Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
MySQL database transfer

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Codemaster



Joined: 10 Jul 2006
Posts: 189
Location: Metkovic

PostPosted: 07.03.2009 20:52    Post subject: MySQL database transfer Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav!

Jel mi može neko objasniti kako se obavlja transfer MySQL baze sa jednog servera na drugi. S tim da svi podaci u njoj ostanu i da struktura baze ostane ista.
Vidio sam da u PhpMyAdmin-u ima opcija export i import, ali neznam kako namjestiti parametre da sve ispadne kako treba. Pokušao sam najprije eksport baze koju trebam prebaciti preko web sučelja phpMyAdmina i spremio sam je kao .sql file na svoje računalo, međutim kad sam taj file pokušao importati na drugom serveru izbacilo mi je neki error. Navodno da sintaksa nije u redu.
Jel' može neko pomoć'?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 08.03.2009 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

možda nisu iste verzije mySql servera ?

_________________
there R only 10 typs of ppl.
Those who understand binary & those who don't.
Back to top
View user's profile Send private message
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 08.03.2009 11:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zaljepi koji error ti izbaci

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Codemaster



Joined: 10 Jul 2006
Posts: 189
Location: Metkovic

PostPosted: 08.03.2009 12:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

verzije mysql servera su iste.

evo, uploadao sam screenshotove na server pa pogledajte:

http://www.clubdjteam.net/mi3images/img1.jpg
http://www.clubdjteam.net/mi3images/img2.jpg

_________________
Let's play!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
wxyzrusmir



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 256
Location: Sarajevo

PostPosted: 08.03.2009 17:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nedavno sam to morao uraditi jer sam izgubio sve podatke radi prokletog hostinga. kreirao sam bazu offline ko dsebe napunio je ponovo. na novom hostu kreirao praznu bazu sa istim imenom, user i pass kao sto je kod mene i importovo sa svog racunara radi. nista nisam htio da mijenjam od onoga sto mi je phpmyadmin ponudio.

probaj tako. kreirati praznu bazu, pa importovati kako exportujes bez diranja nekih stavri.

_________________
ideas are all that you need | www.ideaisall.com
brainstorming magazine | use the brain to get ideas | www.brainstorming.ba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Codemaster



Joined: 10 Jul 2006
Posts: 189
Location: Metkovic

PostPosted: 08.03.2009 17:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

wxyzrusmir wrote:
nedavno sam to morao uraditi jer sam izgubio sve podatke radi prokletog hostinga. kreirao sam bazu offline ko dsebe napunio je ponovo. na novom hostu kreirao praznu bazu sa istim imenom, user i pass kao sto je kod mene i importovo sa svog racunara radi. nista nisam htio da mijenjam od onoga sto mi je phpmyadmin ponudio.

probaj tako. kreirati praznu bazu, pa importovati kako exportujes bez diranja nekih stavri.


tako sam isprva i napravio, ali nije htjelo. zato sam i postavio pitanje ovdje ako neko možda zna u čemu je problem

_________________
Let's play!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 09.03.2009 07:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jeli to imaš neka hrvatska slova u ključnim nazivima baze ( imena tablica, imena polja ili sl. ) ?

da te ne zeza razlika u kodnim stranicama ili nešto oko tih naših slova?

_________________
there R only 10 typs of ppl.
Those who understand binary & those who don't.
Back to top
View user's profile Send private message
Codemaster



Joined: 10 Jul 2006
Posts: 189
Location: Metkovic

PostPosted: 09.03.2009 09:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma nije. to je baza od phpbb3 foruma - nema hrvatskih slova u nazivima baze ili tablica

_________________
Let's play!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 09.03.2009 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aj reci mi koji je to ve? dupliciran key. ( sa slike 2 )
možeš li taj key nać u tablici i vidit kako se zove

_________________
there R only 10 typs of ppl.
Those who understand binary & those who don't.
Back to top
View user's profile Send private message
F34R



Joined: 08 Mar 2009
Posts: 30
Location: Metković

PostPosted: 09.03.2009 15:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To ti je zbog čćšđ...događalo se i meni...Tako ti je to kad si iz mtk Very Happy Very Happy Very Happy Laughing
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 09.03.2009 15:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Smile
nije samo do mtk .. i sol je isto ima frke sa tim Smile

_________________
there R only 10 typs of ppl.
Those who understand binary & those who don't.
Back to top
View user's profile Send private message
F34R



Joined: 08 Mar 2009
Posts: 30
Location: Metković

PostPosted: 09.03.2009 18:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ivan Podrug - e1 wrote:
Smile
nije samo do mtk .. i sol je isto ima frke sa tim Smile

Dobro je dok se ne prosiri na ostale gradove Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
i72852



Joined: 25 Feb 2004
Posts: 81

PostPosted: 09.03.2009 20:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Codemaster wrote:
ma nije. to je baza od phpbb3 foruma - nema hrvatskih slova u nazivima baze ili tablica

meni se ovo dogadalo zbog velike kolicine podataka..
pokusaj prenosit dio po dio..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group