Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Fotograf ili ne?
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
NoName



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 113
Location: Počiva u miru. (1.5.2005.)

PostPosted: 20.04.2004 17:50    Post subject: Fotograf ili ne? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na stranici FOTOmag-a sam procitala pitanje da li mozemo za sebe reci da smo fotografi, ako nismo nikada namatali film na spulicu ili mocili ruke u fiksir. Zanima me sto vi mislite o tome...
Back to top
View user's profile Send private message
Kisha



Joined: 05 Dec 2003
Posts: 21
Location: Zagreb, Croatia

PostPosted: 20.04.2004 19:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

..hmm..ja smatram da je vrlo vazno upoznati sam proces nastanka fotografije, ne zbog toga da bi se osoba mogla nazvati 'fotografom' nego zato jer je to jednostavno bitno..u labosu skuzis mnoge stvari, imas kontrolu nad svime, ne ovisis o drugima..i na kraju krajeva apsolutni si tvorac svoga djela...sto je ujedno i super osjecaj...a sad da li bi se netko tko klika iskljucivo digitalcem i nikada nije koristio pravi film i slicno trebao zvati fotografom je po meni relativna stvar...ima onih koji se kuze u sve ikad pa nisu nikada napravili nesto vjerodostojno...no opet, to je zanat, a svaki zanat treba izucit, prouciiit, naucit......tko voli...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 20.04.2004 20:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kisha wrote:
..hmm..ja smatram da je vrlo vazno upoznati sam proces nastanka fotografije, ne zbog toga da bi se osoba mogla nazvati 'fotografom' nego zato jer je to jednostavno bitno..u labosu skuzis mnoge stvari, imas kontrolu nad svime, ne ovisis o drugima..i na kraju krajeva apsolutni si tvorac svoga djela...sto je ujedno i super osjecaj...a sad da li bi se netko tko klika iskljucivo digitalcem i nikada nije koristio pravi film i slicno trebao zvati fotografom je po meni relativna stvar...ima onih koji se kuze u sve ikad pa nisu nikada napravili nesto vjerodostojno...no opet, to je zanat, a svaki zanat treba izucit, prouciiit, naucit......tko voli...


mislim isto

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 20.04.2004 20:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
Kisha wrote:
..hmm..ja smatram da je vrlo vazno upoznati sam proces nastanka fotografije, ne zbog toga da bi se osoba mogla nazvati 'fotografom' nego zato jer je to jednostavno bitno..u labosu skuzis mnoge stvari, imas kontrolu nad svime, ne ovisis o drugima..i na kraju krajeva apsolutni si tvorac svoga djela...sto je ujedno i super osjecaj...a sad da li bi se netko tko klika iskljucivo digitalcem i nikada nije koristio pravi film i slicno trebao zvati fotografom je po meni relativna stvar...ima onih koji se kuze u sve ikad pa nisu nikada napravili nesto vjerodostojno...no opet, to je zanat, a svaki zanat treba izucit, prouciiit, naucit......tko voli...


mislim isto

m 2
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
i60r



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 26
Location: rijeka

PostPosted: 29.04.2004 11:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i ja se naravno slazem.

poznavajuci darkroom bolje kuzis i photoshop.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.04.2004 11:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i ja se slazem s kishom. primjecujem to na sebi. fali mi jako to osnovno znanje o procesu stvaranja fotografije.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 29.04.2004 12:09    Post subject: nikad nisi prestar da nešto naučiš ;) Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa nemojte da vam fali...
fotocentar zagreb u ilici kod mesnicke ima tecajeve fotografije, traje 2 i pol mjeseca
po zavrsetku mozes koristiti njihov dark room kad ti treba.. ali nije to bitno nego samo
elementarno znanje fotografije znanje koje ces dobiti tamo .. cijena je neki 600tinjak kuna , a profa mrzi digitalce tako da je uvijek zanimljivo na predavanju Wink
p.s. guba im je raspored , uvijek kasno popodne dvaputa tjedno .. 8-10

@keye: tebi ova lokacija vjerojatno nije usput, al garant ima nesto kod tebe u velegradu Smile
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.04.2004 12:28    Post subject: Re: nikad nisi prestar da nešto naučiš ;) Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:


@keye: tebi ova lokacija vjerojatno nije usput, al garant ima nesto kod tebe u velegradu Smile


istina, samo mi vremea fali, ali to mi je ionako jedan od slijedecih zadataka cim se malo sredim Very Happy

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 29.04.2004 12:39    Post subject: Re: Fotograf ili ne? Add user to your forum ignore list Reply with quote

NoName wrote:
Na stranici FOTOmag-a sam procitala pitanje da li mozemo za sebe reci da smo fotografi, ako nismo nikada namatali film na spulicu ili mocili ruke u fiksir. Zanima me sto vi mislite o tome...


ja sam namatao na špulnicu i mocio ruke u fiksiru,.... dodushe bilo je to jako davno u osnovnoj skoli u sklopu foto sekcije,... ali sebe ne smatram fotografom. sad mi je digitalac super i pravo olaksanje i ne bi mi palo na pamet zezati se oko razvijanja filmova i svega ostalog. obozavam fotkati iskljucivo za svoj gusht,... slikati prirodu prvenstveno i naravno svoje prijatelje. glupo je biti iskljuciv i vezati fotografiju samo za razvijanje filmova. sve je to individulano i svatko to dozivljava na svoj nacin,.. kao i ja. bitno je samo koliko to volis i koliko uzivas u tome, a sve ostalo dodje samo od sebe.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
supergroove



Joined: 09 Apr 2004
Posts: 118
Location: Banovići

PostPosted: 29.04.2004 15:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja kuci imam dark room i opremu za razvijanje crno bjelih fotki, al u citavoj jebenoj bosni ja nemam gdje da kupim potrebne hemikalije za razvijanje slika.
jedino kad opet nekad dodjem u zg....al kad ce to bit?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 29.04.2004 16:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

in my opinion:
Fotograf je osoba koja uzme aparat (bilo klasicni ili digitalni) u ruke, slika na način da ništa nije "slučajno dobia", i posli razvijena fotografija bude tocno ono sta je on tia da dobije. Bilo da je rijec o namistanju kadra ili uvatia nesto "u letu".
Jer cim fotograf uvati u ruke aparat i "cilja" on u glavi kalkulira sta zeli dobit, svitlo, sjena kadar, blenda, fokus, ekspozicija, ... tra la la la la.
A znat razvit sliku i sta ce ispast od slike kad se razvije je dio svega toga. A slika se moze "razvit" i u photoshopu do onoga sta se tilo dobit, ali je opet potrebno znat postupak razvijanja i sta se oce.
Back to top
View user's profile Send private message
Cow



Joined: 12 Apr 2004
Posts: 8

PostPosted: 29.04.2004 17:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E a ja vam mislim ovako...
Fotograf je osoba koja se skolovala za tu struku...a u skoli se razvijanje klasicnog filma jos uci... A ostali ljudi koji nisu zavrsili skolu...nisu fotografi, nego osobe koje se bave fotografijom kao hobijem...
E al ak jedan amater napravi puno dobrih fotki pa napravi izlozbu...tamo ce pisat da je on fotograf... Lupino se nikad nije skolovao za fotografa, a kako da njega zovemo...nego fotograf...
Brijem da bi najtocnije bilo kad bi rekli da je fotograf osoba koja se za to skolovala, osoba koja je svoje osnovno znanje stekla sama il na nekakvim tecajevima i od toga ona zivi...bavi se fotografijom i od tog zaraduje za zivot...A danas sve takve osobe su imale kontakt sa razvijanjem klasicnog filma... I iako je danas digitalna fotografija vodeca, jos nije prevladala...
A ovo a cem ti govoris su amateri...koji skljocaju sa svojim digitalkama....ja ih ne bi zvala fotografima, jer ne poznaju fotografsku struku u potpunosti...Nisi fotograf ak znas skljocnut i prebacit to u komp....to zna i moj brat, tata i mama...
Back to top
View user's profile Send private message
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 29.04.2004 19:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Cow wrote:
Nisi fotograf ak znas skljocnut i prebacit to u komp....to zna i moj brat, tata i mama...


errr...al ne znaju svi skljocnut ni kad ni kako treba.

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
NoName



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 113
Location: Počiva u miru. (1.5.2005.)

PostPosted: 29.04.2004 19:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo, posto nisam prije rekla svoje misljenje, sad cu..

Quote:
a profa mrzi digitalce -
//bas sam se mislio upisat al kada samo procitao
bogTeto..pa kaj on živi u prošlosti.....trba njega u tja dark room zatočit i fino mu namotat


ova recenica me fakat iritira.. znas, ako netko zna postupke, kako se razvija film, pa kako se rade povecanja, to nije nikakva proslost.. nismo mi nikakvi neandertalci.. vec neki ljudi koji znaju nesto vise od tebe, znaju postupke kako se radila prije fotografija, i kako se jos uvijek negdje radi. uostalom, uopce vise necu komentirat ovaj dio..

..slazem, se sa cow.. mislim da su ovi koji samo skljocaju sa digitalcima, ne poznavajuci uopce nikakvo znanje o fotografiji, amateri. ti da bi bio fotograf ne moras ici u neke posebne skole, vec mozes uz tu ljubav i zanimanje koje imas, sam istrazivati i uciti.. jer snimit sa digitalnim zna svatko, vidis kak ce to ispast odmah pri snimanju, prebacis na comp i gotovo, a ovaj klasican postupak, to je vec nesto drugo.. kad ti sam snimas na CB film, pa ga onda namatas na spulicu, razvijas, susis i na kraju radis sam svoja povecanja, e to je vec nesto. znas koje je to zadovoljstvo kad gledas kako se pojavljuje tvoja fotografija u razvijacu.. Very Happy onda stvarno mozes reci da je to tvoj rad.. jer i je.. onda ta fotografija ima toliko truda u sebi, da jednostavno vrijedi vise nego fotografija radena digitalnim putem. ovim ne pljujem digitalni postupak, ne. nemam nista protiv toga, aL ne mozes pljuvati po klasicnom postupku. on je pocetak fotografije, i uvijek ce tu biti.
ok, evo tek toliko za sad..
Back to top
View user's profile Send private message
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 29.04.2004 21:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao prvo slažem se sa većinom vas.Pametno zborite.Sebe ne smatram fotografom jer nemam pojma o osnovama (mada bih volio naučiti ).Mene i ne privlače fotke koje previše liče na stvarnost, volim kad je malo unešeno duha u sve to, ustvari mislim da fotke i glazba imaju dosta zajedničkog.I kod jednog i kod drugog imaš one dobre stvari pune duše koje možeš slušati ili gledati stalno i one komercijalne koje dođu i prođu.
Mislim da je kod fotke bitan feeling i kao što netko gore reče "Nezna svako okinut' kad treba ".
Pozdrav svima
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Cow



Joined: 12 Apr 2004
Posts: 8

PostPosted: 30.04.2004 12:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da se onaj ko zna sa digitalkom okinut i prebacit u komp i obradit tu fotku zove fotograf, tada bi svi bili fotografi... a to nisu... da bi bio fotograf trebas dobro poznavat foto opremu, znat sto zelis dobit i okinut u pravo vrijeme... Al ni to nije sve... to opet moze i netko ko ne zna klasicnu fotografiju... To je isto kao i da covjek koji zna dijelove auta... il mozda nes popravit se naziva automehanicarem...da bi to bio trebas znati sve...stare tipve auta i kak sljakaju i nove...
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 30.04.2004 13:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa onak.. fotograf je onaj koji ima diplomu e.g. nekakvu akreditaciju za to - fotograf koji je prosao sve od komore, od eksperimentiranja pa nadalje. Svi ostali su amaterski fotografi, ono.. nemaju neko bog-zna kakvo iskustvo i znanje (svaka cast iznimkama naravno) ali slikaju i bave se time. Znam ljude koji nemaju ni F od fotografa u sebi a zaradjuju pare slikajuci po fakin' svadbama (jesus christ!), tj. tocnije ljudi koji su isli samnom u razred - ja nisam htio otici tim vodama pa sam se odupirao full jako. Smile Vjerovatno ste culi spiku kao: "Daj pa kaj.. odem na svadbu, poberem si 200-300 marki i kaj..", (a lik za sebe misli da je ne znam kakav umjetnik i fotograf - sva sreca sto ima digitalis pa moze neku greskicu eventualno popravit) I to je tren kada se dignem od stola i poberem lagano.
A ovo sto COW kaze sa automehanicarima.. damn right. Pa to je tako.. Recimo da neki deda doma prati politiku non stop, da ne kazem da svrsava na to.. i sad netko dodje i nesto ga pita i kaze deda: "JA SAM POLITICAR..", mo's mislit.
Winston Wolf: Just because you are a character doesn't mean that you have character.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 30.04.2004 14:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znam da vam se nece svidjeti .. ali bilo bi kul da se titulom fotića krasi onaj koji je svoja djela objavio negdje .. izložba , web *? - web je malo tricky.. uglavnom nekoga koga je okolina prepoznala kao kvalitetnog baratatelja fotoaparatom..
Back to top
View user's profile Send private message
i60r



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 26
Location: rijeka

PostPosted: 30.04.2004 15:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

postoje fotografi i fotografi.

fotograf je po meni osoba koja se kuzi u citav postupak dobivanja fotke, ali fotograf je i osoba koja samo skljoca.

no prvi ce imati u vidu cijeli proces i znati da kada slika to i to sa tim i tim filmom da ce ga razviti u tom i tom razvijacu i nakon toga upotrijebiti takav i takav papir te i te gradacije.to je po meni zaokruzeno fotografsko djelo.

no ovdje pricamo o umjetnickoj fotografiji.

dokumentarna je nesto sasvim drugo.prvenstveno je bitno zabiljeziti dogadjaj.

a ovi drugi fotografi se drze samo skljocanja i prepustaju ostatak procesa foto radnji ili master printerima ( no toga kod nas nema kao profesije )......

e sad.....

mislim da je skljoc cca. 30-40 % fotografije. postprodukcija/razvijanje je ostatak.

BTW. tko od vas vatrenih zagovornika digitalije zna sta predstavljaju simboli za burn i dodge tool u fotoshopu-u :))

fotoshop je pun simbola i tehnika iz klasicnog razvijanja ili fotografiranja.filteri, maske..........

al na kraju se sve svodi na dobar rad. :)
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 01.05.2004 21:27    Post subject: Re: Fotograf ili ne? Add user to your forum ignore list Reply with quote

NoName wrote:
Na stranici FOTOmag-a sam procitala pitanje da li mozemo za sebe reci da smo fotografi, ako nismo nikada namatali film na spulicu ili mocili ruke u fiksir. Zanima me sto vi mislite o tome...


Ja koristim mamin digitalac sve dok ne nabavim parsto kuna da kupim film. Zatim mjesec dana slikam Minoltom i potrosim sve na film i razvijanje, pa se opet vracam na digitalac itd.
Sigurno je lijepo močit ruke i sušit slike na štriku -- moji roditelji su to radili i kažu da je super -- ali crno-bijelo je jedno, a ponekad bi netko htio napraviti i kolor fotografiju. I koliko onda para treba za imat vlastitu opremu? I gdje smjestit komoru u dvosoban stan gdje živi šestero ljudi? Svaka čast onima koji rade pod crvenim svjetlom, ali ja bih htio da me netko smatra fotografom-amaterom makar mi financijsko stanje nije nešto. Drugim riječima, želio bih fotkati po svijetu bez da to bude smatrano manje vrijedno zato što nemam para ni za film ni za opremu.

Fotografi su face ako samostalno razvijaju svoje fotografije, svaka im čast, ali fotografi su i oni koji to ne rade. Glavno je koliko netko ima tu Arrow Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Cow



Joined: 12 Apr 2004
Posts: 8

PostPosted: 02.05.2004 16:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A gle, ne govorimo o tom da se ti trebas bavit klasicnom fotografijom...nego da moras znat teorijski sve o tome... i naravno imat neku praksu... al kad prokuzis klasicnu fotografiju.... radi s digitalnim ak ti je lakse...
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 06.05.2004 16:10    Post subject: Re: nikad nisi prestar da nešto naučiš ;) Add user to your forum ignore list Reply with quote

S tim se slažem. Ovo zvuči interesantno:
tRC wrote:
fotocentar zagreb u ilici kod mesnicke ima tecajeve fotografije, traje 2 i pol mjeseca po zavrsetku mozes koristiti njihov dark room kad ti treba...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
puzz



Joined: 09 May 2004
Posts: 18

PostPosted: 09.05.2004 07:21    Post subject: Ma... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad se pojavila fotografija svi su brijali na "kraj slikarstva", kad se pojavio 35mm svi su bili protiv "nove tehnologije", a kad se pojavila televizija ljudi su brijali o "kraju fotografije". Jedino sto je za razliku od slikarstva fotografija imala u svojoj povijesti barem dvije takve "smrti" - onu s televizijom i ovu s digitalijom Smile

_________________
Virtualna 360° šetnja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 09.05.2004 10:43    Post subject: Re: Ma... Add user to your forum ignore list Reply with quote

puzz wrote:
Kad se pojavila fotografija svi su brijali na "kraj slikarstva", kad se pojavio 35mm svi su bili protiv "nove tehnologije", a kad se pojavila televizija ljudi su brijali o "kraju fotografije". Jedino sto je za razliku od slikarstva fotografija imala u svojoj povijesti barem dvije takve "smrti" - onu s televizijom i ovu s digitalijom Smile

Onda se pojavio CD i svi mislili "kraj audio kazeta".. onda se pojavio DVD i svi mislili "kraj VHS-a".. onda se pojavio e-mail i svi mislili "kraj fax-a".. Laughing

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
puzz



Joined: 09 May 2004
Posts: 18

PostPosted: 09.05.2004 13:23    Post subject: Re: Ma... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
(...) onda se pojavio e-mail i svi mislili "kraj fax-a".. Laughing


Ja sam svojevremeno pomislio da cu odustati zbog faksa kad se pojavio irc Smile

_________________
Virtualna 360° šetnja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group