Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Fotograf ili ne?
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dinko



Joined: 24 Aug 2004
Posts: 21
Location: zagreb

PostPosted: 26.08.2004 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja mislom da ce u bliskoj buducnosti biti jaaako tesko doci do filma, a kamoli do
kemikalija i papira, koji su i sada jako skupi.
kada jednom analogna fotografija bude povijest, znaci li to da ce s njom izumrijeti i
"pravi" fotografi???

_________________
dinko
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 26.08.2004 12:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne slažem se s vecinom tu.

fotografom mozemo zvati osobu koja zna napraviti dobru fotografiju, ALI NE ako je zna razviti. Ja bih to nazvao foto-tehničarem. Zašto bi se netko tko 'ima ruku i oko' za fotografiju, morao zamarati razvijanjem filma?! Pogotovo danas u svijetu digitale, gdje su digitalni fotoaparati, ruku na srce, vec dostigli klasicne po kvaliteti, a i u mnogim situacijama prestigli. Mogućnosti koje nudi digitala su prilične a i s razvojem digitalaca, postajat ce sve vece.

Znanje o razvijanju filma i klasicnoj fotografiji bih 'spremio' pod opcu kulturu nekog fotografa, ali reci da netko tko slika digitalcem ili tko ne zna razviti film, nije fotograf, je ipak malo pretjerano.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 26.08.2004 12:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ali razvijanje fotke je takodjer dio nastanka fotografije..
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 26.08.2004 13:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ali malo toga na fotografiji mozes mijenjati kod razvijanja filma. Naravno, pod ovim mislim na samu sliku i elemente.

Osim toga, mozes tako i na digitalnim slikama s photoshopom radit puno kompleksnije i puno vise stvari...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 26.08.2004 13:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

već je u ovim raspravama navedeno da većina toolova iz PS-a direktno potječu iz dark rooma .. čim ti napišeš da se može malo napravit u dark roomu ja to pročitam da TI znaš malo napraviti u dark roomu.

može se puno napravit to je svakakao, da PS može više , naravno da može, ali činjenica je da kad klečiš na stazi i snimaš recimo bubkin svjetski rekord a tvoj fotić kaže bat.low i napravi blip .. ti si dragi moj sjeban..
starac pored tebe od 5 banki koji ima safari jaknicu punu nekih plastičnih kolutića, ti se samo smije kroz svoj crveni marlboro i škljoca..

sebe ne smatram fotografom , ja sam priučen za potrebe što zbog posla što zato što to volim, ali sam kroz posao i privatno upoznao i stekao neke uzore , što iz art svijeta fotografa , što "marketinških" a najviše news fotića koji tek sad prelaze kompletno na digitaliju , i oni sami kažu da je to to , da je došla točka na kojoj digitalna može stati bok uz bok analognoj fotografiji , možda ju čak i nadmašiti u polju kasnije obrade slika..

al ajmo se ne ponašati kao da je fotografija tek rođena nakon izuma ccd čipa..
inače fotkam samo sa digitalcem i to sa komadom smeća, [nisam tako mislio do jučer , al sam jučer posudio od njave fotić] enivej , prva na popisu stvari za kupit mi je fotić od cca20k kuna

btw još uvijek su mi najbolje fotke na svjetu analogne nikonove iz NationalGeographic-a

btw2 nemojte me krivo shvatit da branim ekipu koja pošto poto hoće zadržati "ekskluzivno" pravo da se njih i samo njih naziva "fotićima" jer imaju osjećaj da sa nadolazećim valom "klinaca sa digitalcima" gube tlo pod nogama..
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 26.08.2004 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
već je u ovim raspravama navedeno da većina toolova iz PS-a direktno potječu iz dark rooma .. čim ti napišeš da se može malo napravit u dark roomu ja to pročitam da TI znaš malo napraviti u dark roomu.


Ja nisam ni rekao da znam. Jedan jedini put sam prisustvovao tom događaju tako da zaista nebi znao puno.

Quote:

može se puno napravit to je svakakao, da PS može više , naravno da može, ali činjenica je da kad klečiš na stazi i snimaš recimo bubkin svjetski rekord a tvoj fotić kaže bat.low i napravi blip .. ti si dragi moj sjeban..


E gle. Može se napraviti puno, ali PS ipak može stvari koje tamo ne možeš.
E sad. Ozbiljan fotograf ne smije sebi dopustit da mu nestane baterije na foticu. Zaboga, pa baterije ti moze nestati i na analognom.

Quote:

starac pored tebe od 5 banki koji ima safari jaknicu punu nekih plastičnih kolutića, ti se samo smije kroz svoj crveni marlboro i škljoca..

Imaš traume neke ? Laughing

Quote:

sebe ne smatram fotografom , ja sam priučen za potrebe što zbog posla što zato što to volim, ali sam kroz posao i privatno upoznao i stekao neke uzore , što iz art svijeta fotografa , što "marketinških" a najviše news fotića koji tek sad prelaze kompletno na digitaliju , i oni sami kažu da je to to , da je došla točka na kojoj digitalna može stati bok uz bok analognoj fotografiji , možda ju čak i nadmašiti u polju kasnije obrade slika..

To ti ja pričam...

Quote:

al ajmo se ne ponašati kao da je fotografija tek rođena nakon izuma ccd čipa..
inače fotkam samo sa digitalcem i to sa komadom smeća, [nisam tako mislio do jučer , al sam jučer posudio od njave fotić] enivej , prva na popisu stvari za kupit mi je fotić od cca20k kuna


Huh Smile Nikon neki? Canon ?.. Računaj da na taj fotić ide i jako skupi objektiv Wink

Quote:

btw još uvijek su mi najbolje fotke na svjetu analogne nikonove iz NationalGeographic-a


Heh. Ne znam jesi znao, al neko vrijeme vec u NG-u koriste i digitalne fotoaparate i digitalne video kamere. Iako priznajem da imaju zakon analogno slikana djela Smile

Quote:

btw2 nemojte me krivo shvatit da branim ekipu koja pošto poto hoće zadržati "ekskluzivno" pravo da se njih i samo njih naziva "fotićima" jer imaju osjećaj da sa nadolazećim valom "klinaca sa digitalcima" gube tlo pod nogama..


Tu si u pravu. Ima takvih jako puno, jer danas je ipak puno lakše slikati digitalcem i poigrat se u PS-u, nego sjedit u mraku Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 26.08.2004 15:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dinko wrote:
kada jednom analogna fotografija bude povijest, znaci li to da ce s njom izumrijeti i
"pravi" fotografi???


edgar wrote:
Pogotovo danas u svijetu digitale, gdje su digitalni fotoaparati, ruku na srce, vec dostigli klasicne po kvaliteti, a i u mnogim situacijama prestigli. Mogućnosti koje nudi digitala su prilične a i s razvojem digitalaca, postajat ce sve vece.


Tocno je da su digitalni SLR-ovi dostigli i cesto presttigli analogne aparate, ali samo ako govorimo o laika formatu (35mm). Srednji, a pogotovo veliki formati jos dugo nece biti ugrozeni od digitalije.

Slozio bi se da razumijevanje/znanje postupka razvijanja filma spada u 'opcu kulturu', ali da nikako ne mora oznaciti osobu kao fotografa odnosno ong tko to nije.

Dalje, poznavanje nacina rada aparata, svjetla i sjene, odnosa expozicije i blende, osjetljivosti itd. su svakako elementi koji su neophodni da bi netko bio fotograf. Ne kazem da bez toga nije moguce napraviti dobru fotografiju, ali u tom slucaju ona ce biti plod slucajnosti a ne namjere.
'Problem' s digitalcima je taj sto se na displayu odmah vidi rezultat, zbog cega mnogi premalo ili uopce ne razmisljaju o razlozima zbog cega je nesto ispalo kako je ispalo, nego na licu mjesta tweakaju settinge dok nisu zadovoljni s onim sto vide. Istina je da je taj problem cesto i prednost, jer povecava sigurnost u krajnji rezultat, ali to nije poanta u ovom slucaju. Moje misljenje je da fotograf koristi aparat da bi svoje vidjenje situacije koja se nalazi ispred njega pretocio u fotografiju umjesto da promatra kako ce aparat dozivjeti situaciju.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 26.08.2004 15:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovako: u pravu si . ali ne mozes bas 35mm zvat laičkim. mnogi profiji rade iskljucivo s tim.

mislim da je upravo prednost digitale u tome sto odmah vidis rezultat, iako taj rezultat na previewu nije realan - pomaže.

šta se tiče znanja o svjetlu\sjeni, na netu ces naci jako puno ljudi koji su samouki fotografi. vjeruj, nema niceg boljeg od metode pokusaj-pogreska....

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 26.08.2004 15:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo ja bas prosli viken opet uzeo u ruke stari ????? i krenuo slikati, a bilo vec sunce lagano zaslo. i kako cu sad? Koliko da otvorim blendu, expozicija? I sjetim se ja, uzmem digitalnog Olympusa i krenem slikati i gledati sto sam dobio, i tako ja zaboravim na ?????...sutra mi bilo zao, al sta ces. Tako to ide u zivotu, uvjek mladji pobjedjuju! Premda imam 2131238 albuma na mp3 Cdima, i dalje volim ploce, al mi prakticnije imati mp3 discman i CDe i ici sa njim gdje ocu. Sa LP je to malo teze. Tako i sa ?????-om. Ljepo ga je cuti kako skljoca!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 26.08.2004 15:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ha, ovi upitnicu su Zenith! Htio sam ispostivati brand pa ga na cirilici napisati, jer je bio za SSSR trziste, al eto ne ide Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 26.08.2004 15:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

laika format != laicki format
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 26.08.2004 15:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

godot wrote:
laika format != laicki format


ebiga ne može čovjek sve znat. mislio sam da je typo. Embarassed
hvala na informaciji.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 26.08.2004 18:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
[nisam tako mislio do jučer , al sam jučer posudio od njave fotić]


Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 27.08.2004 10:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:
tRC wrote:
[nisam tako mislio do jučer , al sam jučer posudio od njave fotić]


Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool

tak pa 10 puta gore ..
jeben je fotić.. a zvuk analognog škljoca ..brrrr
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.08.2004 11:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
Tocno je da su digitalni SLR-ovi dostigli i cesto presttigli analogne aparate, ali samo ako govorimo o laika formatu (35mm). Srednji, a pogotovo veliki formati jos dugo nece biti ugrozeni od digitalije.



Canon 1Ds je sto se reze tice otprilike jednak srednjem formatu (a to je model star dvije godine i svaki dan se ocekuje nova, jaca verzija) , o raznim digitalnim ledima ili sistemima (Hassi, Scitex, Leaf... ) sa 20+ megapixela da ne govorimo...dakle rezolucija srednjeg formata je davno dostignuta (ako se to trazi)...to je u svakom slucaju nebitno za ovu pricu...

Fotograf je valjda svatko tko zivi od svojih fotki...a danas je sasvim nepotrebno (da bi bio fotograf) ikakvo znanje o kemikalijama i tamnim komorama...za digitalno doba PS=tamna komora!

a za bit "dobar" fotograf osim oka, osjecaja za kadar, svjetlo i sjenu i kuzenja PS-a ili nekog slicnog sofwarea, fala bogu treba i nesto tehnickog znanja - da kuzis odnos ekspozicije i otvora blende, nacine njerenja svjetla, znati koristiti flash, white balance itd... ali za to ne treba niti tecaj, dosta je uputstvo od digitalca, malo volje i barem prosjecna tehnicka inteligencija...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 27.08.2004 12:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
che.UP wrote:


Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool Drool

tak pa 10 puta gore ..
jeben je fotić.. a zvuk analognog škljoca ..brrrr


hehe znam, al nepristojno je _tolko_ slinit Smile
uzivaj Smile

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 27.08.2004 12:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ti si droolo ne ja Razz
Back to top
View user's profile Send private message
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 27.08.2004 12:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
...sa 20+ megapixela...


Shocked kaj i to postoji Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 27.08.2004 12:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stripe wrote:
grzzi wrote:
...sa 20+ megapixela...


Shocked kaj i to postoji Shocked

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
dinko



Joined: 24 Aug 2004
Posts: 21
Location: zagreb

PostPosted: 27.08.2004 13:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo je prava moc. Twisted Evil


The next generation – Leaf Valeo Wireless – is introduced with the new LeafTM Valeo 22Wi and LeafTM Valeo 17Wi, with resolutions of 22 and 17 million pixels respectively. Both backs contain a large 3:4 format ratio CCD, wireless-display with Portable Power, unmatched fast Leaf Valeo 22Wi & Leaf Valeo 17Wi capture rate and In-Studio: Large Format Power, for top professional photographers.

Image Excellence
16-bit raw HDR files for highest dynamic range
Assure the widest tonal range for rich and smooth tonal transitions
Files over 300MB
An advanced scaling algorithm enables a smooth film-like look in high-scale enlargements



Leaf Digital Magazine
The Leaf Digital Magazine has twenty gigabytes of storage space. This allows you to capture hundreds of images on a single magazine, all in uncompressed HDR format.

Leaf DP-67
The Leaf DP-67 emulates a 6 x 7 cm “Polaroid” or digital proof. The large display makes instant image and composition evaluation practical. You can use the Leaf DP-67 to view images off camera, sitting with an art director or a customer away from the set. Furthermore, it serves as your light meter, viewing light box, and contact sheet. The Leaf DP-67 is your personal photography assistant, providing you with compete and practical control of your photography session.

[url]
http://www.creo.com/global/products/digital_photography_leaf/leaf_valeo/default.htm#Record_Performance[/url]

digitala je zakon, a tek smo na pocetku.

_________________
dinko
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 27.08.2004 13:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nemojte mi to pokazivati , nemam toliko novaca.. Crying or Very sad

a za kaj se to koristi osim za aero fotkanje landscape-a ?*
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.08.2004 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
nemojte mi to pokazivati , nemam toliko novaca.. Crying or Very sad

a za kaj se to koristi osim za aero fotkanje landscape-a ?*



pa za svako ozbiljnije studijsko snimanje valjda...razne kataloge, sve di triba ravno iz aparata preko A4 formata u 300 dpi i 16 bita, bez razvaljivanja u PS-u...i jos ti ostane da kropas Smile) ko oni fotografi amateri Embarassed

G.
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 27.08.2004 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
njava wrote:
Tocno je da su digitalni SLR-ovi dostigli i cesto presttigli analogne aparate, ali samo ako govorimo o laika formatu (35mm). Srednji, a pogotovo veliki formati jos dugo nece biti ugrozeni od digitalije.



Canon 1Ds je sto se reze tice otprilike jednak srednjem formatu (a to je model star dvije godine i svaki dan se ocekuje nova, jaca verzija) , o raznim digitalnim ledima ili sistemima (Hassi, Scitex, Leaf... ) sa 20+ megapixela da ne govorimo...dakle rezolucija srednjeg formata je davno dostignuta (ako se to trazi)...to je u svakom slucaju nebitno za ovu pricu...


Canon 1Ds ima 11mpix. To je ugrubo 4000x3000 px output. Kak je to otprilike jednako srednjem formatu. 18mpix je 5250x3500. Poanta nije prepucavanje, digitalija velikim koracima grabi naprijed ali ima jos dosta puta pred njom Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.08.2004 15:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
grzzi wrote:
njava wrote:
Tocno je da su digitalni SLR-ovi dostigli i cesto presttigli analogne aparate, ali samo ako govorimo o laika formatu (35mm). Srednji, a pogotovo veliki formati jos dugo nece biti ugrozeni od digitalije.



Canon 1Ds je sto se reze tice otprilike jednak srednjem formatu (a to je model star dvije godine i svaki dan se ocekuje nova, jaca verzija) , o raznim digitalnim ledima ili sistemima (Hassi, Scitex, Leaf... ) sa 20+ megapixela da ne govorimo...dakle rezolucija srednjeg formata je davno dostignuta (ako se to trazi)...to je u svakom slucaju nebitno za ovu pricu...


Canon 1Ds ima 11mpix. To je ugrubo 4000x3000 px output. Kak je to otprilike jednako srednjem formatu. 18mpix je 5250x3500. Poanta nije prepucavanje, digitalija velikim koracima grabi naprijed ali ima jos dosta puta pred njom Smile




bilo je dosta testova i usporedbi digitalnih SLR uglavnom i 35mm i srednjeg formata (veliki format je mrtav poodavno, ako cemo za ozbiljno)i neki su jos od doba 4 i 6 megapixelnih canona i nikona tvrdili da je dostignut srednji format...ali sa 1ds-om ili kodakom 14n konacno su u pravu...4000*3000 px nije relevantno, mozes to interpolirat ako hoces, bitan je sum (zrno) .

analognom filmu je tesko izracunat konkretnu rezu, ovisno na koliko ga skeniras (govorim o 50-100 asa filmu i nekom pro rotaciom+nom ili high end flatbed scanu), ali svodi se na to da su uvecanja usporediva u detaljima vec kod Canona 1ds (uglavnom).

nemam sad vremena, iskopam par linkova gdje su si ljudi dali truda...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 27.08.2004 16:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da puno ljudi ovdje na ovom forumu zaista ne znaju mnogo o fotografiji. Edgare moj ti pogotovo, ne znaš niti šta je leica format???!!!
Fotografija nije samo ono što se na kraju vidi na fotoosjetljivom papiru. Po meni najveći fotograf svih vremena, istinski umjetnik - Ansel Adams - je, izmedju ostalog napisao fantastičnu trilogiju 1. The Camera 2. The Negative 3. The Print !!! Tko nije neka ovo obavezno pročita ako za sebe želi reći da je barem F od fotografa. Prvo trebate razumijeti što uopće imate u ruci. Kako svjetlo uopće dolazi do filma(ili ccd senzora - svejedno) onda trebate znati kako razviti film i na kraju znati što želite dobiti da bude rezultat na foto papiru i to tako osvjetliti(tu se može jako puno manipulirati za one koji misle da je to vrlo ograničeno). E to sve zajedno je fotografija!!! I to je umjetnost!!!
Naravno da danas postoji skoro svemogući photoshop koji zamjenjuje komoru, ali poznavanjem rada u komori će te biti puno brži, precizniji u radu na kompu jer će te znati što želite, a ne kopati po raznim toolovima i raditi "step backward" ili "undo" kada vam se rezultat ne sviđa, a da ne pricam o layerima.
E sad, onaj tko to sve zna dovoljno kvalitetno (može i samo digitalac u paru s photoshopom ili nekim drugim programom za obradu fotografije) uz poznavanje kompozicije, boja zakonitosti loma svjetla itd. može se zvati fotografom, a ako od toga i živi fotografom profesionalcem. No za to nije neophodno morao ići u škole ili pohadjati tečajeve. To je mogao i sam proučiti i naučiti. Ima puno literature, ali nažalost ne na hrvatskom jeziku. Ima nešto u Algoritmu.

Da zaključim misao: da bi netko bio fotograf ne mora znati razviti fotografiju u crnoj komori, ali to znanje bi mu puno pomoglo u svemu ostalom(i u digitaliji), ali mora znati sve ostalo. Definitivno!

A što se tiće aparata srednjeg, a pogotovo velikog formata oni još dugo neće biti "zaboravljeni" jer su još uvijek nezamjenjivi u ozbiljnoj STUDIJSKOJ fotografiji, pogotovo ako su potrebna velika uvečanja. Jednog hasselblada je teško zamijeniti...


Quote:
E sad. Ozbiljan fotograf ne smije sebi dopustit da mu nestane baterije na foticu. Zaboga, pa baterije ti moze nestati i na analognom.

Edgare: na manualnom analognom aparatu ti se ne može isprazniti baterija jer je NEMA!!!

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group