Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Slikanje silueta - savjeti

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Peric



Joined: 18 Sep 2008
Posts: 3
Location: Pazin

PostPosted: 23.09.2009 12:00    Post subject: Slikanje silueta - savjeti Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle, zanima me ako netko ima kakve savjete oko slikanja silueta? To me dosta interesira zadnjih par dana, ali nisam previše upućen...naišao sam i na neke savjete na netu, ali mi baš i nisu pomogli previše u tome...pa eto, ako netko može podijeliti svoje iskustvo, kada je najbolje slikati, dali je najbolje da sunce/svjetla pozadina bude iza objekta, kako je najbolje namjestiti ekspoziciju itd.

Inače, koristim canon eos 350D...hvala svima unaprijed...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 24.09.2009 12:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

• pozadina mora biti znatno svjetlija od objekta ali ne mora biti protusvjetlo
• što je veći kontrast između svijetle pozadine i objekta koji čini siluetu, to su obrisi jasniji
• ako slikaš prema suncu, pazi na lens-flare; budući da lens hood ne pomaže kad uperiš objektiv direktno prema izvoru svjetla, najbolje je ako ti je objektiv u sjeni nekog bližeg objekta ili samog motiva (primjer lens fare: http://www.mi3dot.org/gallery/original/16044/ - na ovoj fotki mi ne smeta, ali ako ti flare prelazi preko siluete, obično ispadne ružno.) dovoljan je i mali flare da ti pokvari fotku a neugodna iznenađenja su moguća i zato jer na tvom malom displeju, pa još po suncu, to nećeš vidjeti, nego tek kad gledaš na monitoru. manualno popravljanje ove greške u photoshopu je pain-in-the-ass (osim kod ekstremnih kontrasta sasvim crno / sasvim bijelo).
• mjeri svjetlo prema pozadini. ako imaš statične motive, probaj s više ekspozicija i izaberi najbolju. često je dobro dodati 1/2 ili jednu blendu, ovisno o kontrastu između pozadine i objekta i efektu koji želiš postići. silueta ne mora uvijek biti sasvim tamna (vidi na pr. http://www.photorevolt.com/foto/64002&uid=5860 )
• ako ti je pozadina nebo, nemoj upotrebljavati polarizacijski filter
• u obradi možeš još puno poboljšati ako se pozabaviš krivuljama, kontrastom itd.
• ako možeš, odluči unaprijed hoće li konačna fotka biti crno-bijela ili boja. kontroliraj na displeju kakve si boje dobio. kod protusvjetla se često dobivaju tonovi koji ne odgovaraju stvarnosti, što može biti i dobro i loše
• oštrina je važna - zatvori blendu! (već navedeni primjer: http://www.photorevolt.com/foto/64002&uid=5860 - f13, 1/45 sec. budući da je i prvi i zadnji plan trebao biti oštar, sve ispod f13 bi bilo nedovoljno, ali nije išlo ni duže od 1/45 iz ruke)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Peric



Joined: 18 Sep 2008
Posts: 3
Location: Pazin

PostPosted: 24.09.2009 12:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala ti puno na ovome, proučit ću si i krenut polako Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group