Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
iMac - Glossy ekran iskustvo

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zokky



Joined: 10 Feb 2005
Posts: 78
Location: Zgb

PostPosted: 15.05.2008 10:50    Post subject: iMac - Glossy ekran iskustvo Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima,

trenutno premišljam da li kupiti iMac ili neko drugo stvorenje. Ako ga uzmem odlučio sam da će to biti model 24'' koji je trenutno na dobroj ponudi kod nas, ali sam ostao na jednoj dvojbi. Riječ je o samom glossy ekranu.

Kako radim grafički i web design, zanimaju me stručna iskustva s novim aluminijskim iMacovima i njihovim glossy ekranima. Pretražio sam forum, ali nisam mogao naći konkretna iskustva pa bih zamolio sve koji rade s ovim modelima da se ukratko izjasne o samom ekranu i problemima (te eventualnim rješenjima) vezanim uz njih.

PS: koja matrica se koristi u novom iMacu?

Zahvaljujem!

_________________
lunatico
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 15.05.2008 12:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Prema mojim (rather limited) iskustvima s ovim jednim iMacom na kojem Maratz radi u uredu --
avoid glossy.

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
ITS



Joined: 06 Feb 2008
Posts: 377

PostPosted: 15.05.2008 12:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

joj i ja bi jednog , koliko para češ odvojiti za pilu?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 15.05.2008 15:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne glossy.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 15.05.2008 15:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ekran je glossy samo iz razloga da profesionalci vise ne kupuju iMac vec da kupuju Pro
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 15.05.2008 19:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne znam sad više koja je matrica u 24 ali koliko se sjećam bila je neka S-ISP, (vidi se i po kutu gledanja, koji je bolji od onog na 20") Međutim glossy mi se ne sviđa sbog refleksija i smanjenja dinamičkog raspona ... sve boje su malo nabrijanije, prekontrastne ...

Opet, nije da se ne može raditi, lcd je generalno kvalitetniji od dosta 24 inčnih lcd-ova na tržištu ali ako radiš puno za tisak recimo, preporučio bi neku cinemu radije.ako budžet dozvoljava ..

iMac 20 bi svakako izbjegavao za rad sa grafikom



G.
Back to top
View user's profile Send private message
zokky



Joined: 10 Feb 2005
Posts: 78
Location: Zgb

PostPosted: 16.05.2008 14:11    Post subject: iMac - Glossy ekran iskustvo Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
ne znam sad više koja je matrica u 24 ali koliko se sjećam bila je neka S-ISP, (vidi se i po kutu gledanja, koji je bolji od onog na 20") Međutim glossy mi se ne sviđa sbog refleksija i smanjenja dinamičkog raspona ... sve boje su malo nabrijanije, prekontrastne ...


Da, po kutu gledanja bi se dalo zaključiti da je kod 20-ice riječ o TN, a kod 24-ke o S-ISP matrici. Čuo sam negdje da su na oba modela stavljene TN matrice kako bi se malo "ušparalo" pa zato pitam.

Quote:
Ne glossy

Quote:
Prema mojim (rather limited) iskustvima s ovim jednim iMacom na kojem Maratz radi u uredu --
avoid glossy


Hvala na savjetima, ali ovi odgovori mi ne govore puno. Razlog tome je što je mom dosadašnjem PC-u došao kraj, a kako imam jedan MacBook Pro sa strane, odlučio sam da novi komp bude Mac. Pitanje je koji, odnosno za koliko para? Nakon dugo razmišljanja došao sam do zaključka da bi iMac 24'' bio optimalno rješenje, ali tu je problem s tim glossy ekranom. Naglsak u cijeloj priči je na optimalnosti jer mi sredstva ne dopuštaju da si kupim cinemu i Mac Pro. Jednog dana... Smile

Zato bi mi dobro došao neki konkretan primjer/iskustvo iz prakse. Npr, da li su boje uistinu pre-saturirane kao što se govori, odnosno kolika je vjernost boja kada se tiskaju (pod pretpostavkom da je monitor kalibriran), kakav je ukupan dojam nakon dužeg rada, itd. Također ono najbitnije, koliko se svi ti "nedostaci" mogu tolerirati u radu.

Quote:
joj i ja bi jednog , koliko para češ odvojiti za pilu?


Trenutno na apple.hr iMac 24' s 3gb rama, 2.4 ghz proc. i 320 gb hdd' stoji 12 600 kn. U tijeku je nekakva akcija, vjerojatno se žele riješiti ovih modela kako bi mogli naručiti nove s 3.06 gh procesorom. Wink

BTW da se nadovežem na temu, koliko je kod jednostavno na iMacu napraviti upgrade procesora?

Zahvaljujem na strpljenju i vremenu!

_________________
lunatico
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 16.05.2008 17:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

upgrade procesora ne vjerujem da je na iMacu baš trijvijalan posao ... ali možeš proguglati ...

ja sam imao istu dioemu za komp za po doma, na kraju sam uzeo cinemu i minija najjačeg ... drugi put kad sam htio apgrejdat je iMaca trebalo čekati mjesecima pa sam opet napravio isto, 23 cinema i mini najjači ... uglavnom mi je sasvim dovoljno za ono što ja radim, a to je uglavnom illustrator, indesign, photoshop i slično... i ne radim u ps-u nikakve prevelike montaže sa brdo layerra ... mini bi bio preslab svejedno za to ...

uglavnom mislim da bih bio uzeo 24 iMaca onda da ga je bilo ... gledao sam taj ekran i nije mi se činilo da se ne bih navikao na njega ... al ono ... to mi je za doma konfiguracija trebala biti ... ne za posao ... Smile ... dva put bih ipak promislio da mi je to glavna mašina.

G.
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 16.05.2008 20:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne glossy znači da ne kupiš kompjuter bilo koje vrste sa glossy monitorom.
Posebno ne za rad.

Kod glossyja su ti najmanja briga boje, a najveća disciplinirano
osvjetljenje. Ako ipak radiš samo noću ili cijeli dan želiš imat svoje lice overlayano preko
monitora, sretno ga preporućam :)

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
NEOMEDIA



Joined: 06 May 2007
Posts: 111
Location: Zagreb

PostPosted: 18.05.2008 23:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Ne glossy znači da ne kupiš kompjuter bilo koje vrste sa glossy monitorom.
Posebno ne za rad.

Kod glossyja su ti najmanja briga boje, a najveća disciplinirano
osvjetljenje. Ako ipak radiš samo noću ili cijeli dan želiš imat svoje lice overlayano preko
monitora, sretno ga preporućam Smile


Ja sam nakon dugo promišljanja uzeo iMac Glossy.... Problem je kada je na ekranu tamni sadržaj - neizbježno vidiš i sebe... I nikako sunce iza leđa... ali mislim da će biti upotrebljivo za web dizajn...te dojmove će naravno dizajnerica reći nakon nekog vremena....

_________________
NEOMEDIA :: kreativne komunikacije
Hrvoje Budin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zokky



Joined: 10 Feb 2005
Posts: 78
Location: Zgb

PostPosted: 19.05.2008 12:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hmmmm, mislim da ću se ipak još malo strpiti i/ili napraviti novi plan kupnje. Čak mi se ta ideja s cinemom i minijem ne čini tako loša..... ili možda 20'' iMac i cinema od 23''. Dva monitora su ipak dva monitora.

Razmislit ću o ovome još, hvala svima na pomoći.

_________________
lunatico
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group