Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
AUTOCAD web za početnike ?
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 14.01.2010 12:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imam pitanje.

Naime crtam nacrte kuće. Vrijednost jedinice je cm i trebam isprintati u M1:100

kada odem u layout namjestim prvo papir na A3, zatim namjestim viewport i taj tlocrt kuće. kada stavim custom scale 0.1 i kliknem na viewport piše da mi je M1:10 i crtež mi je preveliki i ne vidi se u cijelosti. A ako odaberem M1:100 iz padajućeg izbornika ista stvar je događa.

Kako ovo riješiti?
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 14.01.2010 15:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za početak, postavku A3 papira za početak zaobiđi za sada. Ono što prvo napravi je:
Prebaci se u LAYOUT.

File->Page setup manager ->Modify i tamo gdje je Plot scale opcija namjesti 1:1 i neka ti budu popstavljeni mm.

Onda odeš u View ->Viewports->1 viewport.

Klikneš u layoutu, razvučeš proizvoljno rectangle i dobiješ viewport u nekoj x scale-u.

Označiš taj rectangle, desnom tipkom klikneš i odabereš Propertyes na dnu izbornika.
Potražiš Custom scale u MISC sekciji i tamo upiši 0.1. Zatvori property panel, deselektiraj rectangle. Trebao bi vidjeti da si skalirao nacrt. Malo razvlačiš taj rectangle da namjestiš vidljivost viewporta. To je to. Ako uzmeš list naredbu i klikneš na rtaj rectangle, trebao bi ti dati dimenzije width i height u mm nešto tipa 380.00 width, height 250.00 (što bi bilo možda približno to, obzirom da ti stane na A3. Složit ću ti i screenshoteve ako treba, ako ti ovo ne uspije.
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 14.01.2010 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://img693.imageshack.us/img693/4705/aaapa.png

evo kako to meni ispadne...ne pišu one dimenzije kao što si ti napisao. i zašto mi piše da je M1:110 kada kliknem na viewport? ppiše tamo na onoj alatnoj traci viewports... stavila sam 0.1 u custom scale...
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 14.01.2010 21:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ono u alatnoj traci, tj. tocnije ono dole desno gdje ima ona opcija VP scale sa lokotom i sl. ne diraj!!. To su anotacije, koje da bi funkcionirale, trebaju biti postavljene kako trebaju. To te vjerojatno mrda. Nego, onaj viewport što imaš, označi i u properties-ima pod custom scale upiši 0.1 a annotation scale ti mora biti 1:1. (Ovaj annotation scale - to to je malo iznad Custom scale-a u properyesu). A standard scale će ti izbaciti 1:10 ali na to se namoj obazirati. Neda mi se pisati zbog čega je to 1:10 (povezano je sa papirom i tim odnosima).

Evo ti screenshot kako ti treba izgledati
http://img691.imageshack.us/img691/3291/screenshot001cp.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 14.01.2010 21:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thx! Smile

onda je to valjda dobro kaj sam napravila. sve mi izgleda kao na tvom screenshotu..

ali možeš li mi pojasniti zaššto piše 1:10 kada selektiram viewport? preety please!!!! Angel
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 14.01.2010 22:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uzmi još distance tool i izmjeri neku duljinu u layoutu za koju znaš koliko ti treba biti printano. npr zid od 30cm u 1:100 =0,3cm ili 3mm. Distance ti treba dati vrijednost 3, jer u layoutu se sve odvija u mm (zbog toga što je standard za dimenziju papira mm). Još bolje, nacrtaj u layoutu A3 papir (@420,297) -ovdje u layoutu moraš crtati sve u milimetrima i to u mjerilu 1:1.
Ako ti viewport stane u taj rectangle (@420,297), onda je OK.
Kad printaš, onda pod Plot scale stavljaš 1:1 (nikako 1:100 ili nešto slično) jer si skalirala viewport!!! Oprez!!!!
I na kraju, probaj isprintati to, i vidi da li je to 100-tka.

A ovo 1:10 ti je namješteno po defaultu za mm. Ako probaš crtati u mm i onda upotrijebiti ta mjerila u annotation i VP scale, funkcionirati će. Ovako niš, moraš ih namjestiti. Ali duga je to priča. Drago mi da sam pomogao. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 14.01.2010 22:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

alveolina wrote:
thx! Smile

onda je to valjda dobro kaj sam napravila. sve mi izgleda kao na tvom screenshotu..

ali možeš li mi pojasniti zaššto piše 1:10 kada selektiram viewport? preety please!!!! Angel


Kad selektiraš taj viewport, taj standars scale potpuno zanemari. Ti gledaj što imaš u Custom scale. Tu ćeš uvijek, i samo uvijek definirati svoje mjerilo, u Custom scale-u.
Čuj, kad napraviš par layouta, skužit ćeš sve. Sad na to možeš uvaliti i detalj u 1:50. Napraviš novi viewport, skaliraš ga za 50-tku i move na layout koji je 100-tka. Printas znaci nacrt koji je u 100-tki sa detaljem u 50-tki. A detalj si crtala u 1:1, kao i nacrt. Nema ono, budem se preracunavao, koliko mi mora biti to kad printam u 100-tki da izgleda kao 50-tka...

Layouti i viewportovi su jako moćna stvar, i obavezno je znati. Kad se ufuraš u to, onda počni zamrzavati layere na nivou viewporta, mijenjaj boje layera na nivou viewporta i sl. bolesnoće.... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 15.01.2010 10:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
Uzmi još distance tool i izmjeri neku duljinu u layoutu za koju znaš koliko ti treba biti printano. npr zid od 30cm u 1:100 =0,3cm ili 3mm. Distance ti treba dati vrijednost 3, jer u layoutu se sve odvija u mm (zbog toga što je standard za dimenziju papira mm). Još bolje, nacrtaj u layoutu A3 papir (@420,297) -ovdje u layoutu moraš crtati sve u milimetrima i to u mjerilu 1:1.
Ako ti viewport stane u taj rectangle (@420,297), onda je OK.
Kad printaš, onda pod Plot scale stavljaš 1:1 (nikako 1:100 ili nešto slično) jer si skalirala viewport!!! Oprez!!!!
I na kraju, probaj isprintati to, i vidi da li je to 100-tka.

A ovo 1:10 ti je namješteno po defaultu za mm. Ako probaš crtati u mm i onda upotrijebiti ta mjerila u annotation i VP scale, funkcionirati će. Ovako niš, moraš ih namjestiti. Ali duga je to priča. Drago mi da sam pomogao. Wink


Izmjeriim sa distance neki zid ali mi nije 3 već 30.....kaj sad???
kad nacrtam rectangle dim 420,297 rec je malo veći nego viewport....
jel to sve nekaj krivo ili ja paničarim bzvz? Confused
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 15.01.2010 10:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:

Izmjeriim sa distance neki zid ali mi nije 3 već 30.....kaj sad???
kad nacrtam rectangle dim 420,297 rec je malo veći nego viewport....
jel to sve nekaj krivo ili ja paničarim bzvz? Confused


Ponovi taj postupak, i u command promptu upiši distance. Tu tu treba vratiti 3. Kad ser distance tool koristi u layoutu, tj kad mjeriš neku duljinu na nacrtu, onda ti vraća stvarnu duljinu (to je onih tvojih 30cm). Zato ponovi distance, i u command prompt upiši naredbu distance. Ako ti je rectangle malo veći od viewporta, dobro je. Lupi mi screenshot da vidim.

Po tvojoj procjeni, jer štima veličina viewporta (nacrta) tom rectanglu koji predstavlja papir A3?
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 15.01.2010 11:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E puno ti hvala kaj mi pomažeš! Smile

http://img62.imageshack.us/img62/3883/31174945.jpg

evo ti i taj nacrt odmah:

http://www.2shared.com/file/10684330/dd7050fa/Drawing3.html
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 15.01.2010 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo ti file natrag. Malo sam namjestio viewport. Scale ti je bio 0.0911. Generalno postupak OK, ali nije dobar scale.
Ovo je moj modificirani. U layoutu imaš upute
http://www.2shared.com/file/10684922/27f28541/Drawing3.html
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 15.01.2010 12:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad sam ti slala crtež nisam postavljala nikakav scale pa je zato krivo pisalo.
Onda sam dobro radila...Ali nikak da mi uspije ovo sa distance! Laughing užas! Embarassed

Tu na ovom file-u koji si mi ti poslao sam još samo podesila veličinu papira na A3 u page manageru...to je ok jel? Inače ja to namjestim prije nego podesim custom scale....

Znali uvijek idem sa custom scale?

Jer imam i još jedan crtež kaj moram crtati. Neku prugu dugu 11 km moram staviti u cad. I onda sam mislila to crtati u cm. Format papira bi bio neki iduženi A3.
Inače podjelila bih crtež na kilometre tako da mi svaki km ispadne 4 cm na papiru.... Pa sam nekak došla do zaključka da bi M trebalo biti 1:25000...neznam kak sam do toga došla sam znam da neznam kak to namjestiti... Laughing to isto sa custom scale?

e hvala,hvala,hvala! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 15.01.2010 12:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo ti screenshot ovoga sa distance naredbom http://img15.imageshack.us/img15/7291/distanc.jpg

Papir namjestiš kasnije, no nije toliko bitno, jer kad printaš uzmeš naredbu window i uhvatiš rub papira (okvira) i pustiš na plot. Mislim, uzmes vanjski rub papira, jer papir u cadu te mrda ,malo makne margine i sl.
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 15.01.2010 12:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
Evo ti screenshot ovoga sa distance naredbom http://img15.imageshack.us/img15/7291/distanc.jpg

Papir namjestiš kasnije, no nije toliko bitno, jer kad printaš uzmeš naredbu window i uhvatiš rub papira (okvira) i pustiš na plot. Mislim, uzmes vanjski rub papira, jer papir u cadu te mrda ,malo makne margine i sl.


ahaaa!!!uspjela! Smile i to mi je duljina na papiru kad sa isprinta?

nadam se da ćemo se jednog dana nekako sresti pa da te počastim sa nečim! pomogao si mi puno. Wink
i sorry kaj te gnjavim ali malo sam spora kad je scale u pitanju i printanje općenito.....
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 15.01.2010 12:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

alveolina wrote:


ahaaa!!!uspjela! Smile i to mi je duljina na papiru kad sa isprinta?

Da ,to ti je stvarna duljina koja će biti printana (3mm) - 30cm u mjerilu 1:100 =0,3 cm tj. 3mm, a kako sam naveo prije, u layoutu su sve mjere u mm. Znači taj 3 je dobar i znak da si dobro napravila layout. Ako je mjerilo 1:50 onda će ti pisati u distanceu 6 (30cm =0,6cm u MJ 1:50)!. Štima?
Quote:

nadam se da ćemo se jednog dana nekako sresti pa da te počastim sa nečim! pomogao si mi puno. Wink
i sorry kaj te gnjavim ali malo sam spora kad je scale u pitanju i printanje općenito.....

Wink

Ma gle, ja sam trenutno na poslu, gdje se mrdam sa CAD-om cijeli dan (8h dnevno, 5 dana tjedno). Radim jedno, mislim na Adobe Illustrator, javascript code i sl. Tak mi vrijeme brže prođe....cad je monotonija...
Drago mi je da sam ti pomogao. Ak imaš pitanja kasnije, zalijepi ovdje pa ćemo riješiti.

Što se tiče distance toola, sve si dobro radila, ali niski kužila, kad upišeš naredbu dodatnu.... eto, riješeno.
Pozdrav.
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 16.01.2010 23:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
alveolina wrote:


ahaaa!!!uspjela! Smile i to mi je duljina na papiru kad sa isprinta?

Da ,to ti je stvarna duljina koja će biti printana (3mm) - 30cm u mjerilu 1:100 =0,3 cm tj. 3mm, a kako sam naveo prije, u layoutu su sve mjere u mm. Znači taj 3 je dobar i znak da si dobro napravila layout. Ako je mjerilo 1:50 onda će ti pisati u distanceu 6 (30cm =0,6cm u MJ 1:50)!. Štima?
Quote:

nadam se da ćemo se jednog dana nekako sresti pa da te počastim sa nečim! pomogao si mi puno. Wink
i sorry kaj te gnjavim ali malo sam spora kad je scale u pitanju i printanje općenito.....

Wink

Ma gle, ja sam trenutno na poslu, gdje se mrdam sa CAD-om cijeli dan (8h dnevno, 5 dana tjedno). Radim jedno, mislim na Adobe Illustrator, javascript code i sl. Tak mi vrijeme brže prođe....cad je monotonija...
Drago mi je da sam ti pomogao. Ak imaš pitanja kasnije, zalijepi ovdje pa ćemo riješiti.

Što se tiče distance toola, sve si dobro radila, ali niski kužila, kad upišeš naredbu dodatnu.... eto, riješeno.
Pozdrav.


Pogledaj post iznad ovog tvog... Very Happy novo pitanje je već tu! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 17.01.2010 15:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

alveolina wrote:


Znali uvijek idem sa custom scale?

Jer imam i još jedan crtež kaj moram crtati. Neku prugu dugu 11 km moram staviti u cad. I onda sam mislila to crtati u cm. Format papira bi bio neki iduženi A3.
Inače podjelila bih crtež na kilometre tako da mi svaki km ispadne 4 cm na papiru.... Pa sam nekak došla do zaključka da bi M trebalo biti 1:25000...neznam kak sam do toga došla sam znam da neznam kak to namjestiti... Laughing to isto sa custom scale?

e hvala,hvala,hvala! Smile

Mislim da je ovo pitanje jel? Evo ovako:

Što se tiče layouta, kad slažeš viewport i kad ga trebaš skalirati, uvijek definiraš Custom Scale, tj. faktor smanjenja prave veličine na printanu veličinu za određeno mjerilo. One opcije koje ti autocad kak ti nudi za mjerilo, ostavi na miru, dok se malo ne uhodaš sa cijelom tom pričom i ne skužiš kako to funkcionira. Znači, napraviš viewport, onda u custom scale i definiraš skalu tog viewporta.

Sjeti se kako se crta na papiru u mj 1:50->duljinu od 100cm preračunavaš za mjerilo i tu veličinu crtaš na papir, znači 100cm->1:50=2cm na papiru. Znači, tvoj papir na koji crtaš je layout u Autocadu.
Kada bi išla crtati po layoutu, onda bi crtala kao i na papir, preračunavala mjere za mjerilo, i crtala to u milimetrima u layoutu, jer kako sam naveo u layoutu se radi u mm, sve mjere, duljine su izražene u mm (sjeti se distance tool-a što ti vraća)

Zbog činjenice, da stišćeš viewport tj. skaliraš, prilikom plotanja ti u Plot scale opciji uvijek treba biti postavljeno 1:1, jer si smanjila viewport za faktor F tako da kad isprintaš nacrt, duljina printana odgovara stvarnoj duljini u prirodi ovisno o mjerilu. U onom tvom nacrtu, okvir sam nacrtao 420 x 297 (420mm x 297 mm ==A3 papir)->Znači u mjerilu 1:1 i u milimetrima. Kada bih htjeo nacrtati okvir A4 papira, onda bi to bilo 210 x 297 itd. Kada bih htjeo nacrtati kvadrat 5 x 5 cm, onda bi to bilo 50 x 50 u layoutu. Malo se poigraj u layoutu, pusti koji nacrt na Print na A4 pa vidi kako se to ponaša. Moraš se s time poigrati.

Kada bih u modelu crtao okvir (420 x 297), to bi bilo 2100 x 2970(autocad jedinica)za MJ 1:100 jer 2100 Acad jedinica u mj 1:100=21 tj. 210mm.

Evo ti i formula po kojoj računaš custom scale:

1. Što znači M 1:50? To znači da moj 1 printani unit na papiru = 50 mojih unita u prirodi.

Formula po kojoj se računa je slijedeća:
================================
Custom Scale=1 print unit ÷ MJ
================================

"1 print unit" je tvoja jedinica u kojoj si crtala. "MJ"=mjerilo

--------------------------------------------
1. Ovo je primjer kad radiš u centimetrima:
--------------------------------------------

Mjerilo 1:50

Custom Scale= 1 cm ÷ 50

1 cm (tj. tvoj unit treba pretvoriti u milimetre, zato što u plot scale opciji koju stavljamo na 1:1 kaže 1mm=1 drawing unit. (objasnit ću)

Custom Scale=10mm(1cm=10mm) ÷ 50
======================================================================
Custom Scale=0.2 ->ovo upisuješ u property pod custom scale viewporta.
======================================================================
Znači, što smo dobili? 0.2mm printana na papiru je 1cm u stvarnosti.

Sad ćemo provjeriti da li to štima:
0.2mm=1cm / x 50 (pomnožim sa 50)
10mm=50cm u prirodi (što štima, jer 50cm u prirodi ÷ 50(MJ) = 1 cm tj. 10mm)

još malo provjera:

0.2mm=1cm / x 5(množim sa 5 - zašto sa 5? Zato što, da bih dobio sa desne strane 1mm -->1mm÷5=0.2 mm, kužiš)
1mm=5cm što opet štima mjerilu 1:50 ->1mm=5cm u stvarnosti

--------------------------------------------
2. Primjer kad crtaš u metrima
--------------------------------------------
MJ 1:200

Custom scale=1 print unit ÷ 200
Custom scale=1000mmm( 1m =1000mm, 1m =moj drawing unit) / 200
Custom scale=5-->Ovo ide u property custom scale viewporta

Provjera:

5mm=1m / x 10( npr da vidim koliko je mm printano 10 m u MJ 1:200)
50mm=10m (10m u mj 1:200 = 5cm == 50mm) - znači štima

---------------------------------------------------------------------

3. Primjer kad crtaš u milimetrima

Custom scale je jednak mjerilu

Pr. M 1:2 ->custom scale=2
zato što je 1mm na papiru 2 mm u stvarnosti

Autocad je po tom pitanju prilagođen milimetrima kao defaultnoj postavci. Zato i prebacujemo unite u mm u formuli, a s druge strane je vezano za dimenzije papira koje su po standardu u mm. S tim djelom se baš i ne zamaram.

Eto, ovo ti je špranca po kojoj radiš viewport, i bez puno filozofije drži se ovih formula. Kasnije ćeš prokužiti ostatak.

-------

Što se tiče pruge, crtaj u čemu god hoćeš (metrima, cm, mm itd.) Obzirom da želiš crtati u cm, i želiš da ti 4cm na papiru predstavlja 1km (1000m), onda da, mjerilo ti je 1:25000 kako si rekla. Isto ti je mjerilo i ako ćeš crtati u metrima. Samo su ti drugi custom scaleovi.

Obzirom da željeznica spada u niskogradnju, niskogradnja se radi u metrima (struka i PS). Lakše ti je 1km nacrtati u metrima, tj 1000 Autocad jedinica (m) nego 100000 Autocad jedinica (cm). Vjerojatnost da ćeš se preračunati je 98%.

Ako ćeš crtati u cm onda ti Custom scale za M 1:25000 =0.0004, a ako ćeš crtati u metrima, Custom scale=0.04
Probaj izračunati ove custom scaleove prema formuli koju sam ti dao.

A jesam se raspisao. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 18.01.2010 13:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:
alveolina wrote:


Znali uvijek idem sa custom scale?

Jer imam i još jedan crtež kaj moram crtati. Neku prugu dugu 11 km moram staviti u cad. I onda sam mislila to crtati u cm. Format papira bi bio neki iduženi A3.
Inače podjelila bih crtež na kilometre tako da mi svaki km ispadne 4 cm na papiru.... Pa sam nekak došla do zaključka da bi M trebalo biti 1:25000...neznam kak sam do toga došla sam znam da neznam kak to namjestiti... Laughing to isto sa custom scale?

e hvala,hvala,hvala! Smile

Mislim da je ovo pitanje jel? Evo ovako:

Što se tiče layouta, kad slažeš viewport i kad ga trebaš skalirati, uvijek definiraš Custom Scale, tj. faktor smanjenja prave veličine na printanu veličinu za određeno mjerilo. One opcije koje ti autocad kak ti nudi za mjerilo, ostavi na miru, dok se malo ne uhodaš sa cijelom tom pričom i ne skužiš kako to funkcionira. Znači, napraviš viewport, onda u custom scale i definiraš skalu tog viewporta.

Sjeti se kako se crta na papiru u mj 1:50->duljinu od 100cm preračunavaš za mjerilo i tu veličinu crtaš na papir, znači 100cm->1:50=2cm na papiru. Znači, tvoj papir na koji crtaš je layout u Autocadu.
Kada bi išla crtati po layoutu, onda bi crtala kao i na papir, preračunavala mjere za mjerilo, i crtala to u milimetrima u layoutu, jer kako sam naveo u layoutu se radi u mm, sve mjere, duljine su izražene u mm (sjeti se distance tool-a što ti vraća)

Zbog činjenice, da stišćeš viewport tj. skaliraš, prilikom plotanja ti u Plot scale opciji uvijek treba biti postavljeno 1:1, jer si smanjila viewport za faktor F tako da kad isprintaš nacrt, duljina printana odgovara stvarnoj duljini u prirodi ovisno o mjerilu. U onom tvom nacrtu, okvir sam nacrtao 420 x 297 (420mm x 297 mm ==A3 papir)->Znači u mjerilu 1:1 i u milimetrima. Kada bih htjeo nacrtati okvir A4 papira, onda bi to bilo 210 x 297 itd. Kada bih htjeo nacrtati kvadrat 5 x 5 cm, onda bi to bilo 50 x 50 u layoutu. Malo se poigraj u layoutu, pusti koji nacrt na Print na A4 pa vidi kako se to ponaša. Moraš se s time poigrati.

Kada bih u modelu crtao okvir (420 x 297), to bi bilo 2100 x 2970(autocad jedinica)za MJ 1:100 jer 2100 Acad jedinica u mj 1:100=21 tj. 210mm.

Evo ti i formula po kojoj računaš custom scale:

1. Što znači M 1:50? To znači da moj 1 printani unit na papiru = 50 mojih unita u prirodi.

Formula po kojoj se računa je slijedeća:
================================
Custom Scale=1 print unit ÷ MJ
================================

"1 print unit" je tvoja jedinica u kojoj si crtala. "MJ"=mjerilo

--------------------------------------------
1. Ovo je primjer kad radiš u centimetrima:
--------------------------------------------

Mjerilo 1:50

Custom Scale= 1 cm ÷ 50

1 cm (tj. tvoj unit treba pretvoriti u milimetre, zato što u plot scale opciji koju stavljamo na 1:1 kaže 1mm=1 drawing unit. (objasnit ću)

Custom Scale=10mm(1cm=10mm) ÷ 50
======================================================================
Custom Scale=0.2 ->ovo upisuješ u property pod custom scale viewporta.
======================================================================
Znači, što smo dobili? 0.2mm printana na papiru je 1cm u stvarnosti.

Sad ćemo provjeriti da li to štima:
0.2mm=1cm / x 50 (pomnožim sa 50)
10mm=50cm u prirodi (što štima, jer 50cm u prirodi ÷ 50(MJ) = 1 cm tj. 10mm)

još malo provjera:

0.2mm=1cm / x 5(množim sa 5 - zašto sa 5? Zato što, da bih dobio sa desne strane 1mm -->1mm÷5=0.2 mm, kužiš)
1mm=5cm što opet štima mjerilu 1:50 ->1mm=5cm u stvarnosti

--------------------------------------------
2. Primjer kad crtaš u metrima
--------------------------------------------
MJ 1:200

Custom scale=1 print unit ÷ 200
Custom scale=1000mmm( 1m =1000mm, 1m =moj drawing unit) / 200
Custom scale=5-->Ovo ide u property custom scale viewporta

Provjera:

5mm=1m / x 10( npr da vidim koliko je mm printano 10 m u MJ 1:200)
50mm=10m (10m u mj 1:200 = 5cm == 50mm) - znači štima

---------------------------------------------------------------------

3. Primjer kad crtaš u milimetrima

Custom scale je jednak mjerilu

Pr. M 1:2 ->custom scale=2
zato što je 1mm na papiru 2 mm u stvarnosti

Autocad je po tom pitanju prilagođen milimetrima kao defaultnoj postavci. Zato i prebacujemo unite u mm u formuli, a s druge strane je vezano za dimenzije papira koje su po standardu u mm. S tim djelom se baš i ne zamaram.

Eto, ovo ti je špranca po kojoj radiš viewport, i bez puno filozofije drži se ovih formula. Kasnije ćeš prokužiti ostatak.

-------

Što se tiče pruge, crtaj u čemu god hoćeš (metrima, cm, mm itd.) Obzirom da želiš crtati u cm, i želiš da ti 4cm na papiru predstavlja 1km (1000m), onda da, mjerilo ti je 1:25000 kako si rekla. Isto ti je mjerilo i ako ćeš crtati u metrima. Samo su ti drugi custom scaleovi.

Obzirom da željeznica spada u niskogradnju, niskogradnja se radi u metrima (struka i PS). Lakše ti je 1km nacrtati u metrima, tj 1000 Autocad jedinica (m) nego 100000 Autocad jedinica (cm). Vjerojatnost da ćeš se preračunati je 98%.

Ako ćeš crtati u cm onda ti Custom scale za M 1:25000 =0.0004, a ako ćeš crtati u metrima, Custom scale=0.04
Probaj izračunati ove custom scaleove prema formuli koju sam ti dao.

A jesam se raspisao. Laughing


Hvalaaa!!!Puno,puno,puno!!! Wink
Ovo je ono što mi je trebalo! Neznam kako ću ti se odužiti....Stvarno puno ti hvala! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 18.01.2010 14:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

357ica wrote:

3. Primjer kad crtaš u milimetrima

Pr. M 1:2 ->custom scale=2
:

E ovdje sam se zeznuo, razmišljao sam o nečemu drugome pa sam krivo napisao.
Kad radiš u milimetrima:

Custom scale=1 ÷ MJ
Primjer MJ 1:2

Custom Scale=1÷2
Custom Scale=0.5

Kad radiš u milimetrima, onda u brojniku ne pretvaraš, naravno ništa.

Ispravak. Reagirao sam na vrijeme.
Back to top
View user's profile Send private message
alveolina



Joined: 14 Jan 2010
Posts: 10

PostPosted: 01.02.2010 13:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imam još jedno pitanjce Smile
što se tiče teksta: jel bolje sav tekst pisati u modelu ili u layout-u?
Back to top
View user's profile Send private message
357ica



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 75
Location: Zagreb

PostPosted: 02.02.2010 08:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

alveolina wrote:
jel bolje sav tekst pisati u modelu ili u layout-u?

U modelu.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group