Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Prometna signalizacija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
njofra2009



Joined: 23 Feb 2009
Posts: 4

PostPosted: 23.02.2009 20:55    Post subject: Prometna signalizacija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gdje se mogu pronaći neka pravila o prometnim znakovima.
Veličina, boje i sl. Ima li igdje to za download gotovi znakovi.
Evo mene zanima T20 znak sa ove stranice
Code:
http://www.signalsistem.hr/turisticka_ostala_signalizacija.php
nije mi probelm ga napraviti u vektorima ali nigdje ne mogu pronaći dimenzije i boje neki standardi ipak moraju postojati.
Back to top
View user's profile Send private message
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 23.02.2009 21:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to je turisticka odnosno tzv. smedja signalizacija, imas pravilnik objavljen u Narodnim novinama, ne znam da li je to jos na snazi ili ima nesto novije
Back to top
View user's profile Send private message
njofra2009



Joined: 23 Feb 2009
Posts: 4

PostPosted: 23.02.2009 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da ovo mi uveliko pomaže ali nema koja je boja samo pise smeđa, a koja smeđa i postoji li igdje za download, kupiti ovi znakovi gotovi u vektorima.
Back to top
View user's profile Send private message
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 23.02.2009 22:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

boja je ova
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group