s dogodilo ovaj put.


Sorry, ali to o cem ti pricas nije proof, vec uzorak koji ti saljes tiskari.
Proof je nesto sto je tiskara duzna napraviti i tebi dostaviti kako bi ti odobrila da je sve OK (ne samo sto se tice boja i slicnog, vec i sadrzajno, tipfeleri, napukli fontovi i slicne stvarcice).
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group