Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
MySQL / PHP Arhiva?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 04.01.2010 23:18    Post subject: MySQL / PHP Arhiva? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako, radim nesto slicno blogu sa PHP / MySQL-om, kao mali CMS.

U MySQL bazi imam table content, u njemu se nalazi nekoliko polja sa sadrzajem, naslovom, datumom, autorom...

E sad zelim napraviti Arhivu koja ce ispisivati sve naslove svih clanaka prema godini i mjesecu unosa. Ma isto sto ima na wordpress-u archive, to zelim napravit, al zelim sam napravit bazu i sa php-om ispisat i sortirat titlove svih clanaka prema godini i mjesecu unosa.

Jel postoji neki tutorial ili netko moze tu ugurbo opisat kako treba dizajnirati MySQL bazu da mogu povuci iz nje sve clanke prema godini i mjesecu. Ma to mi i nije neki problem napravit polje sa godinom i izabrat sve gdje je godina koja mi treba.

Al sto me muci npr. kako napisat da skripta automatski ispisuje samo godine koje postoje u bazi? Da sama vidi koje godine i koji mjeseci su upisani i da njih ispise i clanke koji su napisani u toj godini, mjesecu, a da preskace mjesece u kojima nije bilo postova?

Uglavnom netko tko je to radio shvatit ce sto me muci, i bit cu zahvalan ako me uputi na neki dobar tutorial ili samo ugrubo objasni kako treba dizajnirat bazu.
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 08.01.2010 00:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa ako imas polje koje je tipa date ili datetime, a moze i int, jednostavno filtriras po tom polju sa SQL-om. Ako napises imena polja, mozda i netko napravi query Wink

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 15.01.2010 01:27    Post subject: evo ga Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako, imam bazu sa Table 'content' i u njoj Polja 'title', 'content', 'date_year', 'date_month', 'date_day'.

Ono sto zelim napravit je arhiva kao u Wordpress-u. Da mi skripta iz baze ucita i sortira sve clanke prema godini i mjesecu i ispise 'title' clanka ispod mjeseca odnosno godine u kojoj je unesen.

Napravio sam to ovako:

Code:
echo "<h2>Archive</h2>";

$year_sql = "SELECT DISTINCT date_year FROM content";
$year_query = mysql_query($year_sql) or die(mysql_error());

$month_sql = "SELECT DISTINCT date_month FROM content";
$month_query = mysql_query($month_sql) or die(mysql_error());

while ($year_fetch = mysql_fetch_array($year_query)) {
$year = $year_fetch['0'];
echo "<a href='archive.php?year=$year'>$year</a>";
echo "<br/>";

while ($month_fetch = mysql_fetch_array($month_query)) {
$month = $month_fetch['0'];
echo "<a href='archive.php?year=$year&month=$month'>$month</a>";
echo "<br/>";
}
}


Eh sad da bi to radilo moram imat 3 polja posebno za godinu, datum, i dan. Kako ti isto napravit koristeci samo DATE polje, YYYY-MM-DD?

Hvala svima Smile
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 15.01.2010 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa imas nekoliko mogucnosti za usporedbe datuma u MySQL-u. Samo trebas malo procitati dokumentaciju Wink
Evo par primjera:
Code:
SELECT * FROM content WHER date LIKE '2010-%-%'
SELECT * FROM content WHER date LIKE '2010-01%'
SELECT * FROM content WHER date LIKE '2010-01-14

ili mozes koristiti 'between'
Code:
SELECT * FROM content WHERE date BETWEEN '2010-01-01' AND '2010-01-31'

a mozes korisitit i funkcije YEAR(), MONTH(), DAYOFMONTH(), a to mozes malo proguglati, da ti ne rijesim bas sve Wink

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 19.01.2010 17:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Procitao sam bas "malo" dokumentaciju, 2900 stranica Very Happy

Hvala strija sredio sam sve super radi.
E a posebno hvala ovim 500injak clanova koji su procitali topic a nisu ni slova napisali.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group