Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Pravilnik, zakoni propisi - grafički dizajn

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 14:13    Post subject: Pravilnik, zakoni propisi - grafički dizajn Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav ljudi!

Nova sam ovdje i nadam se da mi možete pomoći u vezi nečega Evil or Very Mad

Ovako: Radi se o knjizi koju sam prelamala, dizajnirala i pripremila za tisak. Sve divno krasno, autor je dobio probni otisak, potpisao ga i ja sam knjigu pustila u tisak. Knjiga je došla iz tiska i ispada da postoji tj. pronašla se greška. Brže bolje pogledala sam da li je ista greška i na probnom, i naravno, je, dakle, gospon autor potpisao je knjigu sa greškom, a ja ispadam kriva i pred njim i naravno, pred šefom, što je naravno, nebuloza. Zanima me da li negdje postoji zapisano zakonski da se mogu ograditi? Hitno mi je.

puno hvala!
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 14:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A zašto "ispadaš kriva"?

Je li greška grafička ili u sadržaju?

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
A zašto "ispadaš kriva"?

Je li greška grafička ili u sadržaju?


Greška je valjda u sadržaju. Ja sam i crtala slike, knjiga se prelamala preko godinu dana (otezanje sa strane autora, mog šefa i sl...), mijenjale su se slike, sadržaj u nekim poglavljima i sl. Potpisivano je i pregledavano u više navrata. Evo sad sam našla nekakve ispravke od ko zna kad i ta ista (pogrešna) slika je u njima, dakle, nije skužio grešku ni prije oho-ho mjeseci. Knjiga je stručna i ja se u tu struku ne kužim da bi sama mogla vidjeti je li neka slika pogrešna ili nije. Mogu vidjeti da li je font ispao, i sve te grafičke cake i iza njih stojim, ali da li je neki graf krivo nacrtan ili formula krivo napisana, bogami ne.

Da li negdje ima pisani pravilnik ili zakon? Onako... mislim da mi prijeti otkaz.
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 17.02.2009 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako je potpisao knjigu sa greškom onda je to njegova - greška.
autorizirao je knjigu pred odlazak u tisak i potvrdio to svojim potpisom, znači da je temeljito sve pregledao i da se apsolutno slaže da takva verzija ode u tisak.
zbilja je kreten ako se sada na tebe ljuti...

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

drushtveni_otpadnik wrote:
ako je potpisao knjigu sa greškom onda je to njegova - greška.
autorizirao je knjigu pred odlazak u tisak i potvrdio to svojim potpisom, znači da je temeljito sve pregledao i da se apsolutno slaže da takva verzija ode u tisak.
zbilja je kreten ako se sada na tebe ljuti...


Pa da, i ja kažem.
To nije prvi puta da se takvo što dešava i stvarno mi je već puna kapa. Ja inače inzistiram da se svaka, ali baš svaka sitničica koja ide u tisak potpiše, ali kad šef dela za "svoje prijatele", onda je "ma možeeee" sve je OK. I tak se već desilo par puta i ja uredno dobivam po nosu, sad mi prijeti i otkazom. Zato me i zanima da li postoji pravna strana toga, jer si otkaz ne mogu priuštiti (krediti preko glave).

I još sam ga čula kad je autoru rekao: "Daj to nabrzake prelistaj, nemoj gledat sitnice da možemo što prije to zgotoviti". Uvijek sve šalje u tisak u zadnji čas i onda se čudi ko pura dreku. Naravno da je autor "samo prelistal". Al krivac mora postojati, samo da nebude on ili nedo bog gospon autor i njegova za rit si obrisat knjiga.
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 15:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po ovome što kažeš nije tvoja krivica a niti odgovornost.
Baš kako i društveni_otpadnik veli; potpisali su i time odobrili sve za tisak, tim više što je to prošlo i prijašnje korekture.

Ne bih se kladio da postoji neka zaknoska regulativa koja bi te pokrivala u ovom slučaju, ali sam poprilično siguran da na sudu potpisane stranice idu u prilog tebi. No znaš kako je s sudovima i odvjetnicima oni onda znaju da tu ne dobivaju pa bace težište na nešto drugo što ne očekuješ... no pitanje je hoće li to uopće i ići do suda.

Najveći ti je problem što ne postoji doza razuma i objektivne ocjene kod tvog šefa da kaže: "Autor je potpisao on je kriv i odgovoran. Štetu za to nažalost snosi XYZ doo ili tko već." Nažalost tvoj sudac i krvnik je ujedno osoba koja je već donijela svoj sud.
Samo vrlo umješnom taktikom to možeš promijeniti. Zašto umješnom. Jer očito šef ima interesnu povezanost prema autoru koja nadilazi interesnu povezanost šefa prema tebi. E sad ti moraš nekako to probiti.

My 2c.

Last edited by Dr01 on 17.02.2009 15:05; edited 1 time in total

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 17.02.2009 15:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Infarktuša wrote:
To nije prvi puta da se takvo što dešava i stvarno mi je već puna kapa. Ja inače inzistiram da se svaka, ali baš svaka sitničica koja ide u tisak potpiše, ali kad šef dela za "svoje prijatele", onda je "ma možeeee" sve je OK. I tak se već desilo par puta i ja uredno dobivam po nosu, sad mi prijeti i otkazom. Zato me i zanima da li postoji pravna strana toga, jer si otkaz ne mogu priuštiti (krediti preko glave).


ne vjerujem da se možeš nekako zaštititi kod današnjih privatnika.
uostalom, kakav je to šef koji ne staje ispred svog radnika, pogotovo u ovakvim slučajevima kada sve ide u tvoju korist. frajer je potpisao i od tog trenutka ni tebe ni šefa više nije briga za sadržaj koji će se otisnuti. mislim, nije mi jasno da to tvoj šef ne zna.

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 15:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Infarktuša wrote:
...ali kad šef dela za "svoje prijatele", onda je "ma možeeee" sve je OK. I tak se već desilo par puta i ja uredno dobivam po nosu, sad mi prijeti i otkazom. Zato me i zanima da li postoji pravna strana toga, jer si otkaz ne mogu priuštiti (krediti preko glave).


E yebiga, očito je da se niš nebu promijenilo niti u budućnosti i da buš unatoč svojoj pažnji i svim potpisima i ovjerama ovog svijeta nayebal(a) prije ili kasnije.
Svakako možeš uključiti u to i svog odvjetnika i ja bih to napravio da sam na tvom mjestu.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 16:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Infarktuša wrote:
...ali kad šef dela za "svoje prijatele", onda je "ma možeeee" sve je OK. I tak se već desilo par puta i ja uredno dobivam po nosu, sad mi prijeti i otkazom. Zato me i zanima da li postoji pravna strana toga, jer si otkaz ne mogu priuštiti (krediti preko glave).


E yebiga, očito je da se niš nebu promijenilo niti u budućnosti i da buš unatoč svojoj pažnji i svim potpisima i ovjerama ovog svijeta nayebal(a) prije ili kasnije.
Svakako možeš uključiti u to i svog odvjetnika i ja bih to napravio da sam na tvom mjestu.


A niš, hvala ljudi... nemam odvjetnika, ali naći ću ga ako će trebati. Spremam se i ovako i onako naći novi posao bez obzira na ovo jer pucam po šavovima od silnog kuršlusa i neorganizacije, i količine posla koji moram sama obavljati. Uz moju (tj. našu, tu ubrajam i ostale djelatnike) najbolju volju da promijenimo stvari na bolje, s njim jednostavno ne ide. Yebi ga, glup je i to e mu se odbiti o glavu, tj. već se odbija.

Quote:
@Dr01 Jer očito šef ima interesnu povezanost prema autoru koja nadilazi interesnu povezanost šefa prema tebi. E sad ti moraš nekako to probiti.


Naravno da ima. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 16:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da bi ti bilo dobro da budeš spremna po pitanju odvjetnika ako ti na bilo koji način ugrozi plaćanje kredita (npr ako ti ne želi nešto isplatiti što ti je obavezan po ugovoru). Postoje i zakonske mogućnosti da te ne može izbaciti s posla bez opravdanog razloga ali malo je onih koji bi željeli pošto poto ostati raditi kod nekoga tko ih želi nogirati pritom kod svake radnje očekujući da ih se zajebe ovako ili onako ne bi li im se stisla "pedala".

Također ne vjerujem da će te igdje drugdje dočekati malo posla koji moraš sama obavljati, uvijek će to biti puno posla Smile ali posla se ne treba bojati.

Ne treba u nečijoj firmi mijenjati stvari na bolje. Najviše što bih si ja dozvolio je da predložim vlasniku promjene a na njemu je hoće li to uvažiti ili ne. Na kraju, najvećim dijelom, njegova je lova u igri.
Ono što moraš je obavljati poslove koji su potpisani u ugovoru (često i malo šire ali unutar okvira djelatnosti djelatnika, ali to ne bi trebao biti bed jer nismo robotizirani isključivi kreteni) i raditi u korist firme.

Inače, ovo što šef prebacuje odgovornost na teret firme premda ima pisani dokument da nije odgovornost ni krivica firme je već neka od povreda zakonskih odredbi jer ne radi u interesu firme nego protiv nje (bio on vlasnik ili ne u firmi je i on samo zaposlenik), no to ti sve mogu odvjetnici objasniti.

Al ovo sve što pričamo je trla baba lan jer u osnovi sve će puknuti na tebi kako i ako on to odluči.
To sve ne znači da su zaposlenici janjad za klanje u rukama krvožednih poslodavaca. Čak štaviše mislim da su zaposlenici kod nas prezaštičeni nekim bizarnim zakonskim regulama, ali to je druga tema.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 17:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Mislim da bi ti bilo dobro da budeš spremna po pitanju odvjetnika ako ti na bilo koji način ugrozi plaćanje kredita (npr ako ti ne želi nešto isplatiti što ti je obavezan po ugovoru). Postoje i zakonske mogućnosti da te ne može izbaciti s posla bez opravdanog razloga ali malo je onih koji bi željeli pošto poto ostati raditi kod nekoga tko ih želi nogirati pritom kod svake radnje očekujući da ih se zajebe ovako ili onako ne bi li im se stisla "pedala".


Naravno, sve to kužim i u stvari jedini razlog što nisam otišla je da nisam našla nešto što mi odgovara (ponajviše financijski). Da nemam kredite... snašla bi se a on bi već odavno bio prošlost Wink

Quote:
Također ne vjerujem da će te igdje drugdje dočekati malo posla koji moraš sama obavljati, uvijek će to biti puno posla Smile ali posla se ne treba bojati.


Joj, znam. Nisam osoba koja kuka zbog posla. Stvarno volim raditi, volim svoju struku i volim raditi različite poslove a ne kao da sam na štanc-traci u tvornici samo jednu stvar pikati i to je to. Ne želim sada u detalje kako i šta je u firmi, ali nije dobro i ja sam zadnjih 6 mjeseci prikovana za komp od 7 ujutro (tj. pol 7 jer tad dođem) do 15.30. Bez pauze. Jedem dok radim. I OK, radila sam tako i prije kad je bio neki veći projekt, nosila doma, nema beda. Ali više ne mogu. Nemam snage, energije, više nemam ni ideja, bojim se grešaka jer sam pod užasnim stresom, telefon mi zvoni svakih 5 minuta, samo zahtjevi od strane prodaje (da ne velim da je zaposlio još ljudi u prodaji, što znači više posla za mene jer svatko od njih treba prodat nešto i svako od njih treba sad ovakav letkić, sad onakav), a još moram voditi brigu i o tiskarama, odlaziti tamo, tražiti ponude, pripremati, prelamati knjige, paziti vanjske suradnike (koje je on izabrao i koji su absolute CRAP) i ispravljati njihove greške.... pa čovječe nemrem više, al fakat nemrem. Pucam po šavovima. Već ga godinu dana molim da zaposli nekog juniora, podučit ću ga ja, nema beda, samo da mi pomogne sa p*zdarijama koje mi oduzimaju vrijeme. Al ne. Ne može. Ja moram sve. Robovlasničko faking društvo. A ti reci da je to normalno. I moguće za jednu osobu da to sve radi a ne pukne po pola nakon nekog vremena. Da ne velim opet, koliko se panično bojim grešaka. I za tuđe me bebe u zdrav mozak, a za vlastite ne želim ni znati.

Quote:
Ne treba u nečijoj firmi mijenjati stvari na bolje. Najviše što bih si ja dozvolio je da predložim vlasniku promjene a na njemu je hoće li to uvažiti ili ne. Na kraju, najvećim dijelom, njegova je lova u igri.


Pa to i radimo. Al niš koristi. Wink Čak se on i složi, al fućkaš to kaj se on složi na riječima kad je na djelima sve po starom. Ili još gore.


Evo sad sam se izjadala. Sorry. Dođem na forum prvi puta i puknem hahaha. A morala sam.

[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 17:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Al barem se bolje osjecas, a i to je nesto.

Ja bih napravio sljedece (ako bih si ti mogao dozvoliti).
Cekao bih trenutak dok je dobre volje - to obicno pada nakon radnih sati.
Otisao bih do njega i rekao sto sve radim kako spada, kako stitim interese firme i samim time njegove novce i njegove interese (ako je on vlasnik), ali da ima i nekih stvari koje me dosta muce.
1. Da full pazis kada radis i da stits njega i posao od stete i odgovornosti i da te kritiziranje smeta ako se naprijed niste za takav show dogovorili. Prijedlog rjesenja da se s tobom unaprijed dogovori kad ce te pred nekime kritizirati.
2. Da pucas po savovima i ne stizes (u biti sada jos stizes a kada pocnes kasniti s isporukom onda ce se vidjeti da ne stizes), pa ti reci da si na rubu svojih mogucnosti i da ne mozes vise izdrzati ovaj tempo. Prijedlog rjesenja preraspodjela posla ili na novog djelatnika (stalni ili honorarni) ili na vanjsku uslugu.
3. Naglasi da te smeta neorganizacija i stalni upadi nekoga gdje svatko zeli nesto i da na taj nacin se gubi vrijeme i a samim time i njegov novac. Prijedlog rjesenja je da postoji terminska tabela u koju se takvi padobranci u rupe slobodnog vremena mogu upisivati uz njegovo odobrenje.

Vjerujem da bi ovo mozda bili astronomski koraci za tvog sefa, ali jedno je sigurno a to je da je saznao za ono sto te muci i ne samo to vec mu predlazes i rjesenja. Ti u ovoj situaciji mozes dobiti i pedalu tako da se to radi samo ako imas drugo rjesenje. Ako te poslusa super, ako ne onda bolje odi jer ti nebu bolje ako ostanes.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
KAMI



Joined: 14 Oct 2006
Posts: 100

PostPosted: 17.02.2009 17:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nego stani na loptu...zapali pljugu ili što te već veseli/smiruje.
Koliko vidim posao te ubija...nemaš šta razmišljati bježi...najgore se zakopat negdje i misliti nema izlaza, kredit ili ne.
Ima dobrih poslova/šefova samo treba biti strpljiv. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 17:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Al barem se bolje osjecas, a i to je nesto.

Ja bih napravio sljedece (ako bih si ti mogao dozvoliti).
Cekao bih trenutak dok je dobre volje - to obicno pada nakon radnih sati.
Otisao bih do njega i rekao sto sve radim kako spada, kako stitim interese firme i samim time njegove novce i njegove interese (ako je on vlasnik), ali da ima i nekih stvari koje me dosta muce.
1. Da full pazis kada radis i da stits njega i posao od stete i odgovornosti i da te kritiziranje smeta ako se naprijed niste za takav show dogovorili. Prijedlog rjesenja da se s tobom unaprijed dogovori kad ce te pred nekime kritizirati.
2. Da pucas po savovima i ne stizes (u biti sada jos stizes a kada pocnes kasniti s isporukom onda ce se vidjeti da ne stizes), pa ti reci da si na rubu svojih mogucnosti i da ne mozes vise izdrzati ovaj tempo. Prijedlog rjesenja preraspodjela posla ili na novog djelatnika (stalni ili honorarni) ili na vanjsku uslugu.
3. Naglasi da te smeta neorganizacija i stalni upadi nekoga gdje svatko zeli nesto i da na taj nacin se gubi vrijeme i a samim time i njegov novac. Prijedlog rjesenja je da postoji terminska tabela u koju se takvi padobranci u rupe slobodnog vremena mogu upisivati uz njegovo odobrenje.

Vjerujem da bi ovo mozda bili astronomski koraci za tvog sefa, ali jedno je sigurno a to je da je saznao za ono sto te muci i ne samo to vec mu predlazes i rjesenja. Ti u ovoj situaciji mozes dobiti i pedalu tako da se to radi samo ako imas drugo rjesenje. Ako te poslusa super, ako ne onda bolje odi jer ti nebu bolje ako ostanes.


Sutra je sastanak. A sve ovo mu je već rečeno. Više puta. I ne samo od mene, da ne ispada da ja kukam, već su mu rekli ljudi koji rade uz mene...
Back to top
View user's profile Send private message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 17:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

KAMI wrote:
Nego stani na loptu...zapali pljugu ili što te već veseli/smiruje.
Koliko vidim posao te ubija...nemaš šta razmišljati bježi...najgore se zakopat negdje i misliti nema izlaza, kredit ili ne.
Ima dobrih poslova/šefova samo treba biti strpljiv. Very Happy


Imaš praf... Osim što ja na dobrog šefa još nisam naišla Sad Sad Sad
Back to top
View user's profile Send private message
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 17.02.2009 18:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

drushtveni_footpads wrote:

uostalom, kakav je to šef koji ne staje ispred svog radnika, pogotovo u ovakvim slučajevima kada sve ide u tvoju korist. frajer je potpisao i od tog trenutka ni tebe ni šefa više nije briga za sadržaj koji će se otisnuti. mislim, nije mi jasno da to tvoj šef ne zna.


hrvat, katolik.
Back to top
View user's profile Send private message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 17.02.2009 18:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kristl Karington wrote:
hrvat, katolik.


hahahaha nemoj mi reći da ga znaš ??? Razz Laughing

kleči f crikvi svake nedele kad smo kod toga Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Infarktuša



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 11
Location: Zagreb

PostPosted: 18.02.2009 12:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo javljam da je sve dobro prošlo. kao da se nije niš desilo. Shocked
Question
Al glavno da ja nisam spavala cijelu noć...

I dalje tražim nešto novo.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group