Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
problem s crnom!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
norco



Joined: 21 Dec 2005
Posts: 18

PostPosted: 04.03.2009 12:06    Post subject: problem s crnom! Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bok svima,

radim knjižurinu u InDesignu CS3 5.0.4 sa uključenim Color Settings (Adobe RGB 1998, CMYK - euroscale uncoated) 35 araka c/b i 1 arak boja. Pri isprintu teksta za korekturu (canon IR6000) sam skužio da mi printa lagano sivkast tekst, da nije puna crna boja slova. Tekstu je pridružen color swatch Black (0-0-0-100, tint=100%) koji je na oko svjetliji od, recimo, Registration swatch-a.
Prilikom eksportiranja u PDF (postavke Press Quality) je sve ok i slova su fakat crna ali eksport u EPS koji mi treba za klapne (koricu radim u Corelu) nije dobar tj. sivkasta su slova. Postavke pune crne u ID su obe na display/output all black as rich black + overprint black swatch at 100%.
Jel bi možda trebao napravit swatch za tekst sa vrijednostima za punu crnu u CMYK-u il kaj?

Isključivanjem Color Settings-a sve radi kako treba što bi mi pasalo da u samom dokumentu nema boje ali ja bi ga ipak volio imati uključenog.

Hvala na odovorima!
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 04.03.2009 13:02    Post subject: Re: problem s crnom! Add user to your forum ignore list Reply with quote

norco wrote:

Isključivanjem Color Settings-a sve radi kako treba što bi mi pasalo da u samom dokumentu nema boje ali ja bi ga ipak volio imati uključenog.


Pa evo sam si si odgovorio...
Iskljuci color settingse u InDesignu... To ti ne treba...
Npr. ak imas neke fotke koje ubacujes u layout onda na te fotke ljepis profil u Photoshopu. Znaci u Photoshopu imas upaljene settingse... Onda slika ima svoj profil.
Sto se desi kad imas profil upaljen i u PS i IND. Npr. slika ima profil u Photoshopu, onda je ubacis u InDesign koji ima upaljene color postavke i onda IND dodaje jos jedan layer color postavki na cjeli layout a samim tim i na sliku koja na kraju izadje pretamna zbog dva puta apliciranih settingsa... Znam da zvuci glupo, ali vjeruj tako je...
Iskljuci setingse u IND, to ti nikada nece trebati... samo Photoshop zbog slika.
A ako nemas slike opet ti ne treba u IND color settings jer kada radis export u PDF ili kako to ja radim (old school) print u PostScript fajl pa distiller. Kako god radio, export ili distiller moras imati profile i job options fajle od tiskare odnosno ripa. E onda ti profili kelje na tvoj pdf profil koji treba ici...

Tako da color setings u InDesignu zapravo nicemu ni ne sluzi.. To ti fakat nije bitno.
Najbitnije je na slike zaljepiti profil u Photoshopu (pitaj u tiskari koji profil da primjenis) i imati job options fajl za export ili distiller.. i ppd fajl od ripa...

kuzis Smile
Back to top
View user's profile Send private message
norco



Joined: 21 Dec 2005
Posts: 18

PostPosted: 04.03.2009 16:03    Post subject: Re: problem s crnom! Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bond wrote:
Najbitnije je na slike zaljepiti profil u Photoshopu (pitaj u tiskari koji profil da primjenis) i imati job options fajl za export ili distiller.. i ppd fajl od ripa...


ne bi vjerovao ali potpuno mi je jasno, pitam se samo kako prije nisam malo razmišljao svojom glavom u vezi tih profila i color settingsa... Rolling Eyes

surađujem sa recom-om (po nalogu izdavača) koji nikako da mi kažu kome daju materijale na tisak, skrivaju taj info ko zmija noge! Znam da su bili u kompi sa Bauerom ali kako sad stvari stoje nakon spajanja nemam pojma. Tako da niš od profila, job optiona i ppd-a! Crying or Very sad

recimo, probni otisak sam zadnji put dobio isprintan na draftu nekog jeftinog printera! Shocked

Hvala Bond
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 04.03.2009 17:05    Post subject: Re: problem s crnom! Add user to your forum ignore list Reply with quote

norco wrote:
Bond wrote:
Najbitnije je na slike zaljepiti profil u Photoshopu (pitaj u tiskari koji profil da primjenis) i imati job options fajl za export ili distiller.. i ppd fajl od ripa...


ne bi vjerovao ali potpuno mi je jasno, pitam se samo kako prije nisam malo razmišljao svojom glavom u vezi tih profila i color settingsa... Rolling Eyes

surađujem sa recom-om (po nalogu izdavača) koji nikako da mi kažu kome daju materijale na tisak, skrivaju taj info ko zmija noge! Znam da su bili u kompi sa Bauerom ali kako sad stvari stoje nakon spajanja nemam pojma. Tako da niš od profila, job optiona i ppd-a! Crying or Very sad

recimo, probni otisak sam zadnji put dobio isprintan na draftu nekog jeftinog printera! Shocked

Hvala Bond


Onda te nije ni briga kako ce ispasti... Nisi ti odgovoran za kvalitetu.
To sve govori o (ne)profesionalnosti odredjenog broja ljudi koji se bave ovim poslom...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group