Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Corel, krug točno na polovici stranice (po horiontali) ???

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 04.01.2010 20:37    Post subject: Corel, krug točno na polovici stranice (po horiontali) ??? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo ovako, na papiru A4 trebam nacrtati 2 kruga sa time da su oba tačno na sredini stranice po horizontali, (jedn ispod drugoga) udaljeni od vrha i dna stranice 2 cm

Kako da nacrtam ovo:
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 04.01.2010 21:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Recimo da ti treba krug promjera 50mm.

- staviš pomak na 207mm (297-50-20-20mm)
- nacrtaš krug promjera 50mm
- selektiraš ga i stisneš + na tipkovnici ili "ctrl+c" i zatim ctrl+v (to ga duplira na isto mjesto)
- stisneš strelicu dolje na tipkovnici
- selektiraš oba kruga i stisneš ctrl+g (grupiranje)
- i na kraju sa njima selektiranima samo stisneš "p" (to centrira selektirani objekt na stranicu

ima još načina ali taj mi je prvi pao napamet

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 04.01.2010 22:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pošto je ovo jednostavan zadatak u Corelu, prepostavljam da ne znaš ništa raditi u tom programu pa ću ti pokušati korak po korak objasnit.

- stisni tipku F6, zatim lijevu tipku na mišu drži i napravi pomak mišem (dobit ćeš kvadrat) pa ćeš gore ispod izbornika "Layout" vidjeti dva kvadrata jedan ispod drugoga sa srelicama sa strane za gore i dole. U gornji kvadrat upiši 210, u donji 297 (mjera za A4)
- zatim stisni tipku "P" za centriranje
- stisni tipku F7, lijevu tipku miša drži, pomak i dobit ćeš krug. U iste gore kućice odrediš velićinu kruga (npr. 50x50mm)
- zatim stisni tipku P
- lijevom tipkom miša označiš krug, stisneš tipku "tab" i klikneš na kvadrat zatim stisneš tipku "T" (krug će ti se namjestit na vrh kvadrata)
- klikni mišem u prazno
- odmah iznad kvadrata u ozborniku imaš kvadrat u komem ti piše "millimetars", desno od nje ti je drugi kvadrat u kojega upišeš 20 (to ti je pomak 20mm-2cm kojim će se objekt pomicati nakon što stisneš tipke gore, dolje, lijevo, desno)
- zatim klikni na krug i stisni tipku prema dole
- zatim tipku +,pa tipka "tab" koju držiš i ponovno na kvadrat, zatim tipku "B" krug će se poravnat na dno.
- zatim klikneš u prazno, pa ponovno na krug i tipku prema gore
- ponovno klikneš u prazno
- zatim klikneš na kvadrat i stisneš delete i to je to.

Izgleda malo komplicirano, ali samo prati korak po korak, ovo bih sad uspio i petogodišnjak napraviti.
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 04.01.2010 22:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Undo wrote:

...lijevom tipkom miša označiš krug, stisneš tipku "tab" i klikneš na kvadrat...

umjesto tab ide shift

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 04.01.2010 22:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nyo wrote:
Undo wrote:

...lijevom tipkom miša označiš krug, stisneš tipku "tab" i klikneš na kvadrat...

umjesto tab ide shift


Da, shitf. Gdje sam taj "tab" našao da mi je znat Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 04.01.2010 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Undo wrote:
Nyo wrote:
Undo wrote:

...lijevom tipkom miša označiš krug, stisneš tipku "tab" i klikneš na kvadrat...

umjesto tab ide shift


Da, shitf. Gdje sam taj "tab" našao da mi je znat Embarassed

gledam ja koji k.. , na kraju sam išao corel otvorit, pratio tvoje korake i zatim stisnuo tab da vidim šta će se desiti jer mi nije bilo jasno Very Happy Very Happy

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 04.01.2010 23:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Još da nadodam, da je mydante napisao promjere krugova moj bi tutorijal bio još jednostavniji Wink
Back to top
View user's profile Send private message
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 05.01.2010 10:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svaka vam čast, super objašnjeno, sad i to znam.
Znate zašto sam to pitao.
Kupio sam sampoljepivi papir A4 za ljepljenje na CD-ove (tzv. labels) i na njemu ima dva kruga na koja trebam nešto isprintati i onda to zalijepiti na CD
Zato sam mislio da bi to mogao najbrže u Corelu da napravim.
Inače krug je promjera 11,8 cm
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 05.01.2010 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mydante wrote:
Svaka vam čast, super objašnjeno, sad i to znam.
Znate zašto sam to pitao.
Kupio sam sampoljepivi papir A4 za ljepljenje na CD-ove (tzv. labels) i na njemu ima dva kruga na koja trebam nešto isprintati i onda to zalijepiti na CD
Zato sam mislio da bi to mogao najbrže u Corelu da napravim.
Inače krug je promjera 11,8 cm


meni se cini da crel vec ima template za samoljepive naljepnice... pogledaj na pozadini koja je oznaka na papiru (imas ono avery 1234) pa o odaberes kao medij

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 05.01.2010 14:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uh kad bi mi neko kazao gdje da nađem u Corelu to za printanje labela za CD.
Tražim ali nigdje da nađem.
Back to top
View user's profile Send private message
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 05.01.2010 16:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mydante wrote:
Uh kad bi mi neko kazao gdje da nađem u Corelu to za printanje labela za CD.
Tražim ali nigdje da nađem.


Ne znam koji Corel koristiš, ako ti je 11-12, probaj vidjeti u
File-New from Template i tu potraži.
Mislim da je u 11-stici tu bilo. Sad imam X4 i nema taj template za cd.

Nije ti potreban taj template, jednostavno napraviš 2 kruga. Sad kad znam dimenziju amo ovako.
- stisneš F7, klikneš lijevu tipku miša i napraviš pomak, gore u kućice napišeš 118-118 pa udreš "enter"
- zatim stisneš P
- nakon toga stisneš alt držiš pa F7
- otvorit će ti se prozor sa desne strane
- klikneš mišom na krug, zatim ćeš u prozoru sa strane vidjeti dva kvadratića jedan ispod drugoga, kojima sa strane imaš oznake H i V
- u ovaj kvadratić "V" upišeš 69,5 i klikneš botun ispod "Apply To Duplicate"
- zatim mišem ponovno označiš krug u sredini i u prozoru V staviš oznaku "-" ispred 69,5 dakle da piše -69,5 i ispod stisneš botun "Apply"
- i to ti je to

Ako još želiš da ti se prilikom printa ne vide krugovi, lijevim klikom miša odnačiš krug, zatim desnim klikom miša klikneš na vrh palete boja sa desne strane na kvadratić X, odmah poviše crne boje...
Back to top
View user's profile Send private message
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 05.01.2010 22:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ok, thanks, uradio sam to i problem rješen.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group