Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Corel vs. Illustrator
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 18.11.2009 15:51    Post subject: Corel vs. Illustrator Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo potaknut natpisima na naslovnici sajta otvaram borbu ova dva vektorska programa, sigurno je bilo okršaja i u prošlosti, ali od viška glava ne boli.

Moji dojmovi. Ja radim u Corelu i meni je najbolji. Kad pitam neke grafičke dizajnere jedni mi govore da je Corel amaterski program i da koriste Ilustrator ili Freehand, drugi mi govorie dovedi mi toga što to govori, Corel je najbolji vektorski program...

Pa da čujem vas... Wink

Želim čistu borbu bez udaranja ispod pojasa Razz

Last edited by Undo on 20.11.2009 12:15; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
clown



Joined: 19 Oct 2004
Posts: 181
Location: Brestovac DC

PostPosted: 18.11.2009 15:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Illustrator se piše s dva slova "L" :-p

p.s. - Adobe kupio Corel hi hi hi Laughing

_________________
Back to top
View user's profile Send private message
PaNtHeR



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 161

PostPosted: 18.11.2009 16:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja ne bih radio nikakvu pripremu za tisak u bilo čemu što nije Adobe. Možda za one tiskare koje prihvaćaju Corel fajlove, ali sve normalne tiskare traže PDF pripremu a nju radimo samo u Illustratoru (2 L i 1 I) i u InDesignu.

Lijepo se igrat u Corelu (bez uvrede, neznam tko si niti što radiš), ali koliko se sjećam ( verzije 4 na 32 diskete) imao je dosta nekakvih efekata i stvari koje ionako nikad nisam koristio.

Valjda se sve svodi na to što radiš i što ti treba da budeš sretan s nekim softwareom Razz. Mislim da nije bitna količina opcija nego njihova implementacija.

_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Kristl Karington



Joined: 28 Mar 2004
Posts: 124

PostPosted: 18.11.2009 19:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovaj, je li, može se pdf i u corelu napraviti...

rijetko nailazim na spomenute 'normalne' tiskare.

corel je u međuvremenu došao i do 14. verzije.
Back to top
View user's profile Send private message
boogie



Joined: 12 May 2008
Posts: 24
Location: Nasice/ZG

PostPosted: 18.11.2009 19:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

..jel mozes mijenjat color profile u Corelu? ja sam vec zaboravio, tj. nisam ni koristio color profile dok sam radio u Corelu..ako da, svaka cast a ako ne to je osnovni razlog zasto je Corel poluprofesionalan a ne 100% profesionalan..npr. super je za radit pripreme za sito ili tampon..takodjer jednotonske ali kad je rijec o radu s bojama Corel slobodno zaboravi osim ako nemas u glavi pantone skalu i ako znas tocno kako ce ti boja ispast u printu po postocima CMYK..ako baratas time onda mozes i Corel smatrat profi programom..tj sebe Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 18.11.2009 19:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

svaki program je dobar onoliko koliko je korisnik istoga u stanju iz njega izvuci....

i jedan i drugi imaju prednosti i mane i sama diskvalifikacija jednog u odnosu na drugog je losa... pogotovo kada se to odvija na bazi rekla kazala i tome da se je dignuo program i da se netko u njemu nije snasao nakon dva klika misem...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 18.11.2009 21:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

˝Baš sam pisao o Corelu u drugom postu, pa ću i ovdje.

To su programi istih mogućnosti! Po defaultu Illustrator je bolji jer je već uštiman sa ICC profilima, ali ako se u Corelu to isto napravi, nema razlike među njima (pod uvjetom da je Corel 10 ili veći jer prije 10-ke Corel nije poznavao ICC profile već samo Printer profilese)!

Corel ima logičniji alignment i Crtanje krivulja (paths), a Illustrator ima kvalitetniji PDF (oni su ga i izmislili pa je i logično da je bolji), sve ostale opcije i funkcije su stvar, navike korisnika jer ih oba programa imaju.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 18.11.2009 21:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

boogie wrote:
..jel mozes mijenjat color profile u Corelu?

možeš, tako da ovo
boogie wrote:
to je osnovni razlog zasto je Corel poluprofesionalan a ne 100% profesionalan..npr. super je za radit pripreme za sito ili tampon..takodjer jednotonske ali kad je rijec o radu s bojama Corel slobodno zaboravi osim ako nemas u glavi pantone skalu i ako znas tocno kako ce ti boja ispast u printu po postocima CMYK..ako baratas time onda mozes i Corel smatrat profi programom..tj sebe Smile

ne drži vodu.
Corel je jednostavan i dobar program sa kojim možeš gotovo sve šta i sa illustratorom
ali baš zbog tog "gotovo sve" sam prešao na illustrator. Za corel imam samo dobre riječi.

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
killa



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 277
Location: zagreb

PostPosted: 18.11.2009 22:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam "stari corel-aš", ali uz njega se koristim i illustratorom, sve ovisi od posla koji radim

što se tiče jednostavnosti, tu bi prednost dao corelu, dok recimo za pdf i prikaze boja bolju bi ocjenu dobio illustrator

uglavnom, stvar navike, u oba programa se može napraviti iste stvari Wink

_________________
[killa bee]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 18.11.2009 22:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Od Corela sam koristio 3,4,8,9,11,X4, a na kraju sam ostavio samo 11- jer mi za ono što radim, za sada, više nije potrebno.

Htio bih samo dodati da to što kaže Nyo, da se s Corelom može raditi "gotovo sve šta i s illustratorom", vrijedi i za njegov Photo-Paint s kojim se može isto raditi gotovo sve što i s Adobe Photoshopom. U Photo-Paintu rade i pluginovi od photoshopa. Puno puta sam čuo i vidio na forumima postove kako je photo-paint ograničen, kako se nešto ne može itd. a svaki put se ustanovilo da oni koji to pišu jako slabo poznaju Corel.

Neznam kako će biti otkad je Adobe stavio šape, ali svih ovih godina mi je važan faktor bila cijena i budući da sam Corel uvijek mogao dobiti znatno jeftinije, a funkcionalnost je bila stvarno neznatno manja (i to u onom dijelu koji rijetko dolazi do izražaja), nisam imao nikakvih problema s izborom.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
liftboy



Joined: 20 Jan 2005
Posts: 297

PostPosted: 19.11.2009 00:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mene je užasno nerviralo što se corel znao srušiti u najnezgodnijem trenutku,a rušio se često, dok mi se ilustrator nije ni jednom srušio, koliko god bio težak i zahtjevan fajl
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Reggie



Joined: 31 May 2004
Posts: 76

PostPosted: 19.11.2009 00:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

po meni, najbolja je kombinacija jednog i drugog
Back to top
View user's profile Send private message
PaNtHeR



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 161

PostPosted: 19.11.2009 07:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kristl Karington wrote:
ovaj, je li, može se pdf i u corelu napraviti...

Da, samo kakav? Ima tu puno elemenata: fontovi, boje, ICC profili... Neznam, ne bih baš poslao 30tak stranica 4/4, di je skoro sve vektor, u PDF-u napravljenom u Corelu. Možda griješim, ali ovako mirnije spavam.
Kristl Karington wrote:
rijetko nailazim na spomenute 'normalne' tiskare.

Kak' to misliš? Meni dosada nitko nije odbio PDF, a o Corelu niti ne razgovaramo. Ah da.. a kad me netko i traži Corel file onda dobije 300dpi JPG čisto da budemo sigurni... Ali to su obično neki oglasi u časopisima i sl.
Kristl Karington wrote:
corel je u međuvremenu došao i do 14. verzije.

Yep znam.. a i imamo ga na kompu samo da bi otvarali .cdr fajlove i pretvorili ih u .eps ništa više.

_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 19.11.2009 08:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eh, vječiti rat.

Meni je Illustrator ljepši, logičniji i vidi se da je uložen veliki rad na stvaranju ugodnog okruženja što se za Corel ne bih kladio. Problem s Corelom su mi bili neki nelogični alati za rad s krivuljama, kao i nezgrapno tretiran tekst, posebno jer se Corelom u nekim studijima kod nas ljudi služe za prijelom, što mi je neopisiva budalaština. Može Corel stvoriti pdf, ali uz takve muke i zajebancije da mi nije jasno što je njima bilo u glavi kad su to razrađivali. Morao sam naučiti Corel jer sam gotovo godinu dana radio u studiju gdje su koristili samo Corel, ali kad sam prestao tamo raditi sam odahnuo - back to normality.

Što se tiče Illustratora, do verzije 7 se svašta dalo prigovoriti i nije bio moj prvi izbor, volio sam raditi u Freehandu, ali se s novijim verzijama situacija obrnula. Verzije CS, posebice CS4 s mogućnošću više stranica i direktnog snimanja u pdf je stvar svela na tako prirodan i jednostavan postupak da mi ne pada na pamet da otvaram Corel više nikada. Corel je alat, po meni, na nivou Windowsa, Officea, dakle dizajn za po doma (primjerice, prodaje se u Algoritmu za nekih 700kn uz Simse, WOW i slične igračke). Ako se netko misli baviti profesionalno dizajnom, svakako bi preporučio da uroni u Adobe aplikacije. A Corel uvijek može biti instaliran, just in case, na koncu, dobro je znati raditi u svim alatima, nikad se ne zna.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 19.11.2009 09:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

clown wrote:
Illustrator se piše s dva slova "L" :-p

p.s. - Adobe kupio Corel hi hi hi Laughing


Da sad sam vidio da sam pisao sa jednim "L" Laughing
Inače sam primjetio da imam problema sa tim upisima kada je prvo veliko slovo u riječi "i" a drugo malo "L" kod fontova gdje su ta dva slova ista (AvantGarde, Arial, Helvetica, Swiss, Zurich, Franklin...)

P.S. za sada Ai šamara Cdr
Back to top
View user's profile Send private message
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 19.11.2009 10:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Stvarno ne znam čemu sve to, mislim da su i jedan i drugi jednako dobri te kao i svaki programi imaju prednosti i mane. Osobno mi je drago da znam i jedan i drugi i da ih koristim svakodnevno u kombinaciji. Slažem se da Corel ima problema sa pdf-om, ali to se jednostavno riješi tako što mjesto običnog save as pdf idete na print i odaberete pdf( naravno ako imate acrobat proffesional) i radite pdf isto kao i illustrator. Radio sam u print studiju u kojem bi bez corela bilo nemoguće onako brzo raditi razne montaže na arak i rad sa više stranica istovremeno( naravno tada cs4 i multipage opcija nije bila ni u planu:). Osvrnuo bih se na komentar da u photopaintu možeš raditi isto što i u photoshopu, sorry, ali s tim se nikako ne slažem.

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 19.11.2009 15:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
svaki program je dobar onoliko koliko je korisnik istoga u stanju iz njega izvuci....

i jedan i drugi imaju prednosti i mane i sama diskvalifikacija jednog u odnosu na drugog je losa... pogotovo kada se to odvija na bazi rekla kazala i tome da se je dignuo program i da se netko u njemu nije snasao nakon dva klika misem...


Potpis.
Ovo je krajnje nepotrebna diskusija.
Usput hajd da opet navalimo na MAC vs PC, kad vam je tako dosadno Razz
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 20.11.2009 00:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nomes wrote:
Osvrnuo bih se na komentar da u photopaintu možeš raditi isto što i u photoshopu, sorry, ali s tim se nikako ne slažem.


Te se uglavnom besplodne diskusije već dugo vode i već dugo tražim po netu i čekam da netko konačno objavi popis onoga što Photoshop može a Photo-Paint ne može. Nitko ni da bi. Sve se svodi na "ne slažem se, nije istina".

Onda se nađe netko pa filozofira o tome kako njegova fotka kod određene crvene boje sa tom-i-tom zasićenosti cyana na ovom ili onom papiru s ovim ili onim ICC profilom bolje izgleda iz photoshopa. Big deal!

To mi dođe kao oni što tvrde da je - recimo - Canon najbolji i nikad ne bi ni u bunilu ni uzeli u ruke neki - recimo - Fuji. I vjerujem im na riječ, nisu ga stvarno nikad imali u rukama. (Nisam ni ja, ali barem ne kenjam.)

Moj je onako interni zaključak, za mene, da je to prije svega stvar marketinga.

(Sorry grafičari i dizajneri što vam kvarim thread, radi se ipak o Corel Draw vs. Illustrator...)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 20.11.2009 02:24    Post subject: Corel vs. Ilustrator Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kud svi, tud i mali Mujo. Pa da i ja koju ka?em.

Odma na po?etku na znanje i ravnanje, nemam ba? dobro mi?ljenje o Corelu, i to mi?ljenje je bazirano na vi?egodi?njem kori?tenju istoga (od verzije 3 pa do verzije 11, kasnije verzije sporadi?no koristim). FreeHandom i Illustratorom se koristim prakti?ki od samih po?etaka (v.3 i v.8Cool kao i PageMakerom i i svom plejadom ostalih alata.

Najmanje sam, da budem iskren, koristio Corel, no i vi?e nego dovoljno da bi bio upoznat s pozitivnim i negativnim stranama istoga. Kao prednost mogu navesti lako?u u?enja, no tu po meni i dalje primat dr?i FreeHand kao alat koji se najlak?e savladavao.

No, usprkos mom ne ba? dobrom mi?ljenju o CoreluDrawu, puno gore mi?ljenje imam o korisnicima istoga, ?ast iznimkama. Da se razumijemo, nisu niti korisnici drugih aplikacija, bilo onih za vektrosko crtanje ili onih za Layout suna?ca. No Korisnici Corela se definitivno isti?u kao najneukiji. I to u pravilu ?to vrijeme vi?e odmi?e, stvari postaju gore.

Tak da bi nekakav rezime bio, nije CorelDraw toliko amaterski program koliko su ve?ina korisnika istoga amateri. Pritom mislim na amaterizam u prenesenom zna?enju; fu?eri. Jer amater mo?e biti, a za?u?uju?e ?esto i jest, kudlikamo educiraniji od profesionalca. Koliko je fu?eraja i ?bukanja prisutno dovoljno govori da je jedna renomiranija tiskara na ogled stavila "korektno pripremljen" PDF u kojem opisuje kako se PDF producira, no taj PDF je my ass, a ne korektan. Da ne spominjem kako ve?ina tiskara preferira fontove konvertirane u krivulje. Toliko o profesionalizmu.

Moje dve lipe.
Pozdrav
________
starcraft II replays

Last edited by tomislaw on 07.02.2011 10:13; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
nemogirl



Joined: 27 Oct 2004
Posts: 386
Location: istra

PostPosted: 20.11.2009 08:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma meni ste smiješni svi vi koji imate predrasude prema korisnicima jednog ili drugog programa Very Happy

rasizam totalni Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 20.11.2009 08:29    Post subject: Re: Corel vs. Ilustrator Add user to your forum ignore list Reply with quote

tomislaw wrote:
Da ne spominjem kako većina tiskara preferira fontove konvertirane u krivulje. Toliko o profesionalizmu.


To je toliko iritantno da zahtjeva poseban topic. Čak ponekad mislim da bi to trebalo zakonski regulirati, dakle, kao što pekare moraju ispuniti minimum higijenskih standarda da bi se uopće otvorile, tako i tiskari moraju uvesti minimum opće prihvaćenih standarda da bi imali pravo isporučivati uslugu, IMHO.

Što se tiče dilentatizma Corelaša, tu bih se, ma koliko to bilo grubo, složio. Ne jednom sam bio u prilici raditi s "iskusnim" dizajnerima koji već gotovo 20 godina rade u Corelu i kunu se u isti, ali potpuno krivo. Neću sada nabrajati firme, ali moj dojam je da 90% firmi koje u Hrvatskoj nude uslugu dizajna rade papazijaniju i to još masno naplaćuju, to je prestrašno. Došlo je do toga da svaki majmun kupi dva Windows kompjutera i stavi Corel, zaposli dva jadnika da žbukaju prijelome iz Word dokumenata i predstavlja to kao grafički dizajn. Ako im kažeš da to nije dizajn, jer oni u biti samo rade pripremu za tisak već složenih tekstova i režu neke slike (čak i to rade loše), uvrijede se. Vani uspjevaju samo firme koje ulože trud u edukaciju i profesionalni softver, da ne kažem u profesionalni kadar. Kod nas je na snazi dilentatizam i korupcija. A da malo pričamo o kupovini fontova, npr? Zaključak, to je priča koja nadilazi navodni sukob dvije aplikacije.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
clown



Joined: 19 Oct 2004
Posts: 181
Location: Brestovac DC

PostPosted: 20.11.2009 09:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne bih ulazio dublje u ovu "endless" diskusiju jer mislim da svaki softver ima svoje prednosti i mane. Ja osobno koristim Adobe tehnologiju i ako ćemo pričati o pripremi u PDF-u, tu je Adobe (Illustrator, InDesign, ...) broj 1.

Corel mi je odličan za otvaranje CDR datoteka a jedna stvar mi nikad nije bila jasna, a to je kompatibilnost PDF-a. Napravim PDF u Corelu i Illustrator ga otvara bez problema, dok za PDF napravljen u Illustratoru trebam drzat fige hoce li ga Corel otvoriti, a najcesce ne otvori. Nisam nikad isao istrazivati zasto.

Hoćemo pitati ovog likeca šta on misli: http://techtunes.com.bd/uploads/images/tune-images/adobe_tattoo.jpg Laughing Laughing Laughing

_________________
Back to top
View user's profile Send private message
killa



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 277
Location: zagreb

PostPosted: 20.11.2009 11:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad vec toliko spominjemo Corel, evo upravo izasla nova beta verzija
CorelDraw Graphics Suite X5 Beta 3

_________________
[killa bee]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 20.11.2009 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

killa wrote:
kad vec toliko spominjemo Corel, evo upravo izasla nova beta verzija
CorelDraw Graphics Suite X5 Beta 3


Šta misliš je li ovo crtano u Corelu ili Illustratoru Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 20.11.2009 12:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group