Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Komentari

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Julius



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 376
Location: Jastrebarsko

PostPosted: 26.07.2008 11:27    Post subject: Komentari Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao prvo bok ljudi.
U čemu je problem?
Htio bi ispod slike omoguciti unasanje komentara i ispod tekstova.
Cijela stranica mi je u htmlu, samo mi trebaju ti komentari ispod vijesti i slika.
Da li postoji neki templat enegdje ili nesto da to napravim.

_________________
BOlje biti mrtav Pijan nego mrtav Trijezan...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 26.07.2008 12:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Neku napredniju php skriptu za galeriju i još jednu za newse staviš i to je to. Dosta ljudi stavlja cutenews za novosti, a moj savjet ti je wordpress iako je to cms. Za gallery skripte ne znam...

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 29.07.2008 11:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://js-kit.com/comments/
http://disqus.com/

ima takvih jos tona po netu...

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
nevio



Joined: 25 Dec 2007
Posts: 173
Location: New Jersey / Rijeka

PostPosted: 20.09.2008 23:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma komentari preko php-a primjerice su ako ces nesto simple ono prejednostavni... evo ti primjer nekakav, Moras samo sortirat sve slike u bazi podataka pod nekakvim ID-em ili ti ga brojem pod kojim ce se vodit ta odredjena slika. Ak nemas puno toga mos to staticno napravit inace preporucam da napravis nekakav ono page di mozes "uploadirat" slike na server.

Code:


// konekcija na bazu

// sql query
// zaboravio sam vec kako se radi sa ovim simple metodama za sql queryie pa brijem
// da je to ovako islo
$sql = mysqli_query("SELECT * FROM comments WHERE img_id = 'nekakavid'" );
$rows = mysqli_fetch_array($sql);

$html = "<ul class=\"img_comments\">";

foreach ( $rows as $row )
{
     $html .= "<li><span>{$row['user']}:</span> {$row['comment']}</li>";
}

$html .= "</ul>";

echo $html;

_________________
http://hr.linkedin.com/in/neviovesic
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group