Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ID stranice

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
BInE



Joined: 08 Apr 2009
Posts: 58

PostPosted: 29.04.2009 11:13    Post subject: ID stranice Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sory svima ako sam u zadnje vrijeme malo dosadan sa oitanjima u aspx-u, ali jednostavno mi je lakse kada i vama kazes svoj problem, jer vise glava bolje razmisljaju,

ovaj put je problem ID sranice koju trebam pozvati ovako:

/****/
<a href="clan_1.aspx?id=<%#Eval("FirmaID")%>">+ saznaj više</a>
/***/

mene zanima kako dobiti ovaj id broj, tj., ono sto cese naci pod ovim "<%#Eval("FirmaID")%>",

bazu sam sriktao sve super radi samo kad bi sada jos mogao da pozivam te stvari na ovaj nacin.

hvala
Back to top
View user's profile Send private message
zipa



Joined: 25 Feb 2007
Posts: 34
Location: Pariz/Pula

PostPosted: 29.04.2009 12:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislis na ovako nesto?

Code:

ID = FirmaID.ToString;


Sto ti u stvari predstavlja kontrola FirmaID? Label? Nesto drugo?
Back to top
View user's profile Send private message
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 29.04.2009 12:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koliko se sjećam... Ako ti se link nalazi u repeater-u onda mu trebaš odrediti data source (dataBinding, nisam siguran kako se zove pošto 2 godine nisam radio web u .net-u Smile ) i uglavnom moraš imati kolona u datasource-u koja se zove FirmaID da ti to tako funkcionira.

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
BInE



Joined: 08 Apr 2009
Posts: 58

PostPosted: 29.04.2009 13:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zipa na to sam mislio,

gdje postaviti u reapiteru nekog sablona, taj id ili kako uopste vi npr. dobijate i kreirate stranice koje cete posle pozvati preko ID-a,

hvala vam
Back to top
View user's profile Send private message
Moebius



Joined: 26 Jan 2004
Posts: 245
Location: zagreb

PostPosted: 29.04.2009 14:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fun.ky dobro zbori, datasource ti mora imati kolonu naziva FirmaID.
datasource ne mora nuzno biti repeater, moze biti i datatable, arraylist, ako se dobro sjecam,
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BInE



Joined: 08 Apr 2009
Posts: 58

PostPosted: 29.04.2009 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

skuzio sam i uradio,

hvala decki
Back to top
View user's profile Send private message
BInE



Joined: 08 Apr 2009
Posts: 58

PostPosted: 30.04.2009 09:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok ovo sam skuzio i frcera, ali ako moze samo da se nadovezem na ovo pitanje,
sa novim pitanjem:

kako postaviti naslov, koji se navede u bazi, u title nove stranice.
Ovo je bilo prilicno jednostavno jer se u reapiter postavi eval i to ono uzima iz baze ono sto mu se nalazi u evalu, ali kako taj eval postaviti u title (mislim na ovaj eval <%#Eval("Nesto")%>.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group